Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy

Post autor: masterpaw2 »

Witam szanowną brać.
Mam mały problem a w zasadzie prośbę o radę, otóż jestem na etapie remontu domku i ostatnie moje działania skupiają się na studni i całym związanym z tym osprzętem.
Przyszła pora na hydrofor, i po długim namyśle zdecydowałem się na zakup zbiornika 200l ze stali nierdzewnej ferrytycznej (zdjęcia w załączniku)
Doradźcie mi proszę jakie złącza mam wspawać i w których miejscach najlepiej, żeby przerobić to coś na zbiornik hydroforowy POZIOMY, tak koniecznie musi być poziomy.
Dodam tylko, że w chwili obecnej zbiornik posiada dwa wyjścia 1/2 i jedno prawdopodobnie 6/4 cala z tym, że z nietypowm drobnym gwintem.
Z góry dzięki za rady.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
koncentraty wina

rastro
2500
Posty: 2559
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Hydrofor

Post autor: rastro »

Takie coś znalazłem w sieci na szybko.

Obrazek

Pewnie można olać króćce do wodowskazu. Musisz się zastanowić jaki będziesz chciał zamontować presostat.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor

Post autor: Doody »

Miałem hydrofor przez 15 lat. Najlepszy jest z membrana gumową, bo zapewnia lepszą pojemność i mniejszy "efekt hydroforowy" czyli odczuwalne skoki ciśnienia. Zawsze stosowałem zbiornik buforowy o pojemności 300 litrów. Nota bene stoi nieużywany do dzisiaj bo podpiąłem się do wodociągu. Nie wiem dlaczego chcesz używać nierdzewki. Myślę, że gumowa membrana ze wstępnym ciśnieniem w zwykłym zbiorniku emaliowanym da lepszy efekt.
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2559
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Hydrofor

Post autor: rastro »

Bo to chyba jest potrzeba chwili ma taki baniak, trochę umiejętności postanowił wykorzystać zamiast kupować nowy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor

Post autor: masterpaw2 »

@rastro, dzięki za szybką odpowiedź, ale chodziło mi o zbiornik poziomy. Co do wyłącznika ciśnieniowego, manometru wykorzystam istniejące już króćce pół calowe, które po położeniu zbiornika będą skierowane do góry.
Przede wszystkim chodzi o wejscie i wyjście wody. Wąż od głebinówki i złączki są calowe, więc średnica mufy do wspawania już ustalona. Pozostaje tylko kwestia gdzie ją dać.

@doody, zbiornik znalazłem w bardzo dobrej cenie dlatego się na niego zdecydowałem.
Co do zbiorników przeponowych zdania są podzielone, podobno wystarczy, że woda ma nieco podwyższony poziom żelaza i przeponowe za długo nie wytrzymują, a tu robię raz i zapominam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 sie 2017, 01:13 przez masterpaw2, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor

Post autor: Doody »

Ale 200 litrów bez przepony będzie się włączał i wyłączał ci kilkanaście, kilkadziesiąt sekund obciążając bardzo pompę. Z resztą rób jak uważasz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor

Post autor: masterpaw2 »

Doody - poduszka powietrzna jest w środku, a to tak jak przepona.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor

Post autor: Doody »

No nie do końca... Przepona zwiększa jak gdyby pojemność fizyczną dwukrotnie. To tak jakby zbiornik 300l z przepona miał pojemność 600 bez przepony. Jakbyś miał zbiornik 400-500l to ok! przepona niepotrzebna ale z 200-stu nie będziesz zadowolony. Lepiej zrób z tej nierdzewki fajny kociołek a po hydrofor wbijaj do mnie bo stoi odłogiem ;)
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2559
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Hydrofor

Post autor: rastro »

Tego nie rozumiem jak to możliwe że bez przepony wejdzie do zbiornika mniej niż z przeponą? Na zdrowy rozum ciśnienie będzie takie samo niezależnie od obecności przepony. Weźmy zbiornik 1000l jak nalejemy do niego wody powiedzmy 500l to niezależnie od obecności przepony powietrze będzie musiało zmniejszyć swoją objętość o połowę. Jak jest membrana to w sumie ciśnienie wody będzie trochę większe bo jeszcze trzeba by uwzględnić naprężenie jakie wystąpi w membranie.

@masterpaw2 Zbiornik poziomy to chyba zasada ta sama...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor

Post autor: Doody »

Rastro, tu wchodzi jeszcze czynnik pracy gumowej poduszki. Poczytaj w necie o przeponowych hydroforach.
Przepona ma napięcie wstępne powodowane przez napompowanie poduszki przed wypełnieniem hydrofora.
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2559
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Hydrofor

Post autor: rastro »

Poczytałem i chyba już rozumem jak to działa, ale bez przepony da się osiągnąć dokładnie to samo tylko trzeba zbiornik przygotować odpowiednio przez zalaniem wodą. Na obrazku który znalazłem jest na górze coś co opisali jako króciec do sprężonego powietrza. Służy on do dopompowania zbiornika do powiedzmy 2.5bara (tak chyba są wstępnie pompowane membrany). Jak pusty zbiornik bez membrany dobijemy powietrzem do tego samego ciśnienia to efekt będzie taki sam. Jak zostawimy taki zbiornik pusty (pod ciśnieniem atmosferycznym) to faktycznie ciśnienie szybko spadnie poniżej załączenia presostatu na niskim ciśnieniu pomimo że w zbiorniku jest jeszcze dużo wody. Czyli do zbiornika wejdzie jej tyle samo ale ze względu na zbyt małe ciśnienie nie zostanie ona wypchnięta a na domiar złego pompa załączy się podobnie. Czyli po mojemu zbiornik przeponowy nie wymaga dodatkowego serwisowania w przeciwieństwie do bez przeponowego (jego trzeba okresowo dopompować sprężonym powietrzem, bo instalacja nie będzie 100% szczelna, ale większym problemem jest to że gazy z powietrza rozpuszczają się w wodzie i w ten sposób opuszczają zbiornik).

@masterpaw2 w takim razie nie można zrezygnować z manometru w zbiorniku żeby mieć kontrolę nad stanem napełnienia zbiornika powietrzem.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Hydrofor

Post autor: wawaldek11 »

Jest tak jak @rastro mówi - powietrze dość dobrze rozpuszcza się w wodzie pod ciśnieniem i poduszka zmniejszy się podczas normalnej eksploatacji.
I jeszcze jedno spostrzeżenie: gdy zabraknie prądu i hydrofor w odpowiednim momencie nie dopompuje wody, to powietrze pójdzie w rury i trzeba na bank dopompować.
Pozdrawiam,
Waldek

rastro
2500
Posty: 2559
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Hydrofor

Post autor: rastro »

Gównie tego nie potrafiłem sobie wyobrazić.
Doody pisze:No nie do końca... Przepona zwiększa jak gdyby pojemność fizyczną dwukrotnie. To tak jakby zbiornik 300l z przepona miał pojemność 600 bez przepony.
Ale przy właściwej eksploatacji zbiornika bez przepony tak nie będzie - jak będzie dobrze napełniony powietrzem to nie będzie różnicy albo będzie ona nieznaczna.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor

Post autor: Doody »

Przeponę też trzeba dopompowywać co jakiś czas. Ma ona taki sam zawór jak opony w samochodzie i co pół roku trzeba sprawdzić ciśnienie i dopompować.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor

Post autor: masterpaw2 »

Rastro wcale nie zamierzałem rezygnować z mamometru. Chcę jeszcze dorzucić do kompletu reduktor ciśnienia co by mi podczas procesu żadnych skoków nie było :scratch:
A rozwiązanie już znalazłem :
PicsArt_08-20-10.39.53.jpg
Tu co prawda pompa jest osadzona na zbiorniku, ale o zasadę chodzi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Hydrofor

Post autor: Szlumf »

Doody pisze:Przeponę też trzeba dopompowywać co jakiś czas. ....
Mógłbyś podać link do opisu tej procedury lub sam opisać? Robię to intuicyjnie i nie wiem czy zgodnie ze sztuką.
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor

Post autor: masterpaw2 »

@szlumf bardzo proszę
https://youtu.be/3RbxUhNC-P8
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor

Post autor: masterpaw2 »

Jeszcze jedno pytanie :
czy spawanie stali nierdzewnej ferrytycznej (z której mam zbiornik) z armaturą ze stali austenitycznej czyli popularnej kwasówki 304,316 będzie problemem?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor

Post autor: Doody »

Ja dopompowywałem do 2-2,2 bara (jak w linku podanym przez mastera)
Jeżeli już chcesz montować ten zbiornik, to zamontuj go jako bufor. Nie wpuszczaj do niego wody rurką, tylko zamontuj go na trójniku tak aby rura z wodą biegła pod nim, a jedyne połączenie ze zbiornikiem było przez trójnik.
Zbior-2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor

Post autor: masterpaw2 »

Doody, a gdzie w takim przypadku cały osprzęt:
wyłącznik ciśnieniowy, reduktor, manometr? Wylot z trójnika bezpośrednio na instalację wodną domu?
A ewentualne drobne zanieczyszczenia w tym rozwiązaniu będą szły bezpośrednio na dom a nie odkładały się w zbiorniku. Pomysł wydaje się być realny do realizacji, tylko wyjaśnij jak to widzisz uwzględniając moje pytania.
Pozdrawiam
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor

Post autor: Doody »

Manometr miałem wkręcony w mufę na szczycie zbiornika. Wiesz co....Wlezę dzisiaj do kanału w pomieszczeniu gospodarczym i pstryknę Ci jakieś foty, bo nie pamiętam wszystkich szczegółów i połączeń, a nie będę pisał głupot ;)
W każdym razie ja miałem tak zamontowany buforowo, hydrofor i to świetne rozwiązanie.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor

Post autor: masterpaw2 »

Nie twierdzę, że złe, ale ze mnie taki mały Judasz dopóki nie zobaczę to się nie przekonam.
Bardzo możliwe, że wykorzystam właśnie takie rozwiązanie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: Doody »

Sorki ale jestem gruby i dość stary ;) . Nie znalazłem drabiny a kanał ma 180cm głębokości i bałem się , ze jak wejdę to już nie wyjdę :).
Ale już wszystko wiem. Wkręciłem trójnik na szczycie zbiornika i do niego podłączyłem trójfazowy regulator załączania ciśnienia, następnie do górnego króćca wkręciłem manometr z możliwością odcięcia go kranikiem.
Trochę piaskiem nasypany... ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: masterpaw2 »

Dzięki za poświęcenie :ok:, mam nadzieję, że nic sobie nie zrobiłeś.
A dół masz/miałeś rozwiązany tak jak na szkicu który zamieściłeś wcześniej?
Muszę rozważyć takie rozwiązanie, jeszcze raz dzięki.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: Karwi »

Im niżej wchodzi woda wym większa szansa na utrzymanie prawidłowego stanu powietrza. Po drugie jeśli woda nie przepływa przez hydrofor to nie wyplukuje tyle powietrza. A normalna praca poduszki pozwala na wymianę wody w jego wnętrzu.
Choć ja też polecam zbiornik z przeponą. Praktycznie bez obslugowy. Do puki przeponą nie pęknie. A największy plus to taki ze jak nie masz prądu to później nie musisz uzupełniać powietrza w hydroforze. Do takiego zbiornika można kupić dedykowany prestarter i zamontować go dowolnie. Jeden mam na przystawce przy zasilaniu a w innym po drugiej stronie na krutcu przepony..
Ja polecam. Juz nigdy nie wrócę do klasyki

zrobciu
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: wtorek, 22 sie 2017, 18:59
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: zrobciu »

szczerze powiedziawszy nie rozumiem po kiego diabła ci taka duża bańka - na dzień dzisiejszy całe kurniki stawia się na 18l naczyniach przeponowych i wszystko śmiga. Duże bańki stawia się tylko wówczas gdy studnia ma mały wydatek powiedzmy 0,5m3/h - wówczas chodzi o komfort użytkowania. 200l bańka będzie wymagała od groma powietrza które będziesz musiał dopompowywać średnio raz na 2-3 m-ce pod warunkiem że woda jest znośna jeżeli ma chociaż odrobinę żelaza będzie ono żarło Ci powietrze w zbiorniku błyskawicznie - mógłbyś wprawdzie założyć inżektor który będzie sam dowalał powietrza i odpowietrznik gdy powietrza w bance będzie za dużo ( pamiętajmy norma to 1,5 do 1,8) ale inżektory wymagają czyszczenia itd... Na chwilę obecną przy studni która ma jakiś ludzki wydatek i względnie ludzkiej pompie ( pomijamy chińczyki te za 500 zł i wielkie komunistyczne trzyfazowe kloce) najprostszym rozwiązaniem jest po kolei: wejście do domu, następnie na trójniku zbiornik przeponowy 12, 15, max 18l do boku trójnika włącznik najlepiej przepływowy jest tego cała masa następnie reduktor i zaczepiamy się do instalacji. Oczywiście pod baniakiem zawór bo jak za jakieś 3-4 lata padnie to jedną ręką go wymieniamy :) Pojęcia nie mam jak wstawić zdjęcie żeby pokazać jak to powinno wyglądać - ale uwierz mi jest to na chwilę obecną najprostsze rozwiązanie
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: Doody »

Zrobciu...12-sto litrowy zbiornik na dostarczenie wody do domu jednorodzinnego... to lekko pojechałeś po bandzie.. ;)
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2559
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: rastro »

To teraz taka moda na cienkowanie jest przecież :) korzystasz z wody załącza się pompa a ten "Hydrofor" to raczej taki zbiornik wyrównawczo-buforowy ;). Nikt tylko nie wspomina że pompa powinna być dobrana na styk bo jak będzie za duża to załączy się kilka razy na jednym cyklu a jak za mała to nie wydoli jak żona będzie brała prysznic a Ty spuścisz wodę w drugiej toalecie :D.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: rottweiler »

Mam zbiornik przeponowy 60l., mogę się wymienić na coś
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: wladka »

Panowie szczerze mówiąc nie bardzo wiem o czym wy w ogóle mówicie , nie ma żadnego znaczenia jakiego typu jest zbiornik ,czy stary czy, z przeponą ,i w jaki sposób jest podłączony ,zasada jest jedna -ma się opróżniać pomiędzy włączeniami pompy- a to jest zależne nie tylko od ilości powietrza w tych że zbiornikach ,ale i od ustawienia wyłącznika ciśnieniowego ,który dyktuje załączenie pompy po opróżnieniu zbiornika.
Pojemność zbiornika ma duże znaczenie z wielu powodów między innymi taki że czym większy tym rzadziej załącza się pompa co wydłuża jej żywotność ,w przypadku pracującej membrany dzieje się to samo , niepracująca przepona np,bez powietrza przykleja się do dna i gnije nie wspomnę już o tym że pompa i wyłącznik ciśnieniowy wariują ,aby tak się ni działo oba te urządzenia stary typ i nowy typ potrzebują normalnego dozoru co jakiś czas, nie są one bezobsługowe .
Padnie pewnikiem pytanie po co mają się opróżniać , to bardzo proste ,nie używana woda się psuje ,śmierdzi i jest wylęgarnią bakterii ,jeżeli ktoś nie używa jej w kuchni to tego nie wyczuje , a o zatrucie wcale nie trudno.
Są dostępne tabele ustawień ciśnienia załączania pompy ,w stosunku do ciśnienia powietrza w zbiornikach tego się trzymajcie a będzie dobrze.
Doody z tego zdjęcia widać że ten twój zbiornik to przepona ,zamontowany masz manometr na szczycie czyli w miejscu powietrza i wszystko jest OK, zakładając że w tym zbiorniku ono w ogóle jest,jeżeli go niema też pokazuje tyle że ciśnienie jakie robi pompa przy nie pracującym zbiorniku (nie opróżnia się )
masterpaw2
Kładąc zbiornik na leżąco dospawał bym dodatkowy króciec w którymś dnie ,lub w tej samej ścianie co ta mufka 6/4 cala ,do jednego wlot do drugiego wylot ,obracasz zbiornik oboma w duł przepływ jest ,nic się nie osadza ,woda się nie psuje nawet przy żle ustawionym wyłączniku ,a na 1/2 cala manometr i wyłącznik ciśnieniowy. Przy tego typu zbiorniku wystarczy napełnić go z pustego przy zamkniętych odbiornikach (kranach itp.) a poduszka sama się utworzy .
Załączanie pompy 2,5 bar-----wyłączani 3,5 do 4,0 bar.
Musi dzialać
Pozdrawiam wszystkich :piwo:
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3809
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: Doody »

Ja miałem ustawione 2,8 do 4,2 bara, bo w tym przedziale załączał mi się przepływowy podgrzewacz wody.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

wladka
100
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 26 gru 2014, 14:30
Krótko o sobie: Psotnik
Ulubiony Alkohol: Mokry
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Milówka
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: wladka »

Manometry po jakimś czasie przestają być dokładne . :D Większość przepływówek załącza się przy 2-barach
Roboty nie przerobisz a gorzały nie przepijesz.

zrobciu
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: wtorek, 22 sie 2017, 18:59
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: zrobciu »

Cóż mogę powiedzieć małe zbiorniki przeponowe zakładam dopiero od 10 lat - oczywiście jak ktoś zaznaczył i jak wcześniej napisałem z dobrze dobraną pompą i nie mam z tym żadnego problemu - problem robi się przy dużych zbiornikach i włącznikach klapkowych - z mojej prywatnej obserwacji wynika że jedna osoba na 100 pilnuje poduszki powietrznej w hydroforze - o za tym idzie włącznik "strzela" zamyka się i otwiera bardzo szybko, w domu na kranie tego praktycznie nie czuć - dlatego gro instalatorów nadal wpycha duże bańki bo gwarancje to przetrwa a potem... Pamietajmy że większość domowych pomp ma max 30 załączeń na godzinę więc takie strzelanie to dla niej zabójstwo, i nie jest tak jak ktoś napisał że pompa się zużywa podczas pracy - większość pomp przeznaczona jest do pracy ciągłej. Przy ustawieniu "na przepływ" będzie startowała z wyższego ciśnienia co za tym idzie będzie pobierała mniej prądu i na pewno nie osiągniemy limitu 30 załączeń na godzinę jak w przypadku hydroforu z nieupilnowaną poduszką powietrzną - a możecie mnie za to ganić - nigdy nie uwierzę w klientów którzy ej pilnują, bez względu na to jak wielkie zrobi się naklejki na baniak itd... Przy tym pamiętajcie o takich pierdołach jak to że im większy hydrofor tym większa płaszczyzna z której skrapla się woda w lecie a to ma znaczenie jak np podlewacie ogród a nie macie kratki odpływowej w pomieszczeniu w który stoi hydrofor, jeżeli ktoś poosiada taki wynalazek jak obudowę studni (kregi) to wytarganie z niej dużego zbiornika zazwyczaj kończy się cięciem go w tych kręgach...
A co do tego co powiedział wladka - święte słowa większość przepływówek włącza się przy dwóch barach a i to jest pobożne życzenie - niemniej jest na rynku takie jedno chińskie cudo z dwoma trybami pracy które odpala się tak jak będziemy chcieli ( czyli w mojej koncepcji nie mamy żadnego spadku na sieci) i wróciłby jeszcze do bakterii - nie mogą się namnażać bo ich po prostu nie ma prawa być w wodzie. Każda studnia w zależności od potrzeb powinna być raz na rok chlorowana - profilaktyka, i jeśli ma szczelną głowicę itd.. bakterie "nie wlizą" wyjątek stanowią studnie w których nie da się dziadostwa wybić wówczas polecam lampę UV na początku instalacji wbije wszystko w diabły. Oczywiście warunkiem jest że woda trzyma parametry fizykochemiczne - bo śmierdzieć w niej mogą jeszcze żelazo, mangan i wiele innych jeszcze - ale uzdatnienia to już inna historia. Tak więc oby wasza woda zawsze trzymała parametry. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: masterpaw2 »

Szlumf pisze:Masterpaw2.
Ale hydrofor pewnie masz jeden. Latem pewnie też kwiatki do podlania itp.. Nie jestem hydraulikiem ale brałbym regulator o jak najniższym ciśnieniu wejściowym.
Przewidziałem i to podczas adaptacji zbiornika na hydrofor - dwa wyjścia, jedno "gospodarcze ;)", drugie zasilające dom. Oraz dwa reduktory,
gospodarczy skręcony do powiedzmy 1÷1,5 Bara (do podlewania się ciśnienie podniesie), i drugi właściwy do zasilania domu ~ 3 Bary.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: arTii »

@masterpaw - to jest ten "poziomy" zbiornik? ;)
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Autor tematu
masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: masterpaw2 »

@arTii, widzę, że koledze się humorek wyostrzył :D. Miał być poziomy, ale stanął, cóż poradzić - zmiana koncepcji.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Hydrofor - jak podłączyć zbiornik poziomy?

Post autor: arTii »

Między nami mężczyznami: zawsze to lepiej jak stoi niż leży :)
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”