Podłączenie kega do sieci

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
zielik93
50
Posty: 93
Rejestracja: czwartek, 30 lip 2015, 20:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: ziemia łódzka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: zielik93 »

Witam serdecznie braci pędzących.
Nie wiem czy już był taki temat , ale nie znalazłem nigdzie interesującej mnie odpowiedzi.
Przechodząc do meritum , musiałem zabrać sprzęt z dotychczasowego miejsca , tam on był podłączony do zasilania z tzw "siły" były wyprowadzone dwa niezależne gniazda. Teraz muszę go podłączyć u siebie w domu gdzie mam tylko zwykłe gniazdka i nie wiem jak to obejść czy instalacja wytrzyma ,jak mam to podłączyć sadze że do dwóch innych gniazdek lecz potrzebuję przedłużki i tu pytanie czy może być obojętnie jaka czy o danym przekroju? Nie wiem czy bezpieczniki wytrzymają, dom jest nowy z nowa instalacją ale nie wiem jakie przekroje przewodów były tam dawane , nie jestem elektrykiem i nie wiem jak to obejść żeby nie narobić problemów w domu. Bezpieczniki są w skrzynce takie podnoszone do góry, w kegu mam 2x 2 kw rozgrzewanie lecz potem jest obniżane na jednej do połowy . Liczę na waszą pomoc, jak to u was wygląda?
Wódka jak wódka smakuje jednakowo, czyli wspaniale
Awatar użytkownika

Krzysztof988
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2016, 10:15
Krótko o sobie: Normalny jestem i tyle
Ulubiony Alkohol: każdy dobry
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Lasy na wschodzie kraju
Podziękował: 1 raz
Re: POdłączenie kega do sieci

Post autor: Krzysztof988 »

Przypuszczam że miałeś 2 grzałki podłączone do 2 różnych faz. Teraz podłącz je najzwyklej tak jak żarówkę dwa przewody do wyjść jednej grzałki i tak samo do drugiej, możesz te kable razem złączyć ( pamiętaj !!! niebieski z niebieskim, brązowy/czarny z czarnym) bo inaczej to korki w elektrowni wywali :) , kabel zasilający daj min 1,5mm2 i powinno śmigać. Jeśli masz uziemienie - żółto zielony to też podłącz do grzałek- oddzielne wejście przeważnie będziesz widział że jest połączony z obudową/kołnierzem grzałki.
Lepiej mieć parkinsona i trochę wylać niż alzhaimera i zapomnieć wypić
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: POdłączenie kega do sieci

Post autor: Karwi »

Ja proponije zaczac od bezpocznikow sprawdz ktòry jest od tego pomieszczenia w ktorym ma stac keg. Sprawdz jego oznaczenia pozniej po jego wylaczeniu rozkrec gniazko i sprawdz przekruj zyl. Podaj tu na forum te info reszte podopwiedza inni koledzy.

Autor tematu
zielik93
50
Posty: 93
Rejestracja: czwartek, 30 lip 2015, 20:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: ziemia łódzka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: POdłączenie kega do sieci

Post autor: zielik93 »

Sprawdzę jak będę w domu bo na elektryce nei znam się , grzałki normalnie mają przewody i zakończone są wtyczkami. Czyli teoretycznie przyjmując że przekrój instalacji w domujest 1.5 , gdzy podłączę jedną grzałkę do jednego gniazdka, drugą do innego to nie powinno się nic stać podczas załóżmy 18h ciągłej pracy ?
Wódka jak wódka smakuje jednakowo, czyli wspaniale

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: POdłączenie kega do sieci

Post autor: TUTEK »

Osobiście polecał bym zasilenie każdej grzałki z osobnych dwóch obwodów. Będziesz do tego potrzebował dwóch gniazd 230V w których pomiędzy fazami będzie napięcie międzyfazowe 400V. O ile nie bardzo ogarniasz jak to zrobić, to zaproś na wizytę jakiegoś znajomego elektryka, który Ci je wskaże. Jeżeli chcesz to zrobić samemu to musisz mieć w domu prosty multimetr. Zapytam jeszcze, czy zasilanie jakie masz w swoim domu jest trój- czy jednofazowe? Jeżeli jednofazowe to wyżej opisany sposób na nic się zda. Co do przekroju żył to polecał bym jednak 3*2,5 do każdej grzałki i koniecznie proszę o podpięcie pod bolec ochronny przewodu żółto-zielonego a z drugiej strony pod osobny zacisk przy grzałce lub bezpośrednio do kega. Bezpieczeństwo Twoje i rodziny jest sprawą priorytetową. W razie jakichkolwiek niewiadomych pytaj. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Sm@kosz
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2016, 19:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: POdłączenie kega do sieci

Post autor: Sm@kosz »

Kolego, 4kW z imstalacji w domu raczej będzie ciężko. Chyba że masz w domu instalacje pod kuchnię elektryczną indukcyjną i bezpieczniki przed licznikiem 20A. W większości mieszkań jest 16A. Więc obciążenie nie powinno być większe niż 3,5 kW. Jeśli masz instalacje jednofazową (prawie pewne), to na nie wiele się zda podłączenie pod dwa gniazdka. Takie moje zdanie...
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: POdłączenie kega do sieci

Post autor: Doody »

Sm@kosz pisze: Jeśli masz instalacje jednofazową (prawie pewne), to na nie wiele się zda podłączenie pod dwa gniazdka.
Jeżeli dwa gniazdka są na osobnych obwodach i zabezpieczeniach to nie ma problemu. Zawsze znajdziesz nawet w bloku dwa niezależne obwody.
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: rastro »

Jeden poleca na te dwie grzałki przedłużacz 1,5, inny mówi jak są dwa gniazdka na osobnych obwodach to już będzie gitara. Niech chłopak zamówi elektryka zanim puści chałupę z dymem, to nie czajnik co działa ciągle góra pięć minut tylko aparat, który będzie pracował przynajmniej pół godziny na pełne mocy i kolejne kilka godzin na połowę gwizdka. Jak instalacja nie wydoli to nieszczęście gotowe, a nikt z nas jej na oczy nie widział więc te wszystkie porady to takie gdybanie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: masterpaw2 »

Wszystkimi kończynami podpisuję się pod tym, co napisał rastro. Jeśli nie jest pewien jakiego przekroju są przewody, i jakie są zastosowane zabezpieczenia, warto to sprawdzić przez fachowca i mieć pewność, że nie narobi sobie niepotrzebnych kłopotów.
W tym roku robiłem u siebie remont instalacji elektrycznej (jednfazowej) i wiedząc, że będzie ona czasami dość mocno obciążona, asekuracyjnie dałem na jedno gniazdo przewody o przekroju 4mm i zabezpieczenie 20A ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Pretender »

Zobacz ile i jakie masz bezpieczniki. Wtedy dalej będziemy radzić.

Autor tematu
zielik93
50
Posty: 93
Rejestracja: czwartek, 30 lip 2015, 20:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: ziemia łódzka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: zielik93 »

Aktualnie jestem poza domem, ale w skrzynce rozdzielczej do kazdego pomieszczenia mam osobny bezpiecznik, na głównym liczniku widziałem gdzieś 40A to chyba jakiś główny bezpiecznik, ale okazało się także że w tym pomieszczeniu także jest gniazdo siłowe, więc chyba będę musiał wziąć elektryka i powiem aby podłączył mi jakoś pod siłę dwa osobne gniazda tak jak miałem wczesniej w innym miejscu.
Wódka jak wódka smakuje jednakowo, czyli wspaniale

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: gadaka »

@zielik93 tak będzie najbezpieczniej :)

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Szlumf »

Sprawdź to gniazdo siłowe - ampery i ilość bolców - i kup odpowiednią przejściówkę np. tu https://esielski.pl/pl/rozdzielnice-nn/ ... -230v.html.
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Mafiej »

Absolutne minimum to 2,5 mm2 i zabezpieczenie różnicowo-prądowe 0,03 mA, 16 A
Można to obliczyć:
4 kW to 4000 W dzielimy przez 240 V ( volt napięcie w instalacji) wychodzi nam 16,6 A ( amper)
Przewód który wytrzyma to natężenie to 2,5 mm2
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Doody »

W instalacji mamy 230V, a więc to 17,4 A. Na 16-tce i 2,5mm2 powinno się nie przekraczać 3600W (Już wtedy 2,5mm2 nieźle się grzeje) Przy długotrwałym grzaniu z mocą 4kW przydałoby się te 4mm2 z zabezpieczeniem na 20A.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: radius »

Doody pisze:W instalacji mamy 230V
A tutaj, dobrze jest wytłumaczone dlaczego - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... ml#4285550
SPIRITUS FLAT UBI VULT

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: gadaka »

@radius
Dzięki za ciekawy link :)

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: dibi »

Doody pisze:(...) Na 16-tce i 2,5mm2 powinno się nie przekraczać 3600W (Już wtedy 2,5mm2 nieźle się grzeje) Przy długotrwałym grzaniu z mocą 4kW przydałoby się te 4mm2 z zabezpieczeniem na 20A.
To jest właśnie ta trzecia góralska prawda. Musiałoby być bardzo gorąco wokół przewodu, żeby 1,5 mm2 nie mogło przenieść tych 17 amper. A taki grubas jak 4 mm2 przeniesie przy pracy ciągłej nawet 30 A - wszystko zależy jak są prowadzone przewody.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

Hashu
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 20:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Hashu »

Podepnę się trochę pod temat, ktoś wrzucił tutaj przejściówkę z siły na 3x 230V i mam pytanie czy to będzie działać ;) Każda wtyczka z tej przejściówki to rzeczywiście inna faza? Mógłbym wtedy jedną grzałkę do jednej wtyczki a drugą do drugiej i wtedy nic nie powinno mi się grzać czy to kable czy bezpieczniki?

dzozef
200
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 19 gru 2016, 21:43
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: dzozef »

Jeżeli ta przejściówka jest prawidłowo wykonana, a tak można przypuszczać bo jest to znana firma na rynku, to powinno wszystko działać bez problemu. Ważne jeszcze jakie masz grzałki. Jeżeli 2 x 2kW to będzie OK. Jeżeli powyżej 3kW to już niekoniecznie.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Szlumf »

Wejdź w podany link i poczytaj.

cyqor
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 20 maja 2015, 19:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: cyqor »

Przypomnę tylko, że gniazdka jednorazowe są na max 16A.
Moim zdaniem podłączenie 2 lub 3 grzałek jako jednofazowych do "siły" jest niezbyt bezpieczne. Dlatego, że z każdej fazy pobiera się np. 2kw a wspólnym przewodem neutralnym "spływa" prawie 4kW. Co innego jak 3 jednakowe grzałki są spiete razem w trójkąt lub gwiazdę. Wtedy jest symetryczne obciążenie i przewodem neutralnym nie płynie prąd. (Choć czasem też plynie)

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Szlumf »

cyqor pisze: Moim zdaniem podłączenie 2 lub 3 grzałek jako jednofazowych do "siły" jest niezbyt bezpieczne. Dlatego, że z każdej fazy pobiera się np. 2kw a wspólnym przewodem neutralnym "spływa" prawie 4kW
"Spływa " ale wektorowo z uwzględnieniem przesunięcia fazowego. W uproszczeniu "N" przy 3 fazach przenosi takie obciążenie jak najmocniej obciążona faza.
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Mafiej »

Doody pisze:W instalacji mamy 230V, a więc to 17,4 A. Na 16-tce i 2,5mm2 powinno się nie przekraczać 3600W (Już wtedy 2,5mm2 nieźle się grzeje) Przy długotrwałym grzaniu z mocą 4kW przydałoby się te 4mm2 z zabezpieczeniem na 20A.
Nie wiedziałem że w Polsce jest jeszcze 230 V...
Dlatego napisałem że to absolutne minimum.
Trzeba jeszcze uwzględnić że instalacje w budynkach rzadko zasilają pojedyncze gniazda,są one podłączone szeregowo.

dzozef
200
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 19 gru 2016, 21:43
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: dzozef »

cyqor pisze:Przypomnę tylko, że gniazdka jednorazowe są na max 16A.
Moim zdaniem podłączenie 2 lub 3 grzałek jako jednofazowych do "siły" jest niezbyt bezpieczne. Dlatego, że z każdej fazy pobiera się np. 2kw a wspólnym przewodem neutralnym "spływa" prawie 4kW. Co innego jak 3 jednakowe grzałki są spiete razem w trójkąt lub gwiazdę. Wtedy jest symetryczne obciążenie i przewodem neutralnym nie płynie prąd. (Choć czasem też plynie)
Nie tak to działa. Prąd w przewodzie neutralnym jest różnicą prądów w przewodach fazowych. W tym konkretnym przypadku będzie wynosił 10,6A czyli poniżej prądu znamionowego. Wszystko będzie działało i nic się nie popali. Uwierz elektrykowi. :punk:

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: dibi »

Nie wierzę. :mrgreen:
O który konkretnie przypadek Ci chodzi: 2 czy 3 grzałki? I jak to policzyłeś?
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

Hashu
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 20:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Hashu »

Konkretnie w moim przypadku chodzi o jedną grzałkę 2kW i drugą 1,5kW. Wydaję mi się, że taka przejściówka będzie dla mnie lepszym rozwiązaniem niż dotychczasowe tzn. obie grzałki pod jedno gniazdko jednej fazy. Gdzie mam kable 1,5mm i stare bezpieczniki topikowe 20A. Dzięki tej przejściówce zamiast remontu instalacji i bezpieczników wystarczy mi kilka metrów kabla siłowego i owa przejściówka. O ile to będzie bezpieczne rozwiązanie. Muszę sprawdzić w jaki sposób mam siłę zamontowaną ale wydaję mi się, że jak w dawnych latach wytrzymywała bez żadnych problemów silnik od trajzegi bodajże 6kW to to będzie pestką dla niej.

dzozef
200
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 19 gru 2016, 21:43
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: dzozef »

Dla 2 grzałek po 2kW prąd w przewodzie neutralnym w gnieździe 3 fazowym spadnie do 10,6A. Jeżeli będą grzałki 2kW i 1,5kW też będzie poniżej prądu znamionowego większej grzałki. Dokładnie chodzi o pierwsze prawo Kirchhoffa "Suma natężeń prądów wpływających do rozgałęzienia, równa jest sumie natężeń prądów wypływających z tego rozgałęzienia." Ale to chyba nie temat na to forum. Generalnie w przypadku tej przejściówki wszystko będzie HULAŁO!

Autor tematu
zielik93
50
Posty: 93
Rejestracja: czwartek, 30 lip 2015, 20:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: ziemia łódzka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: zielik93 »

Ta przejściówka to całkiem dobry pomysł chyba spróbuję z tej opcji
Wódka jak wódka smakuje jednakowo, czyli wspaniale

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: dibi »

dzozef pisze:Dla 2 grzałek po 2kW prąd w przewodzie neutralnym w gnieździe 3 fazowym spadnie do 10,6A. (...) Generalnie w przypadku tej przejściówki wszystko będzie HULAŁO!
Oczywiście że będzie hulało. Ale prąd w przewodzie neutralnym dla 2 grzałek 2kW będzie około 8,7A, panie "elektryk". :D
Nic na wiarę, czyli suma wektorowa. Podłączenie trzeciej grzałki 2 kW /230 = 8,7 A redukuje ten prąd do zera.

Uwaga: post był edytowany, bo moje obliczenia w głowie w kolejce w przychodni nie były zbyt poprawne :)
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

dzozef
200
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 19 gru 2016, 21:43
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: dzozef »

Masz rację, coś przeskoczyłem. Liczyłem kila rzeczy i coś po.... . Generalnie chodziło mi o to, że podłączając odbiorniki rezystancyjne w gwiazdę to prąd w przewodzie neutralnym nigdy nie będzie większy niż największy pojedynczego odbiornika. Uderzyło mnie stwierdzenie o tych 4kW płynących w przewodzie neutralnym i pojechałem. Najważniejsze żeby kolegów uspokoić i potwierdzić, że użycie przejściówki z linku nie spowoduje negatywnych skutków dla przewodu neutralnego.

Autor tematu
zielik93
50
Posty: 93
Rejestracja: czwartek, 30 lip 2015, 20:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: ziemia łódzka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: zielik93 »

Witam serdecznie. A więc tak moja siła ma gniazdo na 5 bolcow wiec ta przejściówka może być. Ogólnie gniazda maja 16a bezpieczniki a siła chyba 25, podaję zdjęcia co i jak.

https://zapodaj.net/20b0f6cea5844.jpg.html
https://zapodaj.net/0c0f15129daea.jpg.html
https://zapodaj.net/d674468624aff.jpg.html
Ostatnio zmieniony sobota, 18 lis 2017, 12:52 przez zielik93, łącznie zmieniany 2 razy.
Wódka jak wódka smakuje jednakowo, czyli wspaniale

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: dibi »

Popraw linki do zdjęć i trzecie zdjęcie - jest nieostre.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~
Awatar użytkownika

ludwinkb
100
Posty: 105
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 15:21
Krótko o sobie: Jestem :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's, własny.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: ludwinkb »

Jestem w pracy i mam obok elektryków i potwierdzają; spokojnie na tej przejściówce możesz jechać. Sam mam grzałkę 3x1,5kW i nic mi się nie grzeje.
Pozdrawiam.

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: dibi »

"Siła" (obwód 3-fazowy) ma zabezpieczenie 16 A. Ten element z napisem 25 A to przekaźnik.
Jak Ci już koledzy pisali, używając tej przejściówki możesz zasilać grzałki 2 kW, a nawet większe.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: gadaka »

Tego typu przejściówki działają bez problemu - sam używam podobnej tylko zrobionej własnoręcznie z gniazdami tablicowymi 230V, w które mam wpięte watomierze :)
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: drgranatt »

dibi pisze:Oczywiście że będzie hulało. Ale prąd w przewodzie neutralnym dla 2 grzałek 2kW będzie około 8,7A, panie "elektryk". :D
Nic na wiarę, czyli suma wektorowa. Podłączenie trzeciej grzałki 2 kW /230 = 8,7 A redukuje ten prąd do zera.
No i całkiem prawidłowo. Przy asymetrycznym podłączeniu odbiornika rezystancyjnego (dla dwóch faz po 2 kW a 3 faza "0") w układzie trójfazowym 4-przewodowym, wartość wektorowa prądu w przewodzie neutralnym wyniesie dokładnie tyle ile w każdej obciążonej fazie czyli jak kolega dibi napisał ≈8,7 A.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
zielik93
50
Posty: 93
Rejestracja: czwartek, 30 lip 2015, 20:44
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: ziemia łódzka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: zielik93 »

Mam jeszcze jedno pytanie do was, przejściówkę zamówiłem u sielskiego bo nie chce mi się bawić w samodzielne podłącznie, teraz muszę zrobić dobie dwie 4 metrowe przedłużki od gniazda do grzałek, mam pytanie , wiaodmo kabel trój żyłowy, zielono żółty idzie na bolec a niebieski (zero)oraz rązowy faza obojętnie jak podłączę z której strony gdzie faza a gdzie zero? Mam przewód ale 25metroy na rolce i raczej nie bardzo żeby go używać bo na rolce może się grzać no i nie jest to wskazane
Wódka jak wódka smakuje jednakowo, czyli wspaniale

Cressi
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2009, 18:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky,
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Podłączenie kega do sieci

Post autor: Cressi »

Generalnie
Przewód "fazowy" (brązowy, czarny, szary) Live podłączamy do Lewego zacisku w gnieździe, patrząc of frontu gniazda.
Nie wiem czy jest na to jakaś formalna norma, ale to z pewnością tzw. dobra praktyka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”