Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
Hashu
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 20:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Hashu »

Siemka,

Potrzebuję porady, mam problem z podłączeniem grzałek od dawna. Posiadam Kega 30l, grzałki 2kW i 1,4kW, regulator pamela gniazdkowy, na samym początku miałem taką puszkę białą przy grzałce z dwoma przełącznikami ale niestety jeden po drugim się spalił więc podłączyłem to za pomocą pojedynczego kabla (chyba 2,5mm) do puszki a tam zamontowałem kostkę 4x4, którą pomostkowałem i oddzielnymi kabelkami do grzałek. Po jakimś czasie stopiła mi się lekko kostka (sprzedawca zapewniał, że porządna - oznaczenia miała do 450V) więc ją wymieniłem i zamontowałem wszystko porządniej tzn. cyna na końcówkach itp. No i w sumie długi czas to chodziło ale ostatnio znowu kostka się stopiła i to najprawdopodobniej kilka procesów wcześniej....

Dwa słowa o instalacji: dość stara montowana przez chyba jakiegoś "fachowca za flachę" tzn. Wszędzie aż do bezpieczników kable dwużyłowe 1,5mm, brak uziemienia, bezpieczniki topikowe 20A.

No i teraz pytanie jak rozwiązać ten problem zanim spalę chałupę ;)

Wiem, że najlepiej byłoby każdą grzałkę oddzielnie i do osobnych faz ale niestety nie mam takiej możliwości. Mam już zaplanowane zrobienie specjalnego gniazdka tyle, że to wiąże się z pociągnięciem 20m przewodu kuciem itd.

A może wymienić kostkę na ceramiczną? Proszę o jakieś pomysły i ew. jak komuś się chcę radę czy położenie tego przewodu o jakimś solidnym przekroju od bezpieczników(są podłączone jakimś solidniejszym przekrojem) aż do pracowni ma sens.

Pozdro
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Post autor: kmarian »

Instalacja elektryczna grzeje się tam, gdzie jest większy opór. Połączenia są miejscami newralgicznymi i na nie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Najlepsze są połączenia porządnie lutowane, w drugiej kolejności skręcane. Jeśli skręcamy dwa lub więcej przewodów, musimy je tak mocno docisnąć, aż nastąpi odkształcenie i wzajemne dopasowanie się przewodów. Im większa powierzchnia styku, tym mniejsza rezystancja powstająca na łączu, tym samym mniejsze grzanie.
Wszelkie małe przełączniki to słabe, grzejące się łącza, aż do stopienia się łącznika.

Sprawdź instalację w domu (puszki i gniazda) od licznika do gniazda z którego korzystasz w czasie procesu. W starym budownictwie stosowało rurki instalacyjne w których można wymienić przewody na grubsze - chyba, że to nie aż takie stare budownictwo i DYT jest wtynkowany.

Jeżeli gniazdo ścienne i wtyk wytrzymują i się nie grzeją, to na pewno coś z łączami w Twojej aparaturze.

P.S. zawsze można podciągnąć dodatkowy, porządny przewód od licznika aż do "Twoich grzałek".
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Post autor: zielonka »

Można można nawet trzeba. 20 metrów dla 16 A -bo tyle popłynie, to już konieczność użycia przekroju 2,5 -inne będą się grzały.
Ładuj kolego osobny obieg inaczej jak zona czajnik włączy w czasie procesu lub lokówkę to może być duży problem bo cała instalacja będzie do wymiany.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
Hashu
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 20:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Post autor: Hashu »

zielonka pisze:Można można nawet trzeba. 20 metrów dla 16 A -bo tyle popłynie, to już konieczność użycia przekroju 2,5 -inne będą się grzały.
Ładuj kolego osobny obieg inaczej jak zona czajnik włączy w czasie procesu lub lokówkę to może być duży problem bo cała instalacja będzie do wymiany.
Na całe szczęście używam fazy na której nie używa się takich rzeczy, jest tylko bojler do wody ale zawsze przy gotowaniu go wyłączam.

Dawanie większego przekroju kabla przy sprzęcie jak i tak podpinam pod instalacje 1,5mm chyba nic nie pomoże racja? A jakby zamiast tej kostki pomostkować bezpośrednio na grzałce?

Dodatkowy przewód będzie ale dopiero jak będę miał urlop, narazie poszukuje doraźnego rozwiązania żebym mógł spać spokojnie, o ile takie istnieje....

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Post autor: rastro »

A ta kostka na ile jest Amperów? To one są bardziej istotne of napięcia. Inna sprawa że mówi się że zaciski śrubowe trzeba po pewnym czasie poprawić bo kabel miedziany się układa i połączenie z czasem jest nieco gorsze.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Post autor: zielonka »

Można a nawet trzeba poprowadzić osobno zasilanie od bezpiecznika głównego do grzałek -to miałem na myśli - dawanie grubego przekroju na końcu instalacji jest bez sensu tak jak piszesz. Na prowizorkę kup po prostu trochę drutu 3x2,5 i wyprowadź gniazdo pod bezpiecznikiem - podłacz nim proces na zrobionym własnoręcznie przedłużaczu 3x2,5
-po procesach zwijasz i jest spokój . W wolnym czasie zamaskujesz na stałe gdzieś ten kabel i jest ładnie i bezpiecznie.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
Hashu
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 20:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Post autor: Hashu »

Obrazek

Tyle z niej zostało. Pamiętam tylko że do 450V. Chyba bez tego przedłużacza się nie obejdzie...

A jak z połączeniem grzałek? Tak jak teraz czy może kostka ceramiczna, złącza wago albo może bezpośrednio do grzałek i pomostkować?
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Post autor: kmarian »

Przewody zasilające łącz bezpośrednio do zacisków grzałek. Najprostszym sposobem jest zastosować 2 kable z wtyczkami, oddzielnie do każdej grzałki - mogą wtedy być 3 x 1,5 mm2. Włączasz oddzielnie do przedłużacza, uzyskując moc 1,5 kW lub 2 kW i razem 3,5 kW.
Trzeci przewód jest przewodem uziemiającym. Nie wolno o nim zapomnieć i należy połączyć obudowę aparatury do uziemienia.

Autor tematu
Hashu
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 20:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Post autor: Hashu »

Tylko chyba nie ma sensu dawac kabla uziemienia jak w calej instalacji nie ma uziemienia. To tez mam wpisane na listę prac urlopowych tylko coraz bardziej wątpię czy mi urlopu starczy...

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Jak podłączyć grzałki? - stopiona kostka

Post autor: prolog1975 »

Jest sens. Ja mam starą instalację 4 przewodową i jako uziom wykorzystałem starą nieczynną metalową część mojej prywatnej instalacji wodnej. Zawsze bezpieczniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”