Filtr ceramiczny do wina...?

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
akwafun
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 7 lis 2015, 23:00

Post autor: akwafun »

Witajcie, czy używa może ktoś zamiast standardowej filtracji płytami celulozowymi - filtracji ceramicznej? Konkretnie mówię o np. takim wkładzie 0,3 mikrona:

http://woda.com.pl/p87,fccer-oryginalny ... ilter.html

Czy zdałoby to rezultat jako zamiennik np. płyt 0,2 mikrona? Wkład można czyścić i używać wielokrotnie, poza tym teoretycznie byłby prostszy w użytkowaniu (brak namaczania, brak płukania wkładów przed użyciem)...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Filtr ceramiczny do wina...?

Post autor: sargas »

Zaciekawiłeś mnie. Sam używam osobiście prymitywnych filtrów papierowych do kawy, bo nie chce dosypywać niczego do klarowania. Będę śledził temat.

Autor tematu
akwafun
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 7 lis 2015, 23:00
Re: Filtr ceramiczny do wina...?

Post autor: akwafun »

No temat ciekawy, bo winnice "profesjonalne" z dużym przerobem używają chyba właśnie ceramiki - tyle, że jakoś inaczej - przepływowo to działa. Filtry celulozowe zapewne wyjdą taniej ale przy małych ilościach wina wydatek około 20 zł rocznie jest znikomy...

euphorbia1
100
Posty: 146
Rejestracja: środa, 24 wrz 2014, 10:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystkie oprócz metanolu
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: wielkopolska
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Filtr ceramiczny do wina...?

Post autor: euphorbia1 »

Wino będzie jak z Biedronki. Daj sobie trochę czasu i temperatury. Samo się wyklaruje. Jak tak robię i efekty są znakomite. Może chcesz uzyskać wino przemysłowe?
In vino feritas

Autor tematu
akwafun
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 7 lis 2015, 23:00
Re: Filtr ceramiczny do wina...?

Post autor: akwafun »

Chodzi o to, że czasami daję te wino różnym ludziom i trochę dziwne by to wyglądało, że np już po miesiącu czy dwóch w butelce na dnie będzie osad... Wiem, czas... Na pewno wino dojrzewające 3 czy 4 lata bardziej się "oczyści" niż takie roczne czy dwuletnie. Ale na obecną chwilą nie posiadam takich nadmiarów, które mogłyby leżeć latami :) Dlatego przynajmniej do tego czasu chcę się jakoś wspomagać techniką.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Filtr ceramiczny do wina...?

Post autor: Wald »

Sklarowane, roczne wino wcale nie trzeba filtrować (poza wyjątkami). Jest wystarczająco czyste, a filtrowaniem można mu tylko zaszkodzić. To co później osiądzie na dnie, to osad szlachetny i tego nie musisz się wstydzić. Z resztą taki osad jest dość mocno "zbity" i dobrze "trzyma się" dna. Spokojnie można zlać wino do karafki nie ruszając osadu.
Podczas filtrowania, szczególnie gdy trunek skapuje z lejka do naczynia, następuje jego napowietrzenie. Zmieniasz smak, kolor napoju i ryzykujesz jego zakażenie. Takie wino może dać sporo szlamu, który osadzi się nie tylko na dnie, ale oblepi całe ścianki butelki.
A jeśli Twoje wino na prawdę wymaga filtrowania, to przez taki ceramiczny przepuścisz nie więcej niż 0,5 litra, bo zapcha się na amen. Mycie usunie brudy tylko z powierzchni, pory zostaną zatkane.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”