Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki
Kociołek, woda czy olej?

Postautor: spawacz » piątek, 26 lut 2016, 20:03

Witam serdecznie. Znowu się nudzę i narysowałem sobie kociołek z płaszczem wodnym lub olejowym. Nie wiem który będzie lepszy, więc liczę na to, że Wy szanowni koledzy mi doradzicie. Co do rysunku:
kocioł.png

Materiał oczywiście stal KO. Dno, ściany, płaszcze zewnętrznego i wewnętrznego, blacha 1,5 mm. Dlaczego w kwadracie? Dlatego, że własnie w tej chwili mam do dyspozycji formatki kwadratowe. Pojemność tego kociołka będzie wynosić 27 litrów, ale będzie napełniany 25 litami. Dlaczego nie większy? Dlatego, że 25 litrów mi w zupełności wystarczy, fermentator mam na 3 razy 8-) . Kociołek będzie oczywiście ocieplony. Stać na nim będzie pot still (który mam ) lub spiral still który mam zamiar zbudować. Mam też fajną szklana rurkę, ale z niej chce zrobić coś, tylko co?. Skoro już się rozpisałem o rurce, to może ktoś wie co to za szkło i czy się nada? Wysokość około 170 cm, z zakończeniami jak na zdjęciu.
20160226_193447_resized_1.jpg

20160226_193433_resized_1.jpg

20160226_193626_resized_1.jpg

Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 lut 2016, 01:07 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczne poprawki.
.....tymczasem w blaszaku :?

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Władek.
20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki
Re: kociołek woda czy olej? dylemat.

Postautor: Władek. » sobota, 27 lut 2016, 20:11

NIE WYKONUJEMY ZBIORNIKÓW CIŚNIENIOWYCH W KWADRACIE, PROSTOKĄCIE, ITP.

ZBIORNIK CIŚNIENIOWY TYLKO W KSZTAŁCIE OWALNYM !!!!!

Zbiornik, który zamierzasz zrobić to bomba z opóżnionym zapłonem.

Możesz wykonać taki zbiornik jak narysowałeś, tylko jako otwarty, tzn. bez zaślepienia góry, jak zwykły garnek w kuchni bez pokrywki, nie może w nim powstać absolutnie żadne ciśnienie.
Pozdrawiam
Władek.

Awatar użytkownika

przemu87
50
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: przemu87 » sobota, 27 lut 2016, 21:53

Tak jak mówi @Władek. Wodny, ciśnieniowy, nie bardzo, ale olejowy, otwarty powinien hulać bezpiecznie. :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 lut 2016, 01:09 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ

łmarko
100
Załączniki

Postautor: łmarko » sobota, 27 lut 2016, 22:57

Dlaczego twierdzicie , że nie może być kocioł kwadratowy , czy prostokątny. I tu Was mam, a kotły do centralnego ogrzewania też swoje ciśnienie ma zależne od wysokości budynku. Ciśnienie podobne w obu kotłach. Na pewno nie większe od 0,1 Mpa.
Robiłem kotły , do oparzania świń do pewnej firmy z podwójnymi ścianami i do dzisiaj działają.
I dlatego twierdzę , że może wykonać w tym formacie, przy prawidłowym zabezpieczeniu, zawór bezpieczeństwa 1,5 bara.

Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Załączniki
Re: Kociołek, woda czy olej?

Postautor: BartekBartek1 » niedziela, 28 lut 2016, 02:36

Przez długi czas miałem zbiornik 150l z ciśnieniowym płaszczem wodnym. W kształcie prostokąta i nic się z nim nie działo ;) Przerobiłem na nim z 2000l zacieru i nie miałem z nim problemów. Moim zdaniem można robić jak najbardziej zbiorniki prostokątne. Tyle tylko, że jest więcej spawania.
Teraz mam okrągły zbiornik 50l z ciśnieniowym płaszczem i tak samo nic się nie dzieje ;) Ciśnieniowy płaszcz wodny to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.
Po przerobieniu tematu z wkładkami do zbiornika, bełkotką, grzaniem gazem i grzałkami uważam, że płaszcz to najlepsze rozwiązanie do gotowania wsadów owocowych lub zbożowych.
Pędzić, pić, zalegalizować.

Awatar użytkownika

Władek.
20
Załączniki

Postautor: Władek. » niedziela, 28 lut 2016, 14:35

łmarko pisze: kotły do centralnego ogrzewania też swoje ciśnienie ma zależne od wysokości budynku

Tak, ale jest kotłem/zbiornikiem otwartym, nie jest wykonany z blachy 1,5mm., jest "pozszczepiany" konstrukcyjnie między ścianami.
Ciśnienie pod jakim pracuje jest stałe, nie dynamiczne zmienne, jakie występuje w zbiornikach zamkniętych.
@BartekBartek1 twoje szczęście, że nie pierd..... jak pracowałeś na tym kwadraciaku.
Pozdrawiam
Władek.

łmarko
100
Załączniki

Postautor: łmarko » niedziela, 28 lut 2016, 17:44

Władek.

Nie będziemy się spierali , czy kocioł pierd... i kto ma szczęście . Każdy będzie do chodził swojej racji.
Obojętnie jaki kształt będzie miał zbiornik , to przy układach zamkniętych , takie samo zagrożenie występuje. Może , jeszcze będziemy mówili o dopuszczeniu do użytku przez UDT ;) .
A co do ciśnienia , jakie dynamiczne zmienne, grzejemy od niższej temperatury do takiej jakiej jest nam potrzebna . Czyli rośnie nam stopniowo , gdzie przy końcu utrzymywana jest prawie stała. I tu , znów nie piszcie , że prawie stała. Rośnie bardzo wolno do zawartości wsadu %. Tym bardziej , że każdy taki zbiornik wykonany przez nas , powinien mieć zabezpieczenie poprzez zawór bezpieczeństwa o wartościach jak najniższych do otwarcia tegoż zaworu , przy przekroczeniu temperatury wrzenia cieczy zalanego zbiornika. Zalewamy cieczą o małej rozszerzalności .

El Adam
30
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: El Adam » niedziela, 28 lut 2016, 17:45

Co do tej rury szklanej, jest to rura z aparatury szklanej procesowej wykonane ze szkła borokrzemowego, nadaje się jak najbardziej.
Trzeba ją łączyć przez kołnierze. Masz tego więcej czy tylko jedną sztukę?

Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Załączniki

Postautor: spawacz » niedziela, 28 lut 2016, 18:21

Pierwsza odp na mój post mnie przeraziła (ten czerwony napis). Nie wydaje mi się bym chciał zbudować bombę. Ściany płaszczy będą połączone w tylu miejscach ile będzie to możliwe. Zawór bezpieczeństwa również będzie tak jak na rysunku poglądowym. Jeżeli uda mi się kupić o zabezpieczeniu 1 lub 0,5 bara to taki sobie zamontuję. Zapomniałem umieścić informację jeszcze o mówce z korkiem do napełniania i uzupełniania w miarę potrzeb zawartości płaszcza. Co do rury szklanej mam w zapasie kilka sztuk różnej długości, ale nie większej niż tej ze zdjęcia.

mirek109
300
Załączniki

Postautor: mirek109 » niedziela, 28 lut 2016, 18:39

Rozumiem że płaszcz wodny / olejowy pomaga odzyskać procenty i aromat z wsadów owocowych lub zbożowych. Mnie interesuje jaki procent wykapuje z takiego sprzętu.

łmarko
100
Załączniki

Postautor: łmarko » niedziela, 28 lut 2016, 18:56

mirek109 :!:

I Ty się pytasz , ile wykapuje procentów , przy takiej wiedzy wykonywania aparatów :D

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Załączniki

Postautor: spawacz » niedziela, 28 lut 2016, 19:05

Tu nie o procent chodzi, a o aromat z nie rozrobionego wodą soku owocowego. Procent zależy od nastawa/zacieru, czasu gotowania, wysokości deflegmatora lub kolumny, sposobu odbierania, mocy grzania i operatora. A najbardziej od fazy księżyca:)

mirek109
300
Załączniki

Postautor: mirek109 » niedziela, 28 lut 2016, 19:12

Przepraszam - nie mam doświadczenia z kotłami "ciśnieniowymi" i stąd moje pytanie.
To nie jest prowokacja / podpucha. Chciałbym poznać wyższość kotłów ciśnieniowych nad tymi które mnie interesują. Przy moich potrzebny jest deflegmator. Mój daje 80% ale to nie jest moje ostatnie słowo :) - po jednej destylacji.

Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Załączniki

Postautor: spawacz » niedziela, 28 lut 2016, 19:32

Mi na pot still-u bez płaszcza na kotle raz w życiu na deflegmatorze fi 70 wysokim na 80 cm, wypełnienie zmywaki, przy regulatorze na grzałce i z termometrem cyfrowym przy ujściu par do chłodnicy poleciało 93 %, ale to było raz. Normą na mojej psotnicy na regulatorze jest 88%. Z czasem słabnie, odcinam przy 50 ale i tak średnia jest bardzo dobra. Wciąż nikt mi nie odpowiedział czy woda będzie lepsza od oleju lub może jakaś inna mało rozszerzalna ciecz?

mirek109
300
Załączniki

Postautor: mirek109 » niedziela, 28 lut 2016, 19:58

spawacz pisze: A najbardziej od fazy księżyca:)

:)
Tego do dzisiejszego wieczoru nie brałem pod uwagę ;)
Obserwacje pójdą i w tą stronę.

mirek109
300
Załączniki

Postautor: mirek109 » niedziela, 28 lut 2016, 20:11

[quote="spawacz"]
Bardzo dużo racji w Twoich słowach. Składowych jest tak dużo że trudno jednoznacznie się wypowiedzieć. Ja biorę pod uwagę tylko wodę. Może procent w moich próbach jest większy niż 80%
Ja mówię o średniej. Do zbiornika wrzuciłem 6l "błota" śliwkowego. Grzane było wodą w kotle. Wykapało - dosłownie, wykapało 0,6l delikatesu 80%. Kiedy to degustowałem to tak jak bym nażarł się super dojrzałych śliwek - taki smak, a jak się odbiło to szkoda gadać. Jesienne śliwki w pełnej przejedzonej krasie :)
W moim przypadku mogę regulować prądem - regulator. Też przepływ wody ma wpływ na temperaturę pary na ujściu z deflegmatora.
Nowy - jeszcze dziewiczy - sprzęt ma nowe rozwiązania które moim zdaniem poprawią procentowość i smak. Próby pokażą czy kombajn spełni moje oczekiwania. Ale o tym w innym temacie. Nie spotkałem takich rozwiązań :)

łmarko
100
Załączniki

Postautor: łmarko » niedziela, 28 lut 2016, 20:43

spawacz !

Glikol , coś podobnego . Wszystkie płyny , które są używane do kolektorów słonecznych, może być także olej silnikowy :?:

Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: arbaletnik » niedziela, 28 lut 2016, 23:21

Każdy płyn jest ok. Jeżeli zbiornik tylko do odpędu. Masz szeroki wlew. Jeżeli zechcesz użyć dodatkowo do zacierania to lepsza będzie woda, ma mniejszą bezwładność w porównaniu z olejem. Wg. Mnie masz za dużą objętość płaszcza w stosunku do zbiornika. Rób tak żeby dla 30 L.było ok12 l. Płaszcza. Wyobrażasz sobie studzenie 20 litrów oleju lub wody w ocieplonym zbiorniku. Toż po dojściu do 99 st.na zbiorniku, będziesz gotował wodę jeszcze dobre parenaście minut po wyłączeniu grzałek. Dlatego też olej mniej nada się do zacierania. Myśl perspektywicznie. Mam z płaszczem wodnym ciśnieniowym. W nim gotuję owoce, zacieram, fermentuje i destyluję. Wodę bez problemu mogę zawsze spuścić i zalać nową.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

El Adam
30
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: El Adam » niedziela, 28 lut 2016, 23:53

Medium do grzania kociołka to najlepiej byłoby zastosować olej silikonowy polsil OM (np OM-50). Ma bardzo dobre parametry przewodnictwa i rozszerzalności, grzać go można spokojnie do 150-180 stopni. Niestety ma jedną wadę - do najtańszych nie należy, 1 kilogram około 25 PLNów ale do płaszcza dużo nie trzeba.

Awatar użytkownika

Władek.
20
Załączniki

Postautor: Władek. » poniedziałek, 29 lut 2016, 10:35

spawacz pisze: Wciąż nikt mi nie odpowiedział czy woda będzie lepsza od oleju

W kotle ciśnieniowym woda będzie lepszym nośnikiem, dla większej żywotności grzałek polecam miękką wodę.
W zbiornikach otwartych, to wszystkie te nośniki o których piszecie, będą lepsze od wody, ze względu na temperaturę wrzenia.
Tylko czy będą bezpieczne.
Pozdrawiam
Władek.

Wróć do „Kotły”