Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: markus383 »

Witajcie ! :)
Może mi ktoś podpowiedzieć jak sprawdzić maksymalną moc obsługiwaną przez gniazdka? Mam w domu trzy fazy.
Tata, jak używa krajzegi lub spawarki to wyciąga wtyczkę z piwnicy. Są to chyba najbardziej prądożerne urządzenia u mnie w domu. Niestety w piwnicy nie bardzo mam jak postawić kolumnę, bo jest niedużo miejsca i nie jest wysoko. Pot stilla na kegu jeszcze zmieściłbym, ale kolumny juz nie. Jedynie na piętrze w nieużywanym pokoju mam jak zmieścić wyższy sprzęt, ale nie wiem czy nie spale instalacji.
W gre wchodzi grzałka 2+1,4kW.

Pozdrawiam,
Mateusz :)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: Zygmunt »

Instalacja jest nowa? Jaki jest przekrój kabli? Sprawdź zabezpieczenia na linii, czyli po prostu bezpieczniki. Jeżeli masz włożone 10A, to możesz maksymalnie używać grzałki 2kW. Jeżeli masz 16A- wtedy 3,4kW też dasz radę- o ile w tej samej linii nie ma wpiętego innego dużego odbiornika. Gniazda trójfazowe maja z reguły zabezpieczenia 32A, więc tam będziesz mógł się rozpędzić dużo bardziej.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: markus383 »

Na pierwsze pytanie od razu odpowiem, że instalacja jest z 1996-1997r, więc nie jest nowa :/ Resztę sprawdzę i dam znać niedługo.

Co do odbiorników to w całym domu mam dwa telewizory (LCD), lodówkę, pralkę (nie działa ciągle), pompa wody za bojlerem, grzałkę na bojlerze (używana baaardzo rzadko), kilka żarówek energooszczędnych, regał z krewetkariami (bierze może ze 850W maksymalnie przez 24h), PC (zasilacz 500W, ale bardzo rzadko korzysta z całej mocy), laptop (ze 100W maksymalnie, a w rzeczywistości tylko do internetu używany, więc na pewno mniej pobiera). Więcej prądożernych urządzeń nie ma w domu.


Dowiedziałem się, że bezpieczniki mają po 20A, kable są miedziane(przekroju nie mam jak sprawdzić niestety), a krajzega ma moc 4,5kW i działa, więc chyba będzie dobrze. Najwyżej kolumna będzie niższa i wszystko jakoś może ścisnę w tej piwniczce.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: Zbynek80 »

Instalacja z 96-97r to instalacja nowa, stara to by była 50-70r. Ja u siebie w bloku z 82r całe mieszkanie na jednej fazie podpinam podczas rozgrzania 4kw, kable od grzałek mam 1,5mm2 i nawet się ciepłe nie robią. Podłącz może każdą grzałkę do innego gniazdka (innej lini) a poza bezpiecznikiem kabel już na pewno masz grubszy. Przy zabezpieczeniu 20A spokojnie możesz podłączać 3,4kw.
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: Aquila »

Sprawdź jeszcze na którym bezpieczniku pracują gniazda w pokoju gdzie chcesz podłączyć sprzęt. Zakładam, że zasilanie masz podzielone na obwody każdy na odrębnym bezpieczniku. Chodzi o to, żeby ustalić jakie odbiorniki będziesz miał włączone w ten sam obwód. O ile telewizor czy komputer są do pominięcia o tyle grzałki bojlera, pralka i także pompa krótko podczas rozruchu pobierają znaczną moc.

Jeżeli bezpieczniki masz 20A to przy 230V powinieneś móc podłączyć 4600W zakładając, że obciążenie jest tylko rezystancyjne (typu grzałki). Ty chcesz podłączyć maksymalnie 3400W pozostaje więc 1200W do maksymalnego obciążenia bezpiecznika. Zakładam, że pokój nie jest na tym samym bezpieczniku co kuchnia czy łazienka (ale to trzeba sprawdzić), wtedy spokojnie wszystko powinno działać.

Jeżeli natomiast do tego obwodu podłączona jest pralka - to masz wybór psocenie albo pranie. Jak włączy się grzałka w pralce to przeciąży obwód i wyłączy bezpiecznik. Jeżeli podłączona jest pompa to też może się zdarzyć (ale nie musi, zależy od mocy pompy i prądu rozruchu), że podczas uruchomienia bezpiecznik się wyłączy. Jeżeli masz bezpieczniki topikowe to jest nieco większa szansa, że wytrzymają podczas rozruchu.

Założone bezpieczniki 20A sugerują przewody 2,5mm2, a to oznacza, że wytrzymają spokojnie i nie powinno być większych spadków napięcia. Zobacz jeszcze jaki masz bezpiecznik przedlicznikowy. Na jednej fazie z reguły maksymalnym prądem bezpiecznika było 25A a to oznaczało by że suma mocy wszystkich włączonych odbiorników nie powinna przekroczyć 5750W w przypadku grzałek, w przypadku silników znacznie mniej.
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: rozrywek »

Jeśli masz obawy to dobrze dla ciebie, warto pytać a jeszcze bardziej dmuchać na zimne. Myślę że twoja instalacja podoła zadaniu, ale proces jest wielogodzinny, tzw krajzega nie pracuje cały czas, czajnik w kuchni gotuje wodę w 2 min, pralka też nie pobiera zawsze tyle samo. W trakcie destylacji radzę ograniczyć korzystanie z innych urządzeń elektrycznych na wszelki wypadek, Instalacja domowa też potrafi się nagrzewać powoli. A nigdy nie wiesz kiedy się nagle przeciąży.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: markus383 »

Dzięki za podpowiedzi :-) Widziałem rozpiskę, który bezpiecznik pod który pokój jest podłączony. Tak en bezpiecznik nie będzie zbyt obciążony, ponieważ parter to jest oddzielną faza - jak były awarie prądu to w całym domu nie było prądu, a tylko u mnie na piętrze w gniazdach był i w piwnicy. Znów na piętrze są tylko urządzenia takie jak PC, laptop i TV i te moje krewetkaria. Jak robilbym coś, to zostały by tylko krewetkaria podłączone, a TV i komputery wyłączając.
Co do mocy kolumny to będzie regulator mocy grzalek i w trakcie procesu zmniejszenie moc. Więc defacto maksymalna moc będzie tylko na początku procesu, a później będę ją zmniejszał i pracował na np 2kW. Tutaj tylko teoretycznie, ponieważ nie miałem nigdy kontaktu ze sprzętem i dopóki nie nazbieram na kolumnę(góra sprzętu) to nie będę mógł tego sprawdzić. Dobrze rozumiem z tym zmniejszeniem mocy i pracy na mniejszym obciążeniu instalacji?

Pytam o takie sprawy, bo nie chce zepsuć nic w domu. Mieszkam z rodzicami i nie chce ich narażać na jakieś niebezpieczeństwo, czy na koszty związane z naprawami.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: boxer1981228 »

Moc jaką porzebujesz do pracy zależy również od średnicy kolumny. Jeżeli chcesz ustalić moc roboczą na poziomie 2 kw to maksymalna średnica kolumny to fi 54. Przy większych średnjcach trzeba już dokładać mocy. Pewnie że można pracować na fi 70 na 2 kw ale to tak jak byś jeździł wyścigowym autem tylko po parkingu. Też miałem obawy przed podłączenjem sprzętu, ja podpinam 2 x 2KW i łapię się 2 bezpieczników 20A po 2 kw na bezpiecznik i tym samym zostawiam zapas mocy coby nie wywaliło bezpiecznika.

Autor tematu
markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: markus383 »

No właśnie planuję miedziuszkę 54mm. Zamówiłem jednak 2x2kW :) Według tego co usłyszałem od taty i przeczytałem co napisaliście powinno być dobrze :)

Mam nadzieję, że tata nie pomylił się z amperami na bezpiecznikach. Zobaczymy jak zakupię kolumnę i przepuszczę winko winogronowe lub cukrówę.

lukaszcz
30
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 16 sie 2010, 21:13
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: lukaszcz »

W blokach jest tak (powinno być):
Do gniazdek: kabel o o przekroju 2,5;
Do oswitlenia: 1,5;
Do gniazdek 2,5 ponieważ powinien wytrzymać max obciążenie: bezpiecznik 16A*230V=3680W ciągłego poboru

Autor tematu
markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: markus383 »

Nie chce zakładać nowego tematu.

Miał ktoś z Was styczność z grzałkami ULWD? Ja bede mial za jakiś czas :) i chciałbym zapytać jak one działają. Dostałem informacje, ze nie przypalaja gestszych nastawow, ale jak gęstych? Działają na zasadzie płaszcza olejowego? Czy załóżmy jakbym gotował caly nastaw ze śliwkami to pewnie przypala? Zakładam, ze nie trzeba klarowac np. do przejrzystości i po prostu nie złapią "kłaczków" pływających w kegu, ale pewnie coś gestszego złapią.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: HomoChemicus »

W tych grzałkach moc jest wydzielana na większej powierzchni niż w normalnych. (ULWD-ultra low watt density)
Nigdy nie miałem z nimi styczności, ale są one często użytkowane w kotłach zaciernych, ale tylko przy dość intensywnym, ciągłym mieszaniu.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: boxer1981228 »

markus383 s takimi grzałkami możesz wszystko na gęsto gotować. Zerknij tutaj http://alkohole-domowe.com/forum/czy-ws ... ?hilit=Uld
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: drgranatt »

markus383 pisze:Nie chce zakładać nowego tematu. Miał ktoś z Was styczność z grzałkami ULWD?
A jaką obciążalność powierzchniową w W/cm² mają te grzałki?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: abyklepało »

Przeczytałem, i wydaje się wszystko jasne.
Kilkuletnie instalacja w domku jednorodzinnym, 2x2kW da radę uciągnąć na bezpieczniku 20A, tak? Wszystkie gniazdka pod jeden bezpiecznik są (chyba :P) podpięte.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: drgranatt »

Spokojnie, bezpiecznik 20A będzie z zapasem jeśli w tym samym czasie nic innego o większej mocy nie będzie podpięte.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: mirek-swirek »

drgranatt pisze:Spokojnie, bezpiecznik 20A będzie z zapasem jeśli w tym samym czasie nic innego o większej mocy nie będzie podpięte.
No własnie, lepiej poinstruować żonę, że nie wolno włączyć elektrycznego czajnika i lub odkurzacza w czasie, kiedy mąż ma ważne sprawy do zrobienia... 4000W dla 230V to 17,4A, grzałka 1500W w czajniku to żaden ewenement, a to następne 4,4A. Już więc jesteśmy na 21,8A

Pytanie, czy ten bezpiecznik 20A to dlatego, że instalacja w domku jest z odpowiednich przekrojów zrobiona, czy dlatego, że akurat taka puszka była "za darmoszkę", więc się zainstalowało.
Żeby nie shajcować domku, proponuję najpierw przejrzenie instalacji przez wykształconego elektryka. Nawet, dla spokoju ducha, bo "jak jesteśmy pewni".
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1908
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: drgranatt »

Zabezpieczenie prądowe dobiera się do przekrojów przewodów począwszy od licznika. Zabezpieczenie zawsze daje się niższe od możliwości kabla.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: abyklepało »

Dom drewniany, więc jakby się miało przegrzać to rzeczywiście niebezpiecznie się robi. Podepnę chyba do gniazdka które jest tuż przy liczniku - wszelkie kable do tego miejsca są na wierzchu (tzn nie w drewnie/tynku), więc ewentualne szkody nie będą tak duże.
A jak znajomy elektryk wpadnie, to poproszę o sprawdzenie co i jak ;)
Dzięki Mirek za obszerne wytłumaczenie w tym i tym wątku.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: mirek-swirek »

drgranatt pisze:Zabezpieczenie prądowe dobiera się do przekrojów przewodów począwszy od licznika. Zabezpieczenie zawsze daje się niższe od możliwości kabla.
To święta prawda.
Ale, jak się czyta niektóre zapytania na elektrodzie, dotyczące przekrojów przewodów i czy aby na pewno trzeba robić zgodnie z projektem, bo przecież "miedź droga" i może wystarczy te same przekroje zrobić w aluminium, albo cieniej, bo przecież "miedź droga", albo w ogóle dlaczego nie puścić wiązki stalowej "mam z odzysku", to sie włos jeży nawet u łysego.
Ja zakładam zawsze, że jeśli nie robiłem sam, albo nie ma na instalację papieru z podbitym uprawnieniem od elektryka z imienia i nazwiska, łącznie z protokołem pomiarów, to robił Cytryn z Gumiakiem. Tyle wiem, co mogę sobie w gniazdku sprawdzić. A co przed puszką?
20A-owe zabezpieczenie instalacji jednofazowej dla domu jednorodzinnego wydaje się mocno podejrzane już z zasady. Dlatego bym sprawdzał. Ale oczywiście, możliwe że kolega ma bardzo porządna instalację, przewody miedziane co najmniej 2,5 mmkw ułożone w standardzie co najmniej B1.
Tylko trzeba pamiętac, żeby takich 2 grzałek nie podłączać pod jedno gniazdko na raz, i zeby mieć oko, i ucho wyczulone na wczesne symptomy ew. skwierczenia, zapach palonej gumy, plastiku itp.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: mirek-swirek »

abyklepało pisze:Dom drewniany, więc jakby się miało przegrzać to rzeczywiście niebezpiecznie się robi. Podepnę chyba do gniazdka które jest tuż przy liczniku - wszelkie kable do tego miejsca są na wierzchu (tzn nie w drewnie/tynku), więc ewentualne szkody nie będą tak duże.
A jak znajomy elektryk wpadnie, to poproszę o sprawdzenie co i jak ;)
Bardzo słusznie uczynisz. :) Tylko przypominam o podłaczenie się do różnych gniazdek. Typowe gniazdka jednofazowe są wymiarowane na 16A. Podłaczenie pod jedno gniazdko 2 grzałek po 2kW może spowodować przeciążenie takiego gniazdka, co może objawić się stopieniem, spaleniem itp. Szczególnie, jeśli gniazdko było po taniości i producent oszczędzał na materiałach na maksa. :punk:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: Doody »

Nie do "dwóch różnych gniazdek" tylko do dwóch różnych obwodów zabezpieczonych osobnymi bezpiecznikami. Co z tego, że dwa różne gniazdka, jak będą na tym samym zabezpieczeniu.. ;)
Pozdrawiam
Darek

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: mirek-swirek »

Doody pisze:Nie do "dwóch różnych gniazdek" tylko do dwóch różnych obwodów zabezpieczonych osobnymi bezpiecznikami. Co z tego, że dwa różne gniazdka, jak będą na tym samym zabezpieczeniu.. ;)
Ale kolega pisze, że ma korek 20A.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: Doody »

W takim razie nie ma znaczenia czy do dwóch czy do jednego, i tak ten sam przewód prowadzi do zabezpieczenia.
Pozdrawiam
Darek

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: mirek-swirek »

Doody pisze:W takim razie nie ma znaczenia czy do dwóch czy do jednego, i tak ten sam przewód prowadzi do zabezpieczenia.
A co z samym gniazdkiem, jako takim? ;)

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: abyklepało »

Instalacja jest nowo robiona, w domu jest kuchenka na siłę, więc chyba są 3 fazy wszędzie, więc nie powinno być problemu? Nie znam się zbytnio na prądzie :scratch:

Co do podłączania do różnych gniazdek, to tak jak pisze Doody, chyba nie ma to znaczenia jeśli i tak są podpięte pod ten sam bezpiecznik, hm? Domek jest mini, gniazdek ma 3 :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: Doody »

Zwykle jest tak w instalacjach domowych, że przewód dochodzący do gniazdka ma ten sam przekrój co przewód idący do zabezpieczenia, więc nie ma różnicy. Trzeba się tylko wystrzegać słaba zamocowanych przewodów, które są powodem nagrzewania się takich połączeń,
Pozdrawiam
Darek

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: mirek-swirek »

No nie!
Szkoda, że kolega nie napisał od razu, że ma siłę w domu i nową instalację. Pewnie bym się tak nie produkował.
Skoro jest siła i 20A, to można z gniazda 3-fazowego rozdzielić sobie na 3 gniazda jednofazowe i mieć spokój wodza.
Nie mniej, kolega elektryk się przyda, tak czy tak, bo ktoś to musi bezpiecznie połączyć...

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Instalacja elektryczna a moc grzałki.

Post autor: abyklepało »

Przepraszam za zamieszanie w takim razie. Pisałem że instalacja kilkuletnia - myślałem że to jednoznaczne z tym że dość nowa. Rozdzielania się nie podejmę, ale będę miał w pamięci - kolega zajrzy to mu podpowiem. Dzięki jeszcze raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”