Połączenie deflagmatora szklanego z nierdzewna aparaturą

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
ALKO_JARO
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 6 maja 2017, 17:24

Post autor: ALKO_JARO »

Witam.

Mam prośbę w ocenie przeróbki jaką chcę dokonać.
Jestem nowicjuszem w temacie destylacji (dopiero pierwsze psoty za mną), ale już chce udoskonalać sprzęt.
Dostałem na urodziny sprzęt typu potstill na szybkowarze 9L i prostym destylatorze z jednym odstojnikiem.
Dokładnie jak na rysunku poniżej.
97c644dba2d4f028c4ea78fe68478090.jpg
Krótki opis co robiłem do tej pory.
Na pierwszy raz nie porywałem się z motyką na słońce, więc zrobiłem najprościej jak się dało. Odstawiłem 21L wody, poczekałem 24h, część podgrzałem rozpuściłem w tym 6kg cukru, dodałem do reszty, poczekałem, aż ostygnie do 30 stopni, dodałem drożdże gorzelnicze Cobra 6. Po 5 dniach przestało pracować, cukromierz pokazał, że jest -3Blg więc koniec. Dodałem TurboClar po 2 dniach wszystko siedziało na dnie, nastaw miał kolor lekko żółtawy/pomarańczowy.

Po pierwszej destylacji moje psoty niestety przykro pachniały, nie smakowałem, ale były przejrzyste jak woda.
Po drugiej destylacji było zdecydowanie lepiej zapachowo. Zapach i smak ostre ale kielonka da się zapić 3 łykami czystej wody więc jak dla mnie jest okey.

ALE....

Czy to normalne, że destylacja trwa tak długo? Ja mój nastaw który miał jakieś 25L destylowałem łącznie jakieś 6h (3x2h, bo nastaw podzieliłem na 3 gotowania) , druga destylacja (prowadzona celowo wolniej) trwała jakieś 4h (jedno gotowanie).
Z całości po rozcieńczeniu uzyskałem 3,5-3,8L wódeczki około 40% (mierzone alkoholomierzem).
Odcinałem przedgon zawsze jakieś 70-90ml, co max 30min opróżniałem odstojnik.

Co chciałbym osiągnąć przeróbkami - skrócić czas gotowania i uzyskać lepsze psoty. Docelowo chce robić wódeczkę, rum i jakieś owocówki może jak już opanuję podstawy to whisky.

Moja propozycja zmian na początek:
Neue Zeichnung 1.pdf
Czy dodanie deflagmatora szklanego w układ z nierdzewki ma w ogóle sens?
Nie wiem jeszcze jak to ustabilizować, ale pewnie użyłbym jakichś obejm metalowych z gumą i złączył ze sobą odstojnik i deflagmator szklany, albo wyspawał jakąś podpórkę pomiędzy króćcem z pokrywki szybkowara do odstojnika.
Koszt takiej przeróbki dla mnie to jedynie zakup deflagmatora, bo rurki fi12 z nierdzewki dostanę bo to już ścinki dla niektórych a wyspawa mi to kolega, za obietnice poczęstowania własnym psotami. Nie stać mnie w tej chwili na kupno drogiego sprzętu, a budowanie od podstaw innego sprzętu też na razie nie wchodzi w grę. Na pewno za jakieś czas (6-12miesięcy) wymienię szybkowar na gar 30l i chciałbym, żeby destylator przeszedł z szybkowaru na gar bez przeróbek, a później się zobaczy.

Czekam na informacje. Kolejny nastaw rusza dziś i do destylacji chciałbym już mieć zrobione przeróbki, jeśli mają one sens.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Połączenie deflagmatora szklanego z nierdzewna aparaturą

Post autor: lesu.pl »

... wiesz co - spróbuj nawinąć dość ściśle rurkę miedzianą na rurkę pomiędzy deflegmatorem a odstojnikiem, wejdź nią na odstojnik i na rurkę pomiędzy odstojnikiem a chłodnicą. Wlot zimnej wody przez zawór regulacyjny zrób od strony chłodnicy. W osadniku masz termometr - to dobrze, będziesz mógł kontrolować temperaturę. Zawór będzie potrzebny do regulacji ilości wody czyli pewnej formy stabilizacji temperaturowej. Urobek powinien kapać do menzurki w której umieścisz alkoholomierz. Menzurkę wstaw do większego naczynia. Z niego będziesz pobierał swój urobek. Patrząc na alkoholomierz będziesz widział czy dodawać zimnej wody na ten układ wstępnego chłodzenia czy jej ujmować. Z czasem patrząc na alkoholomierz załapiesz jaką temperaturę masz mieć na termometrze aby uzyskać jak największy poziom procentowy alkoholu. Alkoholomierze powojenne są wyskalowane dla 20 stopni C ( przed wojną dla 15 stopni C///). Jeśli temperatura kapiącego alkoholu będzie inna to i wskazania będą inne - zobaczysz jednak, czy ogólnie masz masz tendencję wzrostu, czy spadania procentów. To by było na tyle z rozważań teoretycznych. Ciekaw jestem skutków Twojej zabawy.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Połączenie deflagmatora szklanego z nierdzewna aparaturą

Post autor: ramzol »

Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”