Eksperyment przepalankowy

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
Andrjej
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 14 lut 2015, 18:18
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Andrjej »

Jestem świeżym użytkownikiem małego aabratka i zastanawiałem się jak spożytkować swój pierwszy urobek :) Przyszedł mi do głowy jeden z najprostszych przepisów ale dodałem do niego coś od siebie. Może ktoś już tak robił, całego forum nie dałem rady przeczytać. Potrzebne składniki to:

-cukier
-miód
-goździki

Proporcje jaką stosuje do przepalanki to jest 1,5 łyżki cukru na pół litra wody, czyli robię karmel z 1,5 łyżki cukru i zalewam to 0,5 litra wrzącej wody. Celowałem na około 3,5 litra gotowego produktu więc robiłem karmel z 6 łyżek cukru który załałem dwoma litrami gorącej wody. Podczas zalewania reakcja jest dosyć burzliwa więc duża część wody wyparuje, wówczas w razie potrzeby uzupełniam wodę do żądanej ilości. Po dokładnym wymieszaniu wszystkiego na każde pół litra roztworu dodałem 1,5 łyżki miodu czyli na 2 litry 6 łyżek miodu. Po ostudzeniu wszystkiego obliczyłem ilość destylatu potrzebnego do rozrobienia przepalanki w taki sposób aby gotowy produkt miał 43%. Tutaj przychodzi z pomocą kalkulator proporcji dostępny na forum. Do destylatu powolutku dolałem wcześniej przygotowaną, ostudzoną miksturę, czyli odwrotnie niż u "młodego chemika" :) Po dokładnym połączeniu tych dwóch płynów przelałem do butelek na leżakowanie. Do każdej butelki o pojemności 0,5 litra dodałem jednego goździka. Taka przepalanka jest całkiem smaczna już po 2 dniach, jak da radę postać dłużej to podzielę się wrażeniami smakowymi :)
alembiki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”