Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Podstawowe, klasyczne destylatory.
Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:

Post autor: DoktorPio »

Witam
Jako że posiadam kolumnę destylacją opisana szerzej w tym temacie http://alkohole-domowe.com/forum/master ... 14709.html
Postanowiłem dorobić dodatkową rurę która pozwoli mi destylować smakówki. Wiem ze można destylować smakówki na kolumnie po pewnych zmianach z wypełnieniem itp. ale ja chciałem mieć osobna rurę z którą nie będę musiał nic kombinować.
Tak jak widać na fotkach rura typowa KO 60,3mm długości 70cm W środku zastosowałem pręt gwintowany M10 na który nakręca się takie motylki które maja za zadanie utrzymywać wypełnienie tam gdzie dokładnie tego chcemy. Motylek od strony ostatniego zmywaka ma dłuższe wąsy to po to by wypełnienie przypadkiem nie wpadło do beczki. Aczkolwiek całość wypełnienie wchodzi do rury dość ciasno i zapewne by nie wpadła ale lepiej to zabezpieczyć. Wypełnienie stanowi katalizator miedziany 20cm i cztery pułki wykonane z zmywaków nierdzewnych. Co do działania tej kolumny z pozostałą częścią jeszcze nie mogę nic powiedzieć ponieważ pierwsza próba przede mną :D
Trudno mi powiedzieć czy nie dałem zbyt dużo katalizatora albo półek ?



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
alembiki
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: arbaletnik »

Bardzo fajnie wykombinowane , estetyczna robota, i pewnie będzie działało , ale czy nie lepiej zamiast zmywaków wsadzić 3 miedziane półki np. sitowe ? Albo jeszcze lepiej trzy półki kołpakowe , żeby się aż zagotowało. Nic tak nie robi dobrze dla smaku jak trochę barbotażu.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: lesgo58 »

DoktorPio pisze: Trudno mi powiedzieć czy nie dałem zbyt dużo katalizatora albo półek ?
Moim skromnym zdaniem za dużo. Taka ilość przyda się do wódek "czystych" z charakterem. Do typowych destylatów (owocówki/zbożówki) za dużo. Ale to nic nie szkodzi, bo szerokie pole do eksperymentów i poszukiwań. Nie musisz wypełniać kolumny całkowicie. Możesz zostawiać wolne miejsce pomiędzy pakietami. Itp, itd... :D :punk:
Daję Ci 2 lata i sam sobie odpowiesz na to pytanie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: Szlumf »

Bardzo mi się podoba idea motylków. Rozwiązuje sporo problemów z montażem różnych eksperymentalnych gadżetów wewnątrz kolumny. I można bez spawania - dwie nakrętki i odpowiednio przycięta kształtka z grubszej blachy. Jak mi planowane sprężynki będą opadały to pewnie zastosuję na pręcie M6.
Jako katalizator dałbym jeden pakiet albo wcale. A półki "zmywakowe" zrobiłbym 3-4, każda z minimum 3-4 zmywaków. Zmywaki oczywiście rozczochrane tak by powierzchnia styku ze ścianką była największa. I nie poziomo jak obwarzanki a pionowo układane krzyżowo. Ale to tylko teoretyzowanie. Sam będziesz musiał sprawdzić co Ci odpowiada.
Lesgo daje Ci 2 lata. Ja bym mierzył w ilości destylacji. Myślę, że tak ze 10-20 i zrobisz kolumnę półkową :D . Przy Twoim warsztacie :respect: to będzie łatwe.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: lesgo58 »

Szlumf pisze: Lesgo daje Ci 2 lata.
2 lata przy intensywnym użytkowaniu kolumienki... :D
I 2 lata - bo dopiero po minimum roku, a najlepiej dwóch można "zobaczyć" efekty na plus albo minus.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: DoktorPio »

arbaletnik pisze:Bardzo fajnie wykombinowane , estetyczna robota, i pewnie będzie działało , ale czy nie lepiej zamiast zmywaków wsadzić 3 miedziane półki np. sitowe ? Albo jeszcze lepiej trzy półki kołpakowe , żeby się aż zagotowało. Nic tak nie robi dobrze dla smaku jak trochę barbotażu.
A dziękuje za podpowiedź może zimą jak będę miał więcej czasu to dorobię takie półki o których piszesz na pewno będzie to bardziej profesjonalne :)
lesgo58 pisze: Moim skromnym zdaniem za dużo. Taka ilość przyda się do wódek "czystych" z charakterem. Do typowych destylatów (owocówki/zbożówki) za dużo. Ale to nic nie szkodzi, bo szerokie pole do eksperymentów i poszukiwań. Nie musisz wypełniać kolumny całkowicie. Możesz zostawiać wolne miejsce pomiędzy pakietami. Itp, itd... :D :punk:
Daję Ci 2 lata i sam sobie odpowiesz na to pytanie.
Szlumf pisze:Bardzo mi się podoba idea motylków. Rozwiązuje sporo problemów z montażem różnych eksperymentalnych gadżetów wewnątrz kolumny. I można bez spawania - dwie nakrętki i odpowiednio przycięta kształtka z grubszej blachy. Jak mi planowane sprężynki będą opadały to pewnie zastosuję na pręcie M6.
Jako katalizator dałbym jeden pakiet albo wcale. A półki "zmywakowe" zrobiłbym 3-4, każda z minimum 3-4 zmywaków. Zmywaki oczywiście rozczochrane tak by powierzchnia styku ze ścianką była największa. I nie poziomo jak obwarzanki a pionowo układane krzyżowo. Ale to tylko teoretyzowanie. Sam będziesz musiał sprawdzić co Ci odpowiada.
Lesgo daje Ci 2 lata. Ja bym mierzył w ilości destylacji. Myślę, że tak ze 10-20 i zrobisz kolumnę półkową :D . Przy Twoim warsztacie :respect: to będzie łatwe.
A dziękuje dziękuje za cenne sugestie :respect: na pewno wezmę je pod uwagę . Mam do przepuszczenie jakieś 60 l nastawu z gruszek i nie chciałbym spierniczyć czegoś co by destylat nie wyszedł zbyt czysty spirytusowy ! Chciał bym żeby wychwycić wszystkie aromaty gruszek ;) Może zrobię tak że przepuszczę 30l nastawu na takim zestawie jak jest a następnie wyjmę cześć katalizatora i zmodyfikuje półki. Tylko nie wiem w którym kierunku półek iść czy takie jak sugeruje kolega lesgo58 czy może tak jak sugeruje kolega Szlumf no to mam zagwozdkę :D
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: herbata666 »

Panowie nie ważne są lata, najważniejsze jest to, że Kolega DoktorPio wnosi świeży powiew pomysłów do naszego hobby i się dzieli nimi ;D. Ostatnimi czasy rzadko coś ktoś pokazuje nowego i dzieli się tym w tak opisowy sposób.

Pozdrawiam i z zaciekawieniem czekam na kolejne realizacje.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: 33cezary »

Witam.

Kolego DoktorPio jestem pod naprawdę ogromnym wrażeniem pomysłowości. Sam system mocowania "pakietów" jest Efektywny i efektowny. Naprawdę wielkie oklaski za chęci, pomysłowość i wykonanie. Dawno nie widziałem tak pomysłowego i wcielającego w życie forumowicza.
Moja mała sugestia - nie wiem co będziesz puszczał w odpędówce - ale struktura "pakietu miedziowego" - nawet jeżeli będzie to idealnie sklarowny wsad może nastręczyć ci "problemów" z wydajnością i mocami grzania. Moja sugestia - zdecydowanie za gęsto ubity drut miedziany - spróbuj może z drutem wręcz 0,5mm i więcej.
Świetna robota - obyś utrzymywał zapał i nie dał się zniechęcić.

Pozdrawiam.
Cezary
Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: DoktorPio »

Ciesze się że się podoba i dziękuje za słowa uznania :D Niestety nie wszyscy użytkownicy tego forum podchodzą do moich zaprezentowanych projektów tak entuzjastycznie i raczej zarzucają mi odkrywanie koła na nowo albo chęć tworzenia czegoś na silę :|
Dotyczy to wcześniej opisanego postu dotyczącego kolumny http://alkohole-domowe.com/forum/master ... 09-40.html
No ale cóż
Pakiet miedziowy jaki mam zastosowany w kolumnie do tego destylatora celem destylowania cukrówek jest wykonany z 7 krążków i nie napotkałem na żadne problemy. Ale jak będzie się zachowywał ten zestaw na nastawach owocowych to nie wiem ? Może faktycznie wyciągnę ze dwa krążki i nieco zmniejszę katalizator ;)
Pozdrawiam Narka
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: 33cezary »

Nie przejmuj się gadaniem ludzi - zawsze robienie czegoś - jest to "ponowne" tworzenie konstrukcji która kiedyś w "troszeczkę" innej formie już była. Cały "pic" polega na nowym zastosowaniu części które są ogólnie dostępne (dla przykładu nie wymyśliłeś prętu gwintowanego, nakrętki i wąsika z drutu) - wymyśliłeś jak to wykorzystać i to jest świetne. Ja osobiście doceniam Twój wkład innowacyjności w kolumnie - z kilkoma rzeczami nie zgadzam się (według mnie za skomplikowane rozwiązanie prostej rzeczy) ale niesamowicie "przyklaskuję" umiejętnościom i zdolnościom konstruktorskim. Jesteś nielicznym obecnie "DAWCĄ rozwiązań technicznych" na tym forum, a nie BIORCĄ. Dawców teoretycznych jest multum, ale Dawców technicznych - na palcach jednej ręki można policzyć. Kibicuję Tobie, abyś się nie wypalił w konfrontacji z ludzką mentalnością negowania i "nawracania" na jedyny i słuszny "światopogląd".

Ale wracając do w/w przypadku - proponuję nie zmniejszyć pakietów miedzi, ale zwiększyć ich "przewiewność".

Cezary
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: lesgo58 »

DoktorPio pisze:...Chciał bym żeby wychwycić wszystkie aromaty gruszek ;) Może zrobię tak że przepuszczę 30l nastawu na takim zestawie jak jest a następnie wyjmę cześć katalizatora i zmodyfikuje półki. ...
Broń Cię Boże przepuszczać na pierwszy raz na całkowicie wypełnionej kolumnie. Właśnie że inaczej. Przepuść na prawie pustej kolumnie. Możesz wykorzystać co najwyżej pakiety z miedzi. Które przygotuj w sposób podpowiedziany przez Cezarego. Czyli je trochę poczochraj. I rozłóż je w kolumnie w taki sposób żeby jeden był na dole, drugi po środku a trzeci u góry. Oczywiście jest to jeden ze sposobów, ale uwierz mi będziesz zadowolony.
Jest jeszcze jeden sposób na wykorzystanie konstrukcji Twojej kolumienki. Trochę upierdliwy, ale gdy go swego czasu stosowałem przynosił bardzo dobre efekty.
Na początek załóż na zbiornik całą wypełnioną kolumienkę i przeprowadz pełną stabilizację i kropelkowy odbiór przedgonów. Gdy uznasz, że juz jest po przedgonach wyłącz aparaturę. Po delikatnym ostudzeniu (tylko tyle, żeby się nie poparzyć) zmodyfikuj wypełnienie. Zostaw tylko ze 2-3 pakiety miedzi. Rozłóż je równomiernie po kolumnie (patrz wyżej) i załóż ponownie na baniak. Po ponownym zagotowaniu wsadu odbierz destylat na pełnym otwarciu zaworka odbioru kontrolując proces tylko za pomocą alkoholomierza.
Początek dla pewności odbierz do osobnych buteleczek. Podobnie końcówkę. Tak od 55% w dół. Tym sposobem będziesz gotował tylko raz. A mimo to powinieneś być zadowolony.
Oczywiście możesz przy okazji zapisywać sobie temperatury zaobserwowane na termometrach w baniaku i głowicy. Te informacje mogą się przydać przy analizowaniu przed następnymi destylacjami.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: DoktorPio »

Koledzy lesgo58 i cezary33 na pewno wasze rady odnośnie destylacji gruszkówki wezmę pod uwagę. Bo po co mam kombinować jak wy podajecie mi na tacy gotowe sposoby destylacji podparte latami doświadczeń :)
A powiedzcie mi jaką szybkość odbioru ustawić 20-30-50-100-150 ml/min ? Oczywiście regulacja tempa odbioru mocą grzałek.
Dzięki

Mod.
Używaj opcji "edytuj", zamiast pisać posta pod postem.
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: klepa »

No i jak z tym aromatem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”