nowy w temacie do zkupu abratka

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38

Post autor: Grzegorz King »

Witam, pisałem w święta niestety nie otrzymałem za wiele odpowiedzi. Mam zamiar kupić Abratka. Chcę na to przeznaczyć ok 1200zł, trochę czytałem ale nie mogę się w tych wszystkich postach odnaleźć... Chciałbym psocić czyste 96% na cukrze. Czytałem o problemach ze stabilną pracą na sprzęcie u niektórych producentów - kogo się wystrzegać? Abratek jest produkowany w różnych konfiguracjach - czy ktoś może mi odpowiedzieć na kilka pytań najlepiej na priv. PYTANIA to:1. kąt nachylenia chłodnicy, widziałem 100 i 110 - czy to ważne, jaki wybrać? 2. długość chłodnicy - dłuższą 3m czy krótszą 2,5m? 3. sterowanie wodą "chłodzenie" jakie ma znaczenie? czy musi być z kranu czy można wykorzystać beczkę z obiegiem zamkniętym na pompce akwariowej? 4. średnica kolumny - widziałem 60,3; 63,5; i 70 - jakie ma znaczenie, którą wybrać? 5. wysokość kolumny - jakie ma znaczenie? 6. ocieplenie kolumny - czy ma wpływ na prace kolumny która będzie w mieszkaniu lub jakość psoty? 7. złącza sms czy kryzy na śruby(6szt)? 8. czytałem że termometr powinien być na 10 półce - 20cm dla sprężynek lub 35cm dla zmywaków - rozumiem że będę musiał pracować tylko na jednym rodzaju wypełnienia - jaki wpływ na psocenie mają różne wypełnienia? 9. moc grzałek - są sprzęty w różnych konfiguracjach bez regulatora - jaką moc wybrać? 10. wielkość kega - ma znaczenie w psoceniu - dodam że wolałbym 50l....
Mam kilka sprzętów na oku...
https://www.olx.pl/oferta/destylator-ke ... f8640e39ea
https://www.olx.pl/oferta/destylator-aa ... f8640e39ea
https://www.olx.pl/oferta/destylator-ke ... 8d446b86a1
https://www.olx.pl/oferta/destylator-aa ... e;promoted
...z góry dziękuję wszystkim za pomoc:-)
promocja
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: radius »

Ad 1. Nie ma wielkiego znaczenia.
Ad 2. Lepsza dłuższa.
Ad 3. Na pompce akwariowej ci nie wydoli, za słaba.
Ad 4. Od średnicy zależy wydajność/
Ad 5. Od wysokości zależy uzyskana moc i jakość.
Ad 6. Ocieplona kolumna pracuje stabilniej.
Ad 7. Twój wybór.
Ad 8. Wypełnień różnego rodzaju nie powinno się mieszać.
Ad 9. Tyle na ile pozwala ci instalacja + regulator.
Ad 10. Bierz 50 l.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: zielonka »

No kolego Radius :ok: Krótko i na temat.
Co do sprzętu to ten gdzie wypełnienie jest ze sprężynek wydaje się być spoko.
Jakby Ci dorobił za niewielką dopłatą obniżony odbiór OLM -masz wszystko.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Cynammon »

Z pompką akwariową to się nie zgodzę ;-) Według info. z niżej podanego filmiku wychodzi że 20l/h nie mam pojęcia o jakim akwarium myślisz, ale nawet taka najmniejsza Aqua-Shut Pat Mini za 31zł do akwarium 10-120l (u mnie w 64l) ma przepływ 400l/h nie mówiąc już o filtrze kubełkowym jaki posiadam (Tetra EX700) do 100-250l z przepływem 700l/h
https://www.youtube.com/watch?v=aKcRrWlHuuk 1:08
Dla budynku wielorodzinnego dla wanny to qn=0,3 dm3/s, czyli 0,3 l/s, zatem 18l/min
Ps. tagi do youtube nie działają ;-)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Doody »

Jeżeli chodzi o pompki akwariowe to nawet chińska głowica za 30-40 zł ma wydajność na poziomie 1000l/h ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Optoelektron »

Jest jeden ważny parametr - wysokość na jaką pompka może podawać wodę, w tanich to jest 20 -30 cm, a my potrzebujemy 150 cm i więcej.
Pozdrawiam.
Maciej
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: rozrywek »

Radius wyraźnie napisał aby akwariową sobie odpuścić, a jest to osobistość ;P która wie co mówi( pisze).
W twoim przypadku, akwarystyczny sprzęt może nie podać w ogóle wody, a jeśli już to nie na długo.
Jest zaprojektowany do mniejszych obiegów i małych obciążeń. Ja osobiście nie polecam, wybierz coś z większym zapasem mocy. Chłodzenie jest sprawą kluczową i nie można jej bagatelizować, ani oszczędzać na kosztach w tej materii.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

Wszystkiego najlepszego w nowym roku. Dziękuję za pomoc, jestem już bliżej osiągnięcia celu. Radius napisał: Ad 9. Tyle na ile pozwala ci instalacja + regulator.
Instalacją się nie martwię, interesuje mnie jaką grzałkę wybrać? Producenci oferują różne moce: 2x2kw, 2kw+1,4kw... Większa moc = szybciej nagrzeje ale wszystkie te sprzęty z pierwszego mojego postu nie mają regulatora... Czy będę musiał dokupić regulator czy te 0,6kw na drugiej grzałce nie ma znaczenia w psoceniu???
Zielonka napisał: Co do sprzętu to ten gdzie wypełnienie jest ze sprężynek wydaje się być spoko. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale jeśli chodzi ci o ten sprzęt https://www.olx.pl/oferta/destylator-ke ... 8d446b86a1 to na ostatnim zdjęciu jest katalizator wypełniony miedzią a pod nim zmywaki.
To samo jest na https://www.olx.pl/oferta/destylator-aa ... e;promoted tylko ze ta jest nowa od producenta a nie z drugiej ręki...

Przemo0331
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2014, 01:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystko co świt swój, z ziemi bierze.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: południowy wschód PL
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Przemo0331 »

Jak chcesz mega 50 l to bierz 2x2kw i dokup regulator (ok. 130zł) podłącz obie grzałki pod niego - dłuższa żywotność grzałek i łatwość w opanowaniu temperatury.
Co do wypełnienia zadzwoń do chłopa i niech ci sprzeda bez wypełnienia ze zmywaków i dokup sprężynki np. Henitom.

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

Dzięki za pomoc Przemo. Kolumna nie ma wziernika, czy na mocniejszych grzałkach nie łatwiej o jej zalanie?
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: zielonka »

To samo jest na https://www.olx.pl/oferta/destylator-aa ... e;promoted tylko ze ta jest nowa od producenta a nie z drugiej ręki...
No nie to samo bo wyraźnie pisze -wypełnienie - sprężynki
i na fotkach też tak ma.
Dorób sobie OLM i do boju .
Co do grzałek to moje zdanie znasz - ma być mało watów na cm kwadratowy czyli lepiej 6KW ograniczone do 2000W niż 2000W na max -bo to trzy razy mniejsza powierzchnia grzania czyli sporo efektów ubocznych.
A instalacja to jednak ma znaczenie - ogólnie z jednej fazy ponad 3000W nie próbować.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: aronia »

Pełna moc czyli 4kW to tylko do rozgrzewania. Czyli czas rozgrzewania skróci Ci się o 13-14% w porównaniu do grzałki 2+1,5. Co do porady Przemo0331 - regulator jak najbardziej(sprawdź jego maksymalną moc)
P.S. Sprawdź na początku jaką masz instalację(jakie bezpieczniki) - żeby się nie okazało, że po wpięciu grzałek nic innego nie będzie można włączyć w domu/mieszkaniu. Jeśli masz dostęp do instalacji 3-fazowej to bierz od razu 3x2kW :D

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

Mam pewne pytanie: czy do abratka lepiej dorobić OLM za 200pln czy króciec do OVM gratis?
Zapewne są zwolennicy jednego lub drugiego systemu więc nie wiem czy ktoś jest w stanie obiektywnie doradzić ale gdyby się ktoś taki znalazł to z góry dziękuję.
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Karwi »

Jak zapłacisz 200 z zaworem to Oki. Ja bym to brał. Do ovm musisz dokupić chłodnice. I na jedno wyjdzie.

Edit. Wkradł się błąd litrowy. Przepraszam
Ostatnio zmieniony środa, 4 sty 2017, 21:17 przez Karwi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: zielonka »

Obiektywnie doradzam - dorób OLM za 200 -sam króciec OVM i tak się nie przyda bo potrzebujesz chłodnicy a to też ze 150.
Refluks na oparach trudniej ustawić niż na płynie a tym się różnią te systemy.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

Dziękuję wszystkim forumowiczom za pomoc. Jestem już dzięki wam zdecydowany na właściwy sprzęt, gdyby nie wy byłbym "nie/szczęśliwym" posiadaczem jakiegoś wieszaka z odstojnikami za 800-1000zł. Serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Cynammon »

Optoelektron pisze:Jest jeden ważny parametr - wysokość na jaką pompka może podawać wodę, w tanich to jest 20 -30 cm, a my potrzebujemy 150 cm i więcej.
Czegoś nie rozumiem, masz chłodnicę 150cm? Bo wiesz jeżeli Ci chodzi o to że jest na tej wysokości to, w takim razie jest to słaby argument, wyjaśnienie znajdziesz czytając dalszą część mojego postu.
rozrywek pisze:Radius wyraźnie napisał aby akwariową sobie odpuścić, a jest to osobistość ;P która wie co mówi( pisze).
W twoim przypadku, akwarystyczny sprzęt może nie podać w ogóle wody, a jeśli już to nie na długo.
Jest zaprojektowany do mniejszych obiegów i małych obciążeń. Ja osobiście nie polecam, wybierz coś z większym zapasem mocy. Chłodzenie jest sprawą kluczową i nie można jej bagatelizować, ani oszczędzać na kosztach w tej materii.
Nie kpij sobie bo to co piszesz mija się z prawdą, filtry wewnętrzne jak i zewnętrzne lub kaskadowe, czy też ogólnie pompy akwariowe pracują 24/7 (bez przerwy, chyba że podmienia się wodę), przy takim zastosowaniu wysokość podnoszenia nie ma żadnego znaczenia gdyż można sobie dostosować wysokość zbiornika z wodą, jeżeli pompa lepiej pcha niż zasysa ustawiamy zbiornik przy wylocie z chłodnicy, jeżeli lepiej zasysa niż pcha to zbiornik dajemy przy wlocie do chłodnicy Gwarantuje że każda mała pompa czy filtr akwariowy podniesie wodę na te 30-50cm a gdy jest to np. filtr kubełkowy to woda jest w zamkniętym obiegu i praktycznie nie odparuje w powietrze co oznacza że zużycie wody jest minimalne, ale też praktyczniej jeżeli w pobliży nie ma kranu ;-)
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Optoelektron »

@ Cynammon pisze
Czegoś nie rozumiem, masz chłodnicę 150cm? Bo wiesz jeżeli Ci chodzi o to że jest na tej wysokości to, w takim razie jest to słaby argument, wyjaśnienie znajdziesz czytając dalszą część mojego postu.
Baczka z wodą do chłodzenia (na ogół 150 - 200 litrów) stoi na ziemi, a wlot zasilania chłodzenia w głowicy w zależności od wysokości kolumny od 80 - do takiej jaką many wysokość kolumny (nawet 290 cm). Zrób prosty test podłącz wężyk do wyjścia taniej pompki akwariowej a wylot umieść na wysokości 150 i wyżej zobaczysz ile wody jesteś w stanie dostarczyć - w moim przypadku 0 litrów na godz.
Pozdrawiam.
Maciej
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Wald »

Optoelektron pisze:Jest jeden ważny parametr - wysokość na jaką pompka może podawać wodę, w tanich to jest 20 -30 cm, a my potrzebujemy 150 cm i więcej.
Tylko wtedy, gdy nie założysz wężyka powrotnego, odprowadzającego wodę do zbiornika.
Cynammon pisze: przy takim zastosowaniu wysokość podnoszenia nie ma żadnego znaczenia gdyż można sobie dostosować wysokość zbiornika z wodą
Bez kombinowania ze zbiornikami każda pompka podoła. Każda, nawet taka z fontanny na biurko. Kiedyś, za czasów ośmiu klas podstawówki, było o tym w kasie siódmej, czyli o naczyniach połączonych. Woda spływająca z tych Waszych 150 cm będzie wciągać tą płynącą pod górę. Nawet jeśli słaba pompka nie wepchnie wody tak wysoko, wystarczy zassać ją z odpływu i jeśli układ jest szczeny, będzie pracował do wysokości 10 metrów. Tak, metrów, bo na taką wysokość będzie wpychało je ciśnienie atmosferyczne. Przy około 10,5 metra (około, bo zależy to od wartości ciśnienia) w układzie zrobi się próżnia. Do poczytania w dziale: destylaty→budowa aparatury→chłodzenie→zamknięty obieg wody chłodzącej→strona 13, (albo kliknij tutaj) Jeśli nie budujecie aparatury do produkcji masowej, potrzebna wydajność nie przekracza 2 litrów na minutę. Jeśli kolega radius odradza zastosowanie tanich pomp, to nie dla tego, że nie dadzą rady, ale z obawy o jakość. Ciepła woda, ciągła praca, duże opory z powodu przytłumienia przepływu, to nie wróży im dużej żywotności. A awaria chłodzenia podczas destylacji jest najniebezpieczniejsza z możliwych.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: radius »

Szanowni koledzy.
Widzę, ze po moim wpisie odnośnie pompki akwariowej wywiązała się dyskusja na temat jej użyteczności do pracy w układzie zamkniętym, więc wyjaśnię dlaczego uważam, że nie nadaje się do tego zastosowania.
Wald pisze: Jeśli kolega radius odradza zastosowanie tanich pomp, to nie dla tego, że nie dadzą rady, ale z obawy o jakość.
Przede wszystkim, ale nie tylko ;)
To co pisze Wald;
jeśli układ jest szczeny, będzie pracował do wysokości 10 metrów. Tak, metrów, bo na taką wysokość będzie wpychało je ciśnienie atmosferyczne.
to "święta" prawda ale... No, właśnie. Jest pewne "ale" :)
Zacznijmy ab ovo.
Decydując się na obieg zamknięty wody chłodzącej, staramy się aby był jak najefektywniejszy i w takim wypadku zasysanie wody umieszczamy jak najbliżej dna naszego zbiornika/beczki (chłodna woda) a powrót przy powierzchni.
Instalujemy teraz pompkę akwariową, fontannową czy jakiegokolwiek piździołka o wysokości podnoszenia ok. 0,5 metra i zaczynamy "zabawę" w zamknięcie układu. Już widzę te wasze wyłupiaste oczy przy próbie zassania wody aż do głowicy kolumny :smiech: Pompka podniesie tylko na wysokość 0,5 metra, resztę muszą wykonać nasze płuca (podciśnienie). Załóżmy, że jednak się udało. W wężyku i ustach pełno wody, więc wężyk do zbiornika. Ale cóż to? Wyjmując wężyk z ust, przerwaliśmy strugę wody, układ się zapowietrzył i dupa blada :mrgreen:
Zaczynamy więc całą zabawę od nowa ale tym razem zaopatrzyliśmy się w zacisk na wężyk :odlot:
Pompka - płuca - oczy na orbicie - woda w ustach - zacisk na wężyku - wężyk w zbiorniku. Qrwa, wreszcie ruszyło :o
Nie na długo. Gdzieś na połączeniach jednak jest delikatna nieszczelność, kilka banieczek powietrza dostało się do układu i co 8-) A niech taka przypadłość przydarzy się w trakcie procesu, co w tedy? Stawiam butelkę śliwowicy przeciwko mineralce, że po drugim procesie z takimi "przygodami", wasza pompka nauczy się latać. Jeśli zdążycie otworzyć okno, bo w nerwach to różnie może być :mrgreen:
Przemyślcie koledzy czy warto, oszczędzając kilka złotych, narażać się na takie niespodzianki?
O jakości materiałów i żywotności już nawet nie wspomnę.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

...nie myślałem że z mojego zapytania może się wywiązać taka dyskusja ale jak widać nie tylko mnie mogło się wydawać że pompka może być dobrym rozwiązaniem.
Radius ma jak zwykle racje (jak na razie) - zawsze może powstać niewielka nieszczelność a to zbyt duży problem za niewielkie oszczędności... Można oczywiście psocić w piwnicy a beczke z wodą mieć na piętrze ale w tedy już bez obiegu zamkniętego i nastręcza to pewnych problemów z dostarczaniem wody do beczki.
Koło oszczędności się zamyka a zamiast mieć łatwiej możemy sobie tylko utrudnić...
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Cynammon »

Większość filtrów kubełkowych posiada coś takiego jak odpowietrznik, jak dacie tzw. filtr narurowy one także posiadają taki odpowietrznik, więc o płuca nie ma się co martwić. Proponuję zagłębić się w temat pod nazwą SUMP i zobaczyć jakie pompy są tam stosowane oraz na jaką wysokość podnoszą wodę, gwarantuję że niektórym oczy wylecą z orbity :D Co do jakości tej wody hmm różnie wiadomo że woda będzie ograna, ale obieg i tak ją wyciągnie do stałej średniej. Jak wiadomo oświetlenie LED potrzebuje dobrego radiatora inaczej te diody szybko się przepalają, widziałem projekty DIY które polegały na tym że woda zassana z akwarium wlatywała w profil aluminiowy, do którego były zamontowane diody COB'a (bardzo się nagrzewają) po czym ta sama woda wpadała do akwarium. Wniosek był prosty i w 100% sprawdzony jako dobry patent, woda odbierała ciepło i dzięki czemu diody mogły spokojnie pracować i jednocześnie była o odpowiedniej temp. aby spokojnie wpadała do akwarium - grzałka wylądowała do szafki. Skoro na tym portalu gdzieś są opisane metody chłodzenia w tym jedna dla mnie absurdalna (chłodzenie dzięki pompce powietrza tzw. brzęczyk), to taka pompa akwariowa (wodna) czy inny filtr spokojnie da radę. Mam akwarium 64l w chwili aktualnej jest nie użytkowane do tego dam filtr od akwarium 112l właśnie taki kubełkowy +/- w obiegu będzie 70l i udowodnię że to żaden problem, dodatkowo zamontuję termometr aby było widać jaka jest temperatura wody w obiegu.
Tak przy okazji (to nie reklama mogę podać inne filtry) SUNSUN HW-304A podnosi strumień wody na 2,5 metra wysokości o przepływ jaki posiada to 2000l/h, także posiada odpowietrznik, więc dajcie ze spokój z teorią że nie podniesie tak wysoko wody lub że sam wolny przepływ wody fakt jego koszt to 250zł, ale jak w pobliży nie ma kranu to jest idealne rozwiązanie.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: radius »

@Cynammon, oczywiście w tym wypadku (zastosowanie filtra kubełkowego) masz rację. Zacytuję dla nie wtajemniczonych w arkana akwarystyki;
Sporo ludzi źle interpretuje parametr "wysokości podnoszenia słupa cieszy".
Ten parametr ma praktycznie tylko zastosowanie w pompach które mają wpompować wodę na poziom wyższy niż poziom wody w zbiorniku źródłowym. Dlatego ten parametr jest ważny w pompach stosowanych w SUMPACH - ponieważ tam nie ma zamkniętego układu oraz w oczkach wodnych - gdyż tam woda jest wpompowywana do skrzynki filtra. I w jednym i drugim przypadku nie są to układy zamknięte.

W przypadku filtrów kubełkowych zawsze woda jest pobierana z tego samego zbiornika do którego wpływa powrotnie. Reasumując: przy klasycznym podłączeniu kubełka, jego pompa podnosi słup cieczy na wysokość ZERO, niezależnie od tego jak wysoko jest akwarium.
Jeśli deszczownię umieścimy 5 cm nad powierzchnią wody to pompa wykonuje wysiłek polegający na podniesieniu słupa cieczy na 5 cm.

Na załączony rysunku są 3 akwaria na różnej wysokości i 3 filtry które je zasilają.
Wszystkie przypadki są takie same pod względem obciążenia dla pompy: rozważajac podnoszenie słupa cieczy - dla każdego z trzech przypadków jest to ZERO.
Na trzecim rysunku celowo jeden z węży narysowałem wyżej, żeby podkreślić że to jak wysoko i czy symetrycznie czy nie węże idą - nie ma znaczenia.
Dlatego właśnie ktoś wcześniej napisał, że ma dużą wysokość akwarium nad filtrem i różnicy nie widzi.
akwaria.jpg
Teraz każdy może się zastanowić, czy warto inwestować w taki układ, czy kupić tańszą pompkę ale z odpowiednią wysokością podnoszenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Cynammon »

Tania pompa czy też droga nie ma znaczenia każda da radę i każda z nich ma wirnik stworzony do konkretnego celu, jedna bardziej zasysa niż pcha a druga wręcz odwrotnie, lecz może sobie ułatwić umieszczając pompę po środku i podzielić lub raczej zrównoważyć te wartości. Dodatkowo można sobie dobrać biegunowość obiegu wody. Dzięki temu pompa może z łatwością zassać wodę na wysokości 50cm a pchnąć ją o kolejny metr. Obieg zamknięty czy otwarty nie gra roli, nie w tym przypadku, pompa ma zrobić swoje. W przypadku sumpa filtry kubełkowe także są nie doceniane... kosztują mniej a mają większą wydajność, spotkałem się z tym zarówno na forach jak i filmikach na YT. Większość wybiera pompę C.O co dla mnie jest głupotą. Co do inwestycji każdy sam sobie zadecyduje, jednak trzeba pamiętać że każdy robi tak jak na to mu pozwalają warunki... nie mam dostępu do kranu i aby przerobić sobie rury na trójnik to musiał bym odciąć wszystkim wodę mało tego w obiegu jest ciepłą woda co tylko sprawia same problemy, natomiast mam filtr kubełkowy. Mam także mały filtr i pewnie też dał by radę jako że zbiornik z wodą był by na odpowiedniej wysokości.
Szafki akwariowe zazwyczaj mają wysokość 70cm do tego akwarium takie zwykłe 112l to kolejne 50cm wysokości, wystarczy popatrzeć jak ludzie robią sumpy z pompami (sama głowica filtra) i jak to działa, bo działa i to bez jakiś problemów z konkretną przepustowością (ciśnieniem) a chcę zauważyć że chodzi to 24/7 i na niezłym obciążeniu u woda przepływa przez media filtracyjne co zaniża wydajność (jednak tak się nie dziej) bo są one do tego celu stworzone.
Jebao/Jecod DCT-6000 Wydajność: 1800-6000 l/h (w 10 poziomach), maksymalne podnoszenie słupa wody: 3,8 m koszt 400zł
https://www.youtube.com/watch?v=k3RV__NF0RM
Specjalnie podaje te drogie pompy gdyż chcę dobitnie udowodnić że da się pompą podnieść wodę naprawdę wysoko i także z dobą wydajnością, w zupełności wystarczy Newa Maxi 750 koszt to 90zł wydajność pompy: 670 l/h, maksymalna wysokość podnoszenia: 1.65 m, moc: 7.5 W to tak dla tych co płaczą że się nie da bo wysokość bo wydajność, osobiście gdyby nie filtr jaki posiadam kupił bym tańszą Newa Maxi 500 - 80zł
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: robert4you »

Zwykła chińska tanizna akwariowa wbrew opiniom powyżej daje radę. Sprawdzone empirycznie.
widać to tu: http://alkohole-domowe.com/forum/topic15174.html
do kupienia tu: https://www.aliexpress.com/item/D1U-Hig ... 01984.html
************************************************************************
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: rozrywek »

Spieramy się panowie o to z czym wszyscy, przypuszczam się zgadzamy.
Chłodzenie jako sprawa kluczowa wymaga szczególnej uwagi, dlategóż owóz można teoretyzować, dywagować i podawać praktyczne porady, każdemu wolno, jednakże nie tu ja widzę problem:
Nie w tym że taka a taka pompka "da radę". Ja postrzegam to trochę inaczej, używając przykładu jeśli dane urządzenie elektryczne, ma moc 2000W, to instalacja elektryczna, oraz bezpieczniki, musi być dostosowana do takiego poboru prądu z sporym zapasem, nie podłączymy czajnika kabelkami z ładowarki do telefonu, prawda?
Tutaj chodzi o nasze bezpieczeństwo, a dalszym zakresie o jak najbardziej stabilną pracę aparatury.
Drobna korekta regulatorem mocy, i niestety pompka już może "nie dać rady"

Dobra rozpisujemy się zamiast przejść do meritum:
Musi być odpowiedni zapas mocy czynnika chłodzącego, bazowanie na granicy wydajności jest dla mnie poważnym błędem. jakbym decydował się na tego typu pompki, to do beczki wrzuciłbym co najmniej 3.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: robert4you »

Ta pompka spokojnie chłodzi aabratka grzanego 4 kw .


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
************************************************************************

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna ponieważ od wczoraj jestem już szczęśliwym posiadaczem zestawu składającego się z kega50l, 3x2kw, katalizator Cu, kolumna 200cm z OLM, głowica 300cm, na zaworkach precyzyjnych, 2 termometry i do tego wszystkiego regulator mocy...
Teraz pozostało tylko przetestować a raczej nauczyć się na tym "pracować":-)
Dzięki waszym poradom jak też innym przemyśleniom doszedłem, że chcę posiadać właśnie taki zestaw za co jeszcze raz wszystkim dziękuję.
Niestety przekroczyło to mój początkowy budżet ale kto bogatemu zabroni:-)
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: zielonka »

Gratuluję. Teraz to dopiero musisz zacząć czytać.
A budżet przekroczony konkretnie o ile ?
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

Niecałe 2tysie razem z dorobieniem instalacji elektrycznej we własnym zakresie +dodatki elektryczne...
Co do czytania to nie wiem czy na razie znajdę czas ale konkretnie to w jakim kontekście ci chodziło?
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: zielonka »

Masz sprzęt to teraz trza czytać jak go najlepiej wykorzystać - a możliwości masz ogromne.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

...a ja myślałem że tylko b.dobrej jakości psote z max% można robić....
Czytałem pobieżnie, że można owoce jałowca umieścić w siatce w kegu i gin leci a to jest trunek który też lubie najlepiej ze spritem.
Napisałeś, że "możliwości masz ogromne" - poza tym że dobrze jest zalać kolumne 2,3razy i moge na 2 strony odbierać, drugi raz puszczać na 2,5 to chyba nic więcej nie wiem.
Możesz jakieś linki podać lub w jakim kierunku szukać?
Z góry wielkie dzięki.
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: zielonka »

I tu jest kłopot - ty nie szukaj kierunku tylko zadecyduj - zrobię winiak - i wtedy czytasz forum jak swoim UNIWERSALNYM sprzętem to wykonać. Chcesz smaku więcej- wywalasz sprężynki i jedziesz jak zwykłym -chcesz mocy więcej a smak słabszy - przykręć kranik na OLM lub odbieraj prosto z LM - głowa Cie rozboli jak zaczniesz myśleć co można tym zrobić. Wszystko można.
Do roboty i smacznego.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

Dzisiaj piątek więc wieczorkiem odpalam granie po raz pierwszy, mam w planie jeszcze tylko ocieplić podwójnie kolumne szarą pianką do rur i keg czymś...
Mam w niedługim planie zrobić psotke na starych przetworach - robiłem kiedyś coś takiego na szybkowarze(było pyszne szkoda że tylko 5litrów które zresztą sam skonsumowałem:-) na urlopie) - więc mam wywalić całe wypełnienie żeby max smaku uzyskać? Widziałem gdzieś zdjęcia jak nad kegiem była krótka rura od katalizatora i do niej dokręcona głowica...
Myślałem że taka konfiguracja to do takich celów jest opracowana...
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Doody »

Nie musisz nic wysypywać. Jeżeli użyjesz kolumny i głowicy w charakterze pot stilla (przy całkowicie otwartym zaworku LM)
Wypełnienie będzie działało jak deflegmator i tylko pomoże w oczyszczeniu destylatu. To że masz kolumnę jeszcze nieocieploną również pomoże ;)
Powodzenia w psoceniu :)
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

witam lecz nie wiem od czego zacząć...
Udało mi się po raz pierwszy odpalić nowy sprzęt - to było pasmo niepowodzeń
grzałka 3x2kw, rozgrzewanie max - jak kolumna zaczęła się robić gorąca włączyłem wode. Kiedy się pokazał płyn w rurce (nad olm mam dospawane 2 kolanka połączone wężykiem sylikonowym - taki zamiennik wizjera) wyłączyłem na chwile grzanie żeby wypełnienie się zwilżyło i psota spłynęła w dół i ponownie grzanie ale już tylko jedna grzałka a na drugiej podpięty regulator mocy którym się starałem ustalić odpowiednią temp. I tak to sobie przez chwile chodziło bo jakież było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem jak na powrocie z chłodnicy, wężyk silikonowy zaczął się robić okrągły jak balon. Wyłączyłem grzanie lecz w trakcie wyłączania wody wężyk pękł i d...pa
Woda się rozlała... Mój błąd polegał na tym że założyłem drugi zaworek na powrocie w celu regulacji przepływu wody a na wejściu był odkręcony na max...
Uszkodzenie naprawiłem, zaworek na powrocie - wywaliłem, wode pościerałem i wajcha do góry. Teraz już było dobrze a przynajmniej lepiej. Kiedy kolumna się zalała odebrałem z LM 200ml i odkręciłem OLM jednocześnie przykręcając troche zaworek w głowicy(kilka kropel/min). Co jakiś czas sprawdzałem alkoholomierzem urobek - poza tym że było ciepłe i musiałem próbówkę studzić to wskazania były 98... Woda z chłodnicy była ciepła ale nie gorąca - myłem nią butelki których mi się trochę nagromadziło w piwnicy. Jak pod koniec % zaczęły maleć to reszte wlewałem do drugiego pojemnika. % się skończyły, wajch w dół, wode wyłączyłem i spokojnie poszedłem się położyć do spania (była 3 nad ranem). Następnego dnia tzn. jak wstałem wylałem wode odwarową i wlałem drugą część nalewu i pogony z pierwszego razu. Początek jak wyżej ale już bez przygód.. Sprawdzam % na OLM a tu zdziwienie - poniżrj 90%. Zacząłem kombinować z grzaniem, zmniejszyć odbiór na OLM - nic, w końcu zakręciłem OLM i zacząłem odbierać z LM. Trwało to prawie cały dzień ale nie bez przygód... W czasie psocenia zaczęło kapać z chłodnicy - psota wypływała końcem głowicy i tak mi się przydarzyło dwukrotnie. Kolejna rzecz jaka mnie zaniepokoiła to woda na powrocie z chłodnicy była na początku ciepła a po kilku godz zimna, chociaż kolumna pracowała cały czas tak samo. Widzę, że muszę jeszcze dużo poczytać bo za cholerę nie wiem jak na tym sprzęcie pracować...
Wszelkie sugestie mile widziane.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: robert4you »

I cała twa mądrość w przedostatnim zdaniu się objawiła. Proces poprowadziłeś chyba najgorzej jak mogłeś, aż dziw że to co wyszło nadaje się do picia.
Tu masz wszystko co trzeba na początek; http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... t9284.html Zamiast pytać wystarczy poszukać.
************************************************************************
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: lesgo58 »

Grzegorz King pisze:kolumna zaczęła się robić gorąca włączyłem wode.
Podejrzewam, że masz kolumnę rektyfikacyjną. Mógłbyś napisać coś więcej na jej temat. Bo trudno doradzać gdy się nie wie jakim sprzętem dysponuje potrzebujący pomocy.
Przede wszystkim gdzie masz umiejscowione termometry i który Ciebie "prowadził".
Pytanie następne - dlaczego odbierałeś na wskazanie alkoholomierzem?
Następne ważne pytanie - z jaką prędkością odbierałeś?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Blażej »

Koledze mam wrażenie że pomyliły się procesy stworzył hybrydę ratyfikacyjno-potstilowa prowadzoną na papugę, a nie termometry. Za mocno grzane. Za dużo wody do chłodzenia, za duży odbiór. Ale do rzeczy kolumnę zalewasz, stabilizujesz, odbierasz przedgon. Musisz wiedzieć jaką masz średnicę kolumny i wypełnienie żeby wyliczyć z jaką mocą grzać przez cały proces, tu nic nie ruszasz od początku do końca. Regulujesz odbiorem lm lub olm. Ale żeby wiedzieć ile masz odbierać to też zależna średnicy kolumny do mocy grzania. Na forum są dostępne wszystkie tabele i wzory do policzenia tych zależność. A na koniec i tak robisz pomiar ile ml na min wykapie dzielisz przez 4 lub 5 i masz RR ustalony kolumna musi wtedy pracować stabilnie. Termometr prowadzący na tzw 10 półce. Woda na wylocie też powinna być zbliżona do temp pracy kolumny za zimna bd destabilizować kolumnę za mało wody pary pójdą przez skraplacz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Autor tematu
Grzegorz King
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: niedziela, 25 gru 2016, 11:38
Re: nowy w temacie do zkupu abratka

Post autor: Grzegorz King »

...jak mój sprzęt wygląda było już wcześniej ale przypomnę: https://www.olx.pl/oferta/destylator-ke ... 8d446b86a1 z małymi modyfikacjami a mianowicie grzałka 3x2kw, kolumna z OLM i powyżej 30cm kawałek rury z pseudo wizjerem. Całość wydłużona do 200cm. Do tego regulator 1-fazowy.
Wiem, że proces był najgorszy z możliwych ale to chyba przez niespodzianki i późny czas psocenia...
Robert4you podał link opracowany przez Lesgo58 o prowadzeniu rektyfikacji który zresztą już kiedyś czytałem niestety nie ma tam podanych wskazań termometru na 10 półce a tylko taki posiadam pomijając ten w głowicy. Nie wiem na jakiej mocy przeprowadzić stabilizacje ponieważ tabelka z mocami którą gdzieś na forum widziałem jest chyba w excelu a ja nie mogę tego odczytać. Dodam tylko że wypełnienie to miedź i wióry KO albo zmywaki bo ciężko mi rozpoznać...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”