Jakość wody do nastawu/zacieru

Porozmawiajmy o poszczególnych częściach składowych zacierów.

Autor tematu
Blackwater
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 21 cze 2016, 14:32
Podziękował: 2 razy

Post autor: Blackwater »

Czy ktoś się nad tym tematem pochylił? Chwilę szukałem na forum, ale nie znalazłem.

Ja lałem zawsze prosto z kranu, bardzo ciepłą, aby cukier rozpuścić szybciej i jak stygł poniżej 25 stopni to sypałem drożdże. Moja woda ma twardość 16 stopni. Wskazanie na czytniku TDS to 500ppm. Delikatnie mówiąc jest wysoko mineralizowana ;) Dla swoich ryb ( hoduję pielęgnice z Rio Negro) przygotowuję wodę przez filtr odwróconej osmozy i żywicę jonowymienną. Powstaje woda demineralizowana. Woda ma zerową twardość, a zawartość innych cząstek spada z 500 do 3 ppm. Wydaje mi się, że do tak skomplikowanej reakcji chemicznej jaką jest psocenie powinno się używać chemicznie czystej wody. Co o tym myślicie?
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jakość wody do nastawu/zacieru

Post autor: Zygmunt »

Dokładnie odwrotnie- tak "wyjałowiona" ze składników mineralnych woda wymaga dużej suplementacji w usunięte składniki, aby fermentacja w ogóle mogła wystartować. Lej z kranu, dobrze napowietrz i zadawaj drożdże.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Jakość wody do nastawu/zacieru

Post autor: Doody »

Zgadzam się z Zygmuntem. Do fermentacji woda z kranu. Ponieważ też jestem akwarystą i posiadam filtr odwróconej osmozy do celów akwarystycznych (zbiornik 440l), używam wody z tegoż filtra do rozcieńczania już gotowej psoty, wtedy nie ma ryzyka zmętnienia i strącenia osadów.
Pozdrawiam
Darek

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Jakość wody do nastawu/zacieru

Post autor: Drupi »

Musi to być smaczna dla nas woda, uzdatniona, możliwie z jak najmniejszą ilością chloru. Według definicji prosto z kranu to, nie u każdego szczególnie na wsi, się nadaje bo na przykład z mojego ujęcia ze studni głębinowej jest ohydna , ale już po przejściu przez odżelaziacz + filtr odwróconej osmozy jest bardzo smaczna. A sąsiedzi obok taką piją i żyją choć szkoda im kasy na urządzenia do uzdatniania. Wolą inwestować w chłodnie owocowe. Ale grzybki szczególnie te najszlachetniejsze, co dobijają nastaw do maks. 14 procent dając nastaw szlachetny z którym kolumna ma łatwiej bo jest mniej produktów ubocznych, ma to duże znaczenie dla jakości nastawu a potem spirytusu. W paczce drożdży jest obliczone tyle pożywki że wystarczy jak woda jest bez minerałów, tylko żeby to była smaczna dla nas to i grzybki będą szalały.Bo nie będą podtrute. U mnie na osmozie nigdy nie stanęły przed czasem. A i te grzybki co dobijają nawet do 21 % są niezniszczalne, to też dadzą lepszy nastaw niż z np. zażelazionej wody, choć nie jestem zwolennikiem takich drożdży.
I like noble drinks.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Jakość wody do nastawu/zacieru

Post autor: golec269 »

Kolego Blackwoter czy próbowałeś na takiej wodzie zrobić cókrówkę? Jeśli ma za dużo chloru to pozostaw na dobę i po kłopocie. Nikt Ci nie da odpowiedzi na tacy bo musiał by mieć wodę o takich samych parametrach! Zrób nastaw i podziel się spostrzeżeniami my też będziemy mądrzejsi o jedno doświadczenie.

dzik8520
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 27 lut 2017, 09:49
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jakość wody do nastawu/zacieru

Post autor: dzik8520 »

No i jak Psotnicy robi ktoś nastawy, zaciery na wodzie z filtra osmotycznego? Jak to wychodzi, jak pracują drożdże itp.?
pozdro.
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 kwie 2017, 16:15 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Koniecznie poprawki.
Awatar użytkownika

Vinagaut
20
Posty: 28
Rejestracja: piątek, 15 lis 2019, 17:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Jakość wody do nastawu/zacieru

Post autor: Vinagaut »

Witam. Ja ostatnio do nastawu użyłem wody źródlanej z pewnego sklepu na "B" i muszę przyznać, że moskwicze od razu zaczęły szaleć :) efekty smakowe przedstawię po wszystkim.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 5 paź 2020, 01:29 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Jezus umiał zamienić wodę w wino... Czyli My jesteśmy level wyżej?


Pozdrawiam, Krzysiek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Składniki zacierów”