Pierwsza destylacja - gdzie jest błąd?

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
camel7771
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 10 lut 2016, 21:39
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: camel7771 »

Witam. Wczoraj destylowałem pierwszy raz na sprzęcie zbiornik 50 litrów z płaszczem wodnym, kolumna 100 cm wypełniona, na górze 5 zimnych palców, grzałki 2x 2000 w, i sterownik temperatury. Na początku do pierwszego kapania chodziły 2 grzałki,później wyłączyłem grzałkę od nastawu i tylko woda grzała ( tak doradził mi producent ) temperatura 78 - 79 stopni na kolumnie i w ciągu 3 godzin ukapało 2,5 litra 90 % ( nie licząc 300 ml. na początku które wylałem ) i po tych 2,5 litra przestało kapać. Gdzie jest problem? Woda miała temperaturę 90 stopni, nastaw 85 stopni, na kolumnie 78 stopni i nic już więcej nie kapnęło. Nastaw był z kukurydzy 8 kg. 50 L wody 7 kg. cukru drożdże do nastawów zbożowych z okowity typu vodka 2 paczki, 2 tygodnie siedziało w beczce ładnie pracowało, cukromierz zanurzył się cały, ale martwi mnie stężenie alkoholu w nastawie bo alkoholomierz pokazywał max. 2 % chyba że coś błędnie mi pokazało ale postanowiłem to przepuścić. Co jest nie tak? Czemu już więcej nie leciało? Nastawu w zbiorniku jest jeszcze pół ale już do wylania, sam już nie wiem co jest nie tak, czy po prostu nastaw był zły? Pomoże ktoś albo doradzi co mógłbym zrobić następnym razem? Może nie powinienem wyłączać tej drugiej grzałki, ale na jednej poszło bez problemu 2,5 litra, temperatura była a towaru brak...proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Raknor
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 4 sie 2015, 14:26
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pierwsza destylacja - gdzie jest błąd?

Post autor: Raknor »

Sterownik temperatury? A po co? Poczytaj o destylacji prostej, zobacz jak od stężenia alkoholu w nastawie zależy temperatura wrzenia. Śmiało mogłeś grzać do 95 stopni w nastawie, zamiast przestawać przy 90. To nie kolumna, tu się nie stabilizuje temperatury a tym bardziej elektronicznie.

Alkoholomierz w nastawie? Nic nie pokaże, takie urządzenie mierzy gęstość i jest wyskalowane dla mieszaniny czystej wody i alkoholu (i dla 20 stopni temp cieczy).
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Pierwsza destylacja - gdzie jest błąd?

Post autor: radius »

Raknor pisze:To nie kolumna...
Na pewno?
camel7771 pisze: kolumna 100 cm wypełniona, na górze 5 zimnych palców, grzałki 2x 2000 w, i sterownik temperatury.
A inna sprawa to, że przed kolegą camel7771 jeszcze duuużo czytania i nauki :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

jaborex
30
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 21 lut 2013, 21:53
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwsza destylacja - gdzie jest błąd?

Post autor: jaborex »

Powinieneś zmniejszyć przepływ wody przez zimne palce albo zwiększyć moc grzania.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Pierwsza destylacja - gdzie jest błąd?

Post autor: HomoChemicus »

Albo wywalić termostat.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Raknor
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 4 sie 2015, 14:26
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pierwsza destylacja - gdzie jest błąd?

Post autor: Raknor »

Chodziło mi Radius o to, że to nie kolumna w sensie np Aabratek, gdzie temperatura się stabilizuje.
Taka rura z zimnymi palcami to pot still o ile się nie mylę?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwsza destylacja - gdzie jest błąd?

Post autor: aronia »

Raknor a czemu niby na ZP się ma nie stabilizować przy robieniu spirytusu? Przy odpowiedniej obsłudze i na ZP się da :D
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwsza destylacja - gdzie jest błąd?

Post autor: rekinek »

Raknor ja posiadam kolumnę CM ,i jak piszę ARONIA -stabilizacja i 95% leci . I mylisz się taka rura z paluchami to jednak nie pot still ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”