Sterownik na arduino

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

krzys59
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 09:14
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: krzys59 »

chprzemo pisze:Można też iść dalej i od chińczyka za 10$ dokupić moduł GSM do Arduino który zadzwoni/ wyśle SMS na odpowiedni numer w przypadku przekroczenia progu alarmowego.
Ta i nie zapomnij o dodaniu adresu, żeby smerfy wiedziały gdzie przyjechać i kolejnego bimbrownika zamknąć. Czy Wy planujecie opuszczać dom w trakcie procesu? Oszaleliście? No chyba, że to produkcja przemysłowa, keg na 1000 L i proces rozpisany na 5 dni. Tylko po co wtedy do pracy wychodzić, skoro praca jest w domu?
Sorry za sarkazm, ale nie wyobrażam sobie zostawieni9e sprzętu bez dozoru, nie mówię, żeby siedzieć na stołku i krople oglądać przez kilka godzin. Mi na to jest potrzebny pomiar i możliwość wyświetlenia na komputerze czy telefonie, ale z domu się nie ruszam.
Mam nadzieję, że się nikt na mnie nie obrazi za to co napisałem.
promocja

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

smakosz112 pisze:Koszta można znacząco przyciąć. Ja mam podobnie tylko kupiłem tani ekran LCD 16x4 zamiast drogiego dotykowego oraz płytkę do komunikacji. Całością steruję sobie przez telefon (także alarm) oraz przez www.
Kosztów nie pamiętam, podliczę, ale wątpię, że przekroczyłem 100.
Pokaż jak to wygląda :D

baling
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 26 paź 2014, 00:07
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: baling »

Cześć, właśnie sam przymierzam się do zrobienia tego sprzętu na arduino, niestety dopiero w święta będę mógł wszystko wyskładać.
Moje uwagi:
Zamiast bawienia się w ekraniki - czy nie lepiej i taniej wykorzystać układ wi-fi do arduino? konkretnie ESP8266, dzięki niemu możemy wysyłać dane z czujników gdziekolwiek chcemy (internet, stacjonarny komputer).
W moim zamierzeniu na kompie będzie serwer WWW (zainstalowany Wampserwer) a na nim prosta aplikacja w Javascript do rysowania wykresów, alarmów.
Układ ESP8266 w połączeniu z arduino połączy się z siecią lokalną i będzie dostarczał danych z czujników (temperatura, czujnik alkoholu w powietrzu, może czujnik prędkości poboru alkoholu.
Do tego wszystkiego chciałbym zrobić zabezpieczenie w postaci przekaźników na grzałkach - jeśli jakakolwiek wartość przekroczy wartość graniczną, grzałki zostaną odłączone. Możliwe że wykorzystam do tego drugie arduino, na wypadek gdyby pierwsze się zawiesiło.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Wszystko pięknie i ładnie pod warunkiem jak by to był dodatek do całości. Ja osobiście wolę podejść do mojej rury i zobaczyć jak się miewa. A tym czasem mój sterownik coraz to bogatszy w kolejne funkcję.

Mod.
Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości. Odnieś się tylko do tego fragmentu, na który chcesz odpowiedzieć.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Pretender »

Jakie? Opisz.

Wysłane z mojego GT-N7000 przy użyciu Tapatalka

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: chprzemo »

krzys59 pisze:
chprzemo pisze:Można też iść dalej i od chińczyka za 10$ dokupić moduł GSM do Arduino który zadzwoni/ wyśle SMS na odpowiedni numer w przypadku przekroczenia progu alarmowego.
Ta i nie zapomnij o dodaniu adresu, żeby smerfy wiedziały gdzie przyjechać i kolejnego bimbrownika zamknąć. Czy Wy planujecie opuszczać dom w trakcie procesu? Oszaleliście? No chyba, że to produkcja przemysłowa, keg na 1000 L i proces rozpisany na 5 dni. Tylko po co wtedy do pracy wychodzić, skoro praca jest w domu?

Kilka postów wcześniej padło pytanie czy zrobienie zdalnego alarmu na arduino to "pestka"- zacytowany przez Ciebie fragment mojej wypowiedzi jest odpowiedzią na to pytanie- tak, zdalny alarm jest dość prosty do zrealizowania, a ja przedstawiłem jedno z możliwych rozwiązań.

Tak się składa, że do jednego z projektów kilka miesięcy temu zakupiłem moduł GSM od chińczyka i nikt jakoś nie podejrzewa, że może trafić do bimberboya dlatego korzystanie z takiego rozwiązania jest bezpieczne. Może i jest to przerost formy nad treścią ale przy takim rozwiązaniu nie ogranicza nas zasięg WiFi sieci domowej i alarm na GSM jest zwyczajnie bardzo skuteczny...
Powiem Ci kolego, że smerfy czy inne służby nie muszą wcale monitorować SMSów żeby bimbrownika zamknąć- wystarczy wejść na to forum i po śladach jakie tu "zostawiamy" można do każdego dojść jak po sznurku.... W sieci nikt nie jest anonimowy nawet jak chowa się pod bardziej lub mniej wymyślnym nickiem :D .

I ostatni komentarz... Jeśli chodzi o mnie to alarm mi jest potrzebny do tego żebym mógł siedzieć sobie w ciepłym domku i zaglądać do maszynki raz na 45 min. z nadzieją, że jeśli coś pójdzie nie tak to zaalarmuje mnie sterownik. W tym momencie sprzęt stoi w pomieszczeniu gospodarczym gdzie temp. jest może ze dwa stopnie wyższa od tej panującej na dworze- siedzenie przy sprzęcie czy zaglądanie do niego co 15/20 min przy mrozie -10*C jakoś jest mało komfortowe- dlatego coraz częściej myślę o wpięciu GSM do mojego sterownika.

pozdrawiam
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

krzys59
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 09:14
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: krzys59 »

chprzemo pisze:...Kilka postów wcześniej padło pytanie czy zrobienie zdalnego alarmu na arduino to "pestka"...
Pełna zgoda, proste i tanie, czy to WiFi czy GSM.
chprzemo pisze:... Może i jest to przerost formy nad treścią ale przy takim rozwiązaniu nie ogranicza nas zasięg WiFi sieci domowej i alarm na GSM jest zwyczajnie bardzo skuteczny...
Masz rację z zasięgiem i. moim zdaniem, masz rację że to przerost formy nad treścią :D Szkoda, że w moim komentarzu poprzednim nie zauważyłeś "przymrużonego oka"
chprzemo pisze:...Powiem Ci kolego, że smerfy czy inne służby nie muszą wcale monitorować SMSów żeby bimbrownika zamknąć- ...... W sieci nikt nie jest anonimowy ....
Ja to wiem, Ty to wiesz, ale obawiam się że całkiem spora grupa użytkowników nie bierze tego pod uwagę, że każde wejście na forum jest/może być śledzone i rejestrowane, nawet bez rejestrowania się na forum, samo czytanie treści można kontrolować. A czy ktoś z tego robi użytek to już inna kwestia. Myślę, że nie, bo by to forum już dawno zanikło, jak i sklepy sprzedające sprzęt do destylacji, drożdże, beczki itd itd itd.
chprzemo pisze:... Jeśli chodzi o mnie to alarm mi jest potrzebny do tego żebym mógł siedzieć sobie w ciepłym domku i zaglądać do maszynki raz na 45 min......
Mam podobną potrzebę, choć u mnie to tylko 20 schodów. Jednak mi się wydaje, że nie ma potrzeby wykonywania aż tak skomplikowanego sterownika, tylu zabezpieczeń, zaworów, pomiarów. Uważam, że wystarczy rejestracja temperatury wysyłana na zdalny odbiornik, z jakąś formą alarmu zmian temperatury w wybranym miejscu i awaryjne odcięcie zasilania do kega. Reszta, moim zdaniem, jest niepotrzebnym komplikowaniem systemu. Im więcej wprowadzisz zmiennych i zależności, tym łatwiej o pomyłkę w kodzie, o nałożenie się kilku błędów i nieprawidłową reakcję całego systemu. Programista, mimo swoich starań, wiedzy i doświadczenia, nie jest w stanie przewidzieć każdej możliwej kombinacji błędów, co może, choć oczywiście nie musi, doprowadzić do tragedii.
Nie traktuj pisania jako pokpiwania z Twoich starań, jestem pełny podziwu determinacji i umiejętności :respect:
Z własnego doświadczenia wiem, że czasami zapędzamy się w swoich projektach, wrzucamy funkcje które nigdy nie będą wykorzystywane, a przez to mogą być potencjalnym źródłem błędów. Sam w swoim sterowniku do wędzarni umieściłem szereg funkcji, które przy projektowaniu wydawały się przydatne, a w użyciu po kilku wędzeniach wyszło, że nawet nie patrzę na te odczyty. W swoim regulatorze do kolumny mam tylko pomiary temperatury, regulację mocy grzałek i wyłącznik zasilania grzałek w razie resetu elektroniki. Brakuje mi jedynie zdalnego wyświetlania na PC/telefonie/telewizorze. Od czasu do czasu myślę sobie, żeby dodać alarmy ale na myśleniu się kończy. Co powoduje, że gonię po schodach co 20 minut (podobno ruch to zdrowie).
Wielu nowych uczestników forum, szczególnie młodszego pokolenia, widząc taki sterownik i jego możliwości, dochodzi do wniosku, że co to za problem spirytus upędzić, skoro jest automat. Sam, na samym początku się nabrałem na takie myślenie, ale po paru procesach mi przeszło. Twierdzę, że najpierw trzeba ileś nastawów zepsuć, ileś litrów gotowego produktu wylać, żeby się nauczyć. Sterownik będzie idealnie współpracował z kolumną X ale podpięty do kolumny Y już nie, i tu bez wiedzy "jak to się robi" nic się nie wskóra, bo żeby zmieniać parametry regulacji trzeba wiedzieć jakie są skutki tych zmian.
Dobra, wyszło, że jestem starym zramolałym marudą, który boi się elektroniki :-)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: lesgo58 »

krzys59 pisze: Dobra, wyszło, że jestem starym zramolałym marudą, który boi się elektroniki :-)
Nie powiedziałbym. Wystarczająco logicznie i z sensem się wytłumaczyłeś.
Jednak ja też czytając Twój poprzedni post odniosłem podobne wrażenie jak chprzemo.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: chprzemo »

krzys59 pisze: Z własnego doświadczenia wiem, że czasami zapędzamy się w swoich projektach, wrzucamy funkcje które nigdy nie będą wykorzystywane, a przez to mogą być potencjalnym źródłem błędów.

W pełni się z Tobą zgadzam....Sam posiadam prosty sterownik który reguluje 1 grzałką w sterowaniu grupowym, dwie pozostałe grzałki są "on/off", ale jakoś przyzwyczaiłem się, że fizycznie wolę odpiąć kabel od gniazda i nie ufać mikrokontrolerowi (tym bardziej, że wszystko jest postawione na aTmedze8 i napisane w Bascomie- Ci co orientują się w temacie to wiedzą, że Bascom potrafi płatać różne figle). Do tego nie mam żadnego elektrozaworu i poza tym wszystkim mierzę tylko temperaturę... W zasadzie ten sterownik jest banalnie prosty i brakuje mu tylko alarmu zdalnego- może kiedyś dołożę, albo jak przesiądę się na Arduino to zaimplementuje coś takiego....

Oczywiście ciągle kibicuję twórcom bardziej rozbudowanych puszek sterowniczych ;)


@krzys59- tak na marginesie mówiąc/pisząc to nie pochwaliłeś się wędzarnią... Może wrzucisz kilka fotek i mały opis? Pewnie w przyszłym roku będę coś takiego majstrował więc już lubię zawiesić oko na takich realizacjach....
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

jarekskwarek
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 09:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: jarekskwarek »

Witam

Do 10-tej strony myślałem że robię fajny sterownik ,a teraz :shock: :respect: ale dokończyć trzeba.
Zawsze to przynajmniej samemu można coś dodać/przerobić.
Projekt też na klonie mega2560 tylko ja klikam w Bascomie.

jarekskwarek
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 09:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: jarekskwarek »

Kurcze trzeba się naczytać żeby fotkę wstawić..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

A tak wygląda gotowy sterownik. Obudowa aluminiowa. Trochę przesadziłem z wielkością obudowy ale przynajmniej solidnie to wygląda :) Już wkrótce pierwszy test.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: W_TG »

A możesz zdradzić do czego służą te 2 wtyczki ??, każda w inną fazę? bo nie mam innej koncepcji.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

W_TG pisze:A możesz zdradzić do czego służą te 2 wtyczki ??
Dwie fazy a zasilanie mam z osobnych faz.

smakosz112
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 26 paź 2015, 15:00
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: smakosz112 »

Jak wygląda połączenie czujników temperatury do arduino? Robiłeś jakieś końcówki na czujniki czy jak?

Cały schemat masz już na płytce czy dalej na płytce montażowej?

Swoją drogą nie jestem zadowolony z odczytów temperatury, dosyć wolno czujnik reaguje na wzrosty lub spadki temperatury. Możesz pokazać kod odpowiedzialny za to? Być może przegapiłem jakieś ustawienia biblioteki.

Całość pokażę jak to trochę ogarnę. W tej chwili wszystko mam zmontowane na milionie kabelków.
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

Witam,
smakosz112 pisze:Jak wygląda połączenie czujników temperatury do arduino? Robiłeś jakieś końcówki na czujniki czy jak?
Dobre złącza czujek to komfort pracy i pewność działania. Szczególnie w automatyce gdzie słynne -127,00°C gdy Arduino traci połączenie z czujką może całkiem nieźle namieszać. Ja do czujek zainstalowałem złącza z odzysku, ale podobnych (6pin) używam do zaworków krokowych i zdają egzamin doskonale: http://allegro.pl/komplet-wtyk-gniazdo- ... 43818.html
smakosz112 pisze:Swoją drogą nie jestem zadowolony z odczytów temperatury, dosyć wolno czujnik reaguje na wzrosty lub spadki temperatury. Możesz pokazać kod odpowiedzialny za to? Być może przegapiłem jakieś ustawienia biblioteki.
Opóźniona reakcja na zmiany temperatury może sugerować problemy z bezwładnością cieplną. Może winne są zamknięte porty czujek, albo czujki za mało wsunięte do światła kolumny. Im więcej wystaje na zewnątrz tym większe przekłamania w odczycie temperatury zwłaszcza przy krótkich czujkach.

Innym powodem może być programowe uśrednianie pomiarów, żeby uzyskać "gładkie" zmiany co 0,01°C podczas gdy czujka daje skok o 0,0625°C. Ja wybrałem szybkość i dokładność pomiaru zamiast sztucznie uzyskanej precyzji i znacznego opóźnienia.

Ilość podłączonych czujek i tryb zasilania również może wpływać na szybkość odczytów. Osobiście odszedłem od parasite zwłaszcza, że czujki kupiłem już z kablem 3-żyłowym. Obsługiwanych czujek mam osiem plus regulacja mocy, wybór grzalek, odczyt ciśnienia, przepływu, sterowanie 3 silnikami krokowymi a odczyty wysyłam przez BT do komputera co 1 sekundę i ze strony Arduino wszystko wyrabia czasowo z zapasem. Więc na pewno da się zrobić szybkie odczyty. Może trzeba pokombinować z algorytmem odpytywania ale trudno coś powiedzieć bez znajomości szczegółów. Jakby co pisz na PW.

Pozdrawiam

Aquila
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...

smakosz112
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 26 paź 2015, 15:00
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: smakosz112 »

Zastanawiam się czy nie zrobić własnej obudowy czujnika. Wytoczyć obudowę w miedzi (ze względu na lepsze przewodnictwo ciepła), do środka wrzucić czujnik i podłączyć przewody.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Zygmunt »

Będzie ciężko wytoczyć gilzę takiej grubości, w jakiej wytłaczane są "fabryczne". Lepiej zaślepić cienkościenną rurkę mosiężną np. kroplą cyny, a potem stoczyć/zeszlifować czubek tak, aby był jak najcieńszy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Pretender »

A kwasówka? Taniej i szybciej. Rurka zaślepiona prętem, obspawana i przyspawana do redukcji, którą wkręcamy do mufy wspawanej w kolumnę.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: chprzemo »

Ja kupuje gilzy z KO na Alledrogo, do tego strzykawki z dobrą pastą termoprzewodzącą, najgrubszą igłę w aptece i zaczynam zabawę-

Na strzykaweczkę igła którą wstrzykuje pastę na koniec gilzy, później wciskam w pastę czujnik na kablu, gilzę zaciskam na końcu (przy wyjściu przewodu) i mam gotową sondę która ładnie reaguje na temperaturę.
Myślę, że wciśnięcie czujnika w gilzę bez wypełnienia będzie generowało dużą bezwładność i podobnie będzie z kiepskiej jakości pastą (biała sylikonowa) dlatego sam robię sondy do których zastrzeżeń nie mam:)


Pasta której od lat używam i mogę polecić:

https://www.google.pl/search?q=revoltec ... ltec+pasta


Osłonki do czujnika:

http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... i-1-3-1202
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

baling
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 26 paź 2014, 00:07
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: baling »

Cześć
Od kilku dni pędzę przy wspomaganiu Arduino komunikując się z nim przez Wi-Fi przez układ ESP82266.
Póki co jego rola sprowadza się tylko zapisywania temperatur z czujników, np. ds18b20.
Układ wysyła dane na lokalny serwer WWW, strona przez którą odczytuje wykresy z wysyła alarm kiedy utraci łączność, albo przekroczę temperaturę na jednym z czujników.
Jeśli ktoś zamierza bawić się w robienie sterownika na Arduino polecam łączność z tym układem.

Do kolumny przydałaby się jeszcze wąska sonda z dobrą dokładnością, którą mógłbym podłączyć do mikrokontrolera. Mógłby ktoś doradzić?

zetto76
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 11 lut 2015, 08:37
Re: Sterownik na arduino

Post autor: zetto76 »

Witam
Z uwagą śledzę ten wątek na forum i po konsultacji z moim kolegą automatykiem mam pytanie co do zastosowanych czujników temperatury ds18b20. Mianowicie czujnik podobno nie nadaje się do dokładnych pomiarów co mówi karta charakterystyki:
- Czujnik ma cyfrową rozdzielczość od 9 do 12 bitów
- Co się przekłada na rozdzielczość w stopniach od 0,5 do 0,0625 °C
- Dokładność pomiaru to +/- 0,5 °C dla zakresu od -10 do 85 °C
- Dokładność pomiaru to +/- 2 °C dla zakresu od -55 do 125 °C
Dryf pomiaru +/- 0,2 °C !!!!!!!!!!
To właściwie dryf pomiarowy dyskwalifikuje ten czujnik do naszych celów bo to jest parametr który mówi o dokładności czujnika a nie cyfrowa rozdzielczość w bitach (to jest tylko przetwornik).
On budował układy na tych czujnikach i stwierdził że nigdy nie uzyskał pomiarów z dużą dokładnością.
Więc pytanie czy ktoś z was porównał wskazania ARDUINO z innym dokładnym termometrem, chodzi o ten dryf pomiarowy czy ds18b20 rzeczywiście nie wskazuje zmian 0.1 °C.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: HomoChemicus »

Zauważyłem, że bardzo rzadko dryf o 0,0625°C występował, ale tylko przy trybie pasożytniczym.
W trybie zasilania zewnętrznego nigdy nie pływał mi ani o kawałek odczyt.

PS. Zauważyłem, że dryf podany jest tylko dla zakresu skrajnych temperatur.

PS.2 "Drift data is based on a 1000-hour stress test at +125°C with VDD= 5.5V"
Nikt nie będzie katował czujnika w maksymalnej temperaturze przy maksymalnym napięciu i to jeszcze przez tyle czasu.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: drgranatt »

HomoChemicus pisze:Nikt nie będzie katował czujnika w maksymalnej temperaturze przy maksymalnym napięciu i to jeszcze przez tyle czasu.
Dokładnie o to chodzi. Przeważnie napięcie zasilania jest na poziomie 3,3V a temperatury odczytu około 80*C.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

zetto76
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 11 lut 2015, 08:37
Re: Sterownik na arduino

Post autor: zetto76 »

Pytanie moje czy mieliście wsadzony obok czujnik o rozdzielczości 0,01 dla porównania, czy są to wasze subiektywne odczucia.
Mówię tylko że mój elektronik praktyk twierdzi, że po zbudowaniu kilkunastu układów na tym typie czujnika nie da się uzyskać pomiarów na poziomie 0,0625 a dokładność 0,1 jest na poziomie zwykłego termometru tablicowego za 20 zł.
Tak czy inaczej sam chce zbudować taki układ ze względów typowo edukacyjnych, więc nadal będę śledził ten wątek z zaciekawieniem.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: drgranatt »

zetto76 pisze:Pytanie moje czy mieliście wsadzony obok czujnik o rozdzielczości 0,01 dla porównania, czy są to wasze subiektywne odczucia.
Mam termometry o rozdzielczości 0,01*C na tych czujnikach i wskazania zmieniają się co 0,06*C.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

zetto76
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 11 lut 2015, 08:37
Re: Sterownik na arduino

Post autor: zetto76 »

Dzięki za odpowiedź.
Jeśli to potwierdzone testami to można z czystym sumieniem przystąpić do budowania układu :)
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: HomoChemicus »

Należy rozróżnić dokładność od rozdzielczości!
Nam zależy na rozdzielczości tych czujników. Ich dokładność jest wystarczająca dla naszych potrzeb.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

wilo
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 18 sty 2014, 22:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zwoleń
Podziękował: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: wilo »

Sprawdzałem taki moje ds-y z termometrem wzorcowym laboratoryjnym w pracy ( przemysłowy wiec dokładność 1 C ) laborant powiedział ze ds-y są bardziej dokładne i lepsze od sprzętu testowego w przemyśle. Albo ja jeszcze świeży jestem w tym hobby albo rozdzielczość rzędu 0.01 to przesada wystarczy 0.1
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: lesgo58 »

wilo pisze: Albo ja jeszcze świeży jestem w tym hobby albo rozdzielczość rzędu 0.01 to przesada wystarczy 0.1
A jak myślisz?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

wilo
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 18 sty 2014, 22:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zwoleń
Podziękował: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: wilo »

Osobiście mi wystarczy, w moich gratach temperatura na głowicy zmienia się o 2 C zależy jak długo się woda grzeje. Obstawiam że chłodząc kranową to ostatnia cyfra będzie skakać jak głupia :) . Sprawdzę to kiedyś jak ds-a przestawię na 0.01
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik na arduino

Post autor: bolecki »

drgranatt pisze:
zetto76 pisze:Pytanie moje czy mieliście wsadzony obok czujnik o rozdzielczości 0,01 dla porównania, czy są to wasze subiektywne odczucia.
Mam termometry o rozdzielczości 0,01*C na tych czujnikach i wskazania zmieniają się co 0,06*C.

Napisz ciut więcej szczegółów, może jakąś fotkę/film wstaw bo ja np mam podobny sprzęt (a nawet 0,001) i spokojnie działa na 0,01.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: drgranatt »

bolecki pisze:Napisz ciut więcej szczegółów, może jakąś fotkę/film wstaw bo ja np mam podobny sprzęt (a nawet 0,001) i spokojnie działa na 0,01.
Mówisz i masz!
https://youtu.be/-QOQ0_PvVb4
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: chprzemo »

drgranatt pisze:
bolecki pisze:Napisz ciut więcej szczegółów, może jakąś fotkę/film wstaw bo ja np mam podobny sprzęt (a nawet 0,001) i spokojnie działa na 0,01.
Mówisz i masz!
https://youtu.be/-QOQ0_PvVb4
Brak interpolacji w układzie który jest na filmiku kol.drgranatt. Kto jak kto ale Wy (kol. drgranatt i kol. bolecki) powinniście to wiedzieć... :D
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: drgranatt »

chprzemo pisze:Brak interpolacji w układzie który jest na filmiku kol.drgranatt. Kto jak kto ale Wy (kol. drgranatt i kol. bolecki) powinniście to wiedzieć... :D
A ja tam nie wiem co to jest interpolacja i nie chcę wiedzieć. Mam przyrząd pomiarowy zwany termometrem o rozdzielczości wskazań 0,01*C z czujnikiem DS18B20 i widzę, że zmiany wskazań są co 0,06*C i co czwarte wskazanie 0,07*C co wynika z samej dokładności układu (0,0625*C) jakim jest DS. Po co mi więc zawracać sobie głowę interpolacją. Do niczego jest mi to niepotrzebne.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Zygmunt »

Rozdzielczość tych tanich Chińczyków to nie 0.01 tylko właśnie 0.06.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: chprzemo »

Mi też nie jest to do niczego potrzebne mimo, że wiem co to jest ;)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: drgranatt »

Zygmunt pisze:Rozdzielczość tych tanich Chińczyków to nie 0.01 tylko właśnie 0.06.
Mylisz kolego rozdzielczość wskazań przyrządu pomiarowego z dokładnością samego czujnika!
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Zygmunt »

Nie, nie mylę. Dokładność dsa masz w jego dokumentacji. Rozdzielczość wyświetlania zależy od użytego algorytmu odczytu. Może być "standardowe" 0. 06 lub dowolne inne interpolowane. Na pewno więcej na ten temat może napisać kol. Bolecki.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Sterownik na arduino

Post autor: michal278 »

Kol. Zygmunt wiesz co to interpolacja? Używając interpolacji zwiększasz odświeżanie wyświetlenia oraz UŚREDNIASZ. Masz granice w hardware, chcesz je obejść software, kosztem jest czas.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”