Dobór kotła

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
mayor1986
50
Posty: 66
Rejestracja: czwartek, 28 sty 2010, 18:00
Krótko o sobie: Życiem kieruje równowaga... jak się starasz tak masz... nie idąc pod górę nigdy nie dojdziesz na szczyt!!
Ulubiony Alkohol: PCV - politechnical citrin vodka - zwana cytrynówką!!
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: mayor1986 »

Witam

Mam pytanie odnośnie tematu: "jaki kocioł jest najlepszy"
Nie chodzi mi tu o to czy bańka czy keg lecz wymiary, objętości i ich zależności.

Mianowicie. Która wersja jest bardziej pożądana:
- kocioł niski lecz szeroki, duża powierzchnia grzania (palnik gazowy) oraz parowania. Przykładem takiego naczynia jest zwykły garnek o pojemności do 20 litrów.
- kocioł wysoki a wąski, przykładowo keg 20 litrów.

Drugie pytanie dotyczy właśnie objętości. Czy z większych objętości można mieć większą wydajność czy to zależy od grzania i średnicy kolumny?
Np. czy możliwe jest osiągnięcie takiej samej wydajności z garnka 15 litrów, przy takim samym grzaniu i szerokości rury jak w przypadku kega 50 litrów?

Ostatnie pytanie trochę odbiegające: jaki wpływ na wydajność ma średnica otworu w kotle? Czy musi być ona zbliżona do średnicy kolumny czy przykładowo dla szerszych kolumn (fi 60mm) otwór może mieć 50mm?

Te pytania dotyczą mojego projektu rektyfikacji ciągłej, http://alkohole-domowe.com/forum/ciagly ... t1639.html gdzie zamierzam mieć kocioł max 15 litrów, rurę 50mm, z opcją wymiany na szersze więc otworu w pokrywie kotła nie będę poszerzał tylko zostawię 45mm. (w efekcie co najwyżej przecież tylko pary będą szybciej wlatywać w wypełnienie z kotła)

Proszę o pomoc w danych dywagacjach. Pozdrawiam
Nie ma dzieci w domu.. może napijemy się elgreya?..
Zdzichu nie piernicz tylko wyjmuj tą flache!!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Dobór kotła

Post autor: Zygmunt »

mayor1986 pisze: Mianowicie. Która wersja jest bardziej pożądana:
- kocioł niski lecz szeroki, duża powierzchnia grzania (palnik gazowy) oraz parowania. Przykładem takiego naczynia jest zwykły garnek o pojemności do 20 litrów.
- kocioł wysoki a wąski, przykładowo keg 20 litrów.
Jedna ryba. Różnice w czasie rozgrzewania będę niezauważalne.

Drugie pytanie dotyczy właśnie objętości. Czy z większych objętości można mieć większą wydajność czy to zależy od grzania i średnicy kolumny?
Zależy od średnicy kolumny i długości wypełnienia (półki teoretyczne).
Np. czy możliwe jest osiągnięcie takiej samej wydajności z garnka 15 litrów, przy takim samym grzaniu i szerokości rury jak w przypadku kega 50 litrów?
Z tego co piszą Koledzy- bez problemu.

Ostatnie pytanie trochę odbiegające: jaki wpływ na wydajność ma średnica otworu w kotle? Czy musi być ona zbliżona do średnicy kolumny czy przykładowo dla szerszych kolumn (fi 60mm) otwór może mieć 50mm?
Kieruj się rozsądkiem- 50mm będzie ok, ale np. 10mm może być za mały.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
mayor1986
50
Posty: 66
Rejestracja: czwartek, 28 sty 2010, 18:00
Krótko o sobie: Życiem kieruje równowaga... jak się starasz tak masz... nie idąc pod górę nigdy nie dojdziesz na szczyt!!
Ulubiony Alkohol: PCV - politechnical citrin vodka - zwana cytrynówką!!
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dobór kotła

Post autor: mayor1986 »

I właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło!!

Wielkie dzięki Zygmunt jesteś bardzo pomocny!!

Przy okazji mojego procesu ciągłego (bo wiem że jesteś też w tamtym temacie), z tym otworem z kotle.. domyślam się że 50mm otworu na 60 kolumnę wystarczy...ale jeśli wstawię już 70 i dam więcej surówki na kolumnę to spływająca ciecz wyczerpana do kotła może mi skutecznie blokować otwór... tu zaczynam się bać żeby nie było zalania kolumny...

A tak nawiasem jaka najszersza kolumna miała miejsce w wśród forumowiczów (o stosunku 18 fi odnośnie minimalnej wysokości już słyszałem więc o nią nie pytam), jaką wtedy dobrać moc grzania? Duużo większą?
Nie ma dzieci w domu.. może napijemy się elgreya?..
Zdzichu nie piernicz tylko wyjmuj tą flache!!
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Dobór kotła

Post autor: Calyx »

mayor1986 pisze:...ale jeśli wstawię już 70 i dam więcej surówki na kolumnę to spływająca ciecz wyczerpana do kotła może mi skutecznie blokować otwór... tu zaczynam się bać żeby nie było zalania kolumny...
Wydaje mi się, że nie zalejesz takiej kolumny nawet wtedy,
gdy otwór wyjściowy z gara będzie fi30.
Dozowanie nastawu będzie musiało być na tyle powolne,
aby zyskał odpowiednią temperaturę, zanim doleci do spodu kolumny.
Fi 30 - 40 powinno wszystko odebrać.

Np. psocąc na kolumnie fi50 odbiór może być fi18 i daje radę.

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”