szybkowar czy butla gazowa

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
wolos12
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 10 lut 2010, 14:12

Post autor: wolos12 »

Witam jestem nowym bimbrownikiem. Zacząłem kompletować sprzęt do destylacji i mam pytanie, chciałbym zamiast szybkowara używać pojemnika po butli gazowej, oczywiście chcę go wyczyścić itp. Nie wiem tylko czy to dobry pomysł czy ktoś już kiedyś tak właśnie zrobił. Dlatego chciałbym aby odpowiedział mi ktoś doświadczony. Butla gazowa jest szczelna ma 1 wlot o szerokości jakieś 3 cm. Myślę że odpowiednio dopasowany gumowy korek albo guma zwężająca zapewni mi odpowiednią szczelność jak będę miał podłączony do niej wężyk.
alembiki
Awatar użytkownika

bwie
50
Posty: 90
Rejestracja: czwartek, 8 paź 2009, 20:18
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: szybkowar czy butla gazowa

Post autor: bwie »

Nie wiem tylko czy to dobry pomysł
Moim skromnym zdaniem jest to zły pomysł:
po pierwsze primo - pomyśl ile syfu z gazu przelało się przez taką butlę, nie wiem czy doczyścisz to świństwo;
po drugie primo - korozja, która będzie atakować to wszystko,

Ja nie skusił bym się na spożywanie płynów przygotowanych w ten sposób :womit: , odżałuj parę PLN na szybkowar (100), KEGa (30l za ok 110), KEG po PEPSI (18l za 50). Będziesz miał porządny pojemnik, no chyba, że uzyskanym wywarem chcesz poić teściową (tylko takie zastosowanie dla baniaka po gazie bym widział :evil: ).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: szybkowar czy butla gazowa

Post autor: Kucyk »

Też nie jestem zdania, że butla po propanie-kapcianie może się nadać do celów znanych i lubianych. Oleisty nawaniacz używany do zaprawiania gazu nie daje się usunąć z przedmiotów z którymi miał kontakt żadną prostą metodą. Poza tym stalowa butla ze stali węglowej rdzewieć będzie rekordowo szybko o czym powyżej kolega napisał.

Autor tematu
wolos12
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 10 lut 2010, 14:12
Re: szybkowar czy butla gazowa

Post autor: wolos12 »

A dałoby rade gotować/podgrzewać w takim gąśiorze czy balonie do pędzenia wina? Bo tak sie składa, że mam taki ale boję się że szkło z którego został on zrobiony nie wytrzyma jak go położe na gazie czy kuchence elektrycznej.

Magister_123
30
Posty: 38
Rejestracja: niedziela, 21 cze 2009, 23:02
Re: szybkowar czy butla gazowa

Post autor: Magister_123 »

wolos12 pisze:A dałoby rade gotować/podgrzewać w takim gąśiorze czy balonie do pędzenia wina? Bo tak sie składa, że mam taki ale boję się że szkło z którego został on zrobiony nie wytrzyma jak go położe na gazie czy kuchence elektrycznej.
Gąsior pęknie.
Kup kega od coli albo kanę po mleku.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: szybkowar czy butla gazowa

Post autor: pokrec »

Kolego: rada jest jedna, nie zaczynaj od dziadostwa, bo albo źle skończysz, albo będziesz "przerabiał" scieżke mozolnie od zera. Po to jest internet i ludzie tworza fora tematyczne, żeby początkujący nie musieli zaczynać od zera. Przyłączę się do głosu kolegów: kup jakiś baniak z nierdzewki i nie żałuj tych stu kilkudziesięciu złotych. Jak trzeba - poodkładaj trochę. Taki 30 l nierdzewny keg od piwa będzie Ci służył dziesiątkami lat i będziesz miał pewność, że nie zardzewieje, nie przereaguje z zawartością, nie podtruje. Nie dziaduj na wstępie - bo nie warto. Ja też jak rok temu zaczynałem, to kupiłem keg od piwa. Wydatek na "dzieńdobry", ale pierwszy i ostatni.
Destylacja z balonu od wina to BARDZO ZŁY pomysł. Taki balon nie jest ze szkła laboratoryjnego, odprężonego i odpowiednio zahartowanego, więc na 95% Ci strzeli - pół biedy, jak strzeli od temperatury (pęknie), gorzej, jak huknie od ciśnienia - wtedy masz wszędzie szrapnele ze szkła. W takich balonach świetnie natomiast nastwia się wino i Grunwaldy (zwane cukrówkami) na spirytus.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”