Smart still - warto?

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
rkarolek
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 22 kwie 2016, 13:31

Post autor: rkarolek »

Witam
To mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość :)
Powoli dojrzewam do zakupu aparatury i grzebiąc po necie wpadł mi w oczy taki wynalazek http://www.stillsmart.co.uk/category/smartstill/ miał ktoś z czymś takim do czynienia? warto tym się w ogóle interesować? (cena ~990PLN)
Co do moich potrzeb - wyrób czysto hobbistyczny i raczej w małych ilościach jednorazowo (raczej lubię eksperymenty z dodatkami smakowymi, różnego rodzaju)
Z kolei co do ograniczeń, to niestety kuchnia za duża nie jest, nad kuchnią ~80cm i okap, wiec raczej sensownego destylatora na gaz nie kupie (prawda?)

Podsumowując, jeśli to co znalazłem w necie to badziew nie wart zawracania sobie głowy to może ktoś nakieruje mnie na sprzęt wart zachodu?
Cena do wydania max 1000-1200 i raczej z powodu kuchni wersja elektryczna

Pozdrawiam wszystkich
promocja

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: Pierino »

To urządzenie służy chyba do destylacji wody. Alkohol też da się wydestylować, ale skoro tam nie ma żadnej regulacji, będzie to najprostszy z możliwych procesów, taki sam jak w przypadku czajnika i chłodnicy. Pomyśl o czymś takim: http://destylatorymiedziane.pl/pl/desty ... still.html lub takim http://destylatorymiedziane.pl/pl/desty ... till-.html

Autor tematu
rkarolek
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 22 kwie 2016, 13:31
Re: Smart still - warto?

Post autor: rkarolek »

No właśnie już po napisaniu poprzedniego postu "wpadłem" na tą stronę i w sumie spodobały mi się te destylatory... pytanie czy duża różnica jakościowa byłaby między mikro a tym większym?
I czy do nich warto dokupić kolumnę do węgla aktywnego?

Pozdrawiam

PS. w Smart stillu napewno można destylować coś mocniejszego niż woda, tyle że max wydajności oscyluje w okolicach 70%
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: rekinek »

Za 1000 chcesz kupić coś takiego ,twoja sprawa jak nie masz co z pieniędzmi robić.Najpierw poczytaj forum i dopiero zabieraj się za kupno, za tą kasę to kupisz na pewno coś bardziej odpowiedniego do naszego hobby ,a jak masz trochę zdolności to sam zrobisz za połowę tej sumy -pozdrawiam ;) Kolega dobrze ci podpowiada,sam mam coś podobnego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: Pierino »

rkarolek pisze:Pytanie czy duża różnica jakościowa byłaby między mikro a tym większym?
I czy do nich warto dokupić kolumnę do węgla aktywnego?
Poza wydajnością, wielkiej różnicy nie będzie. Wciąż to są jednak destylatory proste dedykowane głównie do destylatów smakowych. Jeśli chcesz uzyskiwać spirytus 96%, to zainteresuj się kolumnami rektyfikacyjnymi. Wówczas nie będą ci potrzebne żadne węgle aktywne.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: radius »

@rkarolek, może zainteresuje cię także ten temat - http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... t7313.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: rekinek »

Pierino, o czym ty piszesz na takim sprzęcie tylko z płaszczem wodnym podłączonym na szybkowarze ja otrzymuje tylko 95% CZYSTEGO BEZ ZAPACHOWEGO TRUNKU. Poczytaj troszkę. Do http://destylatorymiedziane.pl/pl/desty ... still.html można dokupić przystawkę refluxową i będzie ok, ja pędzę jeden raz i nie przepuszczam przez węgiel, nie ma takiej potrzeby.

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: Pierino »

Rekinek, oczywiście masz rację, że na potstilu można uzyskać 95%. Sam ponad rok do niedawna działałem na spiralstillu. Jednak jest to okupione niższą wydajnością i większymi stratami. Poza tym 95%, a 96,5%, to jednak jest różnica. Nie powiesz że Twój urobek jest równie czysty jak ten uzyskany z dwukrotnej rektyfikacji na kolumnie.
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: rekinek »

Zgodzę się z tobą 95 a 96% to różnica ale piłem urobek z różnych sprzętów o wiele droższych od mojego i nie czułem różnicy .Nawet na lepszym sprzęcie można zepsuć spirytus jak się nie potrafi poprawnie prowadzić procesu .Nie prowadzę badań laboratoryjnych jak inni i nie mogę ocenić czystości urobku ,ale jak nic nie czuje oprócz spirola i w smaku jest ok ,to mi to wystarcza a strat chyba nie mam po stabilizacji od początku do końca 95% -to jest tylko moje zdanie.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: golec269 »

Panowie wejdę Wam w słowo,już po jednej rektyfikacji na kolumnie można uzyskać spirytus klasy LUX . Badania przedstawiono na forum, trzeba tylko dokładnie przeprowadzić proces.
@rekinek najważniejsze aby Tobie smakowało . Wraz z wiekiem oczekiwania rosną. ;)
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: rekinek »

I tu się Tobą zgodzę .Badania badaniami ale żeby gębie smakowało -to jest badanie :D

wicher__91
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 24 gru 2012, 13:30
Re: Smart still - warto?

Post autor: wicher__91 »

Witam panowie przypne się do tematu . Jaki sprzęt wybrać na pierwszy? Chodzi mi o spirytus . Najprostszy w obsłudze żebym niczego nie "spsocił".

lukaszcz
30
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 16 sie 2010, 21:13
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: lukaszcz »

Witam. Tez zmagałem się z takimi samymi problemami ja Ty. Moim zdaniem wszystko co można osiągnąć w niewielkiej kuchni i na kuchence gazowej to:
http://alkohole-domowe.com/forum/topic3591.html

mark135
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2016, 16:37
Podziękował: 4 razy
Re: Smart still - warto?

Post autor: mark135 »

Czesc rkarolek, ja tez szukam smart stilla, napisz czy go kupiles. Smart still markowy kosztuje okolo 180 funtow ja znalazlem za 46. Napisz co w nim pedzisz, ja mam nastawy wina komercyjne merlot, cabernet, kupione po znizce w tesco. Pojemnik ma 4litry czyli mozna tam wlac okolo 3.6 litra wynik koncowy powinien byc okolo 0.7 litra powyzej 60 proc . Mam refraktometr do swoich celow. Czy stosujesz jakis dimmer czy pedzisz na zywca. Jak uszczelki? Podobno bardzo szybko sie zuzywaja. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”