Alembik Bain Marie - grzanie płaszcza grzałkami

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
Ogi_master
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 17 kwie 2017, 16:22

Post autor: Ogi_master »

Zastanawialem sie nad przerobieniem a w zasadzie nad dołączeniem osobnej instalacji grzejącej wode w płaszczu wodnym.
Początkowo zastanawialem sie nad umieszczeniem grzałki w płaszczu wodnym, lecz wiąże sie to z ingerencją w obudowe zewnetrzną alembika. Otóż wpadłem na pomysl podłaczenia za pomoca rurek miedzianych zewnetrznego buforu ciepła (ocieplony garnek z dwoma grzalkami 1,5 i 2,5 kW) do juz istniejących wyjść/wejść w alembiku 30l typu Bain Marie. Chodzi mi mniej więcej o to że woda podgrzana w garnku z grzałkami bedzie transportowana za pomocą pompki do płaszcza wodnego. Oczywiście rury odprowadzajac jak i doprowadzajace wode do płaszcza wodnego będą jak najkrótsze i odpowiednio ocieplone tak samo jak cały alembik wraz z garnkiem.
Czy takie rozwiązanie zda egzamin?

Z góry dziekuje za pomoc
Dominik
alembiki

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Bain Marie - grzanie płaszcza grzałkami

Post autor: silvio2007 »

Wow! Ciekawostkę zapodałeś.
Poszukaj na forum hasło bełkotka.
Może coś Ci się rozjaśni? A może to gotowe rozwiązanie i już sprawdzone?

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Bain Marie - grzanie płaszcza grzałkami

Post autor: przegab »

Pompa do wrzątku to może być spory wydatek. Skoro już jednak tak kombinujesz, to może zrezygnuj z garnka zasilającego. Zamiast tego grzałka z podgrzewacza przepływowego podpięta przez regulator mocy i pompka.

Autor tematu
Ogi_master
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 17 kwie 2017, 16:22
Re: Bain Marie - grzanie płaszcza grzałkami

Post autor: Ogi_master »

Dzięki, nie słyszałem o bełkotce. Jestem początkujący w tej dziedzinie, niemam żadnego doświadczenia i jeszcze nic nie skonstruowałem, a moje rozważania są czysto teoretyczne. Skoro takie cos jak bełkotka działa bez problemu myśle że moje rozwiazanie bedzie równie skuteczne szczególnie przy dobrym ociepleniu całego sprzetu będzie mozna bardzo precyzyjnie ustawiac temperature a i ciśnienie panujące w układzie nie będzie aż tak wysokie jak w przypadku grzania parą. Zamiast wody w tym przypadku będzie olej lub jakaś inna substancja która nie bedzie miala szkodliwego wpływu na miedź a przy tym posiadała wysoką temperature wrzenia.
Głownie chodzi mi o gotowanie gęstych owocówek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”