Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.

lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 10:06
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: lukasz743 » czwartek, 24 mar 2016, 17:34

Odświeżam temat bo ma potencjał i według mnie warto eksperymentować w tym kierunku. Na poczatek potwierdze przypuszczenia Szlumfa z końca ostatniego posta, przynajmniej połowicznie :) . Przeprowadziłem destylacje nastawu owocowego na takim zestawie:
-zbiornik z buforem (miska, niestety tylko 0,9L)
-30 cm pustej rury 60,3 mm
-OLM
-30 cm stalowych SPP
-głowica Aabratek
Pomiar temp. na głowicy, 2 cm pod OLM i cieczy w buforze.
Mimo braku jakichkolwiek miedzianych elementów zapach siarkowodoru pojawił się tylko w przedgonach odbieranych z głowicy. Destylat z OLM nie miał żadnych "jajecznych" naleciałości. Niestety odebrałem tylko niecały litr bo musiałem zwinać sprzęt więc nie wiem czy bufor w końcówce procesu spełnił by swoje zadanie. Podejrzewam, że nie skoro przedmówca poleca większy. Otwór w zbiorniku ~170 mm, ogranicza zastosowanie większej miski.
Taki zestaw jest według mnie OK, ale chodzi mi po głowie mała modyfikacja. Otóż posiadam shotguna, którego wstawiłbym zamiast stalowych SPP. Płaszcz z rury 60,3 mm, wewnatrz 7 rurek ø12×1, długość czynna 250 mm, dokładna regulacja przepływu wody. Nie pracowałem nigdy na CM-ie a wielu chwali przydatność tego systemu do robienia smakówek. Proszę o Wasze opinie i sugestie czy jest w ogóle sens, a jeżeli tak to interesuje mnie sposób podłaczenia wody.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

boxer1981228
700
Posty: 714
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 16:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: boxer1981228 » piątek, 25 mar 2016, 01:06

Rozdziel wodzę na skraplacz w głowicy i na shotguna. Ja ostatnio też zaczynam sprawdzać przydatność CM-a do smakówek i podłączenie tak jak u ciebie na pierwszym foto nie zdało egzaminu. Lekko wodę odkręciłem to mi dołem nie puszczało, jak przykręciłem to w głowicy nie skraplało tego co dół przepuścił. Ja smakówki robię na 80 cm SP i na to dokręcam przystawkę CM. Więcej nie podpowiem bo dopiero jestem po jednym procesie na tym sprzęcie ;).

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Posty: 4886
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 12:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: lesgo58 » piątek, 25 mar 2016, 05:13

lukasz743
Moim zdaniem zastosowanie shotguna nic Ci więcej pozytywnego nie wniesie. A niepotrzebnie skomplikuje Ci zrobienie całego zestawu. Tak naprawdę bufor nad OLM w postaci rury wypełnionej sprężynkami załatwia wystarczająco sprawę. Ma do spełnienia 2 rzeczy. Na początku wyłapać przedgony i dodatkowo już później niechciane smrody. Robi to perfekcyjnie.
Ja też przeprowadzałem w tym kierunku eksperymenty. I także z pozytywnym skutkiem. Jednak w odróżnieniu od szlumfa używałem refluksu tylko przy odbiorze przedgonów. Reszta gonu szła przez OLM na maksa. Jednak nie używałem bufora stabilizującego, bo uważałem to za zbędne. Nic nie wnoszące do procesu. Jednak po zastanowieniu myślę, że pomysł wart spróbowania i zweryfikowania. Bo to dopiero nam powie na ile ten bufor cośkolwiek pozytywnego wniesie do destylacji.
Zauważyłem przy destylacjach robionych na półkowej, że próba zatrzymania pogonów pomimo kontroli refluksu i zwiększania pojemności dolnej półki nic nie dawała. Nawet operowanie mocą grzania. Mimo wszystko powyżej 96*C w kegu (temperatury rzeczywistej) zaczynają pojawiać się wredne absmaki pogonowe. Chociaż aromaty tego nie zdradzały. I były jak najbardziej OKey.


lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 10:06
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: lukasz743 » piątek, 25 mar 2016, 15:02

@bokser

Zgadzam się, miałem te same objawy przy zasilaniu na dole. Dlatego na zaworze na dole shotguna ma być powrót wody, wejście na głowicy i tam też przelew. Foto rozjaśni ten opis. Czy takie podłaczenie chłodzenia będzie działać poprawnie, nie wiem, sugestie mile widziane.

@lesgo

Zatem shotguna wykorzystam do redestylacji odpadów. Chcę sprawdzić jak zadziała w doczyszczaniu surówki (powyżej 96°C w zbiorniku+poczatek odbioru z OLM).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Drupi
750
Posty: 750
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: Drupi » piątek, 25 mar 2016, 19:07

Witam. Podepne się pod temat. Jeszcze nigdy nie puszczałem smakówki na takim sprzęcie. A gdyby zamiast tego wszystkiego od początku do końca wszystko ciągnąć z refluksem, z górnego zaworka LM, i dzielić odpowiednio frakcje przedgony na smak, zapach, potem serce, a pogony po skoku temperatury na 10 półce, nic nie odbierając z OLM ? Było by to chyba bardzo podobnie jak w ZP na którym jest opińja, że wychodzą niezłe smakówki. Czy byłby to dobry prostszy, sposób na pociągnięcie smaku np. śliwowicy ?
I like noble drinks.


Szlumf
1900
Posty: 1922
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 21:40
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: Szlumf » piątek, 25 mar 2016, 22:57

Drupi pisze:...... wszystko ciągnąć z refluksem, z górnego zaworka LM, i dzielić odpowiednio frakcje przedgony na smak, zapach, potem serce, a pogony po skoku temperatury na 10 półce, nic nie odbierając z OLM

Co ma do smakówek 10-ta półka? Sorry ale poczytaj o destylacji smakówek na kolumnie. Jest tego sporo. Jak chcesz coś w rodzaju CM to na odpowietrzenie Aabratka załóż odbiór do jakiejś chłodnicy
i będziesz miał CM.


boxer1981228
700
Posty: 714
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 16:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: boxer1981228 » sobota, 26 mar 2016, 02:17

@lukasz743

Ja teraz zastosuje zwykły rozdzielacz z zaworkami :
Obrazek
Na bank zda egzamin ;)


lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 10:06
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: lukasz743 » niedziela, 27 mar 2016, 12:40

Odświeżyłem i sprowokowałem offtop ;)
Intryguje mnie CM i wykorzystam go do destylacji smakowych, ale temat jest o OLM, który dla mnie jest prostym i dobrym sposobem na destylaty smakowe. Koledzy przedstawili swoje próby na wypełnieniu, z miedzią, na kolumnie półkowej więc jakieś wnioski z uzyskanych efektów mogą podrzucić. Ja zostawiam pusta rurę bo takie smaki chce uzyskać.

Jakie macie sugestie co do temperatury wody na wyjściu :?: Czy przedział 50-60°C jest odpowiedni?


lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 10:06
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: lukasz743 » czwartek, 26 maja 2016, 15:24

Mineło 2 miesiace :oops: więc wypada opisać doświadczenie z powyższych moich postów.
Na poczatek podziękowania dla Dave i gary1966, którzy rozpoczeli dyskusje w tym watku opsujac sposoby prowadzenia procesu z użyciem OLM oraz lesgo i Szlumf piszacy o destylacji bez miedzi. Ok koniec wazeliny :lol: przechodzimy do konkretów.
Zestaw to: zbiornik 30 L w płaszczu wodnym, 30 cm pustej rury, OLM, 30 cm stalowe SPP, głowica Aabratek bez powiększonego jeziorka (poj. +/- 10ml).
Nastaw owocowy gęsty przetrzymany (nastawiony w połowie października'15)
Do tej pory destylaty owocowe robiłem głównie na 2 razy: szybki strip i destylacja z podziałem na frakcje. Stosowałem wypełnienie i refluks albo pusta rure i zero powrotu. Niestety zawsze coś mi nie pasowało bo po drugim razie gubiły się aromaty które uważam za pożadane. Kolejny problem to przedgon :twisted: zasraniec umie zapaskudzić wydawałoby się udany gon. Dlatego, czemu nie użyć pustej rury (naprostszy potsill) dla smaku i odcinka wypełnienia z głowica dla dobrego odcięcia frakcji lekkich.
Wykorzystałem sposób Dave'a: po rozgrzaniu zredukowałem moc do 800 w i na niej stabilizowałem, co 15 min otwierajac zawór w głowicy na max przez 30 sek. Każde opróżnienie to ok. 40 ml płynu co daje w sumie poniżej 200 ml zagęszczonego przedgonu. Po tej fazie ustawiam zawór LM na 1krople na 3-5 sek i tak do końca procesu. Zdecydowanie polacam tym którzy maja niewielkie pojemności jeziorka w głowicy.
Po przedgonach czas na serce: pierwsze 50 ml z OLM na przepłukanie jeziorka i dalej w buteleczki 100ml. Temperatura pod OLM szybko rośnie uzyskujac wartość bliska tej w zbiorniku. Ilość tak odebranego serca zależy tylko od własnego poczucia smaku, ja odbieram do 93°C poniżej OLM i oceniam co się nadaje a co nie. Uprzedzam że ilość destylatu nie powala, destylujemy nisko procentowy nastaw i chodzi głównie o aromat i smak.
Po odbiorze serca zwiększam moc do 2200 w i zbieram wszystkp jako strip do kolejnego gotowania. W sumie to dalej robię na 2 razy :lol: ale serce z pierwszego to debaściak, już po miesiacu wyraźnie dobrze smakuje, z drugiego smaki jeszcze się nie uwypuklaja.
Według mnie jest to dobry sposób na owocówki i polecam OLM do tego rodzaju destylacji.

Awatar użytkownika

Linbaba
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 7 cze 2018, 06:26
Załączniki
Re: Destylat smakowy na OLM

Postautor: Linbaba » wtorek, 21 maja 2019, 08:40

Już prawie trzy lata minęło od ostatniego wpisu w temacie, a ponieważ nie mogę znaleźć interesującej mnie informacji postanowiłem go trochę odświeżyć . Prowadzenie destylacji prostej za pomocą obniżonego odbioru OLM, jak można tu przeczytać daje dobre rezultaty, natomiast trudno jest znaleźć wzmianki na temat odbioru OVM .
Próbował ktoś może w podobny sposób z dobrym rezultatem prowadzić proces destylacji tą metodą ? , czy może jednak OVM do tego się nie nadaje .


Wróć do „Ogólnie o destylacji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości