Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
ksiazemarek
30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bez znaczenia byle domowy :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Dragon Still według mnie

Postautor: ksiazemarek » piątek, 1 lip 2016, 08:52

Witam! Jako że mój projekt aabratka jest wstrzymany, postanowiłem zrobić coś innego, na co materiały, które posiadam, mi pozwalają.
Przeglądając sieć internetową, odnalazłem stronę: https://www.stilldragon.eu/en/ spodobały mi się kolumny półkowe Crystal Dragons, przeglądając stronę dalej natrafiłem na kolumny Pot Stills, dotarło do mnie, że chciałbym mieć taką półkową, ale wykonanie byłoby pewnie bardzo czasochłonne i pożarłoby to mnóstwo pieniędzy, więc pomyślałem, a gdyby zrobić takiego potstilla z deflegmatorem płaszczowo rurowym? Pomysł jest, więc na szybko powstał wstępny, rozwojowy projekt, który przedstawiam poniżej.
Proszę o wypowiedzi i podpowiedzi.
Obrazek

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

radius
5500
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki
Re: Dragon Still według mnie

Postautor: radius » piątek, 1 lip 2016, 10:08

Po co wyważać otwarte drzwi ;) Przeczytaj post74316.html#p74316 i dalej, oraz temat "Ramzolowe tytranie" :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Autor tematu
ksiazemarek
30
Załączniki

Postautor: ksiazemarek » piątek, 1 lip 2016, 10:51

Rozumiem, czyli podobne projekty już powstały :)
W takim razie chciałbym zapytać czy wymiary będą odpowiednie do tego sprzętu?
Deflegmator jak i chłodnicę wykonam tak samo jak jest to przedstawione na zdjęciu:
Obrazek
Deflegmator 5 rurek o średnicy 10mm ze ścianką 1mm a do chłodnicy nie wiem czy dać więcej czy tyle samo co w deflegmator?

Awatar użytkownika

klepa
350
Załączniki

Postautor: klepa » piątek, 1 lip 2016, 11:21

Zresztą po cholerę Ci jakiś pędniczy smok, kiedy tuż za miedzą czeka "narodnyj distiljator" gwiazdy rosyjskiego pędnictwa, którego babka była Polką!
Piątek ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kwik44
750
Załączniki

Postautor: kwik44 » piątek, 1 lip 2016, 16:54

hmm, półkowa - sitowa, nie będzie bardzo droga o ile masz "dostęp" do spawacza i nie potrzebujesz ładnych łączy :D 3 szkła 3" z destylandi z uszczelkami to 210. Sita ko wypalą na laserze za 30 zł sztuka. Albo kupić miedziane blaszki i nawiercić samemu. Zaworek precyzyjny, chłodnice i sprzęt jest. Sita są w obsłudze trudniejsze ale produkt końcowy dają przedni, w szczególności owoce/zboża aczkolwiek mąka biedronkowa też przyzwoicie odnajduje się w nalewkach :D

CM a'la Radius będzie na pewno tańszy i prostszy do wykonania. Wystarczy Ci odrobina chęci, palnik za 30 zł, lut bez ołowiu (jak do wody/gazu) pasta i trochę miedzianego szpeja ze sklepu wod-kan-co. Nawet Ci dotną w sklepie na wymiar :D

@klepa - zupełnie inny produkt wyjdzie z półkowej, a inny z rury z wypełnieniem. No ale każdemu smakuje coś innego ;) Ja zdecydowanie polecam wszystkim smakoszom półkową 8-)

Awatar użytkownika

Autor tematu
ksiazemarek
30
Załączniki

Postautor: ksiazemarek » piątek, 1 lip 2016, 21:03

radius pisze:Po co wyważać otwarte drzwi Przeczytaj post74316.html#p74316 i dalej, oraz temat "Ramzolowe tytranie"

Kolego Radius znam te tematy i oczywiście są to proste konstrukcje a zasada działania jest identyczna z tą, którą przedstawiam ja w swoim projekcie, jednak u mnie będzie więcej rurek, przez które będą przepływać opary, co daje większą powierzchnię kondensacji.
Średnica wewnętrzna kolumny u mnie będzie 50 mm więc płaszcz wodny, na takiej rurze dawałby, według mnie mizerne efekty.
Poniżej przedstawiam rysunek deflegmatora w przekroju. Oczywiście chłodnica będzie skonstruowana na takiej samej zasadzie.
Obrazek

kwik44 pisze:hmm, półkowa - sitowa, nie będzie bardzo droga o ile masz "dostęp" do spawacza i nie potrzebujesz ładnych łączy

Ja jestem spawaczem z zawodu i mam 8-letnią praktykę oraz sprzęt do wszelakiego spawania, dlatego wszystko będę wykonywał sam, a o pomoc i podpowiedzi proszę oczywiście was bardziej doświadczonych "Psotników" :D

kwik44 pisze:@klepa - zupełnie inny produkt wyjdzie z półkowej, a inny z rury z wypełnieniem. No ale każdemu smakuje coś innego Ja zdecydowanie polecam wszystkim smakoszom półkową

Dlatego moja konstrukcja będzie modułowa i łączona na skręcane złącza spożywcze, więc jeśli będę chciał to zmieniam zwykłą rurę na kolumnę półkową a reszta konstrukcji będzie nie zmieniona :D

kwik44
750
Załączniki

Postautor: kwik44 » piątek, 1 lip 2016, 22:13

hmm, zależy jaką konstrukcję planujesz. Ja mimo wszystko sugeruję głowicę typu CM do półkowej, aczkolwiek są koledzy którzy używają z powodzeniem LM. Najdroższe będą i tak szkła i złącza. I jak pisałem wyżej - sita są dużo tańsze ale jednocześnie bardziej wymagające niż kołpaki. Przeczytaj posty na forum - jest o obu rodzajach kolumn 8-)

Ja też się wzorowałem na CrystalDragonie + konstrukcjach z forów zagramanicznych i po 2. latach właściwie kolumny z wypełnieniem nie używam. Może jak rozwinie się temat "czystej czystej" to wrócę. Na teraz jednak zboża z beczki i owoce rulez!

Awatar użytkownika

kmarian
700
Ulubiony Alkohol: swój
Załączniki

Postautor: kmarian » sobota, 2 lip 2016, 07:07

@ksiazemarek.
Widzę, że jesteś na tym etapie co ja kilka lat temu. Pomysłów miałem wiele, co jeden to bardziej "ekonomicznie uzasadniony". Był też między innymi, pomysł podobny do Twojego, z tą różnicą, że moje rurki miały 100 cm długości i miały być chłodzone powietrzem. Dobrze, że tego nie wykonałem, poniżej zamieszczam rysunek.

Najpierw jednak zrobiłem LM z głowicą "NS", mam ją do dziś i planuję dorobić OLM. Że projekt "wielorurkowy" ciągle wydaje mi się być całkiem ciekawy, to właśnie głowicę OLM wykonać mam zamiar podobną metodą (19 rurek Φ8, długość 80 mm w kolumnie Φ50). Nie wiem czy mi się to uda zrobić, może się uda.

Moim zdaniem (wcale z nim liczyć się nie musisz), koledzy dobrze radzą bo temat znają. Jednak, jeśli sobie zaplanowałeś to zrobić, masz możliwości, to zrób to.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

lesgo58
4000
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Załączniki

Postautor: lesgo58 » sobota, 2 lip 2016, 07:35

@ksiązemarek
Jesteś na wygranej pozycji, bo masz umiejętności i masz warsztat. Idź w kierunku półkowej. Wybór rodzaju półek zostawiam Twojemu wyborowi. Ale doradzałbym ci bardziej półki kołpakowe. Nie będzie Ciebie to drogo kosztować. Zwłaszcza, że przy odrobinie szczęścia można nabyć materiały za ułamek rynkowej ceny.
Nie wiem czy widziałeś ten wątek:
post138456.html#p138456
Ale może być jednym z przykładów jak zrobić półkową w miarę tanim kosztem.

kwik44 pisze:...Ja też się wzorowałem na CrystalDragonie + konstrukcjach z forów zagramanicznych i po 2. latach właściwie kolumny z wypełnieniem nie używam. Może jak rozwinie się temat "czystej czystej" to wrócę. Na teraz jednak zboża z beczki i owoce rulez!

:ok:
Zgadzam się z Tobą co do ograniczonych możliwości kolumny z wypełnieniem. Temat czystej rozwija się jak się rozwija. Zaczyna żyć swoim życiem. Niekoniecznie idąc w tym samym kierunku o jakim myślałem zakładając wątek. Ale to było do przewidzenia.
@kwik44 . Gwarantuję Ci, że i na półkowej też otrzymamy ekstra czystą. Pierwsze sygnały o takiej już istnieją. Ale o tym miało być w momencie, gdy zacznie się dyskusja na temat destylacji/ rektyfikacji. Moim zdaniem sukces czystej to 40% nastaw, 40% destylacja i 20% inne elementy (woda, ewentualnie bonifikatory, ewentualnie filtry - elementy bardzo wrażliwe i wymagające pogłębionej dyskusji).
Przepraszam za to OT, ale tak mi się wyrwało. :)

kwik44
750
Załączniki

Postautor: kwik44 » sobota, 2 lip 2016, 10:06

No to OT trochę więcej ;) Lesgo - widzę, że podobnie myślimy 8-) Odnośnie kosztów kołpaków - jeśli masz szpej do zagniatania rurek miedzianych to faktycznie ich wykonanie nie będzie drogie. Koszt wyjdzie z 2-3x więcej niż laserowo wycinanych sit. Kwestia jak tanio kupisz miedź. Nie licząc oczywiście radochy z własnoręcznego ich wykonania. Z "usługą" będzie zdecydowanie drożej. Dlatego napisałem wyżej, że sita są łatwe i tanie w wykonaniu ale trudniejsze w użytkowaniu. Kołpaki wiele wybaczają ;)

Awatar użytkownika

radius
5500
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 2 lip 2016, 11:57

kwik44 pisze: jeśli masz szpej do zagniatania rurek miedzianych to faktycznie ich wykonanie nie będzie drogie.

Nie trzeba nieć nawet żadnego "szpeja" do zagniatania ;) Jutro wrzucę mój pomysł na kołpaki a'la StillDragon, łatwe w wykonaniu i wcale nie takie drogie :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Szlumf
1550
Załączniki

Postautor: Szlumf » sobota, 2 lip 2016, 12:19

U mnie w nowej będą kieliszki turystyczne.

Awatar użytkownika

robert4you
450
Załączniki

Postautor: robert4you » sobota, 2 lip 2016, 18:33

No chyba się skuszę na półkową kolumienkę.
Piję bo nie muszę!

Awatar użytkownika

Pretender
2500
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki
Re: RE: Re: Dragon Still według mnie

Postautor: Pretender » sobota, 2 lip 2016, 20:50

radius pisze:
kwik44 pisze: jeśli masz szpej do zagniatania rurek miedzianych to faktycznie ich wykonanie nie będzie drogie.

Nie trzeba nieć nawet żadnego "szpeja" do zagniatania ;) Jutro wrzucę mój pomysł na kołpaki a'la StillDragon, łatwe w wykonaniu i wcale nie takie drogie :)

Nie każ czekać...
Brakuje mi tylko kołpaków.

Awatar użytkownika

Autor tematu
ksiazemarek
30
Załączniki

Postautor: ksiazemarek » poniedziałek, 4 lip 2016, 18:00

lesgo58 pisze:Jesteś na wygranej pozycji, bo masz umiejętności i masz warsztat. Idź w kierunku półkowej. Wybór rodzaju półek zostawiam Twojemu wyborowi. Ale doradzałbym ci bardziej półki kołpakowe. Nie będzie Ciebie to drogo kosztować. Zwłaszcza że przy odrobinie szczęścia można nabyć materiały za ułamek rynkowej ceny.

Oczywiście wcale nie odrzucam pomysłu kolumny półkowej, a wręcz przeciwnie chętnie zgłębię temat.
Jednak jak już wcześniej wspomniałem materiały, które posiadam obecnie w warsztacie pozwalają mi na taki, a nie inny projekt.
Do obecnej chwili pracowałem na kolumnie ZP i tak pomyślałem, że pora na coś innego. Zasadniczo to kupiec trafia mi się na mój sprzęt i to jest nawet dogodny moment na zbudowanie czegoś nowego niedużym kosztem.
Zacznę zbierać materiały z pobliskiego skupu metali kolorowych i liznę trochę wiedzy na temat półkowej i kiedyś na pewno sobie taką zbuduję, ale do tego czasu będę działał na sprzęcie, który zbuduję według obecnego projektu.

radius pisze:Nie trzeba nieć nawet żadnego "szpeja" do zagniatania Jutro wrzucę mój pomysł na kołpaki a'la StillDragon, łatwe w wykonaniu i wcale nie takie drogie

Również chętne poznam ten patent :)

Awatar użytkownika

radius
5500
Załączniki

Postautor: radius » poniedziałek, 4 lip 2016, 19:59

Koledzy, trochę cierpliwości ;)
https://www.youtube.com/watch?v=zjrggho-iwo
Na pewno w tym tygodniu napiszę co i jak :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Pretender
2500
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: Pretender » poniedziałek, 4 lip 2016, 20:39

ok, ok

Awatar użytkownika

Autor tematu
ksiazemarek
30
Załączniki

Postautor: ksiazemarek » środa, 6 lip 2016, 06:34

Koledzy potrzebuję jakiegoś rysunku do wykonania portu termometru do wspawania. Posiada ktoś takowy?
A i jeszcze jedna sprawa, jaki wybrać termometr? Na allegro jest wiele różnego typu, z różnymi sondami.
http://stalowkasklep.pl/termometr-tabli ... p-122.html
Czy taki spełni zadanie?

Awatar użytkownika

kopytoszczak
20
Załączniki

Postautor: kopytoszczak » środa, 6 lip 2016, 09:27

Dla takiego termometru to wystarczy wspawać kawałek rurki fi 6mm i w środek włożyć wężyk silikonowy do uszczelnienia, to będzie najtańsza opcja i sprawdzi się. Można też wspawać np. mufę 3/8 cala i do tego dokupić dławik, wersja troszkę droższa, ale bardziej elegancja 8-) i rozwojowa, w mufę można np. zwkręcić taką sondę temp. http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl ... -cala.html do np. takiego termometru http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl ... iczny.html

Awatar użytkownika

robert4you
450
Załączniki

Postautor: robert4you » środa, 6 lip 2016, 12:04

Tak, spełni .
Piję bo nie muszę!

Wróć do „Projekty aparatur”