Mój pomysł na...

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
guru114
100
Posty: 120
Rejestracja: wtorek, 1 paź 2013, 16:23
Ulubiony Alkohol: Mocny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Post autor: guru114 »

Jako że jestem producentem destylatorów od jakiegoś czasu, zawsze borykałem się z portami termometrów. Na początku robiłem je za pomocą kawałka rurki wspawanej w kolumnę, w nią wężyk silikonowy i w to wszystko termometr czyli najtaniej, najprościej ale gdzy dochodziło do sytuacji że trzeba było wyciągnąć sondę istniało zagrożenie urwania kabla lub sondy termometru (ciasno siedziała). Wpadłem na ten pomysł niedawno i z powodzeniem stosuje to w aktualnych kolumnach.

1. Kupujemy kilka korków do TIGa i wiercimy w nich otwór pod naszą sondę
2. Nie wiem jaki jest gwint w oryginalnym korku ale ja miałem pod ręką gwintownik i narzynkę bardzo zbliżoną do tego gwintu z korka tj. M9x0,75 i musimy przekalibrowac gwint na korku na ten "nasz".
3. Z pręta fi 12 odcinamy kawałek taki jaka długa ma być mufa do wkręcania korka (ja ucinałem ok 10 mm), wiercimy wiertłem fi 8 i gwintujemy naszym gwintownikiem M9x0,75.
4. Wiercimy otwór w kolumnie w wybranym miejscu o wymiarze takim jak fi naszej sondy.
5. Spawamy mufę do kolumny jeżeli "ściągnęło" podczas spawania kalibrujemy gwintownikiem żeby korek się gładko wkręcał w mufę.
6. Trawimy całość po spawaniu co by ruda nie szalała.
7. Umieszczamy sondę termometru w korku ( na początku smarowałem silikonem całość ale podczas wkręcania korka trzeba było kręcić całym termometrem, teraz zakładam kawałek wężyka silikonowego).
8. Brawo!!! masz swój port termometru za ułamek ceny tych gotowych

WP_20161011_20_32_38_Pro.jpg
WP_20161026_18_38_03_Pro.jpg
WP_20161026_18_48_26_Pro.jpg
WP_20161026_18_51_21_Pro.jpg
WP_20161026_18_57_34_Pro.jpg
WP_20161026_18_58_55_Pro.jpg
WP_20161026_19_01_56_Pro.jpg
WP_20161026_19_03_26_Pro.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: Pretender »

Mam wrażenie, że skomplikowałeś to na maxa. To samo uzyskasz stosując mufę i korek 1/4. Bez gwintowania.
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: k.kolumb »

Co prawda nie wiem co to jest "korek od tiga" ale jaka jest jego przewaga nad kawałkiem rurki silikonowej która JUŻ ma otwór ?
A jeśli chodzi o wyciąganie sondy, cóż, wystarczy nie ciągnąć za kabel.
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: jpiwek »

Poza tym "korek do tiga" jest z bóg wie jakiego plastiku, a uszczelka z czarwonej gumy. Gwintownik od czarnucha do KO. Do tego bardzo bezpieczny silikon z tubki.
Awatar użytkownika

Autor tematu
guru114
100
Posty: 120
Rejestracja: wtorek, 1 paź 2013, 16:23
Ulubiony Alkohol: Mocny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: guru114 »

Dziękuję za tak szybką krytykę i już spieszę z wyjaśnieniami dlaczego tak a nie inaczej.
Pretender, oczywiście że mufa i korek załatwią sprawę bez gwintowania lecz policzmy jak to wygląda cenowo.
Przykład stalowkasklep: mufa 1/4"cena 5zł + korek 1/4" cena 9,50zł razem 14,50 za komplet, jest jeszcze gotowy wkręcany 23zł.
Przykład destylandia: mufa 1/4" cena 3,99 + korek 1/4" cena 3,99zł razem 7,98 za komplet, też jest gotowy dławik do termometru za 9,99 zł.
Przyznasz że jak się składa kolumny ludziom i ktoś zażyczy sobie 6 portów to trochę szarpie kieszenią, a tak idzie zawsze zejść z ceny i być konkurencyjnym.
k.kolumb myślę ze nie masz problemu z obsługą wyszukiwarki więc na pewno wyszukasz co takiego "korek do tiga". Jeżeli uznajesz wyższość wkładania sondy do wężyka twój wybór, ja postanowiłem termometr montować w ten sposób i sprawdza się to w 100%.
jpiwek "korek do tiga" nie wiem co to za plastik i nie obchodzi mnie to szczególnie bo nie ma on kontaktu z destylatem ani z kolumną. Cześć wkręcana jest wykonana z mosiądzu i tyle a pomiędzy korkiem a mufką jest mały pomarańczowy oring wykonany w 100% z silikonu. Co do gwintowników to nic się nie dzieje z mufą po trawieniu nie koroduje ani nie przebarwia się na rudo wiec nie wiem do czego pijesz z tym gwintownikiem od czarnucha. A z tego silikonu z tubki to poczytaj o parametrach na destylandi bo tam go kupiłem. Pozdrawiam.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: Zbynek80 »

Ja mam to rozwiązane też dość prosto, mam w kolumnie mufkę a w nią wkręconą taką gilzę i w tą gilzę wsuwam sondę grubą na ds18b20 na sondzie jest 2cm wężyka silikonowego pod koniec i po wsunięciu sondy w gilzę wężyk nachodzi na zewnętrzną część gilzy i trzyma sondę nieruchomo, łatwo, prosto i skutecznie. A ten silikon to uniwersalny i dobry do wszystkiego ja go kupuję w okolicznym zoologicznym
Awatar użytkownika

275synio
50
Posty: 86
Rejestracja: wtorek, 6 wrz 2016, 21:53
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: 275synio »

W sbt, mufa i redukcja 1/4-1/8" gz/gw to 6zł, po co kombinować?

psocimy
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 10 mar 2015, 23:41
Podziękował: 1 raz
Re: Mój pomysł na...

Post autor: psocimy »

Przyznasz że jak się składa kolumny ludziom i ktoś zażyczy sobie 6 portów to trochę szarpie kieszenią, a tak idzie zawsze zejść z ceny i być konkurencyjnym.
Na razie jestes konkurencyjny niewystawiając paragnów więc bądź Tomek spokojny, taniej nikt nie sprzeda.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: Pretender »

Faktycznie, cenowo nie ma porównania. 6 zł kontra 1 zł. Ale jeśli dodasz do tego swoją prace z rozwierceniem i nagwintowaniem pręta to juz nie jest tak różowo.
Tak czy siak brawo za pomysł
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: radius »

Moment, moment ;) 1 zł to koszt tylko korka Tig (chociaż tak tanio to nie znalazłem) a gdzie pręt nierdzewny + wiertło + gwintownik + narzynka i kupę roboty :o Przy jednostkowej produkcji to gra nie warta świeczki :D
Nie mówiąc już, że plastik przy nierdzewce wygląda jak skarpetki przy sandałach :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: Pretender »

Czyli polski turysta

piiootreek
30
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 17:57
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Mój pomysł na...

Post autor: piiootreek »

Ja u siebie w Aabratku wymyśliłem nyple 1/4" a do tego termopara typu K do pomiaru EGT. Drogo ale wykręcam i wkręcam kiedy chce. Dodarkowo czujnik jest na standardowym przyłączu od termopar.

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”