Nowa aparatura co zmienic?

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
lukasz021086
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 lis 2016, 13:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) Mogę pomóc w budowie aparatury (spawacz-dostęp do stali ko)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Plock

Post autor: lukasz021086 »

Witam
Jestem nowy na forum i budowe aparatury zacząłem przed zapoznaniem sie z forum wiec chcialbym zapytać co ewentualnie powinienem zmienić, wiem na pewno ze termometr na dokładny i zimne palce tylko ile

kolumna wykonana jest z 1200mm rury 50mm potem dwa odstojniki i chlodnica
wypełnienia jeszcze brak ale mam już kilka zmywaków i wióry z KO

Kupiłem zmywaki z LIDLA i sprawdzajac je magnesem dosc dobrze są przez niego przyciągane a jak wiadomo stal KO nie powinna sie trzymać magnesu praktycznie w ogóle. zastanawiem sie teraz czy pakowac te zmywaki w kolumnę?
prosze o rade
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: Zygmunt »

Zmywaki z Lidla są ok, w przeciwieństwie do wieszaka ze zdjęcia. Jak ma to być pot-still, to odetnij odstojniki i połącz rurę z chłodnicą. Jak kolumna... to w zasadzie wykorzystasz samą rurę. Poszukaj na forum odpowiednich, aktualnych schematów budowy sprzętu. Termometr do wymiany, ten może być dla ozdoby.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
lukasz021086
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 lis 2016, 13:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) Mogę pomóc w budowie aparatury (spawacz-dostęp do stali ko)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Plock
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: lukasz021086 »

dzięki za rady..niestety budowę aparatury zacząłem zanim trafiłem na to forum. Jedynym plusem jest ze bez problemu mg przerobić kolumnę we własnym zakresie.
z tego co czytałem już na forum to mam zamiar wypełnić kolumnę zmywakami z lidla(tylko ile), u góry dać zimne palce (tylko ile?), odstojniki usunę a kolumnę połączę z chłodnicą.
a z ciekawości czemu nie mg zostawić odstojników?

Mod.
Kolejny, tak napisany post, wróci do poprawki.

popcorn1
20
Posty: 28
Rejestracja: wtorek, 22 mar 2016, 22:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Słupsk
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: popcorn1 »

Odpuść sobie te zimne palce. Jak pisałeś wcześniej sam zbudowałeś ten sprzęt, więc zamiast ZP zbuduj głowicę aabratka lub bokakob. Z tego co widzę na zdjęciu to możesz wykorzystać na taką głowicę rurę chłodnicy, którą już zbudowałeś(wydaje mi się że to ta sama średnica)Jeśli odstojniki to też ta sama średnica to możesz je również wykorzystać np na katalizator. Jak radził Ci wcześniej kolega Zygmunt szukaj schematów i do roboty ;-)

Wysłane z mojego E2003 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: rekinek »

Witam, zrób jak kolega radzi odstojniki precz.A co do zmywaków z lidla to są super ,od roku jadę na nich - nazwa SANDOM. Co do ilości to jest przelicznik, 1 zmywak ma ok. 22 gram.Dajesz 250 gr na litr.Palce daj 6 do 8 ,najlepiej z osobnym zasilaniem wody z zaworkiem.
Awatar użytkownika

kopytoszczak
20
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 27 lis 2015, 10:37
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: kopytoszczak »

Współczuję prowadzenia procesu na tym wieszaku :cry2: Jak sam spawasz to weź poczytaj o sprzęcie typu aabratek, bokakob itp. i pospawaj to na nowo, dużo roboty nie będzie, a przyjemność z jazdy i efektu końcowego nieporównywalna :D

Autor tematu
lukasz021086
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 lis 2016, 13:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) Mogę pomóc w budowie aparatury (spawacz-dostęp do stali ko)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Plock
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: lukasz021086 »

Nadal nie mogę się zdecydować jaką kolumnę zrobić. Nastawy będę robić głównie z cukru przynajmniej na początek i chcę uzyskać możliwie jak najmocniejszy spirytus do późniejszego dorobienia.
Najbardziej przemawia do mnie kolumna z zimnymi palcami(najmniej pracy przy przeróbce)
czy na takiej kolumnie amator taki jak ja będzie mógł uzyskać wysoki procent spirytusu?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: aronia »

Zaglądnij tutaj: alkohole-domowe.com/forum/jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutralny-na-zimnych-palcach-zp-cm-poradnik-t10969.html
Później zastanów się czy jak jesteś w stanie pospawać ZP to czy dasz radę pospawać głowicę czy to bokakob czy aabratka(schematy znajdziesz na forum) - jeśli tak to po Twoich oczekiwaniach, które opisałeś zdecydowanie skieruj się w ich stronę - zdecydowanie łatwiejsza obsługa. A co do wody podłączanej do ZP w drugim przypadku należałoby to podpiąć odwrotnie.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: Szlumf »

Najmniej pracy i kosztów to będziesz miał jak wykorzystasz to co masz.
Odstojniki wytnij. Chłodnicę ustaw poziomo z lekkim spadkiem w stronę odbioru (1-2 stopnie). Nad odbiorem w chłodnicy zrób koniecznie odpowietrzenie z 8mm średnicy. Króciec odbioru zagnij w dół i daj na nim trójnik. Do pionowej odnogi trójnika daj jakiś zaworek precyzyjny. Polecam typu "winda" z igły do strzykawki. Na poziome ramię naciągnij wężyk silikonowy i wprowadź do góry kolumny przez wywiercony otwór. Montuj tak by na odcinku poziomym powstał syfonik z najniższym punktem w części odbiorczej z trójnika. Jak zaślepisz obecne wejście par do chłodnicy i zrobisz nowe mniej więcej po środku to będziesz miał głowicę typu "młot Thora". Jak zostawisz obecne wejście to będzie trochę pokraczny Aabratek.
Jeżeli jeszcze zwiększysz przekroje rurek na drodze par to będzie to naprawdę dobrze działać.

Autor tematu
lukasz021086
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 23 lis 2016, 13:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) Mogę pomóc w budowie aparatury (spawacz-dostęp do stali ko)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Plock
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: lukasz021086 »

Nie do końca jasny jest dla mnie sposób przeróbki kolumny opisany przez kolegę Szlumf.
Czytam cały czas forum i ciężko się na coś konkretnego zdecydować więc wpadłem na taki pomysł
Odstojniki oczywiście usunę, na końcu kolumny dam złącze SMS którym połączę dorobione zimne palce i spróbuje coś na tym przedestylować a powoli będę myśleć nad budową góry typu np aabratek którą będę chciał połączyć z kolumną również złączem SMS, tak że bez spawania będę mógł zmienić i porównać oba rozwiązania
Czy zamiast skraplacza a aabratku mogę wspawać tam dużą ilość zimnych palców? albo włożyć spiralę z rurki 10mm np bo mam łatwiejszy dostęp do tych materiałów.
Tak po za tematem jeśli ktoś szuka spawacza tig z okolic Płocka albo Sierpca to chętnie podejmę współpracę, mam też dostęp do materiałów KO
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lis 2016, 13:26 przez lukasz021086, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: radius »

Zarzuć pomysł z zimnymi palcami i od razu rób głowicę Aabratka. Tu nie ma nawet co porównywać :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Nowa aparatura co zmienic?

Post autor: kmarian »

Potwierdzam to co pisze Kolega radius i popieram jego radę.
Kiedyś miałem już powierconą rurę i pocięte rurki do wspawania, nie wykonałem tego zamiaru, i bardzo dobrze. Jeśli zamierzasz na początek przerabiać cukrówkę, to tylko Aabratek.
Owocówki też na tym sprzęcie zrobisz. :twisted:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”