Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tokaro
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 09:10
Krótko o sobie: Ciekawy świata, lubiący się uczyć i robić samemu wszystko co się da - od remontów, napraw - aż po alkohole, wędliny, pieczywo itp... :)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 4 razy

Post autor: Tokaro »

Witam serdecznie kolegów "Psotników". Od kilku lat robię wina i w tym temacie czuję się już w miarę mocny. Przyszedł jednak czas aby spróbować sił w dziedzinie destylacji. Docelowo chciałbym osiągnąć zarówno czyste smakowo destylaty jak i destylaty "Whisko-podobne". Budżet który chcę przeznaczyć na pierwszy sprzęt to 500 zł. Na znanym serwisie aukcyjnym wypatrzyłem dwa destylatory w moim budżecie - linki poniżej. I tu prośba do Was - o pomoc w wyborze - lub doradzenie zakupu czegoś innego (jeśli oba destylatory to złom) :)

http://allegro.pl/destylator-17-l-szybk ... 66798.html

http://allegro.pl/destylator-15-l-szybk ... 54859.html

pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Zygmunt »

www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tokaro
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 09:10
Krótko o sobie: Ciekawy świata, lubiący się uczyć i robić samemu wszystko co się da - od remontów, napraw - aż po alkohole, wędliny, pieczywo itp... :)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 4 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Tokaro »

Odrzuciłem wcześniejsze dwie propozycje i zastanawiam się nad propozycją Zugmunta. Myślę też nad tym destylatorem:
http://allegro.pl/destylator-17l-zimne- ... 62614.html - Jeżeli jeszcze ktoś ma chwilę czasu to bardzo proszę o doradzenie w zakupie :) Tak jak pisałem - to sprzęt na początek, być może za jakiś czas zainwestuję w coś porządnego.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: golec269 »

Witaj Tokaro. Z allegro sobie odpuść. Bierz sprzęt który zaproponował Ci Zygmunt-nic lepszego nie znajdziesz w tych pienążkach. Kup z kegiem przyda się na przyszłość do rozbudowy. Na tym sprzęcie już coś z tych winek fajnego zrobisz.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: eldier »

Ewentualnie jakbyś jednak w KO celował to możesz spróbować u Kuli
http://stalowkasklep.pl/potstill-ps60g1-p-783.html
Trochę poza Twoim budżetem (pot-still +zbiornik), ale od razu dostajesz ładny deflagmator z kołnierzem do którego bez większych przeróbek w razie potrzeby dołożysz kawałek rury z głowicą i będziesz miał pełnoprawną kolumnę :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tokaro
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 09:10
Krótko o sobie: Ciekawy świata, lubiący się uczyć i robić samemu wszystko co się da - od remontów, napraw - aż po alkohole, wędliny, pieczywo itp... :)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 4 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Tokaro »

Wielkie dzięki Panowie za pomoc - przemyśle jeszcze sprawę, ale w ciągu kilku dni coś na pewno zakupie i dołączę do jakże zacnego i elitarnego grona Psotników! ;)
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: seneka »

Dobrze Ci koledzy radzą Zygmunt Albo Kula i nie kombinuj. Ja mam osobiście podobny sprzęt od Zygmunta i jestem zadowolony
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: silvio2007 »

Tak szczerze, życie to nie koncert życzeń.
Za 500 złotych nie kupisz nic uczciwego, chyba, że już masz kega.
Wydasz pieniądze a najdalej za pół roku będziesz psioczył, że można było dorzucić parę stówek i mieć sprzęt dobry albo świetny.
Sprzęty od Kuli i Zygmunta pewnie są dobre ale nie zmieścisz się w swoim budżecie
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tokaro
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 09:10
Krótko o sobie: Ciekawy świata, lubiący się uczyć i robić samemu wszystko co się da - od remontów, napraw - aż po alkohole, wędliny, pieczywo itp... :)
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 4 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Tokaro »

Spokojnie, podziałam na sprzęcie za 500zł pół roku, może rok, sprzedam gdzieś dalej, doinwestuje w coś lepszego :) Przecież nie kupuje na allegro byle szybkowaru z chłodnicą za 189 zł :)

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Imbir »

Robisz wina czyli pewnie będziesz chciał zrobić Brandy... A więc nie kombinuj z szybkowarami tylko szukaj kega i bierz miedziaka który się mieści w Twoim budżecie do Zygmunta. i szybko wybij sobie z głowy szybkowary, 15-17l... śmiech na sali.Będziesz ślęczał przy garze cały dzień a destylatu wykapie Ci na jedno rozlanie. http://destylatorymiedziane.pl/pl/desty ... a_ogrodowa
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Pretender »

Ehhh...dlaczego każdy nowy CHCE się przewracać?! Po to jest forum i po to niejeden już sie przewrócił, żeby inni uczyli sie na jego błędach.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: jurek1978 »

No nie każdy nie każdy. Ja osobiście czytałem długo też bym pewnie kupił jakiś szybkowar albo jakieś odstojniki ale po lekturze forum kupiłem 3 lata temu jako pierwszą maszyne od razu pełnowymiarową kolumnę wypełnioną sprężynkami. I to był najlepiej wydane w moim życiu pieniądze :). Zmieniłem tylko z czasem zbiornik na większy a kolumna została :) Ale nic na siłę jak ktoś sobie myśli że za 500 zł kupi dobry sprzęt to niestety. Jeszcze to co od Zygmunta to jest fajne z połączeniem z keg-iem ale do owocówek czy whisky.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Drupi »

Ja też przy zakupie pierwszego destylatora jako nic nie znający się na tej sztuce destylacji, przeraziłem się ceną ,( nawet tych zimnych palców) a teraz mam super sprzęt , raz wydane pieniądze, ale wiem że wiele lat nie będe musiał nic kombinować i latami wydawać pieniądze na zmiany.
Proponuje wszystkim, komu zależy na czymś dobrym a mają ograniczony budżet : popytajcie rodziny, szwagrów, kuzynów, i KUPCIE PORZĄDNY SPRZĘT NA SPÓŁKE . Tam się nie ma co zepsuć. Upoważnijcie jednego do czyszczenia wypełnienia miedzianego . Jak się robi na wlasne potrzeby sprzęt jest potrzebny raz, albo dwa razy w roku ( np. jak robi się coś z owoców ) .
Pozdrawiam.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

tomikwar
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 9 lis 2015, 22:19
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: tomikwar »

W 100% popieram ja też rozważałem zakup taniej aparatury ale po dłuższym czasie wybór padł na sprzęt profesjonalny. Co prawda jeszcze nie mam go w domu ale już niedługo :D

ptasiek007
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 17 wrz 2013, 12:11
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: ptasiek007 »

Witam, podłączę się do tematu. Trafiłem na ten wątek i przymierzam się do kupna jednego z tych dwóch zestawów, na kegu 30l. Przygodę dopiero chciałem zacząć z mocniejszymi trunkami, po zrobieniu kilku win i warek. Zapewne chciałbym zrobić czysty bimber jak też i spróbować ocalić niektóre wina. Pytanie, czy bardziej przyszłościowy do okazjonalnego pędzenia jest miedziany zestaw - mam obawy co do wymiany medium w deflegmatorze, czy też stalowy, mimo że droższy to daje możliwość rozbudowy. ale jak wydaje ponad 500zł to 200zł w tą czy drugą nie gra roli, ważniejszy komfort pędzenia i jakość okazjonalnego przyzwoitego trunku.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: seneka »

A ja bym nie demonizował.Napisał kolega przecież że za jakiś czas ma zamiar zmienić sprzęt. I tak dobrze zrobił że zapytał na forum. Pierwotnie chciał kupić totalny szrot z allegro. Mam zarówno kolumnę jak i podstawowy sprzęt od Zygmunta i uważam że przez rok można się wiele nauczyć a za rok systematycznie odkladając nabędzie i lepszy sprzęt i praktykę.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Pretender »

Jak kto woli, ja jednak uważam, że jeśli za jakiś czas mam zmieniac na sprzęt pro to po co dwa razy płacić? Gdzie tu ekonomika?

ptasiek007
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 17 wrz 2013, 12:11
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: ptasiek007 »

Przypominajaco piszę,czy ktoś z doświadczonych użytkowników jest mi w stanie skonfrontować te dwa poty? Skłaniam sie do Kuli,ze wzgledu poniekad na estetykę,odkręcaną głowice,wieksza średnice rury,ale wolałbym poznać wasza opinię.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: jpiwek »

A widziałeś w jakieś destylarni alembik ze stali? Jak ma byc pot-still, to tylko miedziany.

ptasiek007
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 17 wrz 2013, 12:11
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: ptasiek007 »

Przyznam że nie widziałem, ale mało widziałem. Chciałem ten problem obejść na rzecz zmywaków miedzianych,które zawsze mogę wymienić, bo sprzęt nie tylko miałby służyć do przeróbki nieudanych win, ale także cukrówek i w momencie potrzeby przeskakuję na zmywaki inne. Nie przemawia do mnie stała głowica,czy też mała średnica, jeśli się ale jeśli się mylę to proszę poprawić mnie.

t1o9m8e6k
50
Posty: 93
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 14:35
Ulubiony Alkohol: likier kawowy
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: t1o9m8e6k »

Kilka lat temu miałem podobne dylematy. Najpierw kupiłem na Allegro formę "wieszaka". Z nikim nie konsultowałem tego zakupu. Oczywiście kolumna z KO i naszymi "kochanymi" odstojnikami. Przy prowadzeniu procesu próbowałem udoskonalać własny urobek. Dodałem wypełnienie miedziane, inaczej odbierałem przedgony... bla. bla. bla. Wkurzyłem się i kupiłem "profesjonalistyczną" kolumnę rektyfikacyjną od Zygmunta, która była już kilkukrotnie przerabiana zgodnie z panującymi standardami (bufor, OVM, OLM). Dlaczego o tym piszę? Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tak było w moim przypadku. Myślałem, że ten wieszak wystarczy na długie lata. Nie wystarczył.
Gdybym dzisiaj musiał kupić pot-still to wybrałbym... właśnie, który? Z dużym prawdopodobieństwem miedziany, ale poniższy:
http://destylatorymiedziane.pl/pl/desty ... laczace_do
Wielkość kega, wypełnienie czy rodzaj grzania (wg mnie wyłącznie grzałki) to indywidualna sprawa kupującego.
Ten od kuli:
http://stalowkasklep.pl/potstill-ps60g1-p-783.html
też jak najbardziej do zaakceptowania. Obydwa mają możliwość rozbudowy do "pełnoprawnej" kolumny rektyfikacyjnej. Zaczynasz destylować na pot-stillu, a po pewnym czasie stwierdzasz: chcę więcej. Najlepiej 96,5% bezwonny i neutralny w smaku. I jesteś w domu, ponieważ bazę do rozbudowy posiadasz. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo $$$
Podpisuję się pod postami wyżej: nie powielajcie naszych błędów, kupujcie rozważnie, aby nie wydawać bezsensownie pieniędzy.
Pozdrawiam! :D
Niedawno przeczytałem w gazecie, że picie alkoholu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Doszedłem do wniosku: gra nie jest warta takiego ryzyka. Dlatego przestałem czytać gazety.
Awatar użytkownika

mshpl
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 24 lip 2009, 15:17
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: mshpl »

A czy ktoś uźywa np kolumny i dodatkowo ma pot stilla do smakówek? Czy lepiej pracyje się ze smakówkami na kolumnie czy na pot stillu? Mam kolumnę ale denerwuje mnie to wyjmowanie i wkładanie sprężynek (kolumne mamy w 3 osoby i trzeba co chwilę wyjnować i wkładać).

Jaki byłby koszt odpowiedniego pot stilla mając kega na tri clamp z grzałkami itp. I czy do takiego pot stilla do owocówek / zbożówek trzeba w pot stillu mieć jakieś wypełnienie? Czy sama rura miedziana?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Niezadowolenie jest oznaką ambicji. Jest paliwem, które podtrzymuje ogień.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: jpiwek »

Ja sobie kupiłem od zygmunta przystawkę samą i używam jej z dolną częścią kolumny bez wyjmowania z niej sprężynek. Znacznie większe tempo odbioru. Przydatne przy łiskaczu, ryżu i do strip'ingu.

t1o9m8e6k
50
Posty: 93
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 14:35
Ulubiony Alkohol: likier kawowy
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: t1o9m8e6k »

Posiadam wyłącznie kolumnę rektyfikacyjną. Jeśli miałbym bawić się w smakówki to działałbym systemem LM lub OLM - odkręciłbym go mocniej żeby mniej %%% powracało na wypełnienie. W takim przypadku destylat jest słabszy, ale bardziej czuć aromaty. Wg mnie nie ma potrzeby posiadania kolumny rektyfikacyjnej i pot-stilla. Regulując zaworek LM/OLM decydujesz co chcesz uzyskać. Ja zawsze przeprowadzam proces, aby uzyskać czysty i neutralny w zapachu produkt 96,5%, który jest dla mnie bazą do wódek smakowych, nalewek i likierów.
Co do ceny to pytaj Zygmunta. Wyjaśni Ci wszystko i podpowie najlepsze rozwiązanie będące zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Sama miedź/rura miedziana to przede wszystkim wyłapywanie związków siarkowych odpowiadających za zapach zgniłych jaj. A co do wypełnienia to warto zastosować chociażby zmywaki. Ja jednak wolałbym dorzucić trochę grosza i kupić sprężynki pryzmatyczne z KO. Po pierwsze mają lepszy parametr P/V chociaż przy destylatorach prostych nie jest on aż tak bardzo istotny, ale w głowie świtałaby mi myśl: jeśli jednak zdecyduję się na rozbudowę do kolumny rektyfikacyjnej to sprężynki będą pasować idealnie.
Niedawno przeczytałem w gazecie, że picie alkoholu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Doszedłem do wniosku: gra nie jest warta takiego ryzyka. Dlatego przestałem czytać gazety.
online

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Szlumf »

mshpl pisze:A czy ktoś uźywa np kolumny i dodatkowo ma pot stilla do smakówek?............
Jaki byłby koszt odpowiedniego pot stilla mając kega na tri clamp z grzałkami itp.
Ja używam zwykłej kolumny do spirytusu a kolumny półkowej do smakówek. Masz już kocioł i głowicę. Potrzebujesz 3 do 5 półek. Jak będziesz robił samodzielnie to koszty najprostszych ale w pełni funkcjonalnych będą od 300 do 500zł.
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: rekinek »

Wita ja mam coś podobnego jak sprzęt ZYGMUNTA tylko z płaszczem wodnym na deflegmatorze i robię na nim zajebiste smakowe i cukrowe trunki, z płaszczem wodnym po stabilizacji leci od początku do końca procesu ponad 94% czyściochy i poco mi kolumna za parę tysi. Ważne jak sprzętem operujesz.

t1o9m8e6k
50
Posty: 93
Rejestracja: piątek, 22 lip 2011, 14:35
Ulubiony Alkohol: likier kawowy
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: t1o9m8e6k »

rekinek - czy możesz wrzucić jakąś fotkę swojej aparaturki?
Niedawno przeczytałem w gazecie, że picie alkoholu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Doszedłem do wniosku: gra nie jest warta takiego ryzyka. Dlatego przestałem czytać gazety.
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: rekinek »

Witam oto mój sprzęcik .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zawal_zwal
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 7 lip 2016, 20:02
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: zawal_zwal »

Witam serdecznie :) Chciałem podpiąć się pod temat i zasięgnąć opinii ekspertów odnośnie wyboru sprzętu do psocenia. Budżet jakim dysponuje to ok. 1500zł +/-. Głównie chciałbym puszczać nastawy owocowe, okazjonalnie cukrówkę. Przeczytałem już setki postów i mam nadal mętlik jeśli chodzi o wybór odpowiedniego destylatora. Proszę o podpowiedź i ewentualnie wskazanie godnych polecenia "producentów"

mir977
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 25 paź 2013, 15:30
Podziękował: 3 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: mir977 »

Panowie próbuje otworzyć własny wątek ale coś ciągle jestem blokowany, więc napisze tutaj zapytanko.mam doswiadczenie w pędzeniu na zwykłym sprzęcie typu odstojniki i sama chłodnica.obecnie jestem po samodzielnym wykonaniu kolumny 110 cm i średnicy 61 cm,z trzema zimnymi palcami.połączone to będzie oczywiście z kaną nierdzewną i chłodnicą również z nierdzewki.Chce wykonywać dobry i czysty bimberek(żadne tam smakówki).no i myśle o wypełnieniu całej kolumny miedzią.Czy to dobry pomysł i czy kolumne wypełnia się całą włącznie z zimnymi palcami,bo jakoś tego nie moge znaleść w necie.dzięki za podpowiedzi.

Mod.
Pisz z poszanowaniem zasad pisowni!

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: silvio2007 »

Kolego mir977, pieprzysz się ze sprzętem sprzed pół wieku, z odstojnikami. Dojrzałeś do zmiany sprzętu i co? Chcesz zainwestować w ZP? Ja zaczynałem od zimnych palców, które sam wykonałem, było ok, ale od trzech lat używam Aabratka i nigdy więcej nie wrócę do paluchów. Można powiedzieć, że Aabratek jest sprzętem niemal bezobsługowym w porównaniu do ZP. Jeśli cię przerażają koszty zakupu gotowej kolumny to napisz do mnie w wiadomości prywatnej dam ci namiary na niedrogiego gościa.
I nie wracaj nawet do tematu zimnych palców

kons18
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 19 lip 2016, 22:37
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: kons18 »

Witam wszystkich.Przede mną również wybór pierwszego sprzętu do destylacji.Z tego co dotychczas przeczytałem na forum wyciągnąłem wniosek : za jakość trzeba zapłacić.Wybór padł na kolumnę typu Aabratek z dodatkową chłodnicą Liebiega do systemu VM. Konkretny sprzęt znalazłem na OLX http://olx.pl/oferta/destylator-aabrate ... 7SHvt.html.Może opis jest nie do końca precyzyjny,ale w skład wchodzi keg 50 l wraz z grzałkami 2x2000W,kolumna 140cm wraz z chłodnicą Liebiega do systemu VM oraz zaworki tak jak na zdjęciach.Trzeba jeszcze dokupić wkłady miedziane.Proszę o opinie czy to dobra cena jak na ten sprzęt?
Awatar użytkownika

mati881203
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 26 lip 2015, 18:38
Krótko o sobie: ....
Ulubiony Alkohol: Każdy zrobiony nie przez konsorcjum
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: mati881203 »

Koledzy i ja dołączam swoja prośbę odnośnie zakupu aparatury, razem z kumplem chcemy przeznaczyć na ten cel ~1000pln i teraz moje pytanie na co sie zdecydować?
Domyślam się ze z czasem każdy z Was zaczął udoskonalać swój sprzęt, dodawać różne rzeczy itp. Nam zależy na tym aby w tej cenie kupić solidną bazę na której rozpoczniemy swoje eksperymenty i posłuży nam przez jakiś czas.
Zapewne w będziemy chcieli zrobić jakąś cukrówkę, zbożówkę, owocówkę może jakby była możliwość śliwowicę. Przeglądając forum i portale aukcyjne ja jako laik w tym temacie jedyne co nabrałem to mętlik w głowie. Jaki Keg wybrać czy ogrzewany gazem czy elektrycznie? Jakie są różnice? Osobiście chyba wolałbym aby był ogrzewany gazem na taborecie. Z góry dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem i odpowiedź.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: robert4you »

Najlepsze wyjście na początek to coś podobnego do kolumny z postu powyżej. Grzanie obowiązkowo elektryczne. Niestety 1 tyś pln może być mało.
************************************************************************

kaczor189
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 14 sie 2016, 17:52
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: kaczor189 »

Cześć :) posiadam w domu taką oto kolumnę ojca https://destylacja.com/pl/p/DESTYLATOR-MIDI-30-PLUS/8, chyba CM ze wspólnym obiegiem cieczy chłodzącej, wódeczka leci z tego bardzo dobra, 95%. Osobiście chciałbym zacząć przygodę z whisky ale niestety na tym sprzecie mi się to nie uda. Zastanawiam się czy dokupić np. coś takiego http://stalowkasklep.pl/potstill-ps60g1-p-783.html ( miedziany potstill który był tutaj proponowany nie nadaje się dla mnie ponieważ mam kega do powyższej kolumny ze złączem sms) do produkcji whisky i innych smakowych wódek, czy może oddać w rozliczenie to co mam z tatą i kupić jeden sprzęt na którym zrobię i whisky i dobry spiryt ? Czytałem że z CM, zimne palce, lecą najlepsze smakowe, ale jak z dobrym spirytem ? Takie coś: https://destylacja.com/pl/p/DESTYLATOR-MEGA-30/15 a może aabratek https://destylacja.com/pl/p/DESTYLATOR- ... lumna/2086 ?

Kapusta
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 21 sie 2016, 20:44
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Kapusta »

Podłączę się pod temat ;) Przeglądam strony różnych sklepów i trafiłem na destylatorymiedziane.pl. Później się okazało, że sklep należy do Zygmunta z tego forum. Jako, że jestem kompletnym laikiem chcę poznać wasze opinie na temat Kolumny Elite http://destylatorymiedziane.pl/pl/kolum ... -lmvm.html
Co o tym sądzicie, czy będzie to dobry zakup dla początkującego? Chcę od razu kupić coś porządnego, a nie bawić się w szybkowary i inne badziewia.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Zbynek80 »

Skoro jesteś takim totalnym laikiem to poczytaj troszkę rozejrzyj się za sprzętem i zastosowanymi rozwiązaniami, popatrz na ceny i może sam sobie odpowiesz. Napisz też co chciałbyś robić, czy głównie czysty spirytus czy też smakówki itd ? No i czy chcesz koniecznie miedź a może jednak k.o
Według mnie w/w kolumna jest zdecydowanie za droga jak na zastosowane rozwiązania itd.

Kapusta
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 21 sie 2016, 20:44
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: Kapusta »

Chcę robić 96% oraz ewentualnie śliwowice. Nie upieram się koniecznie przy miedzi, ale jak dotąd to polecano mi ją.
Awatar użytkownika

arturro009
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 22 wrz 2016, 23:52
Krótko o sobie: Alkohol gwałtownie odstawiony od organizmu czyni ogromne spustoszenia!!!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 7 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: arturro009 »

Witam!
Potrzebuję pomocy w wybraniu sprzętu. Chciałbym robić spirytusik więc znalazłem coś takiego:
http://inoxtrade.pl/destylatory/destylator-lm-vm-detail
Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prośba o pomoc w wyborze destylatora

Post autor: robert4you »

Jest ok.
************************************************************************
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”