Połączenie tego wszystkiego

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
lukas99921
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2016, 20:37
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz

Post autor: lukas99921 »

Witam, już tylko krok dzieli mnie od kupna 2 deflegmatorów i chłodnicy szklanej do psocenia. Jednak mam jeszcze dylemat jeśli chodzi o połączenie wszystkiego. Czy ktoś mógłby mi narysować schemat lub napisać jak w jakiej kolejności podłączyć deflegmatory i chłodnicę. Oto sprzęt:
http://allegro.pl/deflegmator-bez-wypel ... 03560.html
http://allegro.pl/destylator-szklany-ch ... 49378.html
http://allegro.pl/deflegmator-ze-spuste ... 43261.html
Pusty deflegmator wypełnię miedzią i zastanawiam się czy dać go pierwszego przy naczyniu z gotowaniem czy może pierwszy ma być z wypełnieniem szklanym? Pierwszy deflegmator od naczynia gotującego podłączony byłby od dołu, wylot z prawej strony byłby zatkany korkiem. Następnie z pierwszego deflegmatora lewy wlot połączony byłby z wlotem z prawej strony z drugim deflegmatorze tak aby w drugim był spust od dołu. Czy takie połączenie będzie ok? No i który deflegmator pierwszy z miedzią czy ze szkłem?
promocja
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: JanOkowita »

Kupujesz od jednego sprzedawcy na Allegro - więc może najpierw napisz do niego?
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: Zbynek80 »

Co za różnica i tak zaraz się potłuką :D Kolejność raczej obojętna połącz normalnie drugi od dołu
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: ramzol »

Poszukaj rury na filtr węglowy do bimbru zamiast tych deflegmatorów i zrób coś takiego http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view wyjdzie taniej pewnie i dużo skuteczniej. Jeżeli zostaniesz przy swojej opcji to wypełnienie szklane odpuść i kup 2 puste wypełnisz sam, miedzią lub stalą KO.
Do konfiguracji wypełnienia i podłączenia wszystkiego dojdziesz sam. W końcu i tak musisz się nauczyć procesu ;)
Żeby było zabawniej to kolega z alle.. sprzedaje zestaw do destylacji http://allegro.pl/destylator-zestaw-do- ... 53511.html masz przykładową konfiguracje tylko zasilanie od dołu. Troszkę więcej wiary w siebie i wysiłku kolego bo na łatwiznę idziesz a z tego lipna przyjemność
Kolegą powyżej pogratulować wyciągnięcia pomocnej dłoni :mrgreen:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: Dave »

Na pierwszy ogień deflegmator z miedzią i w taki sposob abyś mógł go pózniej wyciągnąć bez konieczności rozbierania wszystkiego, 3-4 destylacje i miedz bedzie czarna, zabrudzi Ci drugi deflegmator doszczętnie. Jedynym wyjściem jest praktycznie wyciąganie go i zanurzenie w wodzie z kwaskiem po każdym użyciu tak aby cały deflegmator był wypełniony wewnątrz, przed użyciem wystarczy tylko wypłukać pod bieżąca wodą.

Autor tematu
lukas99921
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2016, 20:37
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: lukas99921 »

Ok, dzięki Panowie za odpowiedzi, jeśli kupiłbym 2 puste deflegmatory i wypełniłbym je miedzią to jest jakiś sens że obydwa będą wypełnione miedzią, chodzi mi czy 1 by nie wystarczył? Pewnie by wystarczył ale 2 dadzą mi chyba lepszy destylat...poprawcie mnie jeśli się mylę. ramzol masz dobry pomysł z tym filtrem węglowym ale to samo wyjdzie mi z deflegmatorem przecież. Kolega Dave pisał że deflegmator z miedzią zabrudzi mi deflegmator ze szkłem, jeżeli deflegmator z miedzią będzie przy chłodnicy to czy oznacza to że zabrudzi mi chłodnicę (zrobi się czarna?)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: ramzol »

Nie tak samo, znając życie będziesz oszczędzał i nie zasypiesz tego sprężynkami pryzmatycznymi tylko bógwieczym :) i zmywakami. Kup i spróbuj.
Taka tuba pozwala na wypełnienie jej czymkolwiek a później na bezproblemowe modyfikacje wypełnienia. Z deflegmatorami nie jest już tak różowo. Miedź służy jako 'filtr" który wyłapuje związki siarki z surówki/nastawu. Poprawia (choć nie każdy się z tym zgadza) walory smakowe. Zacznij czytać kolego bo jesteś zielony. Jeżeli na poważnie zastanawiasz się nad destylacją to uderzaj od razu w kega i kawał rury. Biowinowskie szkło to raczej dla pasjonatów (nie próbuje nikogo :bardzo_zly: ). Ciągłe zalewanie zwężeń, co przekłada się na smak i opłakana wydajność szybko Ci się znudzi, wylądujesz jak wszyscy na 50l kegu z kawałkiem rury ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
lukas99921
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2016, 20:37
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: lukas99921 »

Jeśli chodzi o wypełnienie musisz mi uwierzyć na słowo że zasypię sprężynkami pryzmatycznymi miedzianymi. Powiem Ci szczerze że zastanawiałem się nad rurą miedzianą, jako deflegmator ale mimo że dużo czytałem wciąż tego nie ogarniam, co jeden temat to inna rura, gubię się w tym. Czy wystarczyłaby prosta rura miedziana bez żadnych zawijasów itd.? Jakiej średnicy musiałaby ona być i jak z tym wypełnieniem? Przecież byłaby wmontowana w zbiornik gotowania a wypełnienie przecież wleciałoby do środka. Zapewne się mylę ale nie wiem jakby to wyglądało. Jeśli chodzi o 2 deflegmatory to przywiało mnie z tego tematu: http://alkohole-domowe.com/forum/dwa-de ... t5959.html
Tylko że u mnie zamiast deflegmatora że stalowymi sprężynkami byłoby wypełnienie szklane. Podobno wychodzą na tym dobre trunki.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: Zbynek80 »

Według mnie to zastosowanie dobrych sprężynek jest uzasadnione w kolumnach z refluksem, w deflegmatorach może być to zwyczajny drut miedziany i tak samo spełni swoją rolę.
Na spód takiej czy innej rury dajesz ciasno wciśnięty zmywak k.o i nic Ci nie wypadnie a jak dasz jakieś kłęby drutu miedzianego to również.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: michal278 »

Kolego wiesz po co stosuje się deflegmator? Może od tego zacznijmy. Wypełnienie gra kluczową rolę. Ciekaw jestem gdzie wyczytaleś że przy szklanym wychodzą dobre trunki?
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: klodek4 »

No dobrze, powtarzałem to już kilka razy, ja po wielu gotowaniach na dwóch deflegmatorach summa sumarrum zdecydowałem się na zwykłą rurę, w moim przypadku o średnicy około 50 mm i wysokości około 100 cm, z wypełnieniem miedzianym i kilkoma zmywakami.
Aby Ci wypełnienie nie wpadło do kega wciskasz jednego zmywarka i daje głowę że to wystarczy. Po pierwsze pozbyłem się problemu z zalewaniem deflegmatorów, po drugie, o wiele łatwiej czyścić wypełnienie, po trzecie, przy tej średnicy zmniejszył mi się czas destylacji (większy przerób), po czwarte uzyskałem lepszą jakość wódeczki.
Sam musisz to przekminić i zdecydować, pozdrawiam

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Połączenie tego wszystkiego

Post autor: Szlumf »

lukas99921.
Nic nie napisałeś o kociołku którego będziesz używał. Ja bym zaczął od kotła i do niego dobierał elementy. Jeżeli już masz jakiś kociołek to napisz jaki. Jeżeli nie masz to opisz swoje plany docelowe (bimber, smakówki, spirytus? w jakich ilościach?) i możliwości lokalowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”