Niskie pomieszczenie i kolumna

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: chprzemo »

Koledzy,

Niebawem z hobby przeniosę się do nowego domu, niestety pomieszczenie które chciałbym do tego zaadoptować ma tylko 2.3 m wysokości. Już dawno postanowiłem, że w nowym domu będzie 'szyta na miarę' nowa kolumna 70mm z leżącym kegem powiększonym do conajmniej 60 litrów roboczych.
Tu pojawia się pytanie- czy do tak niskiego pomieszczenia dam radę (z waszą nieocenioną pomocą) zbudować wydajną kolumnę lm/olm z buforem i z zachowaniem wszystkich kanonów budowy sprzętu?

Pytam i liczę na szybką odpowoedż bo jutro płytkarz zaczyna działać i jak stwierdzicie, że 2.3m jest za malo to przed położeniem płytek skuje wylewkę aż do chudziaka i dodatkowe 15 cm uzyskam...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
promocja

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: boxer1981228 »

Może zamiast kega spraw sobie zbiornik z blachy walcowanej. Taki 60l zbiornik może być dość niski jak go dobrze zaprojektujesz. Mój 85l jest wysokości kega 30 l ;)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: radius »

Sam policz ;
leżący keg - co najmniej 40 cm,
bufor + złącza - ok. 30 cm
kolumna do OLM - min. 120 cm
kolumna nad OLM - min. 20 cm
głowica ze złączem - ok. 20 cm
Całość - min. 230 cm
Teraz decyzja co zrobić należy do ciebie :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: Pretender »

Głowica Thor, oszczędzisz kilka cm.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: Zygmunt »

W 225cm mieści sie Thor z buforem i 50l. Szukaj kegów po cydrze, da się im łatwo upitolić dolny rant i zyskujesz ok. 10cm.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: kwik44 »

Na buforze też można parę cm przyoszczędzić. Ja mam ~20cm ale rura wewnętrzna wystaje 5cm do środka kega. Więc bufor+łącza można zrobić na <25. Lub z bufora zrezygnować. Konieczny nie jest... Odnośnie zbiornika - mamy kolegę na forum, który robi piękne, również niskie zbiorniki. ;-)
Technicznie problem do ugryzienia, spodziewam się jednak, że koszty mogą być wyższe niż przy "standardowym" zestawie...
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: jurek1978 »

Ja bym zaczął od zbiornika właśnie - jednak na zamówienie coś pojemnego a niskiego.
Do tego głowica niska - moim zdaniem puszkowa i są szanse żeby się zmieścić w tych 230 cm.
A nie możesz się wkopać w posadzkę ? Będziesz gotować w piwnicy rozumiem skoro taka nietypowa wysokość 230 cm ?
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: herbata666 »

A może coś takiego :

Zbiornik 66l, wziernik zalania zbiornika i wziernika jako wlew do zbiornika, nóżki regulowane spust w najniższym punkcie, sonda temperatury 1/2', wyjście pod spust z bufora 1/2', oraz jeszcze jedno wejście do zbiornika 1/2', wygodne rączki, góra przystosowana pod bufor 168,3mm, co najważniejsze całość wraz z kryzą i na regulowanych nóżkach ma 42cm do tego dochodzi bufor o średnicy 168,3mm o wysokości 27cm (wraz ze złączem SMS), plus głowica UFO z wziernikiem 15cm i półka OLM 7cm. Razem wychodzi 91cm czyli zostaje Ci 139cm na wypełnienie (z czego możesz jeszcze zasypać wziernik w głowicy, czyli wyjdzie 144cm sprężynek).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

Przepraszam, że tak późno odpowiadam ale nie mogłem znaleźć chwili żeby coś napisać, ale teraz choć pokrótce, ale coś odpowiem.

@boxer1981228 właśnie zastanawiam się i rozglądam za takim zbiornikiem.. może pójdę w tym kierunku bo to chyba jest najrozsądniejsze wyjście.

@Pretender właśnie nad thorem albo ufo od początku myślę bo to chyba najniższe z rozwiązań jakie jest sprawdzone i przetestowane

@Zygmunt ile może kosztować taki keg? Zerknąłem "powierzchownie" w net i nie znalazłem..

@jurek1978 będę gotował w pomieszczeniu które roboczo nazwałem "letnia kuchnia", niestety jest to pomieszczenie obok kotłowni na poziomie garażu, projekt domu wymagał zrobienia tych pomieszczeń właśnie takich niskich żeby zachować różnice poziomów między częścią "techniczną", a zamieszkałą.

@kwik44 już pierwsze zapytanie wysłałem o zbiornik, czekam na wycenę... Licz się z tym, że koszta wzrosną ale mam nadzieje, że będzie to do ugryzienia.

@radius i inni :) jak to jest z tymi wysokościami? Mam teraz OVM gdzie nad nim jest jakieś 20 cm wypełnienia, a pod nim jest 70 cm wypełnienia- jakość którą teraz uzyskuje mnie zadowala, ale jak będę robił coś nowego do domu to chciałbym maszynkę o większej wydajności, z buforem itp. Piszesz, że pod OLM jest konieczne minimum 120 cm wypełnienia, a teraz daje rade na 70 cm KO i 30 cm CU - mam rozumieć, że OLM jest bardziej "wymagający" jeśli chodzi o wypełnienie? Może przy mniejszym poziomie wypełnienia poniżej OLM np.100 cm KO + 20 cm CU w buforze też da rade? Zostaje też opcja zrobienia OVM jeśli faktycznie mniej wypełnienia potrzebuje do właściwej pracy...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: Zygmunt »

Kegi od cydru są popularne na wyspach i tam trzeba ich szukać. Jeżeli chcesz zbiornik płaski, to tylko budżet Cie ogranicza. Przykład dwóch praktycznie bliźniaczych zbiorników 225l, wysokość całkowita z regulowanymi nogami 45cm:
Obrazek

Płaskie zbiorniki spisują się bardzo dobrze, te akurat współpracują z kolumnami półkowymi.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: golec269 »

Witam. Zygmunt, kto robi takie fajne zbiorniki?

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

Jednak koszta zbiornika na zamówienie są znaczące dlatego muszę to wszystko dokładnie przeanalizować i przemyśleć- mam czas i dotychczasowy sprzęt więc mi się nie spieszy...

Zbiornik nie powinien od góry mieć stożka? Może być płaski tak jak w foto Zygmunta? W zasadzie mało się takich cudaków widzi ale czy może zbiornik być na postawie kwadratu?

Korzystając z okazji podpowiedzcie mi w jakie pojemności celować? Jak już będę robił/zamawiał zbiornik to można z pojemnością poszaleć ale nie chcę żeby jedno gotowanie przy pełnym załadunku trwało więcej niż 8-10h. Jaką wydajność powinienem uzyskać przy kolumnie 65 mm śr. wewnętrznej?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: lesgo58 »

Spokojnie możesz celować w zbiornik 50l. Dla rury 63mm średnie osiągi z całego procesu to
1,0-1.2 dla najprostszej wersji kolumny do 1,6-1,8 litra na godzinę dla wersji "bogatszej". Do tego musisz doliczyć ok.2-2,5 godziny na rozgrzewanie i stabilizację z odbiorem przedgonu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: Zygmunt »

golec269 pisze:Witam. Zygmunt, kto robi takie fajne zbiorniki?
Możesz u nas zamówić dowolny zbiornik, maksymalna wysokość to 4m przy średnicy 2m:)
Większych jeszcze nie robiliśmy, ale to pewnie kwestia czasu:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: seneka »

Zygmunt pisze:Płaskie zbiorniki spisują się bardzo dobrze, te akurat współpracują z kolumnami półkowymi.
Zygmunt czy będziecie wprowadzać do oferty kolumny półkowe?Bo na stronie ich nie ma.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: golec269 »

@seneka25. Już można zamawiać, o szczegóły dopytaj w sklepie.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

Zbiornik do gotowania może być o podstawie prostokąta/kwadratu? Używa ktoś takiego kociołka?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: jurek1978 »

Tak oczywiście.
Ja mam taki zbiornik 120 litrów i sobie chwalę :)
http://alkohole-domowe.com/forum/aabrat ... 50-30.html
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: Pretender »

230 cm to i tak niezła wysokość. Wczoraj zmierzyłem swoją rakietę i mam 240cm. W tym zbiornik 140l, 4l bufor i głowica młot Thora, wypelnienie 150cm. Pierwszy odpęd już za mną (nareszcie był czas i możliwość). Nad całością czuwał skn v2. Nie mam teraz kompa, ale postaram sie wrzucić kilka fotek. Konstrukcja powstała przy współpracy kolegow z forum (dziękuję bardzo za pomoc :-) ), szczególnie przy glowicy, ktora ma dwa jeziorka 200ml i niemal zerowe.

Robiąc troszkę inny bufor, może mniejszy zbiornik, jestem w stanie zmieścić się w Twoich 230cm, nie tracąc wypelnienia.

Jak potrzebujesz pomocy to pisz.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: golec269 »

Witaj Pretender. Bardzo fajny sprzęt,czy na rurze 76,1mm, ile masz wypełnienia? Jeśli byś mógł opisać zbiornik to byłbym wdzięczny,bo coś podobnego szukam w dobrej cenie. Jestem ciekawy dlaczego taka pojemność?
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: jurek1978 »

Zbiornik jak widzę stoi bezpośrednio na płytkach. To daje nam te kilka cm oszczędności. Ale jak wtedy z jego opróżnianiem ?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: RE: Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: Pretender »

golec269 pisze:Witaj Pretender. Bardzo fajny sprzęt,czy na rurze 76,1mm, ile masz wypełnienia? Jeśli byś mógł opisać zbiornik to byłbym wdzięczny,bo coś podobnego szukam w dobrej cenie. Jestem ciekawy dlaczego taka pojemność?
Zbiornik fi 63, wys. 45. Stoi na płytkach, ale nóżki będą, minimalne. Co do opróżniania zbiornika to jest spust z boku, przy dnie. Skąd taka pojemność? Max wykorzystanie materialu. Obniżając o 10cm wysokość poj. Ok 110l, chyba że cos pomyliłem. Rura to 70, dysponuję tylko 4kW mocy. Wypelnienia 150cm łącznie, nad ovm 25cm. Zbiornik bez nóżek i ocieplenia, na razie bez :-) .

Jurek
Testowałem pompkę od pralki, ale nie dała rady, spróbuję z kolejną. Pompka na wiertarkę tak. Spust nie musi być w dnie, spokojnie boczny daje radę.

Ps. Golec, zainteresowany? Pisz na PW.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

@Pretender- Napisz mi proszę jaką prędkością odbierasz serce i jaka jest wydajność w l/h Twojej kolumny? Może ja też pomyślę nad zmianą koncepcji i zamiast na DN65 zrobię na 76 mm- w zasadzie wszystko to jeszcze są dalekosiężne plany ale dzięki temu mogę jeszcze pozmieniać założenia projektowe:D


@lesego58-
lesgo58 pisze:Spokojnie możesz celować w zbiornik 50l. Dla rury 63mm średnie osiągi z całego procesu to
1,0-1.2 dla najprostszej wersji kolumny do 1,6-1,8 litra na godzinę dla wersji "bogatszej". Do tego musisz doliczyć ok.2-2,5 godziny na rozgrzewanie i stabilizację z odbiorem przedgonu.
Złącza mam na kolumnę 70mm/65mm, a nie 63,3mm/60mm.

Posiada ktoś jakąś notatkę (np. w formie tabelki) jakie tempo odbioru jest na danej średnicy rury? Najbardziej mi chodzi o porównanie 50mm/65mm/70mm/76mm..
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: boxer1981228 »

Kolumna 70mm to 3,6 l/h. Dla 76mm to jskieś 4,2l/h. Musisz jeszcze dysponować odpowiednią mocą do tego typu kolumn, robocza dla 76 to około 4kW no i całkowicie bez sensu będzie stawiać taką 76 na zbiornik 50l bo nie zdążysz nacieszyć się prędkością a już będziesz musiał hamować.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

@boxer1981228 Piszesz o wydajności odbioru serca z kolumny czy wydajności samej kolumny z której muszę wyliczyć RR?

Zapas mocy powinienem mieć bo ZE wykonuje mi przyłącze 12 kW które oczywiście można zwiększyć i mam do "letniej kuchni" doprowadzone zasilanie 3f kablem 5x2,5mm2 więc spokojnie rozkładając moc na wszystkie 3 fazy nawet mógłbym się pokusić o dodatkową grzałkę do przyspieszenia rozgrzewania. Zastanawiam się tylko czy jest warto dla tych teoretycznie 0,7l/h dawać większą kolumnę bo to wiąże się z dodatkowymi pieniędzmi (wypełnienie które nie jest najtańsze, złączki itp)..
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: Pretender »

Boxer, jak przypuszczam :-) , pisze o odbiorze serca. Co do średnicy kolumny, to tak jak wcześniej Ci pisałem, dysponując taką mocą wybrałbym min. 70, ale nie wykluczył bym 76. Tak jak piszesz, różnica w prędkości niewielka, ale w przypadku wiekszego zbiornika prosec znacznie się skraca.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

To ja muszę przespać się z tematem i pomyślę chwilę nad średnicą rury, 76 jest kusząca ale muszę redykować koszta, a nie zwiększać;)

Dzięki za podpowiedzi.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: boxer1981228 »

3,6l w przypadku 70 mm to prędkość początkowa przy rektyfikacji nastawu bo przy rektyfikacji surówki rektyfikowałem już nawet 70ml/min i to ze stabilną temleraturą. Szybciej już nie próbowałem ;)
Awatar użytkownika

pietrus11
20
Posty: 28
Rejestracja: wtorek, 1 gru 2015, 22:29
Podziękował: 1 raz
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: pietrus11 »

Moja rura 76 nie potrafi przekroczyć granicy 3l/h ,a Wy macie ponad 4l
Moc 3,9 kW wysokość całkowita rakiety ze zbiornikiem 2,8m, a odbieram przez olm.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: herbata666 »

pietrus11, opisał byś jaki sprzęt, czyli :
-kolumna już wiemy że 76mm
-wielkość zbiornika
-pojemność bufora
-jakie sprężyny
-jaka budowa OLM

Może gdzieś jest jakiś błąd ze sprzętem, albo po prostu coś robisz źle, profilaktycznie możesz wrzucić zdjęcia kolumny.


PS.
te 3,9kw to sprawdzałeś miernikiem czy tyle masz ustawione na sterowniku ??, jeżeli na sterowniku to realnie możesz na przykład grzać 3kw ( u mnie napięcie waha się od 215-238V, a u innych potrafi spadać nawet do poniżej 200V).
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

pietrus11
20
Posty: 28
Rejestracja: wtorek, 1 gru 2015, 22:29
Podziękował: 1 raz
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: pietrus11 »

Obrazek

Nie jestem profesjonalnym rysownikiem Obrazek ale da sie poczytać.
Mam przyłącze jedno fazowe,jest bardzo stabilne nie ma skoków.
Grzałki nie kupiłem z "alle drogo".Posiadam 2x3kW z czego po pomiarach jedna ma 3kW druga 2,97kW wiec pomiar na sterowniku jest w 98% wiarygodny.

Wypełnienie od plipka podparcia tez.


Zdjęcie wrzucę pózniej jak będę w domu.
Awatar użytkownika

pietrus11
20
Posty: 28
Rejestracja: wtorek, 1 gru 2015, 22:29
Podziękował: 1 raz
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: pietrus11 »

ObrazekObrazek

Nie potrafię zrobić jednego zdjęcia tak wysokiej rakiecie.
Wiec trzeba ja sobie połączyć wizualnie.Obrazek

Odnośnie prądu sprawdzałem jeszcze raz pod pełnym obciążeniem obydwu grzałek.
Faktycznie teraz widzę,ze jest spadek zamiast 5900W z groszem miernik pokazał 5700 z groszem i 225volt .
Na skn wbiłem nowa wartość maksymalna teraz powinno pokazywać realna moc grzania.

Pozdrawiam.


scalone:

Odnośnie prądu sprawdzałem jeszcze raz pod pełnym obciążeniem obydwu grzałek.
Faktycznie teraz widzę,ze jest spadek zamiast 5900W z groszem miernik pokazał 5700 z groszem i 225volt .
Na skn wbiłem nowa wartość maksymalna teraz powinno pokazywać realna moc grzania.

Pozdrawiam.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

Witam Was ponownie i oficjalnie rozpoczynam prace nad budową kolumny dlatego będę miał kilka pytań do Was...
W zasadzie ten temat już odnosi się do tego nowego projektu dlatego będę kontynuował pytanie właśnie tu.

Nadszedł czas na projekt zbiornika, padło na wymiar 700x700x250mm- wszystkie elementy wraz z otworami będą palone na laserze z blachy 2mm i później spawane- czy taki zbiornik będzie działał? W tym miejscu chodzi mi o pracę kwasówki podczas nagrzewania, nie "rozdyma" mi się blacha? Nie zassa jej do środka? Może trzeba jakieś szpilki ściągające zastosować?

Drugim etapem ściśle powiązanym z wypalaniem zbiornika jest projekt bufora, z matematyki wynika, że zbiornik będzie miał około 130l, chciałbym gotować partie po 100 l (reszta zapas na pianę i rozszerzalność cieczy) dlatego planuję bufor pojemności około 5l. Jak wiadomo z poprzednich postów i tematu mam ograniczone miejsce, każdy cm jest ważny dlatego wpadł mi do głowy bufor o średnicy zewnętrznej 250mm i rurze wewnątrz 85mm wypełnionej CU- rura celowo większej średnicy od kolumny bo chce ją wypełnić i zachować przy tym przewiew. Dno bufora będzie dobrze dogrzane bo planuje wyciąć w górnej podstawie zbiornika otwór fi280 ze szpilkami, a bufor osadzę na krążku blachy który przykręcę na te szpilki- dno bufora będzie obudową zbiornika...
Przy temacie bufora mam dwa pytania:
- czy takie rozwiązanie jest poprawne (szeroki, a niski bufor)?
- czy bufor trzeba opróżniać "do zera" po procesie (lub w jego trakcie)? Przy takiej konstrukcji nie będę miał zbyt wiele możliwości na zrobienie spustu bufora... Może podpowiecie mi jak rozwiązać ten temat.

Oczywiście wszystko jeszcze jest na papierze więc to teoretyczna dyskusja i wszystko jeszcze mogę skorygować.

Dla zobrazowania dołączam rysunek/szkic (nie kończyłem ASP ani rysunku technicznego i schemat jest jaki jest...)


Dzięki za zainteresowanie;)
bufor.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1186
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: Kula »

Niski i szeroki bufor wypełniony sprężynkami miedzianymi działa gorzej niż wyższy i ze sprężynkami stalowymi. Ucieka w ten sposób pierwotne wzmocnienie oparów które przechodzą przez bufor do góry.
A czemu nie możesz zrobić spustu z bufora?? Odpływ zrób kilka cm nad dnem i fajeczka w dół do samego dna wewnątrz bufora a na zewnątrz zaworek i rurka silikonowa kończąca się niżej niż dół bufora. Zleci do końca (naczynia połączone).

Edyta
Generalnie będziesz miał problem z zachowaniem sztywności góry beczki. Fi700 wymaga stożka do zachowania sztywności lub konstrukcji wzmacniającej przy płaskim deklu.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: chprzemo »

Kwestia spustu jasna- dzięki za rozwiązanie, nie pomyślałem o tym...

Jeśli chodzi o zbiornik to będzie sześcian nie walec i nie dam rady zrobić na nim stożka. Konstrukcja wzmacniająca jest do wykonania tylko jak mocna ma być to konstrukcja? Dla przykładu wspawać ramę z profila 40x40 czy wystarczy delikatniejszy kątownik? Myślałem żeby wspawać jakąś niegrubą rurkę (jedną lub 2) między podstawami żeby je trzymała i jednocześnie robiła za podparcie dla kolumny zaznaczyłem na schemacie o co mi chodzi)... Boki też powinienem tak połapać?

Co do bufora to może wypełnienie go sprężynkami KO rozwiąże problem, zawsze CU można wyżej gdzieś upchać... Ciągle knuje jak tu cenne cm oszczędzać ale może nie ma to sensu i trzeba odejść od tak niskiego bufora?

bufor.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: Kawo »

Jeżeli chcesz spawać sześciokątny zbiornik to wycinasz trójkąt z pokrywy, poprzeginasz na linii środek-narożnik sześcianu, i masz stożkową b.mocną pokrywę. Nie musisz nic wstawiać do środka, taka konstrukcja stanie się "pancerna" i kolumna będzie stabilna.
Ja również kombinuje jak się zmieścić w 225, raczej keg na leżąco i głowica thor,tylko nie mogę nigdzie znaleźć jak prawidłowo zbudować w nom jeziorko i jeszcze z zaworkiem wewnętrznym. Może masz gdzieś przekrój ?

WojciszPL
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 20 wrz 2014, 22:50
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: WojciszPL »

Cześć,

Podpinam sie do tematu, bo nie chcę zakładać nowego.
Mam pomieszczenie tylko 180cm (wiem, bardzo mało). Ale napaliłęm się na kupno porządnego sprzętu (mam dość pożyczanych ZP).
Wacham się między miedzią, a KO - ale chyba miedź, bo smakówki i spiorytus będę robił 50/50.
Chciałem mieć obniżony odbiór.
Co polecicie? Zygmunt ma głowicę młot Thora ale ze względu na duże jeziorko zastanawiam się jak się sprawuje przy odbiorze towaru z głowicy (smakówki) - czy ktoś ma doświadczenie i może coś powiedzieć?

Pozdrawiam Psotników!
W.

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: redhot »

Duże? W moim Torze jest małe, niecały kieliszek. Używałem do whisky ale teraz do smakówek tylko półki. Jak chcesz smakówki to zastanów się nad przystawką pot-still. Idzie dużo szybciej niż z LMa. Jak masz tak mało miejsca to może wzorem jednego z kolegów kucie stropu lub piwnicy? :evil:
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: seneka »

Przy tak niskim pomieszczeniu zapomnij o obniżonym odbiorze bo dużo stracisz na jakości.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

WojciszPL
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 20 wrz 2014, 22:50
Re: Niskie pomieszczenie i kolumna

Post autor: WojciszPL »

Z półkowej towar smakowy istotnie leci lepszy, czy po prostu sam proces daje więcej frajdy bo wszystko widać?:)
Chciałem mieć coś uniwersalnego, stąd pomysł na kolumnę dwusystemową. Od kilku fachowców wiem już, że na aabratku z KO nie ma co myśleć o OLM/OVM, ale co w przypadku miedzi? Kolumna BASIC Zygmunta standardowo ma tylko 150cm (z głowicą) i ma OVM.
Przy zamianie bokakoba na thora miałbym:
180 - 40(keg) - 10(thor) = 130cm wypełnienia KO co daje w optymalnych warunkach ~65 pólek - to nadal za mało?
Thor wydaje mi się ostatnią szansą na porządny sprzęt w moim niskim pomieszczeniu, ale boję się tej głowicy - mało opinii. Dlatego pytam..

@redhot, miałeś sprzęt od Zygmunta?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”