Panel LED do uprawy.

Dział poświęcony uprawie owoców i roślin z przeznaczeniem na produkcję alkoholi ale nie tylko.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy

Post autor: lesgo58 »

Szukam chętnego do pomocy w skonstruowaniu i złożeniu panelu LED do uprawy. Nie jestem zbyt mocny jeśli chodzi o elektronikę. Ale z tego co się zorientowałem rzecz nie jest trudna do wykonania. Jednak z powodu mego ignoranctwa w tej materii obawiam się, ze coś spartolę. Mam kilka linków z których można skorzystać. A może ktoś już ma własne doświadczenie w temacie?
Pomożecie?
Prosiłbym o wiadomości na PW.

Coś podobnego jak na załączniku (nie musi być takie ładne, byleby funkcjonowało):
led.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: masterpaw2 »

Lesgo ale chyba nas nie opuścisz, skoro tak poważnie za uprawę się bierzesz? :) :D
Bardzo by mam Ciebie brakowało.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: Zbyszek T »

Cześć
Ja właśnie jestem na etapie projektu i zbierania części.
Ogólnie jestem "elektronikiem" i planowałem sam wszystko skonstruować, właśnie z LEDów. Można sporo poczytać o kolorach, pasmach i o tym jak jakie światło wpływa na rośliny.
Niestety jest to dość drogie rozwiązanie, diody, zasilacz.
Ale ostatecznie - właśnie dzisiaj - zakupiłem w OBI świetlówkę OSRAM Fluora dedykowaną do roślin. Bardzo sprawdzona w akwarystyce. Daje pełne pasmo, dobrze przyswajane przez rośliny.
Świetlówka 36W dług. 120 cm do tego oprawa rastrowa jest w promocji - całość działająca - 37 PLNów. W sam raz pasuje mi na parapet.

LED 20 W - diody + zasilacz to koszt około 100 plnów na allegro + przesyłka + radiatory, obudowy + robocizna.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: lesgo58 »

Zbyszek T pisze: Niestety jest to dość drogie rozwiązanie, diody, zasilacz.
Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę. Drogie i pracochłonne. Jednak mimo wszystko wyjdzie taniej niż kupienie gotowca. zwłaszcza, że robiąc samodzielnie mogę zrobić zakupy poszczególnych elementów "na raty".
Tak jak wspomniałem elektronika to nie moja broszka. Dlatego proszę o pomoc. Może być tylko w wyborze komponentów. Bardziej pod względem jakości. Bo jakie komponenty to wiem. Problem, że nie umiem się "ruszać" po zawiłościach i zakamarkach elektronicznych parametrów. W taki sposób, żeby wybrać elementy o odpowiedniej charakterystyce.
Posiadam też 2 różne instrukcje i fotostory z wykonania takich paneli.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: piotricz »

A tak z ciekawości jakie roślinki się uprawia pod taką lampą?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: rastro »

Wszelkiego rodzaju zioła ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: piotricz »

Medyczne zioła podobno są już w sprzedaży więc nie ma potrzeby samemu produkować. No chyba że ma się aptekę :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: lesgo58 »

piotricz pisze:Medyczne zioła podobno są...
No właśnie. Podobno są... :scratch: A jeśli już będą ( a to długa droga jeszcze) to raczej na nowotwory są obojętne.
Jest mnóstwo dezinformacji na temat tej nowej ustawy. To nie wygląda tak różowo jak by się mogło wydawać i jak chciałaby dobra zmiana.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: piotricz »

Mam sąsiada co się leczył ale on olejki przywoził od sąsiadów z południa. Wiem że teraz jest zdrowy ale to nie tylko za sprawą oleju.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: rastro »

Generalnie do uprawy to chyba najpierw trzeba dobrać odpowiednie LEDy (spektrum światła). Z tego co mi wiadomo to używa się kombinacji białych ciepłych i zimnych do tego dobre są niebieskie (jak najbliżej UV) i czerwone. Zielone światło jest roślinką dość mało potrzebne (w sumie dlatego są zielone dla naszego oka). Z kolei do zasilania diod typu Power Led trzeba się zainteresować zasilaczami, które dają stały prąd (current) dopasowany do do wybranych LEDów. Są dedykowane fora poświęcone ziołom, gdzie porusza się również temat ich uprawy i niezbędnego do tego sprzętu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: lesgo58 »

@piotricz
Oczywiście prawdę piszesz. Olej sam nie leczy. On jest jednak ważnym składnikiem w całym procesie leczenia.
Nie będę się o tym tutaj rozpisywał. Bo nie miejsce ani czas. Można się jednak o tym dowiedzieć odwiedzając wiele grup wsparcia obecnym m.in. na "fejsie".
@rastro
Masz rację. Ja o tym wszystkim wiem. Bo śledzę temat na bieżąco. Mam nawet gotowce jak zrobić. Wyliczone i opracowane przez mądrzejszych, którzy udostępnili na dedykowanych forach. Problemem jest zaktualizować to, gdyż gotowce były pisane kilka lat temu. Głownie chodzi mi o odpowiednie pod względem jakości i parametrów technicznych komponenty, które odpowiadałyby tym opisanym w gotowcach. Nie jestem w tym dobry. Dlatego proszę o pomoc mocniejszych w temacie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: DoktorPio »

Ja posiadam doswietlacze wykonane z LED Gardena o paśmie 400-840 nm takie różowo purpurowe swiatlo zakupiłem je na Ali express. Za 4 sztuki LED 10w zapłaciłem 30zl. Każdą z osobna zamontowałem na blaszce aluminiowej gr 3mm o wymiarach 15x15cm Blacha ta służy jako radiator. Używam dwuch takich doswietlacze do naświetlania rozsady pomidorów i papryki, wczesną wiosną jak jest mało słońca. Efekty są b.pozytywne. Mam też jeden taki naświetlacz w akwarium dla rybek. Rośliny potrzebują pasma światła czerwonego i niebieskiego. Światło białe żółte jest im zbędne !

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: redhot »

Ja rozumiem, że terpia i te sprawy ale czy nie boisz się pisać o tym tak o twarcie na i tak podejrznaym forum? JA tutaj loguje sie tylko przez VPN i TOR i myslę że pytania o jakby nie było narkotyki to już troche przesada, zwłaszcza że podajesz swoje pełne dane w innych tematach. Od takich spraw są inne fora i cały Darknet będzie na pewno bezpieczniej. Z więzienia nie pomożesz nikomu.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: rastro »

To jest panel do uprawy ziół, no nie wiem bazylia, oregano, rozmaryn, cząber, mięta - co kto tam lubi w kuchni użyć. A Ty wyskakujesz tu z jakimiś narkotykami.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: Zbyszek T »

Diody LED są dostępne w wersjach "GROW" lub "POWER LED" 1W, 3W, 10W.
Są przeznaczone dla roślin. Podobno dobry producent to Epistar.
Można kupić diody o pojedynczym kolorze - Niebieski, Czerwony i różne ich odcienie, czy też biały itd..
Lub "Full spectrum" - co oznacza kombinację Nieb + Czerw dostosowaną dla roślin - od razu jedna dioda świeci oboma kolorami.
Zależnie od wielkości (mocy) diod trzeba je chłodzić radiatorem.

Rośliny w fazie wzrostu i kwitnienia potrzebują różnych kolorów i ich proporcji, więc o tym trzeba doczytać i skomponować pasmo pod konkretne wymagania.

Zasilacz stałoprądowy "Zasilacz LED Driver" - dobiera się na odpowiedni prąd np. 350mA, 700mA...(zależnie od mocy diody) Oraz na ilość diod jaką do jednego zasilacza można podłączyć. Np. 15-20 diod do jednego zasilacza.
Diody podłącza się szeregowo.

Zwykłe zasilacze np. stałonapięciowy 12V powoduje, że do diod trzeba podłączyć rezystor, co ogólnie powoduje zmarnowanie energii oraz niepotrzebne grzanie na rezystorze.

Można sobie poszukać elementów na "allegro".

kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Panel LED do uprawy.

Post autor: kuba16sutre »

Rozumiem, że chodzi o uprawę ziół przyprawowych ale radziłbym poszperać na forach dotyczących "marichuananen", zwykli ogrodnicy raczej nie przykładają się tak mocno do spraw tego typu (jeśli już to duzi producenci, niechętnie dzielacy się swoimi tajemnicami) a na forach typu np. haszysz.com znajdziesz ogrom dość dokładnych opisów, rożnych konstrukcji :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogrodnictwo”