Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
cieminskas
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 3 paź 2017, 23:17

Post autor: cieminskas »

Witam wszystkich forumowiczów, jestem nowy na forum i liczę na Waszą szybką pomoc. Od dłuższego czasu czytam i przeglądam fora. Postanowiłem zbudować kolumnę z KO VM/LM jak
w temacie. Nasuwa mi się kilka pytań, ale to później.
Na wstępie budowa zestawu poczynając od dołu:

1. Keg - już kupiony na złomie. Wydaje się, że 50l z tego względu, iż jest trochę nietypowy (Anglia 1982), inna średnica zbiornika niż w polskich, przez co jest niższy, fitting z mosiądzu i kwasiaka.
Część z gwintem odejmowana od rurki i kielicha ze sprężyną może się przyda kiedyś do kolumny
z miedzi:). Przyłącze kolumny to okrągła płaska blacha 3mm przyspawana do oryginalnego kielicha, przy kegu, otwór w blasze średnicy wewnętrznej kolumny, a do tego cztery śruby gwintem do góry
i oczywiście uszczelka.
2. Grzanie - grzałki z kwasówki 1x2000 i 1x1000. Montaż równolegle do powierzchni podłoża.
3. Kolumna - płaski kołnierz przyspawany na obwodzie zewnętrznym rury. Rury jeszcze nie mam. Chciałbym rurę od 60-70mm długości 2m. I tu pytanie:
Pyt. 1. Jak maksymalnie gruba może być ścianka? Nie wiem, co się trafi. Chciałbym 2mm.
Wracając do kolumny, wypełnienie zacznie się 20mm powyżej początku kolumny na podparciu z drutu, następnie druciak miedziany i sprężynki Cu razem 20cm, po czym 130cm druciaka spiralnego z KO (pewnie te z Lidla). Miejsce na sondę 20cm poniżej górnej linii druciaków zrobione będzie z rurki fi 8 oraz wężyka, jako uszczelki na wcisk. Termometr ze znanego portalu za jakieś 50 zł, błąd pomiaru 1C, odświeżanie co 1 sekunda i dokładność 0,1C. I tu kolejne pytanie:
Pyt. 2. Czy mogę tak na wszelki wypadek wspawać nypel GZ 1 i zaślepić go korkiem, gdybym chciał mieć OVM?
Dalej w kolumnie mamy wziernik szkło na równo z górną linią druciaków. Wziernik zrobiony ze szkła kominkowego i dwa płaskie kołnierze. Szkło pomiędzy uszczelki silikonowe.Wszystko skręcone na 4 śruby nad wziernikiem tak, jak w schemacie łączenie z głowicą na kołnierzach.
4. W głowicy dwie półki, uważam, że kąty wyjdą same. Planuję to zrobić w następujący sposób (w schemacie są trzy znaki zapytania):
Odstępy między nimi będą równe połowie średnicy wewnętrznej rury, z której wykonam głowicę, więc jeśli będzie np. 60mm wewnątrz, to znak zapytania równy będzie 30mm. Półki zajdą nad siebie na 6mm, a kąty powstaną same.
Pyt. 3. Mam rację z tymi kątami i czy będzie tak dobrze?
Idąc dalej w pierwszej półce wspawana będzie rurka 8-10mm jak najbliżej linii przelania, tak na ok. 5-7mm od tamki, wyprofilowana w dół na środek jeziorka. Zawór LM będzie wyprowadzony inaczej niż w schemacie tzn. z lekkim spadkiem przez nypel ¼ cala, zawór precyzyjny i króciec do wężyka odbioru. Pod drugą półką rurka na sondę termometru znów pod lekki skosem i uszczelka na wcisk.
A teraz kolejne pytanie:
Pyt. 4. Gdzie zamontować wyjście dla VM? Myślę, że poniżej tamki pierwszej półki, ale ile?

5. Chłodnica Liebiga- najpierw chce wyjść z głowicy nyplem 1 cal, następnie półśrubunek na ¾ cala zawór z KO kulowy ¾ cala, kolano 90stopini, 15cm rurki i redukcja na ½ cala, a następnie rurka fi 17,2 długości 70cm i na niej płaszcz z rurki fi 35 50cm. W płaszczu dwie rurki do podłączenia wody, jak na schemacie fi 10mm, a wyjście z chłodnicy zakończone króciakiem na wężyk. Zasilanie zimną wodą od dołu, a następnie z chłodnicy Liebiga do deflegmatora. I pytanie:
Pyt. 5. Czy mój pomysł odnośnie redukowania rozmiarów poczynając od 1cala do chłodnicy będzie dobry? Czy wyjść na ¾ cala z głowicy i wtedy redukować?
Pyt. 6. Jeśli przełożę chłodnicę na OVM i zaślepię VM korkiem, czy będzie ok?
6. Spirala chłodząca - wykonana z 2, 5 m rurki DN12 karbowanej z KO, głowica całkowicie otwarta jak w schemacie, ewentualnie myślę o jakimś krzyżaku do wyśrodkowania chłodnicy i wspawaniu w niego rurek do podpięcia wody. Woda zimna środkiem w dół i coraz cieplejsza po spirali do ogródka.


Czekam na opinie odnośnie powyższego pomysłu i oddaję się teraz kreatywnej krytyce :)
Pozdrawiam.

Autor tematu
cieminskas
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 3 paź 2017, 23:17
Re: Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Post autor: cieminskas »

schematpaint.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
cieminskas
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 3 paź 2017, 23:17
Re: Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Post autor: cieminskas »

Witam, dzisiaj kupiłem rury do kolumny, oczywiście na złomie. Rura fi 60,3 x 2mm, 2 x złącza sms dn50 (na połączenie kega z kolumną i wziernik) i jedno złącze dn? do połączenia z kolumną średnicy nie pamięta, ale większa o jakieś 4mm wewnątrz od zewnętrznej średnicy kolumny. Dodatkowo elementy do chłodnicy Liebiga tj. rura 50cm fi39 x 1,5mm – płaszcz, rurka wewnętrzna fi20 x 1,5mm długości 70cm oraz rurka do podłączenia wody fi10 x 1mm.
Z rurki fi10 wykonam również króciec do odbioru skroplin z chłodnicy i gniazda pod sądy termometrów. Kupiłem również rurę fi26 x 1,5mm wraz z kolankiem 90 do podpięcia zaworu 3/4cala, czekam tylko na podpowiedź czy z głowicy wyjść 1calem i redukować czy wyjść na ¾. Potrzebuję jeszcze zawór ¾cala do VM oraz 1cal (nie za duży?) do zlewania pozostałości z kega. Oczywiście jeszcze zawór precyzyjny 1/4cala do systemu LM i oczywiście spirala. Czy 2,5m rurki karbowanej dn12 wystarczy?

Autor tematu
cieminskas
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 3 paź 2017, 23:17
Re: Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Post autor: cieminskas »

I jeszcze jedno pytanie: czy mogę zastosować zawór motylowy w VM?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Post autor: Doody »

Przestudiuj forum, jeżeli chodzi o obniżone odbiory. OVM już odchodzi do lamusa. Prawie wszyscy przechodzą na OLM. Może warto od razu to uwzglednić?
Pozdrawiam
Darek

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Post autor: gadaka »


Autor tematu
cieminskas
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 3 paź 2017, 23:17
Re: Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Post autor: cieminskas »

Poczytałem trochę i w głowie powstał zamęt. Czyli zrezygnować z OVM a w to miejsce drugi zawór precyzyjny OLM? No i oczywiście zostaje LM w półce rzeczywistej? Zaworów kulowych na szczęście nie kupiłem. Dzięki za podpowiedź biorę się za czytanie a już miałem na dniach spawanie umawiać.

Autor tematu
cieminskas
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 3 paź 2017, 23:17
Re: Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Post autor: cieminskas »

Witam ponownie po chwilowej przerwie. W projekcie kolumny nastąpiły małe zmiany w związku z sugestią kolegi gadaka.
Wczytałem się trochę w kwestie OLM i postanowiłem zbudować kolumnę Aabratek wraz z systemem OLM. Z tego względu, iż nie wiem, czy nie będzie bufora w przyszłości, a to podniesie wysokość kolumny.
Mam też jedno pytanie w związku z oryginalnym gwintem przy kegu tj. łapie go magnes.
1. Chyba będzie najlepiej wyciąć? I tak zrobię, a następnie przyspawam 7cm rury fi 53 wraz ze złączem SMS. Co o tym sądzicie?
2. Mam takie trzy złącza i tu kolejne pytanie: Czy mogę je wykorzystać w kolumnie? Pytam, ponieważ wewnętrznie mają fi 49mm i zwężą średnicę kolumny o około 6mm. Czy to w czymś przeszkodzi?
Na schemacie mała pomyłka, kąt będzie wynosił między 100-105 stopni.
Wypełnienie miedziane to sprężynki pryzmatyczne mojej produkcji fi 4mm wysokie od 4-8mm w zależności jak się obcięło. Kolumna
jak na schemacie 1470mm taki już mam kawałek. Wypełnienie z druciaków KO razem z wypełnieniem na OLM będzie ok. 1120mm.
3. Mam nadzieję, że wystarczy?
4. I najważniejsze dla mnie: Jaki typ OLM będzie lepszy nr1 czy nr2? I czy 150mm wystarczy na wykonanie OLM? Ogranicza mnie rura,
a nie chcę zmniejszać wypełnienia.
5. Czy wystarczą te dwa termometry do prowadzenia procesu przy OLM?
6. I ostatnie na dziś pytanie: Czy wziernik może znajdować się w głowicy zaraz nad złączem SMS? Mam jeszcze takie małe złącze na rurę
fi 40. Czy może wcale go nie robić, albo wykonać je z wężyka silikonowego?

Podsumowując moim zdanie głowica czy to Aabratek, czy z poprzedniego projektu wiele nie zmienia, głównie wysokość.

Pozdrawiam
aabratek.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
cieminskas
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 3 paź 2017, 23:17
Re: Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Post autor: cieminskas »

Podjąłem decyzję o budowie OLM w wariancie nr1 z mojego schematu. Czekam na jakąś pomoc i podpowiedź, a poniżej załączam schemat OLM. Przyda się jakaś pomoc. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
schematOLM.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

jowkon
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 22:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 6 razy
Re: Schemat klumny VM/LM do weryfikacji

Post autor: jowkon »

Jak tam ostateczne rezultaty Cieminskas?
Może mnie ktoś pokierować, Gdzie można poczytać o zależnościach wymiarów pułek w takiej pionowej głowicy względem grubości rury prosze?
Myśle o miedzi 64mm z OVM
Polskiej trzcionki .... brak...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”