Garnek z płaszczem. Jaki pomysł na grzanie prądem

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
pidi
20
Posty: 28
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 13:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: pidi »

Witam, jakiś czas temu udało się mi znaleźć na złomie garnek z płaszczem o pojemności ok 30l.
Pierwotnie myślałem o dostosowaniu go do grzania gazowego, jednak z uwagi na wygodę i bezpieczeństwo marzy się mi grzanie elektryczne.
Dno kociołka nie jest płaskie, dlatego dopasowanie grzałki do dna byłoby trudne.
Chcę dospawać bokiem odcinek rury 63,5 na długość grzałki do boku płaszcza. Grzałka nią wkręcona byłaby ustawiona pionowo.

Testował może ktoś takie rozwiązanie? Planuję zwiększenie pojemności do 50 l. Płaszcz sięgałby ok 2/3 wysokości kociołka.
Jaka moc grzałki byłaby optymalna?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mariusz-krak
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 30 gru 2014, 21:47
Re: Garnek z płaszczem. Jaki pomysł na grzanie prądem

Post autor: mariusz-krak »

Ten kociołek, oryginalnie był grzany parą. Z wytwornicy wyposażonej w grzałki elektryczne. Możesz przywrócić ten sposób, albo płaszcz zalać olejem i grzałek dać w kształcie okręgu, montując ja na przyspawanych zaczepach do dna. Pamietaj o zaworze bezpieczeństwa. W oryginale oczywiście był zamontowany.

Autor tematu
pidi
20
Posty: 28
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 13:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Garnek z płaszczem. Jaki pomysł na grzanie prądem

Post autor: pidi »

Dospawałem z boku rurę na grzałkę, pas blachy zwiększający objętość do ok. 50l, zamontowałem termomanometr i zawór bezpieczeństwa 1,5 bara, zrobiłem test szczelności i ........ płaszcz wewnętrzny przy ok. 1 barze powybrzuszał się w śliczną stokrotkę Muszę niestety przerobić płaszcz na bezciśnieniowy. Mam na oku glikol propylenowy. Ma ktoś może to medium w płaszczu?
Jak się sprawuje?

czeejen
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 5 paź 2015, 12:53
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Garnek z płaszczem. Jaki pomysł na grzanie prądem

Post autor: czeejen »

Kolego pidi czy znalazłeś jakieś informacje nt glikolu propylenowego? Sam się zastanawiam nad zastosowaniem tego medium. Zastanawia mnie tylko podawana w internecie temperatura zapłonu 103 stopnie. Czy to oznacza, że w tej temperaturze dopiero staje się palny czy jak mam to rozumieć?
g) Temperatura zapłonu 103 °C - zamknięty tygiel
http://www.sigmaaldrich.com/MSDS/MSDS/D ... Flang%3Dpl

Autor tematu
pidi
20
Posty: 28
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 13:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Garnek z płaszczem. Jaki pomysł na grzanie prądem

Post autor: pidi »

Mam glikol jako medium. Nic się nie pali. Jednak nie jestem całkiem zadowolony. Nie da się
Podnieść temp. w płaszczu do 102 stopni bez zamknięcia płaszcza- glikol paruje. Rozgrzewam do ok. 95 stopni w otwartym płaszczu, potem zamykam płaszcz i grzeję do 102 st. w płaszczu.

czeejen
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 5 paź 2015, 12:53
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Garnek z płaszczem. Jaki pomysł na grzanie prądem

Post autor: czeejen »

A w jakim masz stężeniu glikol? Bo podają na stronach temp wrzenia nawet 180 stopni i się zastanawiam od czego to zależy. Czy może mylę pojęcia.

Autor tematu
pidi
20
Posty: 28
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 13:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Garnek z płaszczem. Jaki pomysł na grzanie prądem

Post autor: pidi »

Mam to: http://www.boryszewerg.com.pl/borygo-eko,51,l1.html , przy 102 nie wrze, ale intensywnie paruje.

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Garnek z płaszczem. Jaki pomysł na grzanie prądem

Post autor: scalak »

W otwartym płaszczu dobrze mi się sprawdzał olej rzepakowy rafinowany. Temperatura dymienia 230 stopni C. Nie miałem potrzeby grzać powyżej 115*C.
Jedyna wada to duża rozszerzalność cieplna. Tak na oko to z 10 %. Tani, łatwo dostępny, nie paruje.
scalak
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”