[RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Coorp.pl
100
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 20:24
Krótko o sobie: Zbyt wiele szczegółów nie ma co zdradzać. Kocham moją Rodzinę a Przyjaciele są ważni jak moi Krewni. Kiedyś kupię sobie ranczo, wybuduję dom, wędzarnię, ziemiankę i szopę do pędzenia. Kto wie? Może wykopię staw? Posadzę na pewno brzozy. A może dęby i lipy ;-) Świerki i sosny też tam będą. Będę miał kurki i świnki, a kto wie, czy nie będzie tam krówki i konika :-)
Ulubiony Alkohol: własne wódki i nalewki oraz piwo braciszka Siurka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Puszcze Mazowsza
Otrzymał podziękowanie: 13 razy

Post autor: Coorp.pl »

Pomyślałem, żeby pochwalić się powstającą właśnie moją nową aparaturką. Sprzęt w toku produkcji. Kilka fotek z projektem i opisem. Zapraszam do oglądania. Jeszcze trochę się przy niej zejdzie. Błagam tylko P. T. Moderatorów, lub Admina, nie piszcie mi przed tytułem tematu "samoróbka", bo się właściciel warsztatu obrazi. Może to być np. "prototyp", ale powstaje w specjalistycznej firmie, spawany przez wykwalifikowanych pracowników.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 lut 2010, 15:07 przez Coorp.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
"Picie sklepowej wódki Panu Bogu się nie podoba, ale picie dobrego bimbru to nie grzech. To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich".
Pan Piotr, bas kościelny, doświadczony bimbrownik


Ave Księstwo Oświęcimskie ;)

Siurek
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 18:07
Re: Katarynka Coorp-a

Post autor: Siurek »

"Zajebiocha" - cytat

cieszę się, że będziesz szczęśliwym właścicielem takiej rakiety :) jest kosmiczna :respect:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Coorp.pl
100
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 20:24
Krótko o sobie: Zbyt wiele szczegółów nie ma co zdradzać. Kocham moją Rodzinę a Przyjaciele są ważni jak moi Krewni. Kiedyś kupię sobie ranczo, wybuduję dom, wędzarnię, ziemiankę i szopę do pędzenia. Kto wie? Może wykopię staw? Posadzę na pewno brzozy. A może dęby i lipy ;-) Świerki i sosny też tam będą. Będę miał kurki i świnki, a kto wie, czy nie będzie tam krówki i konika :-)
Ulubiony Alkohol: własne wódki i nalewki oraz piwo braciszka Siurka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Puszcze Mazowsza
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Katarynka Coorp-a

Post autor: Coorp.pl »

Jeszce nieco kosmetyki i będzie cacy 8-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Picie sklepowej wódki Panu Bogu się nie podoba, ale picie dobrego bimbru to nie grzech. To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich".
Pan Piotr, bas kościelny, doświadczony bimbrownik


Ave Księstwo Oświęcimskie ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Katarynka Coorp-a

Post autor: Zygmunt »

Coorp- dwie rzeczy. 1- masz tam wypełnienie? Jak nie, to ilość półek jest ograniczona półkami rzeczywistymi, tzn krążkami z blachy. Przy wypełnieniu masz tzw. półki teoretyczne, czyli jakby dodatkowe miejsce dla skraplania się destylatu.
Po drugie- po co Ci te dwie dodatkowe przeszkody za refluxem? Ja rozumiem deflegmację, ale nie tutaj ;)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Coorp.pl
100
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 20:24
Krótko o sobie: Zbyt wiele szczegółów nie ma co zdradzać. Kocham moją Rodzinę a Przyjaciele są ważni jak moi Krewni. Kiedyś kupię sobie ranczo, wybuduję dom, wędzarnię, ziemiankę i szopę do pędzenia. Kto wie? Może wykopię staw? Posadzę na pewno brzozy. A może dęby i lipy ;-) Świerki i sosny też tam będą. Będę miał kurki i świnki, a kto wie, czy nie będzie tam krówki i konika :-)
Ulubiony Alkohol: własne wódki i nalewki oraz piwo braciszka Siurka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Puszcze Mazowsza
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Katarynka Coorp-a

Post autor: Coorp.pl »

Zygmunt, wiesz, jak to jest. Niby ja zamawiałem sprzęt we firmie, ale projekt był mojego Mistrza. On mnie uczył, on się zna. Ja nigdy dotąd nie pracowałem na refluxie. Trudno z projektu wywnioskować, czy coś będzie dobrze działało. Teraz, "w praniu" okazuje się dopiero, że jeszcze to nie jest ideał.
Nie. Wypełniacza nie ma żadnego, chociaż mój Przyjaciel zalecał mi wsadzenie zmywaków w rury wlotowe, ale stwierdziłem, że to już będzie przesada. Tym bardziej, że chciałem, aby swobodnie wypłynął z obiegu piasek, który mógł się dostać do wnętrza kolumny w trakcie jej piaskowania. Gdy czytałem o refluksie i porównywałem schematy, to zauważyłem, że w wersji, gdzie są 2 chłodnice nie ma już nad 1 żadnej deflegmacji, ale w "zimnych palcach" nad ostatnim jest jeszcze narysowany wypełniacz, więc pomyślałem, że jednak te płyty nie zaszkodzą, teraz, co potwierdzasz, raczej nie są one potrzebne.
Muszę wiedzieć, co poprawić, bo sporo mnie to cacko kosztowało i ma działać idealnie. Wiadomo, że prototyp nigdy idealnym nie jest, dlatego jednak zdecydowałem się na zrobienie go i to w porządnej firmie (gwarancja solidności wykonania). Wiedziałem, że przeróbki będą potrzebne, a nawet konieczne, dlatego pytam tu, na forum najbardziej znających się na temacie Braci Psotników.
Zygmunt, konkretnie i na temat: wg Ciebie powinienem usunąć 2 płyty znad chłodnicy reflux i nie pakować żadnych wypełniaczy w rury wlotowe? Powinno to usprawnić układ? Czy coś jeszcze?
A wygląda to następująco:
katarynka4.JPG
katarynka5.JPG
katarynka6.JPG
katarynka7.JPG
katarynka8.JPG
katarynka9.JPG
katarynka10.JPG
I jeszcze pytanie. Czemu po "nakapaniu" 5 l płynu o czystym, wiadomym, lotnym, poetyckim zapachu, zaczęło jechać z rurki nagle zgniłym jajem?
Bardzo proszę wszystkich doświadczonych Refluxerów o pytania, uwagi i wnioski racjonalizatorskie.
Odp. dla Juliusza (bo może ktoś na forum spyta o to samo):
Na pytanie o 2 półki nad refluxem już chyba odpowiedziałem w tym, co pisałem do Zygmunta?
Chłodnica zasadnicza? Czemu taka? Bo jest z kwasówki, a wiadomo, że kwasówka nie jest tak dobrym przewodnikiem i nie tak dobrze odprowadza ciepło, jak miedź, więc w ramach oszczędności wody potrzebnej do chłodzenia wiadomych oparów powstał pomysł zrobienia dwóch połączonych spirali w jednej chłodnicy.
Jak powinien działać system? Sprawnie i dobrze :D , ale na razie nieco nawala :(
Rurki fi 12, grubościenne, światło fi 8.
Na resztę pytań nie potrafię odpowiedzieć.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Picie sklepowej wódki Panu Bogu się nie podoba, ale picie dobrego bimbru to nie grzech. To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich".
Pan Piotr, bas kościelny, doświadczony bimbrownik


Ave Księstwo Oświęcimskie ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Coorp.pl
100
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 20:24
Krótko o sobie: Zbyt wiele szczegółów nie ma co zdradzać. Kocham moją Rodzinę a Przyjaciele są ważni jak moi Krewni. Kiedyś kupię sobie ranczo, wybuduję dom, wędzarnię, ziemiankę i szopę do pędzenia. Kto wie? Może wykopię staw? Posadzę na pewno brzozy. A może dęby i lipy ;-) Świerki i sosny też tam będą. Będę miał kurki i świnki, a kto wie, czy nie będzie tam krówki i konika :-)
Ulubiony Alkohol: własne wódki i nalewki oraz piwo braciszka Siurka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Puszcze Mazowsza
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Katarynka Coorp-a

Post autor: Coorp.pl »

Zygmunt. Pisałem o zmywakach nie na wylocie, ale w rurach wlotowych, czyli tych 2 grubszych przy mocowaniu na kegu.
Wypełniacz usprawnia deflegmację. W "domowych" destylatorach, czy rektyfikatorach zmywaki zastępują przegrody zwane półkami pojedynczego, bądź podwójnego gotowania, jakie stosowane są w profesjonalnych aparatach odpędowych i rektyfikacyjnych z gorzelni i polmosów (Brrr... jakie straszne słowo! :o ).
"Picie sklepowej wódki Panu Bogu się nie podoba, ale picie dobrego bimbru to nie grzech. To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich".
Pan Piotr, bas kościelny, doświadczony bimbrownik


Ave Księstwo Oświęcimskie ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Katarynka Coorp-a

Post autor: Zygmunt »

W tych rurach jak najbardziej możesz je dać. Pytanie, czy długość wypełnienie będzie wystarczająca. Masz tam dwie rury wylotowe? Czy ktoś się orientuje czy w takim przypadku sumuje się długość wypełnienia, czy jedno na drugie nie wpływa?

Zawsze można rurki troszkę przedłużyć...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Katarynka Coorp-a

Post autor: bogdan »

Już wcześniej oglądalem Twój projekt w galerii i zastanawiłem się nad nim. Jest nowatorski na tym forum, nikt wcześniej takiego nie robił. Widziałem tradycyjną kolumnę w Krojantach (fotki na "inne destylatory") Twoja jest zbudowana na bazie tamtej wiedzy, jednak tamta ma wielką wysokość i dużo większą ilość półek. Ilość półek to moc psoty. Psotnicy wynależli wsapaniałe półki teoretyczne wśrod nich najlepsze są zmywaki nierdzewne. Na wysokości wypełnienia 1,2m dają efekt 8metrowej kolumny tradycyjnej. Oczywiście wydajność jest mniejsza. Moja kolumna z wypełnieniem 1,20 to 1,2L/ spirytusu 96%/h. Myślę, że poszedłeś zła drogą i nie uda Ci się otrzymać czystego spirytusu.
Jeśli chodzi o zapach pod koniec destylacji, to normalne, to pogon którego nie pijemy i który trzeba w odpowiednim momencie oddzielić i ewentualnie ponownie przedestylować.
Nie sądzę, aby 10-20cm wypełnienia w dolnej części dało poprawę.
Jestem wlaścicielem dwóch kolumn i zdecydowanym fanem ZP lub chłodnicy wewnętrzej czyli refluksu wewnętrznego igdybyś kiedyś chciał taką zbudować jestem do uslug.

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Autor tematu
Coorp.pl
100
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 20:24
Krótko o sobie: Zbyt wiele szczegółów nie ma co zdradzać. Kocham moją Rodzinę a Przyjaciele są ważni jak moi Krewni. Kiedyś kupię sobie ranczo, wybuduję dom, wędzarnię, ziemiankę i szopę do pędzenia. Kto wie? Może wykopię staw? Posadzę na pewno brzozy. A może dęby i lipy ;-) Świerki i sosny też tam będą. Będę miał kurki i świnki, a kto wie, czy nie będzie tam krówki i konika :-)
Ulubiony Alkohol: własne wódki i nalewki oraz piwo braciszka Siurka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Puszcze Mazowsza
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Katarynka Coorp-a

Post autor: Coorp.pl »

No dobrze. Kto mi napisze, jaką ilość spirytusu i ile procentowego otrzymuje z 50 litrów zacieru 1410? Bo to istotne jest chyba w ocenianiu szeroko rozumianej sprawności rektyfikatora? Mi wyszło ogółem 5 litrów 80% gonu + 2 litry również 80% pogonu. Maksymalnie leciało 95% - do dobry wynik, czy do bani?
"Picie sklepowej wódki Panu Bogu się nie podoba, ale picie dobrego bimbru to nie grzech. To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich".
Pan Piotr, bas kościelny, doświadczony bimbrownik


Ave Księstwo Oświęcimskie ;)
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Katarynka Coorp-a

Post autor: Kucyk »

1L alkoholu (100%) powstaje z 1,7kg cukru.
Rozpuszczenie w wodzie 1 kg cukru zwiększa objętość o 0,6L.

Do KEG'a nie wlałeś 50L a powiedzmy 46L nastawu, który zawierał 10kg cukru, zatem powinieneś otrzymać 10:1,7=5,9L sporolu 100%.
Ty otrzymałeś 7*80%=5,6L co daje wskaźnik sprawności na poziomie 95%, który to wynik jest bardzo dobry. Zatem sprzęt działa bez zarzutu jeśli chodzi o jego szczelność, bo tylko w takim przypadku masz możliwość strat ilościowych.

Natomiast zastrzeżenia budzi strona jakościowa, ale to już inny temat...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Coorp.pl
100
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 20:24
Krótko o sobie: Zbyt wiele szczegółów nie ma co zdradzać. Kocham moją Rodzinę a Przyjaciele są ważni jak moi Krewni. Kiedyś kupię sobie ranczo, wybuduję dom, wędzarnię, ziemiankę i szopę do pędzenia. Kto wie? Może wykopię staw? Posadzę na pewno brzozy. A może dęby i lipy ;-) Świerki i sosny też tam będą. Będę miał kurki i świnki, a kto wie, czy nie będzie tam krówki i konika :-)
Ulubiony Alkohol: własne wódki i nalewki oraz piwo braciszka Siurka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Puszcze Mazowsza
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Coorp.pl »

Dzięki. To jest właśnie konkretna odpowiedź :poklon; Czyli nic nie odcinam i nie wywalam z Katarynki. Muszę tylko następnym razem się wyspać, albo po prostu robić w dzień, a ten dzień nadejdzie w... środę :P Oczywiście nie omieszkam napisać, jaki będzie wynik.
Dopiero zobaczyłem :o Ktoś (? 8-) ) nazwał Katarynkę "kolumna półkową"... Dzięki za pokładane we mnie nadzieje, ale za jednym gotowaniem całego półku nie dam rady upić. No, chyba że półkownika z podpółkownikiem :mrgreen:
"Picie sklepowej wódki Panu Bogu się nie podoba, ale picie dobrego bimbru to nie grzech. To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich".
Pan Piotr, bas kościelny, doświadczony bimbrownik


Ave Księstwo Oświęcimskie ;)

amon
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 9 kwie 2009, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: amon »

Witam.
kol. Coorp, Twoja katarynka jest rzeczywiście nowatorskim rozwiązaniem w kierunku pot still, tylko po co aż tak komplikować sobie życie. Są prostsze rozwiązania, na tej konstrukcji nie przeprowadzisz rektyfikacji, a i destylacja będzie dość klopotliwa.
Na tym forum masz podaną wszelką wiedzę na temat destylacji prostej (pot still), jak również na temat rektyfikacji spirytusu, wystarczy wnikliwie czytać, czytać i czytać, a w razie wątpliwości zadawać pytania jeśli nie ma interesującego cię tematu. ale to Forum istnieje juz jakiś czas i jest tu większość postawionych tematów i odpowiedzi na nie. Kolego - czytaj to forum i jeszcze raz czytaj, a będzie dana tobie wiedza do wykorzystania w praktyce.
Zmień swojego mistrza bo Cię oszukuje i wpędza w niepotrzebne koszty.
Niech twoim mistrzem będzie to forum, tu Cię nikt nie wyśmieje, koledzy z forum pomogą Tobie zdobyć doświadczenie.
Co do twojego aparatu, to bym go totalnie przebudował. Rektyfikacja w tym modelu jest nie możliwa, a wynika to z przeprowadzonej przez Ciebie destylacji.
W rektyfikacji cały proces uzysku spirytusu to 96% przez cały czas, od początku do końca procesu.
Drogi kolego zleciłeś swój projekt ........ który tobie robi aby ściągnąć z Ciebie kasę bo dzisiaj w kryzysie robi się wsystko nawet promy , kosmicne, to twoje pieniądze, to ty zlecasz robotę i wymagasz, i niech Cię nie interesuje że ktoś się będzie gniewał. To ty jemu płacisz za robotę.
W specjalistycznej firmie Twój projekt został by dostosowany do Twoich potrzeb. Umiejętność spawania kwasówki nie jest jeszcze specjalizacją. Osobiście znam dziesiątki takich firemek w których (spawacze) nie posiadają nawet podstawowych uprawnień zawodowych, - a wiedza na temat destylacji to czajnik z gwizdkiem i chlodnica w bańce na mleko.
W firmie u mojego szefa kolumna 12 półkowa trzykrotnego gotowania jest nie osiągalna dla nikogo z tego forum - ze względu na cenę.

Kol. jestem właścicielem kolumny 2,5 cala z wypełnieniem wiórowym (zmywaki) 78cm wysokości wypełnienia z refluksem wewnętrznym (chłodnica płaszczowa) wydajność 1,8 l /h, - 96% - brak pogonu leci woda, z 27l zacieru 3,7l spirytusu w procesie okresowym.
druga kolumna 2,5cala, 120 cm wypełnienia z refluksem wewnętrznym (spirala) o wydajności 5l/h.- w baterii dała 12l/h. - 96% - brak pogonu leci woda
Kolumna 1 z dwuch 195 cm wypełnienia - równiez 96%.
w przygotowaniu mam kolumnę półkową jednokrotnego gotowania o wydajności 20l/h teoretycznie i to będzie aparat na sprzedaż z bojlerem 500l.

Mogę udzielić tobie tylko pomocy merytorycznej , jak to powinno wyglądać, i napewno każdy na tym forum takich informacji tobie udzieli.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Kucyk »

Kolego Amon, proszę o konkrety!
Kolumny półkowe są stosowane w przemyśle i to za ich powodem możemy walnąć ćwiatreczkę pod nocnym. Zatem zaklasyfikowanie (łamiącej konwenanse) aparatury Coorp'a jako pot still jest moim zdaniem niezbyt konkretne.

amon
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 9 kwie 2009, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: amon »

kol. Kucyk
Masz rację. Aparat Coopr-a jest bardzo nie konwencjonalny.
Dlaczego uważam że to jest futurystyczny pot still, dlatego że z jego schematu montażowego wynika że kolumna wyposażona w tego typu wypełnienie (tależowe).
Jak doskonale się orientujesz, nie zachodzi tu szjawisko wymiany para ciecz wymagane przy rektyfikacji. Oczywiście część destylatu będzie się skraplała na talerzykach i swobodnie splywała po nich spowrotem do kotła. Skropliny w tej konstrukcji będą spływały po ściankach kolumny i nie wytrącą z oparó flegmy W efekcie procesu nie uzyskasz rektyfikatu tylko zwykłą surówkę, to właśnie wynika z opisu destylacji przez kol. Coopr-a.
Dlatego uważam że w tym przypadku jest to jakiś pot still, oczywiście po małej lub wielkiej modyfikacji konstrukcji uzyska rektyfikat
Co do aparatów półkowych działających okresowo - to sprawa wcale nie jest tak skąplikowana jak wygląda. Posiadać taki aparat może każdy, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Coorp.pl
100
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 20:24
Krótko o sobie: Zbyt wiele szczegółów nie ma co zdradzać. Kocham moją Rodzinę a Przyjaciele są ważni jak moi Krewni. Kiedyś kupię sobie ranczo, wybuduję dom, wędzarnię, ziemiankę i szopę do pędzenia. Kto wie? Może wykopię staw? Posadzę na pewno brzozy. A może dęby i lipy ;-) Świerki i sosny też tam będą. Będę miał kurki i świnki, a kto wie, czy nie będzie tam krówki i konika :-)
Ulubiony Alkohol: własne wódki i nalewki oraz piwo braciszka Siurka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Puszcze Mazowsza
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Coorp.pl »

Myślę jednak, że zbyt ostro skrytykowałeś moja Katarynkę (prosze pisać dużą literą, bo to moje kochane Dziecko ;-)) Zalecasz mi czytać, czytać, czytać" to Forum. Sam jednak tego nie robisz uważnie. Napisałem wyraźnie, że to prototyp, a nie zawsze prototyp się sprawdza i byłem tego świadom. Gdy pierwszą wersję tego projektu wrzuciłem tu, na Forum, jedynie Calyx zechciał ustosunkowac się do mojego zamierzenia i uznałem Jego zdanie za wystarczające do wyłożenia odpowiedniej sumy pieniędzy.
amon pisze:W firmie u mojego szefa kolumna 12 półkowa trzykrotnego gotowania jest nie osiągalna dla nikogo z tego forum - ze względu na cenę.
Ile kosztuje taka aparatura? Może jednak bym się skusił, jak ta mi się znudzi? Pytam poważnie. Ciekawy jestem jej konstrukcji i wyglądu.
amon pisze:Kol. jestem właścicielem kolumny 2,5 cala z wypełnieniem wiórowym (zmywaki) 78cm wysokości wypełnienia z refluksem wewnętrznym (chłodnica płaszczowa) wydajność 1,8 l /h, - 96% - brak pogonu leci woda, z 27l zacieru 3,7l spirytusu w procesie okresowym.
druga kolumna 2,5cala, 120 cm wypełnienia z refluksem wewnętrznym (spirala) o wydajności 5l/h.- w baterii dała 12l/h. - 96% - brak pogonu leci woda
Kolumna 1 z dwuch 195 cm wypełnienia - równiez 96%.
w przygotowaniu mam kolumnę półkową jednokrotnego gotowania o wydajności 20l/h teoretycznie i to będzie aparat na sprzedaż z bojlerem 500l.
Pochwal się projektami.
amon pisze:Mogę udzielić tobie tylko pomocy merytorycznej , jak to powinno wyglądać, i napewno każdy na tym forum takich informacji tobie udzieli.
Niczego innego nie oczekuję. I jeszcze jedno pytanie do Ciebie. Sam jesteś spawaczem, czy może projektantem? Dość szczegółowo opisałeś wiele spraw. Zastanawiam się, czy jesteś może absolwentem szkoły w kierunku gorzelniczo-drożdżowniczym?
"Picie sklepowej wódki Panu Bogu się nie podoba, ale picie dobrego bimbru to nie grzech. To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich".
Pan Piotr, bas kościelny, doświadczony bimbrownik


Ave Księstwo Oświęcimskie ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Zygmunt »

Amon ma rację. Coorp, Twoja kolumna, żeby być "kolumną" musiałaby być ze dwa razy taka wysoka, albo wypełniona. Teraz po prostu powierzchnia wymiany jest bardzo mała.
Amon ma rację, że charakterystyka pracy, jaką przedstawiłeś, jest bardziej pot-stillowa, jak kolumnowa.
Amon tylko trochę przesadza z wydajnością.
Teraz jeszcze trochę pomarudzę.
Nie widzę sensu wydawania pieniędzy na coś, co "nie wiadomo czy zadziała", jeżeli pod ręką są rozwiązania sprawdzone. Wiem, że może taka postawa trochę hamuje rozwój- ale spójrzmy prawdzie w oczy- w robieniu spirolu wyżej jak osiągalne 96+% w domu zajść się nie da. Czyli nie ma co liczyć na prywatna rewolucję ;)
Pytasz o projekty- teraz jestem w trakcie (tzn. już kupiłem rury, teraz będę spawał) robienia kolumny opartej na tym "projekcie":

Obrazek

Zmywaki odpowiadają półce teoretycznej wysokości ok. 6cm (przy tej średnicy), czyli na moim wypełnieniu będzie tych półek ponad 18. Czyli będzie można przekroczyć te 95,5%. Tym razem nie chciałem eksperymentować, bo życie uczy, że jest to nieopłacalne ;)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Juliusz »

Koledzy dużo się tu napisało i różnie się napisało.

Katarynka Coorpa.pl jest rodzajem kolumny rektyfikacyjnej półkowej. Jest w niej 20 półek. Zgoda nie są to półki, które można w pełni uznać za te teoretyczne ale są to półki. Są pochyłe więc destylat spływa i odparowuje. Powierzchnia jest dość duża i główną zmienna, która wpływa na jakość jest kąt pochylenia tych półek ale to zostawmy. Cały system jest dość skomplikowany aby wyjaśnić jego działanie.

Kolega Coorp.pl zadał pytania i znów jakoś nie daliśmy Mu odpowiedzi. Postaram się odpowiedzieć ja. Najpierw opiszę zastrzeżenia potem postaram się coś zaradzić.

Zakładam, że wszystko jest uszczelnione i jedynym miejscem gdzie jest wylot to przez rurki górnej chłodnicy.

1. Półki nad chłodnicą refluksową usuń (jeśli możesz tymczasowo - to jeszcze lepiej). Na tych półkach następuje niekontrolowane skraplanie po refluksie = 1-sze miejsce gdzie jest możliwość zmniejszenia wydajności.

2. Umieszczenie chłodnicy głównej destylatu (odbiór) jest trochę niefortunne i problematyczne. Rurka odbierająca 'gotowe' opary po refluksie jest pionowo więc gdy opary tam się dostaną, część ich zostanie skroplona i spadnie na najwyższą półkę (poniżej chł. refluksu). Kolejny punkt zmniejszenia wydajności. Sugeruję aby zmienić odprowadzenie oparów rurką z boku górnej komory. Niech tam się już nic nie skrapla i nie wraca (patrz niżej)

Załóżmy, że w górnej chłodnicy jest już skroplony destylat. Tu powinna zadziałać grawitacja i płyn powinien swobodnie spływać 'w dół' do punktu odbioru. Ponieważ są tam rurki poziomo więc mogą się tam tworzyć jakieś jeziorka cieczy, niepotrzebnie, zatrzymania i ciśnienie.

Co robić?

System jest unikalny i wymaga wyjaśnienia kontroli (być może jest gdzieś unikalna instrukcja?).

1. !!! Musisz mieć osobne zasilania wody chłodzącej do chł. refluksu i do chł. głównej. !!! Musisz mieć zawór do chłodnicy refluksu aby regulować w nim osobno przepływ wody. Nie możesz używać wody z refluksu do chłodnicy głównej ani odwrotnie. Będzie moment w stabilizacji systemu kiedy woda w chł. refluksu musi być gorąca, musi być np. 70C może i 75C a może i 77C - więc przepływ jej musi być baaaardzo wolny.

2. System wymaga jednoczesnych regulacji chłodzenia refluksu jak też regulacji grzania.

3. Uruchamiasz system -> pełne grzanie; pełny przepływ wody w chłodnicy refluksu; obserwacja temperatury (musisz pilnować). Aby złapać chwilę przed nagrzaniem kolumny sugeruję dodać termometr gdzieś w połowie wysokości np. koło 10-tej półki. Jak tu temp. zacznie wzrastać 50C-60C-70C (w ciągu np. 10sek - 20sek) wiesz że niedługo (5 min - 10 min) zacznie refluksować. Wtedy trzeba zmniejszyć trochę (próby) grzanie, otworzyć obieg w chłodnicy odbioru (ten obieg może być otwarty wcześniej).

4. Tak regulować grzanie i przepływ wody w chł. refluksowej aby nic na razie nie kapało. Trudno tu znaleźć balans ale jest konieczne aby choć 10 minut termometr nad chł refluksu ustalił się na około np. 78C - 78.5C (tu jest temperatura unikalna dla Twojego systemu więc zgaduję). Temp. w połowie wys. kolumny powinna być około 80C-84C.

5. Po np. 10 minutach takiej stabilizacji leciutko i w odstępach czasowych 10sek - 20sek. przykręcasz wodę w chł. refluksu aż zaczyna kapać destylat z odbioru.

7. Wydajność regulujesz tylko chłodnicą refluksu (i grzaniem jeśli trzeba ale grzanie raczej jest stałe).

Moja sugestia konstrukcyjna. Dać spiralną chłodnicę odbioru i przyczepić ją z boku komory nad chłodnicą refluksu. Wtedy gotowe opary spokojnie wypłyną do zbiornika odbioru.

Jest to wszystko zgrubne ale post staje się bardzo długi...

J
ps.

Wciśnij zmywaki w dolne rury, nie zaszkodzi. Myślę, że upychanie między półkami może być problematyczne i raczej nie jest konieczne. Popracuj i postaraj się 'zobaczyć' co się w systemie dzieje.

Radzę też izolowanie tak kega jak też kolumny aż do poziomu zaraz pod chłodnicą refluksu.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Calyx »

Kolega Amon normalnie mnie zdołował ;) opisem Swoich uzysków z psocenia.
Osobiście posiadam kolumnę 150cm wypełnienia z refluksem wewn. (spirala)
i na godzinę jestem w stanie uzyskać ok. 1 do 1.4L i to tylko na początku.
Z czasem wydajność spada. 5L/h Amona zwaliło mnie z nóg.
No i ten brak pogonów??? U mnie niestety lecą i jeśli ich nie oddzielę,
to zasmrodzoną psotę musiałbym znów wpuszczać w rury.
Ciekaw jestem sprzętu Amona jak i jego opisu prowadzenia procesu.
Też chcę na moich rurach uzyskać 5L/h bez pogonów :respect:

Konstrukcji Coorpa nie deklasowałbym.
Z jego opisu wynika, że nie dopilnował procesu i stąd efekt,
który go nie zadowala. Jeśli na fi 40 z wypełnieniem ok 60cm
można przeprowadzić rektyfikację i uzyskać 95%
to na Katarynce (napisałem dużą literą) też powinno się to udać.
Oczywiście nie jestem wyrocznią ale poczekajmy na kolejne
psotne efekty Coorpa.

Coorp, opisz koniecznie kolejne podejścia.

Pozdrawiam serdecznie
Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Coorp.pl
100
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 20:24
Krótko o sobie: Zbyt wiele szczegółów nie ma co zdradzać. Kocham moją Rodzinę a Przyjaciele są ważni jak moi Krewni. Kiedyś kupię sobie ranczo, wybuduję dom, wędzarnię, ziemiankę i szopę do pędzenia. Kto wie? Może wykopię staw? Posadzę na pewno brzozy. A może dęby i lipy ;-) Świerki i sosny też tam będą. Będę miał kurki i świnki, a kto wie, czy nie będzie tam krówki i konika :-)
Ulubiony Alkohol: własne wódki i nalewki oraz piwo braciszka Siurka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Puszcze Mazowsza
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Coorp.pl »

@Juliusz, dzięki za wyczerpującą, rzeczową odpowiedź. Zanim zacznę przeróbki, jak pisze Calyx, najpierw kilka razy trzeba będzie popsocić, żeby Katarynkę dobrze poznać.
@amon. Jak widać nie tylko ja jestem zainteresowany projektem Twojego automatu, pochwal się.
"Picie sklepowej wódki Panu Bogu się nie podoba, ale picie dobrego bimbru to nie grzech. To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich".
Pan Piotr, bas kościelny, doświadczony bimbrownik


Ave Księstwo Oświęcimskie ;)
Awatar użytkownika

Mrozu
10
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 22 mar 2010, 23:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystkie
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Mrozu »

Bo uzyski @Amona to kompletna bzdura i niepotrzebnie wprowadza kolegów z forum w błąd.
Nie ma możliwości uzyskania z kolumny o średnicy 2,5" 5 litrów na godzinę 95%, a to za sprawa średnicy kolumny i jej sprawności. Przy takiej ilości alkoholu ( 5 litrów ) biorąc pod uwagę reflux 4:1 czyli cztery części flegmy zwracamy i jedną cześć odbieramy ( taki stosunek refluxu zapewni nam alkohol 96% ), musiałby wlać na wypełnienie jakieś 16 litrów na godzinę - duuużo mniejsza ilość zalałaby wypełnienie całkowicie. Poza tym jakie musiałoby być grzanie ? 15KW ?
Wyobraźcie sobie 350 ml alkoholu odparowującego w szczycie 2,5" kolumny co 60 sec?
druga kolumna 2,5cala, 120 cm wypełnienia z refluksem wewnętrznym (spirala) o wydajności 5l/h.- w baterii dała 12l/h. - 96% - brak pogonu leci woda
Jaki by to nie był sprzęt - przedgony jak i pogony musicie odebrać - cudów nie ma.

Kolumna fi 2" 1200 mm wypełnienia, 3,5kw grzanie = 1l/h 96%
to optymalna wartość i tak jak kolega @Calyx powiedział zmieniająca się w czasie, oczywiście na na niekorzyść.

pzdr.
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 mar 2010, 10:30 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: "ogonki" i interpunkcja

Ondskan
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 2 mar 2010, 21:23
Krótko o sobie: ;P
Ulubiony Alkohol: Okowita
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Ondskan »

3. Uruchamiasz system -> pełne grzanie; pełny przepływ wody w chłodnicy refluksu; obserwacja temperatury (musisz pilnować). Aby złapać chwilę przed nagrzaniem kolumny sugeruję dodać termometr gdzieś w połowie wysokości np. koło 10-tej półki. Jak tu temp. zacznie wzrastać 50C-60C-70C (w ciągu np. 10sek - 20sek) wiesz że niedługo (5 min - 10 min) zacznie refluksować. Wtedy trzeba zmniejszyć trochę (próby) grzanie, otworzyć obieg w chłodnicy odbioru (ten obieg może być otwarty wcześniej).

4. Tak regulować grzanie i przepływ wody w chł. refluksowej aby nic na razie nie kapało. Trudno tu znaleźć balans ale jest konieczne aby choć 10 minut termometr nad chł refluksu ustalił się na około np. 78C - 78.5C (tu jest temperatura unikalna dla Twojego systemu więc zgaduję). Temp. w połowie wys. kolumny powinna być około 80C-84C.

5. Po np. 10 minutach takiej stabilizacji leciutko i w odstępach czasowych 10sek - 20sek. przykręcasz wodę w chł. refluksu aż zaczyna kapać destylat z odbioru.
Szukałem długo... Ale nie znalazłem tematu a nawet posta "Jak ruszać na nowym sprzęcie..." może niezbyt uważnie szukałem(na pewno nawet...), ale wielkie dzięki Juliusz

Siurek
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 18:07
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Siurek »

I jak przeróbki Braciszku :?:
Zdroźa

mjr56
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2015, 00:09
Podziękował: 24 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: mjr56 »

Temat zapowiadał się bardzo ciekawie. Niestety, widzę, że umarł. Czyżby w połowie drogi, eksperyment został zarzucony?

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: W_TG »

W zaokrągleniu ,jeśli chodzi o wydajność praktyczną spożywalnego produktu
1 kg cukru = ~0,5 l spirytusu =~1 litr wódki
Zależnie od sprzętu i umiejętności można ten wynik nieznacznie podnieść lub sporo zaniżyć (zarówno ilościowo jak i jakościowo)
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: jpiwek »

A z 1kg zboża 0,3l.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: [RW, kolumna półkowa] Katarynka Coorp-a

Post autor: Lootzek »

W_TG i jpiwek, komu i na co odpowiadacie, bo nie mogę się dopatrzeć? :O (pomijając fakt że temat zdechł ponad 4 lata temu) ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”