Projekt kolumny - czekam na opinie

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
mwars
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 paź 2017, 21:59

Post autor: mwars »

Cześć. To mój pierwszy post ale troszkę już tutaj i na innym forum poczytałem. Chciał bym zbudować kolumnę. Posiadam TIG-a i umiejętności spawania. Tak więc chciał bym żeby kolumienka była ze stali 304. Wypełnienie to sprężynki pryzmatyczne (20 cm - CU)(120 cm KO). Fi 60,3 rura na kolumnę z dwoma termometrami wiadomo gdzie. Na razie bez latarki czy też jakiegokolwiek wziernika. Na razie bez grzałek - źródło ciepła (dla keg 30L) to taboret gazowy - w przyszłości - jak wszystko dobrze pójdzie i mi się spodoba to zrobię na keg-u 50 L z grzałkami. Kolumna będzie podzielona na części przy pomocy złączy SMS(+) Keg+20+60+60+deflegmator. Ogólnie chciał bym tak zbudować kolumnę aby w przyszłości łatwo poddawała się przeróbką i modyfikacją dlatego też zastosowanie tylu złącz SMS. O ile mam wizję jak to wszystko wykonać i wiem co i gdzie kupić o tyle męczy mnie kwestia deflegmatora. Zimne palce czy spiralka w górnej części kolumny - oto jest pytanie. Wiem że deflegmator sterowany będzie zaworkiem precyzyjnym a opary etanolu skraplać będą się w chłodnicy z 3 metrową spiralą (wodę i ścieki mam prawie za darmo). Tak więc:

1. Zimne palce (8-9szt) czy spirala?
2. Jeśli spirala to 1,5 m z fi 8 mm - będzie ok?
3. Jakieś wskazówki, błędy w projekcie?

Obrazek

Za opinie i podpowiedzi będę dźwięczny:)
promocja
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: spawacz »

Szukaj hasło klucz: aabratek, bokabob, 3 gracje każda piękna lm cm vm i tym podobne. Jeśli masz możliwość spawania to spawaj co innego niż ZP. Pozdrawiam
.....tymczasem w blaszaku :?

Autor tematu
mwars
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 paź 2017, 21:59
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: mwars »

Znam to wszystko. Bokabob o tym jeszcze myślałem. Zależy mi na dobrej jakości trunku - jak najlepszym. Tak więc kolumna na zimnych palcach nie da rady wytworzyć dobrego spirytusiku czy też chodzi o to, że zimnymi palcami się trudno steruje a np. bokabob jest łatwiejszy w obsłudze? Jednymi słowy co przemawia za tymi a nie innymi kolumnami?
Awatar użytkownika

kropelka uk
100
Posty: 119
Rejestracja: poniedziałek, 9 paź 2017, 19:02
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whisky, burbon, owocówki, czysty 96%
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: kropelka uk »

Tu masz dwa linki podstawowe, od których powinieneś zacząć. I tam są twoje odpowiedzi. Czyta się naprawdę przyjemnie , a wiedza w nich zawarta powala.
1http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861
http://alkohole-domowe.com/forum/post78355.html#p78355
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: lesgo58 »

Dobrze kombinujesz. Jeśli interesuje Ciebie najlepszej jakości spirytus i jak najmniej kłopotów w jego otrzymaniu to zimne palce odpadają. Każda inna kolumna byleby z głowicą (bokakob, aabratek, puszkowa, UFO itp) da Ci tę satysfakcję.
Stworzenie aabratka jest na pewno tak samo łatwe/trudne jak zrobienie kolumny z zimnymi palcami. A i koszt taki sam. Różnica jakościowa otrzymanego alkoholu nieporównywalna. Zwłaszcza dla nowicjusza.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: DoktorPio »

Tez mi się tak zdaje jak piszą wyżej koledzy. Zimne palce to jakaś trzecia no może druga liga !
Jeśli masz umiejętności i chęci to od razu buduj sprzęt z ekstra klasy tak jak pisał kolega lesgo58.
Ja wiem z swojego doświadczenia że moja kolumna wykonana co prawda według swojej koncepcji ale bliska działaniu bokakob, aabratek, puszkowa, UFO juz za pierwszym razem dała o niebo lepszy destylat niż ZP :ok:
I jeszcze jedno nie baw się jako główne źródło ciepła w taboret ! Wal od razu w grzanie elektryczne bezpieczniejsze ! i łatwiejsze w regulacji oraz pełna możliwość sterowania i kontroli procesu , zależna oczywiście od zastosowanej automatyki. Taboret gazowy to dobra sprawa jedynie przy starcie procesu żeby szybciej nagrzać wsad w beczce ;)

Autor tematu
mwars
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 paź 2017, 21:59
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: mwars »

No to nie pozostaje mi nic innego jak stworzyć coś takiego:
Obrazek
Całkowity koszt to ok. 1300 zł. Nie jest to mało. Mam nadzieje, że warto.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: Szlumf »

Poświęcasz 50cm na głowicę. Zrób "Młot Thora" i obniżony odbiór OLM. Spokojnie się w tych 50cm wyrobisz.

Autor tematu
mwars
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 paź 2017, 21:59
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: mwars »

Tak do końca nie wiem jaka wyjdzie mi długość chłodnicy ale to nie ma znaczenia bo mam ograniczenie wysokości do ok 5 metrów tak że się zmieszczę. OLM - może w przyszłości zrobię ale najpierw muszę sprawdzić jak to wszystko działa. Potem przyjdzie czas na przeróbki i poprawki.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: lesgo58 »

Zajrzyj do skrzynki.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: Kawo »

Po co chcesz budować coś co będziesz przerabiał po pierwszym procesie, stracisz czas i pieniądze. Na dzień dzisiejszy OLM i głowica z LM to już standard do uzyskanie dobrej jakości, masz wszystko podane jak na tacy, tylko skorzystać.
Miałem podobne rozterki co i jak budować, a musiałem się zmieścić w 225 cm, i dzięki wiedzy tu zawartej mam kolumnę dającą to co ma dawać od razu, bez żadnej przeróbki :D

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: prolog1975 »

Rób sobie odrazu kega 50l i OLM nie ma co czekać bo szkoda czasu na przerabianie. Nad drugim członem kolumny wstaw 40 - 50 cm zespół OLM taki jak do LM tylko z zasypem nad nim 30-40cm z wziernikiem dalej głowica LM . Kolumne zrób 63 będzie szybciej. Całość upchniesz do 280 cm. Metoda 2.5 i spiryt najwyższej klasy. Są pewne założenia wysokości kolumny do OLM i nad nie masz ograniczeń wysokości to co się szczypać.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: karola44-81 »

mwars pisze:No to nie pozostaje mi nic innego jak stworzyć coś takiego:

Całkowity koszt to ok. 1300 zł. Nie jest to mało. Mam nadzieje, że warto.
Koncepcja bokakoba bardzo dobra.
Tylko czemu 1300 zl? Ze złota będzie?
Miedziana o takich wymiarach wyszla mnie 500 zl.
Umiesz spawac i masz czym więc tylko koszt materiałów. Rura z niedzewki nie jest przecież droższa od miedzi.

Autor tematu
mwars
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 paź 2017, 21:59
Re: Projekt kolumny - czekam na opinie

Post autor: mwars »

Dlaczego taka droga? Sprężynki - dobrej jakości to ok 300 zł, plus 70 zł sprężynki CU, sam keg ok 200 zł, 3 termometry każdy po ok 40 zł, rura sama w sobie nie jest droga a reszta tez nie droga ale jak się pozbiera to wychodzi sporo. Chłodnica 80 zł. Należy zauważyć że każdy "segment" jest łączony na SMS dzięki czemu "moim zdaniem" jest pewna szansa różnych konfiguracji - SMS każdy po 60 zł plus 1 SMS 41 zł. Jak tak dobrze policzyć to tyle wyjdzie. Nie liczę ARGONU nie liczę DRUTU to spawania i energii elektrycznej i czasu. Powiem Ci że wychodzi, wychodzi tyle - niestety. Ale jak by raz dobrze na całe życie zrobić to zapewne się nie raz zwróci :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”