Kolumna półkowa

Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:

Post autor: szatajoh »

Moja rada więcej cierpliwosci mniej kręcenia z mocą i wodą. Patrz tylko na termometr w kotle i co pokazuje papuga. Myslę że u Ciebie 3000 watt to Twoja moc robocza.
promocja

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: michal278 »

Mimo że nie mam jeszcze półkowej to mogę kilka podać wskazówek które zauważyłem przy różnych kombinacjach. Zawsze sterujmy jedym parametrem bo to ułatwia sprawę. Czym mniejsza moc tym później wchodzą pogony, półkowa dobrze je separuje więc można więcej przyłożyć niż do pryzmatycznej. Płaszcz ma pewną bezwładność cieplną i straty więc to też trzeba uwzględnić - szczegoónie częściowy jaki ja posiadam. Kolejna sprawa czym mniej przedgonów i pogonów tym mniej złożony smak ale i szybkiej można pić. Tak jak pisze Lesgo baw się refleksem i utrzymuj stały % a zobaczysz efekty.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

To teraz moja kolej na dobre rady :D .
1. Jeżeli masz możliwość to troszkę zmodyfikuj sprzęt:
- Daj jakieś osłony przed bryzgami na spływ (parasolka, zaślepka z dziurą z boku, parawan itp.).
- Dorób półkę odbiorczą pod skraplaczem lub dodaj odbiór z najwyższej półki. Będziesz mógł odbierać spod skraplacza co jest znacznie prostsze do regulacji.
2. Prowadzenie procesu w obecnym stanie sprzętu.
Grzanie pełną mocą do wzrostu temperatury na 4-tej półce (weź pod uwagę bezwładność płaszcza). Zmniejszenie mocy do 1/2 roboczej (podobnie jak Szatajoh myślę, że roboczą możesz przyjąć na początek na poziomie 3000W, potem prawdopodobnie zwiększysz). Zalanie półek. Około 30 minut stabilizacji i odbiór przedgonów do momentu gdy zniknie "apteka" czy "nafta" w zapachu. Podjazd z mocą do roboczej. Prawie całkowite zamknięcie wody na skraplacz (u mnie 2-3 krople na sekundę). Zacznie się odbiór z chłodnicy końcowej. Odbierasz do 100-200ml naczynek do momentu gdy za skraplaczem osiągniesz założoną temperaturę serca. Ja dla śliwek przyjąłem dla serca przedział 88-92C, Kwik przyjął 89-91C. Ty sam z czasem ustalisz swoją. Gdy zbliżysz się do górnej granicy delikatnie powiększasz przepływ wody. Ja przy zaworku od pneumatyki powiększam o 1/4 obrotu. Można też zmniejszyć moc ale przy płaszczu nie wiem jak z bezwładnością układu. Musisz na spokojnie sprawdzić. Uważaj by nie przedmuchać syfonów. Tu nie zgadzam się z Lesgo. Półki maja pracować i separować. Gdy na dolnej półce osiągniesz 96C zwiększ częstotliwość sprawdzania co kapie (nawet jak będziesz w zakresie serca) lub najlepiej zacznij odbiór do osobnych naczyń. Gdy nie uda Ci się już utrzymać temperatury to dajesz pełny refluks i czekasz aż temp. spadnie za skraplaczem i ponownie odbierasz. Tak pompujesz do osiągnięcia założonej temperatury w kotle. Ja pompuję do 100C w kotle.
3. Dobieranie serca.
Tu niestety jeszcze nie mogę dać dobrej rady bo mi to niezbyt wychodzi. Prawdopodobnie z powodu zbyt szybkiego oceniania przed- i pogonów. Dobieram następnego dnia i to chyba błąd.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Szlumf pisze:... Uważaj by nie przedmuchać syfonów. Tu nie zgadzam się z Lesgo. Półki maja pracować i separować.
Szlumf zgadzam się z Tobą w pełni. :ok:
Ja podając ten sposób destylacji miałem na myśli tylko jedno - umożliwić i pokazać koledze że mozna pracować na kolumnie też w taki sposób aby jak najmniej zajmować się regulacją na deflegmatorze . Kolumna miała pracować jak pot-still. A to po to aby kolega przekonał się, że na tej kolumnie jest w stanie bez problemu oddestylować nastaw z bardzo dobrym skutkiem. Gdyż narzekał na rezultat. Gdy już zajarzy jak to się je to zacznie kombinować. :)
P.S. Spróbowałem kilka razy tego sposobu (to tak z nudów, aby zobaczyć co się stanie... :D ) i muszę powiedzieć, że osiągnąłem bardzo dobry rezultat. Jedyny minus to pod koniec trzeba uważać (podobnie jak przy tradycyjnym pot-stillu), gdyż na dolnych półkach nie mamy nic zbuforowane.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Przemo0331
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2014, 01:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystko co świt swój, z ziemi bierze.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: południowy wschód PL
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Przemo0331 »

Koledzy jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :respect:
Teraz widzę że źle grzałem zalanie, bo grzałem większą mocą niż robocza. Szlumf piszesz o 1/2 mocy roboczej - zastosuję. Zrealizuję scenariusz Szlumfa, tak aby coś skraplało. Kolejna rzecz, piszesz o zakresie temp. 88-92 oC a ja trzymałem raczej 80. -zastosuję, choć teraz będę odbierał na % bo jutro zacieram pszenice. Co do początku odbioru to mam na początek odbierać 2-3krople/sek np. 300 ml do pieca i później dostosować temperaturę do do preferowanej ? A to co poleci podczas stabilizacji jako przedgon 2 do "przyprawiania" ? Jeszcze zdecyduję czy będę mocą sterował czy Chłodzeniem, płaszcz duży (40L) a bezwładność stosunkowo mała przy małych skokach regulacji. Kolejna wpadka to odbierałem serce do max 95oC w kotle, teraz spróbuję dalej zajść z sercem. Jeśli chodzi o dobieranie ja robię to tak (sprawdzało się na pot stilu) : Daje minimum na 48h w chłodnym miejscu w słoikach, przykryte gazą z apteki. Po wywietrzeniu wlewam każdą próbkę do butelki na nalewkę (ważne aby szyjka była długa) tak do 1/5 wysokości szyjki i lekko pokręcę butelką i wącham. Chodzi o to że mniej czuję alkohol a bardziej zapach surowca. Ale może to tylko moje urojenie :odlot: Jeszcze jedno ja raczej robię trunki do leżakowania tak minimum 9 miesięcy w beczce :mrgreen: więc chodzi o bardziej złożone smaki. Jeszcze jedno, a co panowie myślicie jak bym tylko 2 półki dał aby mniej separowało, czy może jednak 4 tylko mniejszy refluks ?
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 lis 2016, 22:41 przez Przemo0331, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Zaczynasz dojrzewac bez beczki.
Jeszcze jedno ja raczej robię trunki do leżakowania tak minimum 9 miesięcy więc chodzi o bardziej złożone smaki. Jeszcze jedno, a co panowie myślicie jak bym tylko 2 półki dał aby mniej separowało, cy może jednak 4 tylko mniejszy refluks ?te]
Jeżeli robisz trunki do leżakowania to śmiało możesz dodawać przedgonów (mniej) i wiecej pogonów to moje doświadczenia z mieszania resztek po destylacyjnych.

Rób na 4 pólkach, ustaw deflegmator żeby kapało na papuge około 70 procent a na temp przed chłodnicą było około 90 stopni, nie kombinuj za wiele.
Awatar użytkownika

porrimo
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 20:11
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: porrimo »

Panowie zamierzam zbudować szklaną kolumnę półkową. Posiadam zbiornik 30l. Może podpowiecie jaką średnicę rury wybrać, 3" czy może 4"? Jaka ilość półek polecicie?
POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIMBERZIOMKÓW

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Co chcesz destylować?
Awatar użytkownika

porrimo
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 15 cze 2015, 20:11
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: porrimo »

Raczej zbożówki, owocówki też, to będzie taka odskocznia. Posiadam już kolumnę od Franzmastera z ovm i buforem, zbiornik mały 30l, ale mnie on w zupełności wystarcza, jestem z tego zestawu bardzo zadowolony. Kwiku, przyznam, że twój aparat zrobił na mnie wrażenie bo właśnie taki sprzęt chodził mi po głowie. Początkowo myślałem o 4", ale po przeczytaniu twoich postów zdecydowałem się na 3". Jedyny problem to półki, ponieważ chciałem kupić gotowe od stilldragona, ale oni takich w sprzedaży nie mają. I chyba pozostanie mi wykonać je samemu. Gdzie kupiłeś blachę miedzianą i jakie są jej koszty? Kolejna kwestia to uszczelka - myślałem aby wyciąć ją z 5 mm arkusza silikonu i następnie naciąć rowek na półkę. Stanowiłaby ona również uszczelnienie cylindrów. Mniej więcej jak w crystal dragonie. Nie wiem czy dobrze kombinuję, zobaczymy.
Kwiku pamiątasz średnicę półek? Pisałeś, że wziernik kupiłeś. Ja zamierzałem wykonać go samemu, ale nie mogłem znaleźć odpowiedniego kołnierza. Te które są dostępne w sklepach internetowych trzeba by przetoczyć. Może faktycznie lepiej kupić gotowy wziernik za 330zł. Poszperam jeszcze na szrotach, może coś znajdę. Dzięki za podzielenie się doświadczeniami, pozdrawiam.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH BIMBERZIOMKÓW

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

W StillDragon mają gotową kolumnę 2,5". Na twoje potrzeby będzie wystarczająca. Ja kupowałem blaszki miedziane 100x200x1,5mm na Allegro. Wycinałem nożycami i kątową, wierciłem ręcznie :( Odnośnie kołnierzy - w sumie nie ma potrzeby ich toczenia. I tak skręcasz prętami na sztywno. Szkła nie wypadną. Podtoczyć, jeśli już, to wystarczy 0.5-1mm. 3" szkła z uszczelkami można kupić za 65 zł w tym samym sklepie co i wziernik. Kołnierz wypalą na laserze za ~30-50 zł sztuka. Blacha 5mm będzie aż nadto. Potrzebny tylko rysunek ;)

Natomiast radzę zainwestować w płaszcz i szeroki wylew (2") i wlew (4"). Inaczej jest zabawa z wyciskaniem śruty/owoców czy wybieraniem gęstego No chyba, że będziesz zbożówki wysładzał, ale tez nie wszystko łatwo da się wysłodzić...

//edyta
3 półki do zbóż i owoców wystarczą w zupełności. Gdybyś chciał robić wódki - trzeba by kilka dołożyć, powiedzmy kolejne 2-3 + wykorzystaj OVM, które już masz. Nie wiem jakie masz złącza, ale zrób wszystko kompatybilne. W razie czego można łatwo zmieniać ustawienia.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Jako użytkownik SD 2,5" mogę ci polecic takie rozwiazanie . Wszystko zalezy od ilosci jaką chcesz przerobic . Wydajnosc i jakosc bez zastrzezen. U SD można kupic pojedyncze elementy i skladac według własnych potrzeb. Potrzebujesz kupic tylko 3-4 takie komplety
https://www.stilldragon.eu/de/crystal-d ... ragon.html

Przemo0331
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2014, 01:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystko co świt swój, z ziemi bierze.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: południowy wschód PL
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Przemo0331 »


kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

OK, tylko mimo wszystko wolałbym kołpaki miedziane, nie KO. Druga sprawa, u StillDragona za 500 EUR jest kompletna kolumna, z chłodnicą CM i końcową. Jak odejmiesz koszt chłodnic, klampów, łuku, cenowo wyjdzie podobnie o ile nie mniej. Trzeba by policzyć, ale wydajnościowo pewni procap/2,5" będzie podobny jak 3"/zwykły kołpak. Nawet jak będą różnice to przy naszym hobby będą zaniedbywalne.
Najtaniej mimo wszystko udziergać samemu. Jeśli porrimo ma już OVM to jedna chłodnica jest z głowy. Jak by się uprzeć, całą głowicę z OVM można założyć na kolumnę półkową i będzie działać. Kwestia kompatybilności łączy. Trzeba tylko dojść trochę do wprawy. Był, pamiętam, jakiś wątek odnośnie OLM i owoców. Z OVM będzie bardzo podobnie. Miałem przyjemność kosztować trunki z OLM i były super.

kerajx
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 3 lut 2015, 17:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kerajx »

Trzeba pamiętać że ceny ma stronie stilldragon są podane bez VAT. Wiec wychodzi za tą kolumnę prawie 600 eur, a nie 500.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Bez przesady z przesyłką "tylko" exkl. USt.) 541,85 €
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: seneka »

Tą z ali za dopłatą wyślą Ci z miedzianymi talerzykami..
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Przemo0331
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 2 gru 2014, 01:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wszystko co świt swój, z ziemi bierze.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: południowy wschód PL
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Przemo0331 »

Panowie,
Jeśli chodzi o ali to wszystko jest do ogarnięcia, trzeba tylko w stopniu podstawowym władać angielskim my friend :) Jeśli chodzi o SD to baby 2,5" komplet kosztuje 604,74 € brutto. A w Chinach czyt. w Rosji za 3" w szkle boro-krzemowym zestaw kompletny kosztuje ok 600 $ w szkle kwarcowym trzeba dorzucić 40$. Są to ceny netto ale nie zapłacisz ani grosza vatu. Więc przy obecnym kursie dolara skłaniałbym się ku SD. Bo w podobnej cenie, a Baby jest na procapsie.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Cytat; skłaniałbym się ku SD. Bo w podobnej cenie, a Baby jest na procapsie
Sprawdzone rozwiązanie solidna firma a procaps 36 ma lepsze parametry i wydajność. Drogo ale warto pisze to jako użytkownik SD.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: seneka »

Dzisiaj działam na takiej konfiguracji plus kukurydza :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: michal278 »

Aż tak siarka przebarwila miedź?
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: golec269 »

Fajny sprzęt. Odbiór będziesz prowadził z OLM? Gdzie to szkiełko nabyłeś?
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: seneka »

Już po wszystkim. Michal278 nie za bardzo wiem o co pytasz? Bo jak masz na myśli talerzyki to dwa dolne są z nierdzewki a dwa górne są miedziane. W katalizatorze poniżej też było ok 8 cm zasypu ze sprężynek miedzianych. Golec269 tak odbierałem z OLM. Sprzęt jest z aliexpress i muszę przyznać że działa bez zarzutu :D .
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Maniecki
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 06:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystko co sam wyprodukuję, choć nie zawsze!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Maniecki »

Właśnie taki zestaw planuję złożyć. Głowicę aabratek i OLM już mam. Jaką mocą grzejesz i jakie % kapią z OLM.

Sent from my F3213 using Tapatalk
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Jakie wrażenia smakowe wiem że towar swieży ale pewnie próbowałeś.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: seneka »

Smakowo nie próbowałem ale dużo wąchalem :D .Odczucia bardzo podobne do lesgo58. Pomimo że zaczęło kąpać od 92 % to urobek bardzo aromatyczny no i OLM był bardzo pomocny. Odbierałem na termometr w kotle, papugę i nos. Wydaje mi się że na półkowej łatwiej wyłapać i podzielić frakcje. No i przy tym samym wsadzie więcej urobku mam niż przy metodzie potstill.Jak na razie jestem bardzo zadowolony.Proces praktycznie przebiegł bezobsługowo.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Seneka25 ile przy przy takiej konfiguracji z LM odbierasz na ogół przedgonu przeliczając na objętość zacieru /nastawu? Rzeczywiście fajny sprzęt. :)
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: michal278 »

Pytałem o talerzyki.. Właśnie sie zastanawiałem czemu dwa srebrne..
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: seneka »

Keg 30 l zacieru było około 23 l. Odbieram kropelkowo ok 300 ml i potem przez cały proces kapie jeszcze max 50 ml ale myślę że na upartego do 300 ml można zejść.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Z ilością przedgonów to trzeba uważać, bo nie wszystko nadaje się do wyrzucenia. Ja jak na razie mam bufor nad OLM długości ok. 50cm. Ale już jestem w trakcie kończenia modułu OLM z tylko 15cm buforem. Krótki bufor pozwoli mi na większą kontrolę na ilością i jakością przedgonów.
P.S. Ja mam nastawy w ilości ok. 45l i przedgonu nigdy nie odbierałem więcej jak 120-150ml. Do tego jednak trzeba doliczyć głębokość jeziorka i to co zostaje uwięzione w buforze.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: seneka »

Myślę też że ilość przedgonu zależy od użytego surowca: zboża, owocu. Ale to już kwestia praktyki.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

kerajx
30
Posty: 33
Rejestracja: wtorek, 3 lut 2015, 17:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kerajx »

Czy ja dobrze widzę i czytam? Rozumiem ze nie macie wogóle deflagmatora shotgun i dalej wszystko działa jak należy? Pytam bo właśnie się zbieram do półkowej i by to znacznie ułatwiło kompletowanie sprzętu. Macie nad półkami tylko olm i głowice aabratek.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Tak oczywiście, że zależy od surowca. Mi chodziło o coś innego. W swojej półkowej odbieram przedgony klasycznie czyli przez CM. Zauważyłem, że stanowczo za dużo. Ostatnio na 50 l nastawu z winogron odebrałem 400 ml czystego przedgonu i ok. 200 ml zanieczyszczonej pierwszej frakcji serca, nie nadającej się do połączenia z całością. Odbieram kropelkowo w miarę możliwości jaką daje CM. Rzecz w tym , że prawdopodobnie dochodzi do zanieczyszczenia ramienia przed chłodnicą produktu i samej chłodnicy produktu 4 rurkowej shotgun i elementów papugi . Zanim oczyszczę te elementy z przedgonu muszę wydoić te 500 ml :bardzo_zly: . Więc jak potwierdza praktyka , idąc za waszym przykładem :ok: ( pisał też o tym Szlumf) muszę niezwłocznie dorobić moduł LM ( na OLM nie mam miejsca) albo odbiór z ostatniej półki. :) Produkt jak najbardziej na CM-ie , chociaż kto wie...
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

michwo1
50
Posty: 75
Rejestracja: środa, 3 kwie 2013, 10:42
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: michwo1 »

@seneka25
Witam
Super sprzęt, właśnie taki będę robił tylko z głowicą puszkową, mam pytanie dotyczące długości bufora nad odbiorem OLM, jaka jest to długość?

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: golec269 »

Michwo1 około 20 do 30cm wystarczy , jak masz miejsce to 30cm .
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: seneka »

Mój OLM ma 25 cm. Leszku w poprzednim poście pisałeś że do destylatów owocowych używasz jedynie 3 półek plus OLM bo na 5 destylat był za bardzo wyjałowiony z aromatów. A jak to się u Ciebie ma w przypadku zacieru zbożowych a konkretnie kukurydzy? Bo ja wczoraj użyłem 4 półki i produkt wyszedł mi całkiem intensywny.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Robiłem zbożówki tak na 3 jak i na pięciu półkach. Było tylko 5 takich destylacji. Niecały rok temu. I muszę stwierdzić, że bardziej mi odpowiadały te robione na 5 półkach. Właśnie z racji zbytniej intensywności aromatów uzyskanych na 3 półkach. To co na mój gust sprawdza się przy owocówkach już przy zbożach mniej. Ale tak naprawdę to trudno tak definitywnie oceniać. Chciałbym mieć możliwość ich starzenia nie tylko w słoikach. Wtedy na pewno ocena byłaby inna. Zbożówki potrzebują sporo czasu aby zamienić się "nektar".
Cały czas próbuję zgłębić to co słyszałem osobiście od osoby pracującej dla Kozuby. Że oni pędzą zbożówki na alembiku osiągając po dosyć restrykcyjnym cięciu ogonów ( Dosłownie na ilość.) ok 60% destylat, który póżniej jest kierowany na "doczyszczenie" na kolumnę z minimum 5 półkami. W zależności od tego co chcą uzyskać. W końcu wlewają go do beczek. Piłem ich Starkusa, który okazał się poprawną wódką. I tego samego Starkusa, który przeleżał u mnie w butelce kilka lat. "Zamienił" się w lepszą wódkę. Czas dodatkowo zrobił swoje. No chyba, że mi się gust zmienił... :D
Kurde ile jeszcze drogi przed nami. A człowiek tak szybko się starzeje... :(
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: sero »

Posiada ktoś wymiary procap 36 byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika

tonic21
50
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 13 lut 2010, 10:27
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gostynin
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: tonic21 »

Wystarczy przeczytać cały temat i natkniesz się na 37 stronie.
Pozdrawiam Tonic
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: sero »

Widziałem je, a jakie fi ma rurka powrotu. Może ktoś uzupełni, bo nie wszystko mi tam grało, robiłem proporcję ze zdjęć. Ciekaw jestem ile mogą się różnić i będą dobrze działać.

michwo1
50
Posty: 75
Rejestracja: środa, 3 kwie 2013, 10:42
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: michwo1 »

Wg rysunków średnice otworu powrotnego ma 12,5mm.
Pzdr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”