Pierwszy nastaw problem.

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
Mateo08
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 14:31
Podziękował: 3 razy

Post autor: Mateo08 »

Witam na wstępie chciałbym zaznaczyć że jestem zielony w temacie( tyle co internet i kilka rad ), to mój pierwszy nastaw i mam wątpliwości. Do sedna rozpuściłem w 15l wody 9 kg cukru zlałem to do baniaka i uzupełniłem do 35l a następnie dorzuciłem drożdże ALCOTEC Turbo Yeast Classic 48 i wszystko zaczęło się fajnie, nastaw zaczął chodzić, w domu od dnia pierwszego po dzisiejszy 7dni pachnie tak jakby winem, po prostu czuć coś w powietrzu :lol: :lol: więc myślę sobie że wszystko ok, nastaw jak na paczce napisali miał mięć 18-24 stopnie by uzyskać 21% i taką temperaturę miał. Dzisiaj odlałem szklaneczkę, posmakowałem i no i właśnie kompletnie nie czuć alkoholu, ani nic, jakbym pił zwykłą wodę z dodatkiem czegoś mdłego. Wypełniłem 3/4 probówki cukromierza "tym czymś" i wsadziłem (bojkę) i spadła na samo dno, nie unosiła się. Nastaw przemieszałem to się bardzo spienił i nie wiem czy coś z tego będzie, czy tak miało być a może jest do wylania. Przepraszam za tak chaotyczne pisanie lecz jestem w szoku bo postępowałem zgodnie z radami znajomego jak i ludzi z Forum. Z góry dzięki za odpowiedz i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 sie 2017, 19:10 przez Mateo08, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: Pierwszy zacier problem.

Post autor: mardok »

Aż mi Cię szkoda jaka lawina za chwilę na Ciebie spadnie. Zaciera się zboża, a z cukru to robi się nastaw. Skoro bojka cukromierza opadła na samo dno to jaki wynik odczytałeś? Włóż bojkę i probówkę zalej do pełna i odczytaj wynik.
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Pierwszy zacier problem.

Post autor: gadaka »

Witaj,
Po pierwsze to nie zacier tylko nastaw.
Po drugie - jeśli cukromierz spadł na samo dno to wlałeś za mało płynu - powinien unosić się na delikatnie. Jeśli wskazuje około -4/-5 to znaczy, że drożdże skończyły pracę.
Po trzecie - odpowiedzi na wszystkie pytania są na forum, więc czytaj, czytaj, czytaj...

Autor tematu
Mateo08
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 14:31
Podziękował: 3 razy
Re: Pierwszy zacier problem.

Post autor: Mateo08 »

Dobrze pierwsze zapamiętam, nie mogłem wlać za mało bo wlałem 3/4 i wsadzając (bojkę) płyn z probówki się wylał więc było było tyle ile mogło być maksymalnie. I przepraszam czytałem, czytałem i czytałem i nigdzie nie znalazłem by czyjś nastaw smakował jak woda z mąką.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Pierwszy zacier problem.

Post autor: Drupi »

Nastaw jak nie pali w usta to ok. Zalej spławik w menzurce do pełna jak zatonie cały to na rurki. Ja mam cukromierz który ma zero a nie ma skali minusowej. Zero wystarczy i koncert. :ok:
PS.
Nie zapomnij go sklarować najlepiej Superklarem. Bez tego wyjdzie ci gorszy produkt.
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 sie 2017, 20:03 przez Drupi, łącznie zmieniany 1 raz.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

jozzek666
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 8 gru 2014, 16:59
Krótko o sobie: Drożdże to najlepszy przyjaciel człowieka. Od niedawna członek Mensy polska.
Ulubiony Alkohol: Własne piwo w szczególności AIPA, American Wheat, Sour Ale. SM Whisky.
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 165 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy zacier problem.

Post autor: jozzek666 »

Kolega pisze, że
Mateo08 pisze:nastaw smakował jak woda z mąką.
. Zaciera się zboże a mąka to przecież zboże. Jest to więc zacier a nie nastaw (kluski zacierki też są z mąki). Hahah. Sorry nie mogłem się powstrzymać :D



Wysłane z równoległego uniwersum gdzie jestem gwiazdą bluesa :)
AlkoCalc Web - https://alko-calc.netlify.app

Autor tematu
Mateo08
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 14:31
Podziękował: 3 razy
Re: Pierwszy nastaw problem.

Post autor: Mateo08 »

Już zmieniłem treść bo widzę że strasznie w oczy kuje ale co tam mam nauczkę na przyszłość. Drupi również mam cukromierz zero a nie minus, zrobiłem jak napisałeś i spadł na samo dno, i pokazuje zero więc mówisz że wszystko ok ?
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy nastaw problem.

Post autor: JanOkowita »

@jozek666 - zacierki i zacieranie jednak się różnią technologią. Sorry - nie mogłem się powstrzymać :)
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

jozzek666
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 8 gru 2014, 16:59
Krótko o sobie: Drożdże to najlepszy przyjaciel człowieka. Od niedawna członek Mensy polska.
Ulubiony Alkohol: Własne piwo w szczególności AIPA, American Wheat, Sour Ale. SM Whisky.
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 165 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy nastaw problem.

Post autor: jozzek666 »

@JanOkowita oj tam, czepiasz się :D


Wysłane z równoległego uniwersum gdzie jestem gwiazdą bluesa :)
AlkoCalc Web - https://alko-calc.netlify.app

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: Pierwszy nastaw problem.

Post autor: mardok »

Jak jest zero to możesz już dać na rury, lub zlać znad osadu do klarowania i wtedy może jeszcze zejdzie na minus. To że na cukromierzu nie masz skali na minus to nie szkodzi, poprostu zauważysz jak daleko odsuwa się od zera. Odnośnie smaku to mało tu raczej smakoszy nastawu, to i o smaku nie każdy się będzie wypowiadał, powinno smakować raczej szampańsko.

Wysłane z mojego SM-J120FN przy użyciu Tapatalka
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pierwszy nastaw problem.

Post autor: rozrywek »

Przy zacieraniu zboża oczywiście zacieramy ręce, przy przygotowaniu zacierki również równolegle zacieramy. A przy zacieraniu silnika nie zacieramy rąk, za to zaciera ręce nasz mechanik, na solidny zysk być może zacier-ka również występuje jak i zacier, kto mechanikowi zabroni.
W każdym razie zacier czy zacierka zaczyna się od ZA.....a my jesteśmy za. Nawet mechanik.

Sorki nie mogłem się powstrzymać.
:D
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

jozzek666
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 8 gru 2014, 16:59
Krótko o sobie: Drożdże to najlepszy przyjaciel człowieka. Od niedawna członek Mensy polska.
Ulubiony Alkohol: Własne piwo w szczególności AIPA, American Wheat, Sour Ale. SM Whisky.
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 165 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy nastaw problem.

Post autor: jozzek666 »

:D https://youtu.be/6FHTJbCmR1M


Wysłane z równoległego uniwersum gdzie jestem gwiazdą bluesa :)
AlkoCalc Web - https://alko-calc.netlify.app
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”