Drożdże do cydru lodowego o podwyższonej zawartości alkoholu

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
MichalG
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 6 lis 2017, 17:48
Podziękował: 2 razy

Post autor: MichalG »

Jako że jestem na początku swojej przygody związanej z produkcją alkoholi domowych zabrałem się za produkcję wytrawnego cydru i od dwóch dni fermentuje mi 25 litrów tłoczonego na zimno soku jabłkowego. Faktem jest, że oprócz piw rzemieślniczych bardzo gustuję w cydrach ostatnio wpadł mi w ręce takowy w wersji lodowej - cydr Chyliczki lodowy. Polecam z czystym sumieniem ale przechodząc do meritum chciałbym metodą wymrażania pozyskać około 5 litrów skoncentrowanego tłoczonego soku jabłkowego. Proces ten powinien zagęścić, dosłodzić i wzmocnić finalny produkt. Dodam że rok temu bawiłem się w wymrażanie porterów bałtyckich i leżakowanie ich z dodatkiem wanilii, ziaren kakaowca. Syrop jaki powstawał był wręcz fenomenalny (zachęcam do spróbowania produkowanego w ten sposób piwa Buba Extreme). Z informacji jakie odnalazłem w sieci wymrażanie soku jabłkowego może dać sok o wartości 28 do 35 blg. Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź jakie będą najlepsze drożdże które poradzą sobie z taką ilością cukru no i później nie zginą pod wpływem wyższej zawartości alkoholu.

INTseed
50
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 18:55
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Drożdże do cydru lodowego o podwyższonej zawartości alkoholu

Post autor: INTseed »

A to nie jest tak że musisz najpierw przefermentować, a później wymrażać?
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Drożdże do cydru lodowego o podwyższonej zawartości alkoholu

Post autor: manowar »

Też tak myślałem - ale o dziwo nie. Co do tematu, to ja bym używał drożdży polecanych do miodów pitnych - trójniak ma blg na start ok 31-37 czyli podobnie. Ja zazwyczaj używałem Bayanusów z dobrym efektem. Pod linkiem masz info dotyczące miodów - ale akurat część poświęcona drożdżom powinna cię zainteresować i być pomocna - http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/in ... miod-pitny
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
MichalG
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 6 lis 2017, 17:48
Podziękował: 2 razy
Re: Drożdże do cydru lodowego o podwyższonej zawartości alkoholu

Post autor: MichalG »

Bardzo dziękuję za cenną radę. Myślę że to dobry pomysł spróbować na drożdżach do miodów pitnych. Jak tylko uda mi się wymrozić odpowiednią ilość soku to opiszę jak przebiegał proces produkcji :) Cydry lodowe w wielu przypadkach mimo że są niedosładzane są bardzo słodkie i zarazem kwaśne. A wymrożenie wody i pozostawienie esencji soku powoduje znaczne podwyższenie blg początkowego więc i alkohol jest wyższy. Zachęcam raz jeszcze do spróbowania cydru i piwa które polecałem wcześniej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”