Ile wódeczki z 5 l zacieru

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
smyk911
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 26 lut 2010, 21:52

Post autor: smyk911 »

Witam jestem tutaj nowy i staram sie czytać jak najwiecej o psoceniu.Niestety nie moge znalezć info o tym kiedy przerwać destylacje..I czy jak przepędze 5 litrów zacieru to otrzymam 0,5l spirytusu,czy 1l wódeczki..prosze o informacje...dzięki
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Ile wódeczki z 5 l zacieru

Post autor: Kucyk »

Ilość wódy zależy od ilości cukru. Z 1kg otrzymasz litr solidnej okowity 50%. Zatem jeśli nastawisz w bańce 5L "Grunwald" (1kg cukru, 4L wody, 10dag drożdży) to otrzymasz właśnie litr.

Autor tematu
smyk911
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 26 lut 2010, 21:52
Re: Ile wódeczki z 5 l zacieru

Post autor: smyk911 »

No właśnie mam zacierek typu 1410..rozumie że wlewam 5l do aparatury i podstawiam litrową butle??
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Ile wódeczki z 5 l zacieru

Post autor: Kucyk »

Lepiej jednak butlę 1,5L. I łapiesz doń co skapnie, aż do momentu gdy kapać zaczyna lekko mętny płyn.
Potem myjesz kocioł, wlewasz urobek i dodajesz do tego drugie tyle wody. Następnie drugi raz destylujesz, ale pierwszy kieliszek (50g) wylewasz a resztę łapiesz aż zacznie Ci kapać poniżej 40%. To, co dalej będzie lecieć nie będzie nadawało się do picia bo smak kiepski ma, ale tą frakcję złap oddzielnie aby dodać do nowej porcji zacieru.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Ile wódeczki z 5 l zacieru

Post autor: pokrec »

Kucyk oczywiście ma rację, ja jednakże w swojej eksperymentalnej praktyce spotkałem się ze zjawiskiem, że z rurki cieknie przejrzysta ciecz, zero siwuchy, a smak już taki, że chce człowieka skręcić. Najlepiej scigać do małych naczyń typu szklanka i próbowac co jakiś czas. No, tylko z tym próbowaniem, to ostrożnie, nie więcej niż 1 cm3 na raz. Bo inaczej po 10 próbkach możesz mieć problemy z pilnowaniem aparatury. A tu, przypominam, nie ma żartów - ogrzewasz ciecz w ograniczonej przestrzeni - cos się zatka, zapcha i ani się obejrzysz a będziesz czytał w gazetach o kolejnym takim, co mu aparatura rozwaliła chałupę. Może nawet z lepszego świata, gdzie psocenie (zwłaszcza calvadosu) nie jest zakazane a kaca nie ma.
Jedyne, czym grozi taka metoda, to skierowanie jednej szklanki do ponownego psocenia przy okazji następnego scigania.
Tymczasem: psocisz - nie pij, pijesz - nie psoć.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”