Projekt bufora stabilizującego


Autor tematu
Razor1996
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 17 kwie 2015, 19:01
Podziękował: 14 razy

Post autor: Razor1996 »

Jako że udało mi się skompletować większość materiałów na budowę buforu chciałbym zadać kilka pytań.
1. Jakie powinny być odległości od rurki przelewowej do grzybka(dennicy) "X" i od grzybka do górnej części bufora "Y" (odległości zostały zaznaczone na rysunku, ja myślałem o X=Y=3cm)
Planuje użyć rur: zewnętrzna 140x2,5 i wew, 76,1x2, wysokość rurki przelewowej od dna 20cm( pojemność bufora około 2l)
2. Czy 20cm sprężynek (a nawet 16cm bo jeszcze trzeba uwzględnić 2 podpracia (zmywaki) to nie za mało?
3. Czy sprężynki należy zasypać tak aby położony na nich zmywak (podparcie) dotykało już do rurki przelewowej?
4. Gdzie najlepiej umieścić czujnik termometru?
5. Czy wizjer umieścić tak aby jego środek był na wysokości rurki przelewowej?
6. Średnica wew. kolumny to 57mm, średnica wew. bufora to 72,1 dlatego też nie muszę stosować "przewiewnego" wypełnienia i śmiało mogę użyć sprężynek nierdzewnych?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Projekt bufora stabilizującego

Post autor: aronia »

1. Spokojnie wystarczą 1,5 - 2 cm
2. Jeżeli ogranicza Cię wysokość to i 16 da radę, ale jeśli zamiast zmywaka użyjesz podparcia to nie będzie po 2 cm na każdą stronę tylko po 1 cm i zrobi się 18.
3. Spokojnie może się o nią opierać
4. Tak żeby był zanurzony w cieczy :D
5. Jeżeli chcesz obserwować co się dzieje to takie ułożenie będzie najlepsze
6. Tak.

akas
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 22 paź 2008, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Kontakt:
Re: Projekt bufora stabilizującego

Post autor: akas »

Przeloty dla par należy robić tak, aby powierzchnia szczeliny nie miała gorszego stosunku niż 0,5 kW na 1 cm kwadratowy . W praktyce wystarcza o szerokości 1 cm.
Oś wizjera możesz trochę opuścić względem osi rurki przelewowej ( na około 2/3 średnicy). Wówczas lepiej widać ubytek spirytusu pod koniec destylacji.

Autor tematu
Razor1996
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 17 kwie 2015, 19:01
Podziękował: 14 razy
Re: Projekt bufora stabilizującego

Post autor: Razor1996 »

aronia pisze: 2. Jeżeli ogranicza Cię wysokość to i 16 da radę, ale jeśli zamiast zmywaka użyjesz podparcia to nie będzie po 2 cm na każdą stronę tylko po 1 cm i zrobi się 18.
.
Nie tyle ogranicza mnie wysokość co pojemność bufora bo jeżeli dobrze rozumiem im wyżej rurka przelewowa tym większa pojemność bufora. Tutaj nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie czy rurę wewnętrzną uciąć zaraz za rurką przelewową czy lepiej wystawić jak na np.1cm w górę?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Projekt bufora stabilizującego

Post autor: Pretender »

Nie ma potrzeby aby rura wewnętrzna była powyżej przelewu. Poziom cieczy w buforze i tak nie będzie wyższy.

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Projekt bufora stabilizującego

Post autor: Kawo »

Na końcu rury wewnętrznej wspawaj (minimalnie w dół, nie poziomo) 4 kawałki rurki np 12 przeciętej wzdłuż na pół. Będziesz miał rynienki, po których spłynie destylat na środek wypełnienia, i jednocześnie będzie oparciem dla krążka (podparcia wypełnienia), a musisz go tam dać żeby Ci sprężynki do bufora nie wskakiwały.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Projekt bufora stabilizującego

Post autor: Pretender »

Można też wspawać pierścień centrujący, zyskasz dodatkowy cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”