Mała kolumna miedziana

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
P.Sz
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 19 sty 2016, 09:57
Podziękował: 2 razy

Post autor: P.Sz »

Witam i proszę Was o radę. Psocę od dawna ale na szybkowarze 15L i szklanej aparaturze. Kolumna z 50 cm wysokości wypełniona miedzianymi sprężynkami, deflegmator wypełniony szkłem i szklana chłodnica. Wszystko podłączone szeregowo. Chciałbym spróbować czegoś nowego. Chodzi mi po głowie miedziana kolumna na wzór jak w załączniku. Kolumna wysokość 1m, szerokość rury 35mm. Przerzuciłbym te sprężynki miedziane, co mam jako wypełnienie i dorzuciłbym jeszcze zmywaki. Zamiast miedzianej chłodnicy zamontowałbym szklaną w taki sam sposób jak w załączniku. Szybkowar 15L oczywiście zostaje a kolumnę do szybkowaru nie montowałbym na stałe tylko za pomocą węża żebym widział czy nie ma zbyt wielkiego wrzenia. Mógłbym oczywiście też na czubku kolumny zamontować termometr. Obecnie na tym sprzęcie, co posiadam wychodzi mi tak do 2L takiego 60% urobku. Czy aparatura jaką Wam przedstawiłem będzie lepszym rozwiązaniem i spowoduje, że urobku będzie więcej?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: masterpaw2 »

Ilość urobku jest raczej zależna od ilości wsadu i jego mocy (mówimy o całości urobku) a nie o sprzęcie, ponieważ, czy to gonisz na mega wypasionej kolumnie, czy na zwykłym Ps uzyskasz tyle samo alko ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
P.Sz
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 19 sty 2016, 09:57
Podziękował: 2 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: P.Sz »

Wsad to jest 3 kg cukru rozrobionego w garze 10 L i drożdże Turbo.
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: Mafiej »

masterpaw2 pisze:Ilość urobku jest raczej zależna od ilości wsadu i jego mocy (mówimy o całości urobku) a nie o sprzęcie, ponieważ, czy to gonisz na mega wypasionej kolumnie, czy na zwykłym Ps uzyskasz tyle samo alko ;)
Pod warunkiem że zostanie ona przeprowadzona we właściwy sposób. Na wypasionym sprzęcie łatwiej osiągnąć lepszy rezultat...
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: ramzol »

Czego oczekujesz od tej modyfikacji i co zamierzasz gotować cukier czy owocozaciery ;) Będziesz lutował sam czy zlecisz robotę komuś innemu?

Masterpaw teoretycznie może i tak w praktyce nie jesteś w stanie uzyskać tej samej ilości. Z Twojego postu wynika że super wypasione kolumny oddają tyle samo urobku ( pod tą nazwą kryje sie wszystko co nadaje się do picia) co proste sprzęty, a tak nie jest ;) niestety.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: Zbyszek T »

Jak masz kolumnę 50 cm, to spróbuj małym kosztem dorobić do tego refluks - ze 20 cm dodatkowej rurki z zimnymi palcami lub spiralą.
W większe koszty nie idź, bo i tak szybkowar jest nie rozwojowy.

Autor tematu
P.Sz
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 19 sty 2016, 09:57
Podziękował: 2 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: P.Sz »

Pewnie Panowie macie rację. Szkło jest raczej dobrym materiałem na aparaturę.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: masterpaw2 »

Kolego ramzol, pisząc o takiej samej ilości urobku, niezależnie od użytego sprzętu, chodziło mi o całkowitą ilość uzyskanego alko (nie tylko pijalnego). W/g mnie powinna być taka sama, ale może jestem w błędzie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: ramzol »

Z 10l 15% wsadu więcej nie wyciągniesz. Różnica będzie właśnie w urobku i odpadzie. Jak dobrze wiemy ps nie separuje tak dobrze jak wypasiona kolumna i tutaj będą różnice. Niestety kolega nowy pewnie tego nie wie. Dlatego twierdze że Twoja wypowiedz nie do końca jest prawidłowa. Nie żebym się czepiał 8-)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: ramzol »

P.Sz pisze:Wsad to jest 3 kg cukru rozrobionego w garze 10 L i drożdże Turbo.
To jest nastaw. Wsad to nastaw po skończonej fermentacji i klarowaniu.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: masterpaw2 »

ramzol pisze:Dlatego twierdze że Twoja wypowiedz nie do końca jest prawidłowa. Nie żebym się czepiał 8-)
Nawet przez moment taka myśl mi się nie nasunęła ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
P.Sz
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 19 sty 2016, 09:57
Podziękował: 2 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: P.Sz »

To jest mój sprzęt. Do kolumny z miedzią chce dołożyć drugą kolumnę. Polepszy to wydajność?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: ramzol »

Problem u Ciebie to wężyk, to on ogranicza całość. Wydajność zależy od średnicy deflegmatora (kolumna to zupełnie co innego). Zrób większy otwór w pokrywce i daj tam deflegmator. Jak zamierzasz lutować sam to przejrzyj te tematy http://alkohole-domowe.com/forum/temper ... 15563.html
http://alkohole-domowe.com/forum/ramzol ... 12311.html lutuj coś takiego.
Według mnie wydłużenie rury nic nie wniesie, choć powinno polepszyć jakość. 60cm sprężynek na ten garnek wystarczy.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Mała kolumna miedziana

Post autor: karola44-81 »

P.Sz pisze:Witam i proszę Was o radę. Psocę od dawna ale na szybkowarze 15L i szklanej aparaturze. Kolumna z 50 cm wysokości wypełniona miedzianymi sprężynkami, deflegmator wypełniony szkłem i szklana chłodnica. Wszystko podłączone szeregowo. Chciałbym spróbować czegoś nowego. Chodzi mi po głowie miedziana kolumna na wzór jak w załączniku. Kolumna wysokość 1m, szerokość rury 35mm. Przerzuciłbym te sprężynki miedziane, co mam jako wypełnienie i dorzuciłbym jeszcze zmywaki. Zamiast miedzianej chłodnicy zamontowałbym szklaną w taki sam sposób jak w załączniku. Szybkowar 15L oczywiście zostaje a kolumnę do szybkowaru nie montowałbym na stałe tylko za pomocą węża żebym widział czy nie ma zbyt wielkiego wrzenia. Mógłbym oczywiście też na czubku kolumny zamontować termometr. Obecnie na tym sprzęcie, co posiadam wychodzi mi tak do 2L takiego 60% urobku. Czy aparatura jaką Wam przedstawiłem będzie lepszym rozwiązaniem i spowoduje, że urobku będzie więcej?
Myślę, że 2l urobku 60% z 3 kg cukru to przyzwoity wynik.
Amatorzy na kolumnach rektyfikacyjnych mają osiągi na poziomie 0,5l 96% z kilograma. Ale kolumna rektyfikacyjna jest właśnie do tego stworzona żeby wyssać cały dostępny alkohol z wsadu.
Jedyne co możesz zrobić - moim zdaniem- to wydłużyć ile się da deflegmator.
Rura o średnicy jaką zaproponowałeś, czyli fi 35 do garnuszka 15 l będzie optymalna. Minimum 1 metr długości całość wypełniona zmywakami. Im dłuższy tym lepiej, a potem tylko chłodnica. To podniesie ci moc urobku nawet do 80%. Czy będziesz miał go więcej? To będzie zależeć tylko od Ciebie. Jak będziesz gotował pomalutku i odpowiednio oddzielisz serce od przedgonu i pogonu to jest szansa, że wyciągniesz więcej. Im lepsze oczyszczenie w kolumnie tym więcej lepszego serca odbierzesz.
Dołożenie płaszcza wodnego na szczycie kolumienki jeszcze bardziej pozwoli oczyścić destylat. Ale im większe stężenie akoholu tym go mniej objętościowo.
Ja na twoim miejscu przyjąłbym następujący sposób postępowania.
Zamiast rurki 35 mm szarpnąłbym się od razu na 54, lub chociaż 40. I tą rurę zamontował do wieczka tego twojego garnka. Na górze rury zrobić przejściówkę do twojej chłodnicy, tu kolega szlumf może być mentorem. On cuda robi z foremek i naczyń silikonowych z kuchni. stosowanie przejściówek miedzianych o takich średnicach jest ekonomicznie bez sensu.

Jak już będziesz miał tą porządną rurę to do kolumny rektyfikacyjnej na kegu zostanie dosłownie kroczek.
W tej chwili zainwestujesz troszkę więcej w rure, ale potem będzie po kosztach.
Swoją drogą ciekawi mnie czy rury silikonowe kolektorów ssących w Turbo silnikach nadawały by się do naszych zastosowań?
Obrazek Taniej na pewno niż kolano miedziane na rurę 54 mm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”