Aabratek z allegro od PowerTee

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
Born2july
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 mar 2016, 20:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Winiarz

Post autor: Born2july »

Witam
Kilka lat robię już wina, nalewki, parę razy miałem od znajomego kolumnę zimne palce , raz miałem aabrateka i w końcu doszedłem do wniosku, że trzeba kupić coś dla siebie
Zestawy oglądam głównie na allegro
http://archi.inosak.org/imgdb/item6756671831_1.html
I pytanko do was czy to jest najlepsza opcja dla mnie?
Co można na tym sprzęcie zrobić prócz spirytusu?
Zmiany jakie bym zrobił na początek, mam nadzieje, że sprzedawca się zgodzi to
- spływ w jak najniższym miejscu,
- porty termometrów z nierdzewki na sondę 3-6mm,
- przyspawanie sms do fiftingu
Dzięki wielkie za spostrzeżenia i pomoc w wyborze
pozdrawiam
promocja
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: masterpaw2 »

Kolego przede wszystkim zamiast OVM, bierz z OLM, widzę, że też ma w ofercie. Rozwiązanie ze wziernikiem na SMSie możesz w przyszłości wykorzystać do kolumny półkowej (gdybyś kiedyś wpadł na taki pomysł). Na tym sprzęcie zrobisz praktycznie wszystko, ale jego podawowym zadaniem jest spirytus. Dopytaj jakiego wypełnienia używa producent. Przewretuj też oferty naszych forumowych producentów :
Franzmaster, Herbata666, akas, kula, Zygmunt, Ks2507. Kolejność przypadkowa.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: blade1231 »

masterpaw2 pisze:Kolego przede wszystkim zamiast OVM, bierz z OLM, widzę, że też ma w ofercie.
OVM jest równie dobry. Więc nie wiem skąd na tym forum takie parcie na OLM.



Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: wawaldek11 »

Ewolucja ;)
Pozdrawiam,
Waldek

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: blade1231 »

wawaldek11 pisze:Ewolucja ;)
No tu się nie mogę zgodzić. Żeby była jakaś ewolucja to coś musi być lepiej a jest tak samo. Raczej alternatywa

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Pretender »

Dlaczego jest lepszy? Po pierwsze odrobinę czystszy destylat, po drugie łatwiejszy w sterowaniu. Rewolucji nie ma, ale jest ewolucja, z całą pewnością. Więc dlaczego nie OLM? Tym bardziej, że to będzie pierwszy sprzęt.

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: blade1231 »

Co do czystości to wyższości OLM nikt nigdzie nie potwierdził, albo nigdy nie udało mi się znaleźć jednoznacznych wyników chronomatografem.
A co do odbióru to jak się zna moc przed progiem zalania to OVM otwarty na maksa i odbieramy. A jeśli dorzucimy do tego bufor to odbieramy tak do końca bez żadnych korekt.
Ale pisanie że przede wszystkim zmień OVM na OLM to wprowadzanie w błąd. Bo tak naprawdę nic to nie zmienia.
Lepiej napisać przede wszystkim zmień katalizator na bufor bo to rzeczywiście jest ewolucja.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: prolog1975 »

A to nie jest tak, że związki dobre i niedobre azeotropy łączą się w parach a nie w cieczy? Długą stabilizacją koncentrujemy pary i skraplamy je nad OLM odbieramy ewentualnie LM. Ja nie miałem OVM ale jak dorobiłem OLM to strzał w dychę.

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: dibi »

Widzisz, kolego blade, Ty jeden zdajesz się mieć takie zdanie. W sumie nic mi do tego, choć jestem ciekawy, czy pracowałeś z OLM.
Jednak jako początkujący, który najpierw miał OVM, a potem - będąc z tego rozwiązania niezadowolony - zmienił na OLM, potwierdzam, że na OLM łatwiej mi było szybko dojść do zadowalających rezultatów. Piszę to dlatego, że chodzi prawdopodobnie też o kogoś, który przygodę z rektyfikacją dopiero zaczyna.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: prolog1975 »

Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: masterpaw2 »

blade1231 pisze: A co do odbióru to jak się zna moc przed progiem zalania to OVM otwarty na maksa i odbieramy.
Skoro w ten sposób prowadzisz rektyfikację, to nie dziwię się, że nie doczytałeś o przewadze OLMa nad OVMem, poczytaj jeszcze, i to sporo, bo póki co bzdury piszesz. :hahaha:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Pretender »

Zwróć uwagę na jeszcze jeden fakt, do OVM wpadają pary, które idą prosto z kotła. A OLM łapie to co wraca z głowicy. Widzisz różnice? Przypominam, że kolega DOPIERO przymierza się do zakupu sprzętu, wiec to nie zmiana ...
Tak z ciekawości, blade, pracowałeś na OLM?
Zgodzę się natomiast z Tobą, że zmiana katalizatora na bufor jest lepsza

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: blade1231 »

masterpaw2 pisze:
blade1231 pisze: A co do odbióru to jak się zna moc przed progiem zalania to OVM otwarty na maksa i odbieramy.
Skoro w ten sposób prowadzisz rektyfikację, to nie dziwię się, że nie doczytałeś o przewadze OLMa nad OVMem, poczytaj jeszcze, i to sporo, bo póki co bzdury piszesz. :hahaha:
Tak przy 2700w na mojej kolumnie cały proces po stabilizacji i odbióru przedgonow prowadzę na otwartym OVM aż do 100°c na kegu. Leci koło 2l/h.

Może po prostu spróbujcie OVM + bufor i pogadamy.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Pretender »

Ja próbowałem OVM, wolę OLM. A Ty ? Jakie wrażenia po pracy na OLM?

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: blade1231 »

A ja nie robiłem na OLM, ale za to przed zakupem długo szukałem który lepszy i jakoś tak nikt nie udowodnił że OLM lepszy.
Takie pisanie lepszy bo lepszy to akurat nigdy mnie nie przekonywało.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: rastro »

Pretender pisze:Zwróć uwagę na jeszcze jeden fakt, do OVM wpadają pary, które idą prosto z kotła. A OLM łapie to co wraca z głowicy
Ło matko, miałem już nic nie pisać, ale... no właśnie jakie pary prosto z kotła? Ktoś to przeczyta i co gorsza uwierzy! Pamiętajmy że rektyfikacja to trochę bardziej skomplikowany proces, to nie tak że jak coś wylazło z kotła to idzie prosto do głowicy żeby się tam skroplić. Załóżmy dla uproszczenia że mamy do czynienia z kolumną półkową, jeszcze taką doskonałą, gdzie energia nie spiernicza na zewnątrz. I teraz jak weźmiemy taką półkę to na niej zachodzi wymiana para-ciecz, co oznacza że część pary się tam skrapla, a ponieważ energia układu nie może się zmienić to część cieczy musi się zamienić w parę. Teraz jak rozważamy kolumnę wypełnioną, to nie mamy do czynienia z fizyczną półka, ale procesy na niej zachodzą takie same. Tak więc odpowiedz jaka jest różnica pomiędzy parą napływają z półki p, a cieczą powracającą z półki p+1? Nie twierdzę że nie będzie różnicy, ale twierdzę że będzie naprawdę niewielka.
A to co to ma udowodnić? W ogólności udowadnia że na naszych sprzętach można uzyskać produkt prima sort i tyle. Z całą pewnością nie da się na tej podstawie porównać, która metoda odbioru jest lepsza.

No teraz to będzie na czym poużywać...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Pretender »

Haha, Ty chyba tym żyjesz ...
Napisałem skrótowo, może za bardzo. Co będzie czystsze, para idąca do góry czy flegma spływająca na dół? Na wysokości OOB?

Ps
Różnica, tak jak napisałeś jest. Na tym etapie naszych aparatur już minimalna. Ale jest. Wiec jeśli chłopak się zastanawia jaki system odbioru to co mu doradzić? Troszkę lepsze czy troszkę gorsze?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: radius »

@rastro, nie będę sobie używał, żeby cię nie pogrążać ;)
Jeśli jednak przyślesz mi próbki destylatu z tego samego wsadu, odebrane z OVM-a i również z OLM-a, to solennie obiecuję ci, że dam je do zbadania na chromatograf, poniosę koszty a wyniki przedstawię na forum. Wtedy dyskusja będzie nie o wyższości świąt wielkanocnych nad świętami bożego narodzenia, a tylko i wyłącznie o konkretach. I niepotrzebne będą wtedy żadne wzory typu
p > p+1 :mrgreen:
Serdecznie pozdrawiam 8-)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: rastro »

Uderz w stół, a nożyce się odezwą.

@Radius: Ale po co, ja wiem że pewna różnica może być, być może na chromatogramie coś wyjdzie, ale czego to dowiedzie, w sumie niczego. Bo żeby zrobić taki eksperyment trzeba mieć rurę z OVM i OLM, dokładnie taki sam wsad, możliwość kontrolowania RR, i pewnie spełnić parę innych warunków, których nie uwzględniłem, bo nie pamiętam albo mam za małą wiedzę. Oczywiście żeby uzyskać jako taką wiarygodność trzeba przynajmniej ze trzy próby porównawcze. Trochę to mało realne w warunkach amatorskich.

@Pretender: Bardzo skrótowo... ;) Ale pomyśl, wchodzi świeżynka, która dostała o...l, żeby sobie poczytała i co ona zrozumie. Ja bym zrozumiał że OVM to para z kotła, z OLM to ciecz z głowicy. Ale wiesz ze mną jest czasem tak:
Żona do inżyniera idź do sklepu i kup mleko, jak będą jajka to weź dziesięć
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
po jakimś czasie inżynier wraca pod pachą dzierży dziesięciopak mleka, żona patrzy i nie wierzy w to co widzi, a inżynier spokojnie: No co były jajka!
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: prolog1975 »

Da się stwierdzić różnice na + dla OLM zrobił to Akas warto poczytać cały temat. Jeśli nie było by różnicy to po co dokładać sobie pracy?
http://alkohole-domowe.com/forum/obnizo ... 7-100.html
Reasumując na zwykłym LM można mieć lux neutral z całości serca ;)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: radius »

A kwintesencją dyskusji nad różnicami obu systemów jest ta wypowiedź Akasa;
Skoro na etapie serca zanieczyszczeń lekkich jest tak mało to trudno się nie dziwić wielu osobom że nie widzą różnic pomiędzy OVM, a OLM. Jednak one są. Para jest nośnikiem frakcji lekkich na szczyt kolumny zaś skropliny są w dużej mierze ich pozbawione.
Tak więc kol. rastro, trzeba trochę dobrej woli w odczytywaniu badań i testów innych, a nie tylko szukać dziury w całym :mrgreen:
A tak a'propos dziury. Wiesz jaka jest jej definicja?
Dziura to nic w czymś :hahaha:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: blade1231 »

radius pisze:trzeba trochę dobrej woli w odczytywaniu badań i testów innych, a nie tylko szukać dziury w całym
Są gdzieś jakieś wyniki tych badań ? Bo Jak wiadomo papier wszystko przyjmie. Ale tak to w świecie działa że trzeba coś udowodnić a nie wystarczy stwierdzić. Nawet jak się ma kilka tysięcy postów


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Pretender »

Rastro ... dlatego po cichu liczyłem, że się odezwiesz ... ale to nie ten temat, żeby się przepychać. Różnica jest, to pewne. Pewne jest również to, że napisałem skrótowo. Ale bardziej obrazowo niż twoje wyjaśnienia mam nadzieję, że kolega, który chce kupić sprzęt umie czytać między wierszami ... musi doczytać i że olm jest lepszy niż ovm

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: rastro »

radius pisze:A kwintesencją dyskusji nad różnicami obu systemów jest ta wypowiedź Akasa;
Skoro na etapie serca zanieczyszczeń lekkich jest tak mało to trudno się nie dziwić wielu osobom że nie widzą różnic pomiędzy OVM, a OLM. Jednak one są. Para jest nośnikiem frakcji lekkich na szczyt kolumny zaś skropliny są w dużej mierze ich pozbawione.
Tak więc kol. rastro, trzeba trochę dobrej woli w odczytywaniu badań i testów innych, a nie tylko szukać dziury w całym :mrgreen:
Ale wcześniej nie dane mi było tego czytać, ale to w sumie zgadza się z tym co tu już napisałem i sprowadza się to półki n i n+1. W żadnej wypowiedzi nie kwestionowałem istnienia różnicy, ale różnica jest minimalna. Inna sprawa że kol. Akas, w tym tekście przyznaje że badanie chromatograficzne nie wykazało różnic (tam jest napisane inaczej i chyba należało by rozumieć że różnice były takie że można je uznać za błąd pomiarowy).
radius pisze: A tak a'propos dziury. Wiesz jaka jest jej definicja?
Dziura to nic w czymś :hahaha:
Ty masz taką definicję, a ja mam inną, a dlaczego bo mi wolno ;)

@Pretender - tak OLM jest lepszy, bo jest łatwiej sterowalny - to nie podlega żadnej dyskusji. Otoczka że tutaj jest lepszy a tam gorszy produkt jest co najmniej wątpliwa.

Były takie pomysły żeby do OVM dać zaworek precyzyjny na końcu chłodnicy czy nawet jakieś EZ do kontroli typu E-Arc, pewnie jak ktoś poszuka to znajdzie tego typu tematy, początkowo wydawało mi się to dobrym pomysłem, ale po głębszym zastanowieniu, taki zaworek to proszenie się o kłopoty. Wystarczy sobie wyobrazić co się stanie kiedy zamkniemy ujście chłodnicy. Tak więc przy OVM zostajemy przy dość kłopotliwym sposobie sterowania.

@blade1231 - nie nie zostały, pozostaje wiara na tak zwane słowo, aczkolwiek ze słowa wynika że sprzęt laboratoryjny nijak się ma do jęzora ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Szlumf »

rastro pisze: Były takie pomysły żeby do OVM dać zaworek precyzyjny na końcu chłodnicy czy nawet jakieś EZ do kontroli typu E-Arc, pewnie jak ktoś poszuka to znajdzie tego typu tematy, początkowo wydawało mi się to dobrym pomysłem, ale po głębszym zastanowieniu, taki zaworek to proszenie się o kłopoty. Wystarczy sobie wyobrazić co się stanie kiedy zamkniemy ujście chłodnicy.
Jakoś nie jestem w stanie sobie nic negatywnego wyobrazić. Chyba, że ktoś nie ma odpowietrzenia w głowicy.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: gary1966 »

Serwus, szanowni przedmówcy a destylacja smakowa, zacne trunki można zrobić na OLM.
Tutaj, pierwsza destylacja smakowa z OLM, może trochę nieudolna, a było to w roku 2013, kiedy wszyscy kochali się w OVM.
Post nr 14 z 13 grudnia 2013:
http://alkohole-domowe.com/forum/nastaw ... t8695.html

Z tego co pamiętam, to kolego Kula, w czasie jednego procesu rektyfikacji odbierał z OVM i OLM jednocześnie, były z tego wyniki, na korzyść OLM.
Jak się mylę to proszę mnie poprawić.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Pretender »

Było, tylko nie mogę znalezc

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: rastro »

@Szmulf - to nie chodzi o względy bezpieczeństwa, tylko dławienie na końcu chłodnicy OVM, to nie jest dobry pomysł. Spójrz na to tak, odpalasz maszynę stabilizujesz, odbierasz przedgony i otwierasz zawór przed, zaczyn kapać, ale oj za szybko więc ciach zaworek na końcu chłodnicy żeby zredukować odbiór. I teraz zaczynają się dziać złe rzeczy. Ale od początku, taka chłodnica to zwykle jakieś 40-50cm rurki fi12 czyli mamy prześwit jakieś 11mm co daje coś ok. 35-45ml pojemności w zależności od długości. I teraz tak, para zaczęła się skraplać, większość powietrza pewnie już została wyparta, nam leci za szybko to dławimy. No i wracamy do złych rzeczy, co nam daje dławienie, daje nam tyle że kapie wolniej, a co się dzieje w chłodniczy... para się nadal skrapla, jak się skrapla to powstaje podciśnienie (bo wiemy objętość pary jest ciut większa od cieczy), więc powstaje podciśnienie, które zaciąga więcej pary, która się skrapla, aż, no właśnie praktycznie aż cała rurka się zapełni.

O ile dławienie zaworkiem można by jakoś opanować, uznając że pierwsze 2-3 pojemności chłodniczy odłożymy sobie i dolejemy do jakiegoś następnego procesu, a reszta jest już ok. to z systemami z EZ może być słabo.

@gary1966 - jest opis czegoś takiego w wykonaniu Akasa - link w którymś wcześniejszym poście.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Szlumf »

rasto.
Doskonale to opisałeś. I z tym się zgadzam. Jako pierwszy OO miałem OVM i też miałem z tym kłopot. Da się go częściowo rozwiązać odpowietrzeniem przed chłodnicą. Dokładnie już tego nie pamiętam ale chyba był tam też jakiś syfon. Ogólnie nawet tak zmodyfikowane OVM jest ciężkie do prowadzenia bo trudno tak dobrać odbiór by wysokość słupa cieczy w chłodnicy była stała. A zmiana wysokości słupa automatycznie wpływa na wielkość odbioru bez naszej wiedzy.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: rastro »

A właśnie to jest kolejny problem, który mi umknął, przecież szybkość za zwężką zależy od ciśnienia (zawór jest zwężką) to faktycznie jak słup cieczy będzie się powiększał to i za zaworkiem będzie szybciej kapać.

Tak że OLM rządzi, ze względu na wygodę obsługi.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Born2july
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 mar 2016, 20:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Born2july »

Panowie dzięki za odpowiedzi, czarną magią jest to, o czym piszecie, ale spoko, po to jest to forum, by czytać i wyrabiać sobie zdanie.
Drugim sprzętem jest sprzęt miedziany basic który mnie zainteresował, ktoś wysłał mi szybko prywatną wiadomość i namawia mnie na te cudo, ale zobaczymy co jeszcze poczytam, do piątku planuje zakup. Marzenie na przyszłość? na pewno psota do nalewek itp, ale korci mnie domowa whisky pozdrawiam

Autor tematu
Born2july
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 mar 2016, 20:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Born2july »

Nikt się nie włączy do rozmowy, przeglądam forum, przeglądam strony franzmastera, malinowego nosa, ale dalej nie wiem na co się zdecydować, chce te 2 klocki dobrze wydać by cieszyć się smakiem napojów :) może destylator miedziany?
pozdrawiam
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Pretender »

masterpaw2 pisze:Kolego przede wszystkim zamiast OVM, bierz z OLM, widzę, że też ma w ofercie. Rozwiązanie ze wziernikiem na SMSie możesz w przyszłości wykorzystać do kolumny półkowej (gdybyś kiedyś wpadł na taki pomysł). Na tym sprzęcie zrobisz praktycznie wszystko, ale jego podawowym zadaniem jest spirytus. Dopytaj jakiego wypełnienia używa producent. Przewretuj też oferty naszych forumowych producentów :
Franzmaster, Herbata666, akas, kula, Zygmunt, Ks2507. Kolejność przypadkowa.
Dostałeś odpowiedz. Bierz od producentów, powyżej masz listę. Wszystkie sprzęty są wykonane poprawnie, nie ma nad czym się rozwodzić.

Ps
Ja preferuję ko więc miedź u mnie odpada. Do tego czy to aabratek, thor czy puszkowa to już bez znaczenia. Coś jeszcze?

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: blade1231 »

https://www.aabratek.pl/kategorie/72/Destylatory.html

Idealnie za 2k masz OVM lub OLM (do wyboru jak kto woli :-D )

Tylko kega 50l polecam. A i za jakiś czas katalizator na bufor można zamienić

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
Born2july
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 mar 2016, 20:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Born2july »

Pretender pisze: Dostałeś odpowiedz. Bierz od producentów, powyżej masz listę. Wszystkie sprzęty są wykonane poprawnie, nie ma nad czym się rozwodzić.

Ps
Ja preferuję ko więc miedź u mnie odpada. Do tego czy to aabratek, thor czy puszkowa to już bez znaczenia. Coś jeszcze?
Dzięki, przeglądam właśnie tych producentów, mam mały mętlik w głowie, na pewno chce sprzęt którego idzie dobrze rozbudować, podstawa to spirytus, ale kręcą mnie tzw alkohole owocowe, rakija itp do jutra muszę się zdecydować, później kasa przepadnie i już nic nie kupie :)
także jak przyjdę z pracy, ponownie forum i czytanie, pozdrawiam

sq8wga
50
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 26 sie 2016, 15:41
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: sq8wga »

Ja mam sprzęt od PowerTee. Ogólnie wykonanie według mojej oceny bardzo dobre (starannie i poprawnie wykonane spawy). Jestem z niego zadowolony.
Dokupywałem w zeszłym roku KEG 50, ale u innego producenta - wykonanie niby poprawne, ale niezbyt estetyczne (mam na myśli spawy). Ja z czystym sumieniem mogę polecić producenta PowerTee.

Wysłane z telefonu

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: BimbrownikNI »

Jeśli chcesz późniejszą rozbudowę to tylko KO i ja osobiście polecam złącza SMS. Resztę już Ci pisałem wcześniej.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: mariusz19029 »

Przede wszystkim musisz się zastanowić nad średnica kolumny. W zależności od tego ile chcesz destylowac jest to bardzo istotna decyzja.

Autor tematu
Born2july
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 mar 2016, 20:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Born2july »

Mamy prawie wtorek, już jakiś czas się zastanawiam nad sprzętem, kolega mnie namawia na ten z posta od powertee
Ja prócz tego, mam jeszcze kilka na uwadze
https://aabratek.pl/produkty/782/elektr ... yczki.html modyfikacje: zamiana kega na 50L + 50 ZŁ, szlifowanie (polerowanie) kega - 30 ZŁ, dopłata do termometru centralnego MSR "BOLECKI" Z 4 szt. sond i montażem + 100 ZŁ, stopki regulowane + 60 ZŁ,
złącze sms 63,5 mm na kegu zamiast fittingu +100 ZŁ, spust boczny z kega 1/2" + 40 ZŁ,spust dolny z kega + 80 ZŁ
dodatkowy wlew w kegu 1" z uszczelka silikon + 50 ZŁ, ocieplenie kega czarna otulina kauczukową 13 mm + 120 ZŁ, cena końcowa 2600 zł
https://aabratek.pl/produkty/784/elektr ... r_MSR.html, modyfikacje :zamiana kega na 50L + 50 ZŁ, bez szlifowania kega - 30 ZŁ ,stopki regulowane + 60 ZŁ, złacze sms 63,5 mmna kegu zamiast fittingu +100 ZŁ, spust dolny z kega + 80 ZŁ, dodatkowy wlew w kegu 1" z uszczelka silikon + 50 ZŁ, ocieplenie kega czarna otulina kauczukowa 13 MM + 90 ZŁ , cena końcowa 2790

Zakupy na później to wziernik i bufor
A to ostatni, mocno się nad nim zastanawiam
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-856.html

co polecacie waszym zdaniem?
dodam, że powertee wszelkie modyfikacje ma tańsze od pana franza, np zawór plus stopki na dole - +40 zł
Czytałem w innym temacie ze Franz to inna liga ale jestem ciekaw waszego zdania
pzdr

Autor tematu
Born2july
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 mar 2016, 20:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Winiarz
Re: RE: Re: Aabratek z allegro od PowerTee

Post autor: Born2july »

Witam
Destylator wybrany, wybralem
https://aabratek.pl/produkty/782/elektr ... yczki.html
Z pewnymi modyfikacjami. Rozwiał przez telefon moje wątpliwości, na razie jestem pełen optymizmu, cukrówka się już robi, podeślę parę fotek jak sprzęcik przyjdzie.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Mod.
Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”