Fermentator stożkowy do klarowania

Co można przed procesem destylacji aby uzyskać czysty destylat już po.

Autor tematu
agresst
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 24 mar 2014, 21:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: agresst »

Witam,
Od pewnego czasu zastanawiam się jak ułatwić i usprawnić proces klarowania nastawu. Na tą chwilę nastawiam w beczce 200 l po przepracowaniu przelewam do beczek 100 l i dodaje bentonitu. Wszelakie spuszczanie wężami czy pompkami do mnie nie przemawia. Wymyśliłem że wykonam zbiornik coś na wzór https://destylacja.com/pl_PL/p/Fermentator-stozkowy-100L/2007
na dnie tego zbiornika będzie zawór do spuszczania drożdży, natomiast na pewnej wysokości (tak aby pojemnosc zbiornika powyżej odpowiadała objętości kega) umieszczę kolejny który pozwoli na sprawne spuszczanie klarownego nastawu. Stosował ktoś z was podobne rozwiązanie?

użytkownik usunięty
Re: Fermentator stożkowy do klarowania

Post autor: użytkownik usunięty »

Ciekawe.
Po zakończeniu fermentacji, drożdżowe truchło opada na dno i znajduje się w stożku. Wtedy wystarczy odkręcić zawór i spuścić to w kanał, pozostawiając klarowny nastaw.
Odpowiadając na pytanko- nie stosowałem, gdyż po raz pierwszy spotykam się z takim zbiornikiem. Myślę, że piwowarzy mieliby z tego pożytek, ale "cukrownicy" też- tak sądzę.
Biorąc pod uwagę datę tego postu, zapewne coś już tam zmajstrowałeś.
Pochwalisz się ?
Pozdrówa :ok:

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Fermentator stożkowy do klarowania

Post autor: rastro »

Gdzieś jest wątek chyba na piwo.org na temat takiego fermentatora. O ile dobrze pamiętam to chyba jest sens stożka przy zbiornikach > 100l i z tym osiadaniem drożdży w stożku też nie jest tak różowo bo one lubią osiadać na ścianach w stożkowej części i nie koniecznie lubią się osuwać na samo dno. Koledzy tam coś pisali o ostukiwaniu zbiornika żeby drożdżaki spadły na samo dno. Ale to trzeba by poszukać właśnie tam bo mogłem coś niecoś pokręcić.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

użytkownik usunięty
Re: Fermentator stożkowy do klarowania

Post autor: użytkownik usunięty »

Zgadzam się z faktem "przyklejania" się osadu na ściankach zbiornika, gdyż już niejednokrotnie, nastaw wyglądający na bajecznie sklarowany, potrafił podczas kolejnego zlewania "pociągnąć" za sobą drożdżową "mgiełkę".
Pomimo to, w żaden sposób nie psuje to smaku towaru, zwłaszcza, gdy psotyfikuje się dwukrotnie. :D
Pozdrówa

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Fermentator stożkowy do klarowania

Post autor: redhot »

Szukam użytkowników femrntorów stozkowych. Palnuję kupic sobie taki fermtor plastikowy:

http://domowybrowarek.pl/pl/fermentacja ... 4730245005

Czy ktoś ma i uzywa? Cena atrakcyjna w porównaniu do stalowych odpowiedników ale jak z jakością? Czy plastik się rysuje w środku? Jak ze szczelnością zaworów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie nastawu przed destylacją”