fermentacja cicha

Znajdziecie wszystko o metodach warzenia piwa, jak uzyskać najlepszą warkę oraz odpowiedni smak domowego piwka.

Autor tematu
legler
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 22 lut 2010, 19:46

Post autor: legler »

Po tygodniu fermentacji burzliwej w niedziele zlałem piwo (zwykłe 100% słód jęczmienny) na fermentacje cichą. Nigdy nie robiłem jej z rurką fermentacyjną, ale tym razem ją zastosowałem. Zauważyłem że piwo w ogóle nie pracuje tzn jest jakaś malutka kołderka z piany i to wszystko. Temp 17stopni. Tak ma to wyglądać czy jest coś nie tak?
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 lis 2015, 17:11 przez legler, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: fermentacja cicha

Post autor: k.kolumb »

Chyba za szybko zlałeś. Ale to nie tragedia. Ja zlewam jak nie widzę oznak fermentacji. Ale po zlaniu piwo i tak trochę się rusza. Warto zmierzyć przy zlewaniu BLG.
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.

Autor tematu
legler
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 22 lut 2010, 19:46
Re: fermentacja cicha

Post autor: legler »

przy zlewaniu miało jakieś 4blg (blg wyjściowe było 12), przy piątym dniu fermentacja ucichła niemalże do 0. Niby fermentacje cichą należy rozpocząc kiedy wartośc blg spadnie do 40% wartości wyjściowej. W moim przypadku wynosi 30%.

użytkownik usunięty
Re: fermentacja cicha

Post autor: użytkownik usunięty »

Fermentacja główna ma czasem bardzo żywiołowy przebieg. Praktycznie w przypadku piw do 14 blg po 7 dniach nie ma sensu trzymać dalej. Po dwu tygodniach piwa górnej fermentacji są klarowne, albo już się bardziej nie wyklarują. Można oczywiście obniżyć temp. do kilku stopni, by ten proces przyspieszyć, ale % ubytkiem blg bym się nie sugerował. Jeśli w ciągu kilku dni blg nie maleje to nie ma sensu trzymać dalej. Zlewać! Jeśli blg końcowe utknęło to albo nie spadnie, bo za dużo było dekstryn, które nie przerobią drożdże to lepiej zlać, odpowiednio kalkulując cukry resztkowe i nagazowanie wielkością surowca do refermentacji.

Krzysiekv40
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 28 cze 2014, 20:56
Podziękował: 1 raz
Re: fermentacja cicha

Post autor: Krzysiekv40 »

Witam forumowiczów
Po 7 dniach burzliwej fermentacji w temp. 18-19*C (początek 12*Blg, koniec 3,5Blg).
Zlałem brzęczkę na cichą, po kolejnych 7 dniach Blg wynosi 2,5* w temp.21-22*C.
Czy mogę już butelkować, czy jeszcze poczekać dodam że zrobiłem wcześniej trzy brew-kity i tam po 7 dniach Blg schodziło prawie do zera.

Autor tematu
legler
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 22 lut 2010, 19:46
Re: fermentacja cicha

Post autor: legler »

Ja bym poczekał jeszcze dzień lub dwa i zlewał do butelek. Zobacz, jak po dwóch dniach nie spadnie do 2Blg to przelewaj. Ja w swoim pszenicznym mam teraz taką samą sytuację, czekam max to wtorku. Będzie wtedy 8 dni na cichej.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: fermentacja cicha

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli 3 kolejne dni blg jest na tym samym niskim poziomie, to możesz butelkować.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Krzysiekv40
5
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 28 cze 2014, 20:56
Podziękował: 1 raz
Re: fermentacja cicha

Post autor: Krzysiekv40 »

Dzękuję za szybką odpowiedz, a powiedzcie mi jeszcze ile max. piwo może stać na cichej fermentacji ?
Czy stanie się coś jakbym zabutelkował po 14-stu dniach od zlania na cichą, to wtedy bym miał mniej osadu w butelkach

liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: fermentacja cicha

Post autor: liyo78 »

Witam
Mam mały problem z moim piwem -po zlaniu na cichą nie wyklarowało się i nie wiem co z nim będzie dalej. Zlałem go do butelek ale mam obawy czy będzie ok. Czy jest szansa że coś z niego będzie?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: fermentacja cicha

Post autor: Zahir92 »

Witam!
Po tygodniowej fermentacji burzliwej mojego Witbiera dzisiaj zlałem go na cichą gdyż nie wykazywała już oznak pracy. Niestety po zmierzeniu Blg okazało się, że jest on wysoki bo aż 6. Niestety nie znam początkowego bo...zapomniałem go zmierzyć. Podczas burzliwej utrzymywałem temp. 15-17 *C. Czytałem, że cicha winna być przeprowadzana w mniejszych temperaturach. Boję się jednak, że drożdże górnej fermentacji nie dadzą rady przerobić mi pozostałego cukru, a po zlaniu w butelki nie chce otrzymać granatów.
Czekać i badać blg tak?
Pozdrawiam

klucha710
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 08:44
Re: fermentacja cicha

Post autor: klucha710 »

Cześć Zahir92.
Wielka szkoda, że nie zmierzyłeś BLG na początku, to by znacznie pomogło. Ale skoro nie znasz Blg początkowego (staraj się przy kolejnych warkach to robić, bo jest to podstawowa rzecz przy planowaniu przelewania na cichą).
Ja stosuje zasadę, że gdy na burzliwej zniknie piana i Blg jest równe ok. 40% Blg początkowego, to zlewam na cichą i trzymam na niej zawsze min 2 tyg. W twoim przypadku, gdy nie znasz gęstości początkowej to zrób pomiar teraz i jeśli będzie w granicach 3-4 Blg, to śmiało lej na cichą. Potrzymaj 2 tyg, blg powinno zejść gdzieś do przedziału między 2-3 stopnie i butelkuj. Co do niższych temperaturna cichej,to nie jest te zasada, której należy się bezwględnie trzmać. Stosuje się ją, aby drożdże zwolniły tempo fermentacji i piwomogło się sklarować. Ty masz Witbiera, to klarowania za wielkiego tam nie będzie, ze względu na zasyp pszenicy. Temperatura burzliwej zależna jest od szczepu drożdży. Ogólna zasada jest taka, że przy górnej fermentacji od 18 do 22*C (może być więcej, ale drożdże naprodukują różnych estrów i innych rzeczy wpływających na aromat), natomiast drożdże lagerowe od 8 do 12*C.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warzenie Piwa”