Zakup TIG

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
voytek.lewy
50
Posty: 73
Rejestracja: niedziela, 15 sty 2017, 12:45
Krótko o sobie: W podstawówce Ojciec pokazał mi diodę led, tranzystor no i zbudowałem multiwibrator, a potem to już jakoś poszło.
Ulubiony Alkohol: Bushmills Black Bush, Glenfiddich 12YO, dobra śliwowica.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: voytek.lewy »

Panowie, jako ze dział poczekalni pytań zamknięty to zadaje pytanie tu.

Po rozmowie z małżonką postanowiliśmy kupić spawarkę do celów prac na działce. A że miała być zwykła do stali czarnej, to budżet zbyt wiele nie mogę przekroczyć. Miało być około 600-700zł. Znalazłem trochę postów i z nich wyciągnąłem takie chyba minimum minima co musiałaby mieć spawarka TIG dla naszych celów.

Czy taki sprzęt wystarczy aby wykonać dobre spawy w naszym hobby? Cena z akcesoriami 890zł. Do tego butla i inne bajery (jak się moja dowie to :bardzo_zly: )

http://allegro.pl/spawarka-toptig-200-p ... ml#thumb/4

Poniżej zdjęcie frontu. Proszę o szybką w miarę opinię czy warto. Ta pulsacja wiem że jest pomocna przy cienkich ściankach, a takie u nas są.
P
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
buduję kolumnę, głowica thor'a, keg50l, bufor, olm, chłodzenie zamknięte, sterownik PLC, co się da to samemu ;]
alembiki
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: spawacz »

Wystarczy w zupełności. Jak już się wprawisz i opowiesz szanownej małżonce o tym ile zaoszczędziłeś spawając sam raczej zrobi tak :kumple: niż tak :bardzo_zly: :krzycze: . Do hobbystycznego spawania destylatorów prima sort :ok: A jeszcze jak opanujesz doprowadzanie spawów do lusterka to sama zacznie ci płacić za robienie błyskotek dla siebie :D
.....tymczasem w blaszaku :?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: rastro »

Ten uchwyt do tiga jest słaby, szczególnie chodzi o przycisk... ale możliwe że trzeba się do tego przyzwyczaić..
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: łmarko »

Spawarka w tej cenie, to super :ok: Na nasze działanie i amatorskie spawanie. Jedynie nie pospawasz aluminium, bo nie ma tej funkcji. Uchwyt do spawania tigem jest dobry, jeden z lepszych, nie mówiąc o chłodzeniu wodą. Ćwicz spawanie na stali czarnej, a później na ko.
Pierwsze spawy tigiem próbuj na 2 takcie, a później na 4. Wprawa czyni mistrza ;)
Powodzenia.

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: Dario3 »

Jeżeli już można cos polecić to nie rzucanie się na najtańszego TIGa jaki jest dostępny. Proponuję np. ten: http://allegro.pl/spawarka-toptig-220-p ... 03742.html
Droższy jest o 260 zł od tego najtańszego, ale zawiera maskę samościemniającą, która to jest niezbędna, aby cokolwiek TIG-iem spawać i dodatkowo sprzęt pozwala ustawić wszystkie parametry pulsu, nie wspominając o 4T/2T czego ten najtańszy nie posiada.
Ogółem to trzeba do kosztu samego TIGa doliczyć butlę, Argon, wąż, zaciski, rotametr, elektrody wolframowe, spoiwo, rękawice co dojdzie do 1500 zł. W przypadku tej najtańszej spawarki, także będzie podobnie od strony kosztu, ale jak już wydawać ciężko zarobione pieniądze to na taki sprzęt, który będzie rozwojowy dla amatorskiej zabawy z tym hobby.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.
Awatar użytkownika

Autor tematu
voytek.lewy
50
Posty: 73
Rejestracja: niedziela, 15 sty 2017, 12:45
Krótko o sobie: W podstawówce Ojciec pokazał mi diodę led, tranzystor no i zbudowałem multiwibrator, a potem to już jakoś poszło.
Ulubiony Alkohol: Bushmills Black Bush, Glenfiddich 12YO, dobra śliwowica.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: voytek.lewy »

Właśnie się dowiedziałem, że w pracy mamy tig, gaz, uchwyt itp. Zatem uczyć się mam gdzie :) dzięki za odpowiedź.

Edit rano:
Jestem po pierwszym spawaniu. Sprzętem był zestaw ESAb AristoMig 450 oraz AristoFeed 30-4, palnik ESAB THX121F aczkolwiek bez zapasowych części po przejściach, po prostu nie używany na co dzień. Krzywa tuleja elektrody. Sprzęt niby w menu ma jonizacje na start, ale nie działa... zajarzenie przez dotyk :( to sprawiało mi najwięcej problemu, jak również objechana tuleja ceramiczna, która nie ślizgała się po materiale. Gaz czysty argon.

Chłopaki mi doradzali co i jak, ale sami do końca tym nie robią, bo na co dzień jest założony MIG/MAG.
Poniżej zdjęcia z nocnej nauki, tak mi wyszło 1wszy raz.

A co do spawarki z tytułu tematu, to będę ją kupował. Małżowinka sama sądziła, że zwykła spawarka koło 800 - 900 zł będzie kosztować, zatem budżet jest. Dziękuje za odpowiedzi i jeśli będę miał pytania to nie zawaham się je zadać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
buduję kolumnę, głowica thor'a, keg50l, bufor, olm, chłodzenie zamknięte, sterownik PLC, co się da to samemu ;]

omell
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2016, 21:23
Status Alkoholowy: Destylator
Re: Zakup TIG

Post autor: omell »

Podłączę się do tematu. Chciałbym zapytać co sądzicie o tej spawarce http://allegro.pl/ideal-v-tig-225-pro-t ... 17364.html

omell
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2016, 21:23
Status Alkoholowy: Destylator
Re: Zakup TIG

Post autor: omell »

Żaden spawacz nie odpowie na moje pytanie??
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: Karwi »

Mnie kusi coś takiego
http://allegro.pl/spawarka-tig-plazma-m ... 35695.html

Upłynnie złom jak wystarczy to kupię.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: cumel »

omell pisze:Podłączę się do tematu. Chciałbym zapytać co sądzicie o tej spawarce http://allegro.pl/ideal-v-tig-225-pro-t ... 17364.html
Ideala bym unikał jak już chińczyk to Magnum, Sherman a i to loteria. Z 4 magnumów jakie kiedyś były na firmie 2 bezawaryjne a 2 więcej w serwisie niż na hali. Ideal niby bliźniak Magnuma ale ten to praktycznie nie spawał bo albo w serwisie albo nikt do niego nie miał nerwów :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
voytek.lewy
50
Posty: 73
Rejestracja: niedziela, 15 sty 2017, 12:45
Krótko o sobie: W podstawówce Ojciec pokazał mi diodę led, tranzystor no i zbudowałem multiwibrator, a potem to już jakoś poszło.
Ulubiony Alkohol: Bushmills Black Bush, Glenfiddich 12YO, dobra śliwowica.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: voytek.lewy »

Co mogę powiedzieć jako początkujący amator o tym magnumie toptig 200? Ano to, że działa jak na razie bezawaryjnie, zużyłem na razie półtorej małej butli argonu do spawania stali i nauki na kawałkach nierdzewki. Pozdrawiam
buduję kolumnę, głowica thor'a, keg50l, bufor, olm, chłodzenie zamknięte, sterownik PLC, co się da to samemu ;]
Awatar użytkownika

Sm@kosz
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2016, 19:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zakup TIG

Post autor: Sm@kosz »

Mam IDEAL technotig 220 DC, kilka flaszek gazu już wyspawałem i kilka kilogramów elektrod i jakoś nie narzekam. Wszystko zależy od egzemplarza. Nawet Mercedesy były wzywane do serwisu. ;)
Ostatnio zmieniony środa, 12 kwie 2017, 21:03 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zdanie zaczynamy od dużej litery.
Awatar użytkownika

Lis098
200
Posty: 215
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 10:10
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: Lis098 »

Witam. Mam dziś zamiar zakupić "kompletny" zestaw jak na początek z serwisu allegro od użytkownika elektrospaw2 http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6796644816 (przykładowy zestaw) i chciałbym prosić was o doradzanie mi który z tych zestawów jest wart zakupu. Dodam jeszcze, że kwota to około 2500 zł.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

tomsi_tomsa
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 30 mar 2013, 18:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: tomsi_tomsa »

Kolego Lis098 sprzęt z Twojego linku to półautomat ale jak najbardziej ma zastosowanie w sprawaniu stali nierdzewnej z tym że to nadal mag/mig a nie tig.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Lis098
200
Posty: 215
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 10:10
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: Lis098 »

No tak bo nie wiem czemu klikłem akurat ten link. A dokładnie chodzi o tą http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6772745310

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

tomsi_tomsa
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 30 mar 2013, 18:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: tomsi_tomsa »

Ten inwertor nie ma chyba jonizatora, w opisie napisano, że to tig lift. Brak zajarzania bez stykowego jest mocno upierdliwy. Zawodowo pracując na kempiakach i esabach nie narzekam na thf 236 w domu.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Lis098
200
Posty: 215
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 10:10
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: Lis098 »

Z tego co mi podpowiedziałeś wydaje mi się że ten zestaw będzie o wiele lepszy. http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6697080849
Mi najbardziej zależy na spawaniu kwasówki. I tu jest fajnie opisana specyfikacja produktu

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

tomsi_tomsa
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 30 mar 2013, 18:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: tomsi_tomsa »

Tak, to jest lepsza opcja jeżeli chodzi o spawanie tigiem.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

misiekms
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 1 mar 2015, 11:52
Podziękował: 1 raz
Re: Zakup TIG

Post autor: misiekms »

Witam, chcę przeznaczyć około 3500zł na spawarke, którą wybrać:
http://allegro.pl/migomat-lutospawanie- ... 93254.html
lub tig w linku niżej plus inny mig-mag:
http://allegro.pl/spawarka-tig-200-201- ... 57911.html
Awatar użytkownika

kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: kolpaw »

Od siebie dodam że nie polecam tych przyłbic co dają w zestawach, warta jest około 50zł i to straszne gówno, zawiesza się, nierówno przyciemnia, czasem wcale nie przyciemni a wzrok mamy tylko jeden i nie warto na nim oszczędzać dlatego polecam wydać trochę więcej na podstawową ochronę np. ESAB Warrior Tech lub coś lepszego.

tomsi_tomsa
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 30 mar 2013, 18:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Zakup TIG

Post autor: tomsi_tomsa »

misiekms zależy co będziesz robić. Jedna jak i druga maszynka ma funkcję spawania Tig ale pierwsza ma tylko Tig lift co jest trudne w użyciu bo zajarzanie łuku odbywa się przez potarcie. Ta spawarka ma też funkcję spawania mag czyli zakladasz nierdzewny drut i lecisz nie wiem jak jest z migiem. Druga spawarka to Tig ac/dc czyli stal zwykła, nierdzewna aluminium, można też wykonac lutospawanie metoda Tig. Wszystko zależy od tego co będziesz robić jak sporadycznie będziesz spawać tigiem to może wytrzymasz niedogodności związane z Tig lift.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”