Klarowanie nastawu Spirit ferm turboklarem

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
destylacjusz
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 24 lis 2016, 19:39
Podziękował: 4 razy

Post autor: destylacjusz »

Witam. Nie wiem czy nie powielam tematu ale mam mały problem. Klarowałem wczoraj nastaw Spirit ferm turboklarem, zaglądam dzisiaj a nastaw mętny i z wolna pracuje... dodam ze sprawdzałem Blg i było ok -3 . Co mi teraz radzicie? Czekać aż przestanie czy potraktować jeszcze raz turboklarem?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Klarowanie

Post autor: JanOkowita »

Nastaw przed klarowaniem należy odgazować, czyli usunąć z niego CO2 powstały podczas fermentacji. Można to zrobić przez energiczne kilkakrotne wymieszanie. Po wymieszaniu należy pamiętać, że nastaw dodał dodatkową porcję tlenu z powietrza co na chwilę pobudzi jeszcze drożdże do aktywności. Tak więc drugi raz odgazowywać należy po kilku-klikunastu godzinach aż do zaniku wydzielania CO2 (brak piany przy mieszaniu).
Dopiero do tak przygotowanego nastawu można dodać środki klarujące, zazwyczaj dwuskładnikowe (np. Duoklar). Jeśli nastaw nie będzie odgazowany środki klarujące "przyczepią się" do pęcherzyków CO2 zamiast do martwych komórek drożdży.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Klarowanie

Post autor: golec269 »

Skoro pracuje to poczekaj, jak przestanie pracować to mocno odgazuj nastaw i wtedy zapuść Turboklar. Po sklarowaniu zlej nastaw delikatnie z nad osadu drożdży i gotowe.
Nastaw może mieć nawet -5 BLG więc cierpliwie obserwuj kiedy zakończy pracę.

Autor tematu
destylacjusz
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 24 lis 2016, 19:39
Podziękował: 4 razy
Re: Klarowanie

Post autor: destylacjusz »

Dzięki :) zastanawiam się tylko czy potraktowanie nastawu po raz drógi turboklarem nie pogorszy właściwości gotowego produktu?
Awatar użytkownika

tacim
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 17 sty 2016, 21:03
Krótko o sobie: Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem :)
Ulubiony Alkohol: wsio
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Klarowanie

Post autor: tacim »

Nie ma takiej możliwości aby coś się pogorszyło.
"Każdy alkohol jest bardzo dobry z wyjątkiem denaturatu który jest dobry " -Mój rower .

Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem :)
Awatar użytkownika

barti23
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 29 lip 2011, 19:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: sex on the beach
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: UK
Podziękował: 6 razy
Re: Klarowanie

Post autor: barti23 »

Ja w UK aby szybko wyklarować, jak tylko nastaw zejdzie do -4 blg, dodaje Campden Tablets albo Fermentation stoper. Środki te zabijają resztkę żywych drożdży. Na drugi dzień kilkukrotnie intensywnie mieszam, jak już sie odgazuje to dodaje dwa turboklary na 50l zacieru. Po następnych dwóch dniach mam kryształ.
Ostatnio zmieniony piątek, 21 kwie 2017, 21:19 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Koniecznie poprawki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”