posmak orzechów laskowych

Znajdziecie wszystko o metodach warzenia piwa, jak uzyskać najlepszą warkę oraz odpowiedni smak domowego piwka.

Autor tematu
legler
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 22 lut 2010, 19:46

Post autor: legler »

Mieliście kiedyś taki efekt smakowy? Co najlepsze oby dwa takie posmaki mam w normalnym piwie (100% słód pilzneński) jak i pszenicznym. Temp. fermentacji 16-18 stopni.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: posmak orzechów laskowych

Post autor: gr000by »

Nie miałem nigdy takiego posmaku w piwie własnej produkcji, ale trafił mi się raz w craftowym/rzemieślniczym piwie ze sklepu. Jak dla mnie jest to związane ze zbyt wysoką temperaturą przechowywania piwa.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: posmak orzechów laskowych

Post autor: jpiwek »

A to nie przpadkiem migdałowy posmak? To częsta wada w piwach.

Autor tematu
legler
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 22 lut 2010, 19:46
Re: posmak orzechów laskowych

Post autor: legler »

Ja czuje orzechy laskowe, a mój ojciec miód. Teraz kiedy piwo odstalo tydzien po butelkowaniu, posmak ten jest slabszy. Temp przechowywania to 18 stopni (1 tydzien), a teraz przenioslem do 15 stopni. Ogolnie piwo jest bardzo smaczne, lagodne, goryczka w punkt(jak dla mnie), piana obfita dosc szybko opadajaca. Po wczesniejszych spartolonych dwóch warkach, jestem zadowolony z efektu

Painiac
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 mar 2016, 13:55
Re: posmak orzechów laskowych

Post autor: Painiac »

Posmak orzechów, miodowe posmaki to typowy objaw UTLENIENIA piwa. Pojawienie się obydwu aromatów właściwie przesądza winowajcę. Oczywiście, posmak orzechów może być nawet fajny i znakomity - ale z reguły to wada. Bo utlenienie piwa absolutnie nie musi objawiać się orzechami czy miodem. W palecie aromatów związanych z utlenieniem piwa mamy takie zniewalające nuty jak: kocie, piwniczne, papierowe, kartonowe. Najbardziej typowy aromat to właśnie karton. Kombinacja różnych substancji może niwelować pewne aromaty, a inne eksponować. Całe szczęście, że padło na orzechy. No, mogło też paść na sherry... Co kto lubi.

Uniknięcie tego problemu wiąże się z używaniem świeżego, dobrego słodu. Należy bezwzględnie unikać napowietrzania brzeczki w trakcie i po fermentacji. Gwałtowne przelewanie z jednego fermentora do drugiego na ,,cichą", bez wężyka, jest dobrym sposobem na utlenienie piwa. Butelkowanie też musi odbyć się sprawnie - żadnych pęcherzyków powietrza w kraniku, w rurkach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warzenie Piwa”