destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: clapus »

Witam.
Jak na razie jestem w poszukiwaniu idealnego sprzętu dla mnie, obecny wygląda tak:
1. Keg 30litrow
2. Kolumna 1,20 o średnicy otworu zakrętki od kega - 40 mm wypełnioną pociętymi szklanymi rurkami. Na szczycie kolumny jest zwężenie na 10mm i do tego podłączona chłodnica.

Nie wiem czy wszystko jest z tym sprzętem OK. A mianowicie:
Wlewam 20 litrów zacieru do kega, przykręcam kolumnę, grzeję na typowej kuchence turystycznej do butli 2kg. Mija pół dnia, zaczynają lecieć pierwsze krople. Temp. na szczycie kolumny 78 stopni, leci około 90% alko. No i wszytko byłoby super gdyby dało się utrzymać ciągle taką temperaturę przy takim samym odbiorze destylatu. U mnie jest tak, że jak wyleci 100ml tego 90% to temp się podnosi i leci już 85%. Zmniejszenie ogrzewania powoduje obniżenie temperatury do tych 78 stopni, jednak wtedy już nie leci żadna kropla.
Dochodzi do tego, że po odbiorze 1 litra destylatu muszę utrzymywać temperaturę 82-85 stopni żeby leciało cokolwiek.
Keg i kolumna jest nieizolowana.

Zastanawiam się nad zrobieniem refluxu, ale czy to coś da? Czy wtedy będę mógł utrzymywać stałą temperaturę przy takim samym odbiorze?
Czy może na początek, zrobić jakieś wstępną destylacje (keg na kuchenkę, korek silikonowy w dziurę od kega, deflegmator 25cm i chłodnica. Może jak naleję później takiego 50% zacieru to będzie prościej utrzymać temperaturę?
promocja
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: Juliusz »

clapus pisze:
1. Keg 30litrow
2. Kolumna 1,20 o średnicy otworu zakrętki od kega - 40 mm wypełnioną pociętymi szklanymi rurkami. Na szczycie kolumny jest zwężenie na 10mm i do tego podłączona chłodnica.
Wszystko jest ok. 1200mm kolumna bardzo dobrze.
Wlewam 20 litrów zacieru do kega, przykręcam kolumnę, grzeję na typowej kuchence turystycznej do butli 2kg. Mija pół dnia, zaczynają lecieć pierwsze krople. Temp. na szczycie kolumny 78 stopni, leci około 90% alko.
Trudno mi wiedzieć dokładnie jaką masz tą grzałkę/kuchenkę ale 20 litrów grzane pół dnia mówi mi że kuchenka jest zbyt mała - ale to tylko strata czasu nic więcej się nie stanie.
No i wszytko byłoby super gdyby dało się utrzymać ciągle taką temperaturę przy takim samym odbiorze destylatu. U mnie jest tak, że jak wyleci 100ml tego 90% to temp się podnosi i leci już 85%. Zmniejszenie ogrzewania powoduje obniżenie temperatury do tych 78 stopni, jednak wtedy już nie leci żadna kropla.
Tu jest też wszystko dobrze. Temperatura będzie rosła bo gotowana mieszanina wody i alkoholu zmienia zawartości (ubywa alkoholu) i temp. wrzenia podnosi się - to normalne.

Zauważ: alkohol wrze w temp. 78.2C, woda w 100C. Mieszanka będzie gdzieś pomiędzy. Destylując bardzo długo (teoretycznie) dojdzie kiedyś do tego, że w kotle zostanie tylko woda i będzie wrzała w 100C. Cały proces jest dynamiczny i przychodzi moment, że w danej temp. już płyn nie będzie wrzał.
Dochodzi do tego, że po odbiorze 1 litra destylatu muszę utrzymywać temperaturę 82-85 stopni żeby leciało cokolwiek.
Tak ma być. Jak pisałem wyżej - teraz rozumiesz - temperaturę trzeba stopniowo zwiększać. Z malejącą zawartością alkoholu w gotowanym zacierze a wzrastającą temperaturą wrzenia zmniejsza sie jednocześnie moc destylatu.
Z 20L zacieru (czy wina) mocno sugeruję abyś odebrał 50-100ml destylatu i wylał lub używał jako rozpuszczalnik. Te 90% to nie jest czysty spirytus (etanol) tam jest trochę matanolu, izopropylu, acetonu i innych niezbyt zdrowych składników - one parują pierwsze.
Keg i kolumna jest nieizolowana.
Jeśli masz szansę zaizoluj keg i kolumnę do samego wylotu par. Zauważysz rożnicę w czasie zagrzewania i późniejszej regulacji. Z kegiem uważaj aby tu dać izolację, która się nie zapali od płomienia kuchenki! Kolumna - może być koc.
Zastanawiam się nad zrobieniem refluxu, ale czy to coś da? Czy wtedy będę mógł utrzymywać stałą temperaturę przy takim samym odbiorze?
Refluks nie utrzyma temperatury.

W każdym wypadku gdy masz garnek/kociołek czy refluks radzę powdójne destylowanie. Tak robią wszyscy:

1. pierwsze zgrubne (z 20L 50ml wylać) i odbierać wszystko aż moc spadnie do 40% - niżej jest coraz więcej fuzli (smrodki i smaki zacieru)- można zbierać do 30% ale tą część oddziel i wlej do nowego, następnego zacieru.

2. Zebrany destylat (bez tych 30%) rozcieńcz do maksimum 50% wodą i destyluj jeszcze raz. Otyrzymasz lepszą jakość - odbieraj znów 50ml na wylanie, odddziel część +- 85% - 65% to jest niezły produkt ale będzie ciągle niemiły zapach i smak - probój rozcienczone do 40%. Resztę 65% czy 60% w dól do 40% (jak zdecydujesz) dodaj do drugiego gotowania druigej porcji zacieru. Jest to jakiś taki ciągły proces.

Czy może na początek, zrobić jakieś wstępną destylacje (keg na kuchenkę, korek silikonowy w dziurę od kega, deflegmator 25cm i chłodnica. Może jak naleję później takiego 50% zacieru to będzie prościej utrzymać temperaturę?
50% da lepsze wyniki ale temperatura też będzie spadała (j/w).

Ty masz zestaw garnkowy/kociołkowy jest to w miarę prosta destylacja z minimalnym refluksem (w wypełnionej szkłem kolumnie). Takim zestawem można otrzymać dość czysty spirytus ale trzeba destylować wiele razy 5 -7. Tu używa się albo kolumny rektyfikacyjne - przemysłowo - albo właśnie refluks. W takiej głowicy refluksowej następuje wieloktrotne destylowanie. Zobacz: http://alkohole-domowe.com/forum/viewto ... f=21&t=103

Jest to proces wymagający więcej czasu i uwagi ale oszczędza na wielokrotnym destylowaniu.

Narazie popracuj z tym co masz aby lepiej zrozumieć co się tam dzieje. Po kilku gotowaniach zauważysz różne etapy destylacji, zauważysz jak zmienia się temperatura i moc i ile to wszystko trwa.

Do refluksu dobrze jest wiedzieć co się dzieje w systemie kociołkowym, co kiedy leci i ile czasu trwa - nie znaczy to, że nie możesz zacząć eksperymentować od razu.

Używając systemu, który masz nie muszisz aż tak bardzo zwracać uwagi na temperaturę a już na pewno możesz pominąć kontrolę temp. przy pierwszym gotowaniu. Jedyne na co zwracaj uwagę to fakt czy przy np. maksymalnym otwarciu gazu chłodnica wyrabia chłodzenie (czy wypływający destylat jest chłodny).

Pisz i pytaj z chęcia odpowiemy.

Wszyscy zaczynaliśmy od prostego kociołka, potem poprawki, potem refluks - jakoś to tak idzie.

Wysyłaj 'raporty' z tego jaki Ci idzie. Takie doświadzczenia są najlepszą lekcją dla innych.

Powodzenia, cierpliwości i na zdrowie!
Juliusz.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: mima »

Nic dodać nic ująć.
A keg i kolumnę zaizoluj. :D
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

Autor tematu
clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: clapus »

Witam.
Keg został zaizolowany. Zacier 22l na zwykłej kuchence gazowej zagotował się w godzinę.
Teraz zastanawiam się nad zrobieniem refluksu zewnętrznego albo wewnętrznego.

Zrobienie refluksu wewnętrznego nie stanowi większego problemu, wystarczy wywiercić parę dziurek w kolumnie, włożyć rurki, uszczelnić, puścić chłodną wodę i gotowe, ale czy ta metoda jest tak samo wydajna jak refluks zewnętrzny?

Pomysł na zrobienie refluksu zewnętrznego mam taki:
Na szczycie kolumny podłączam chłodnice miedzianą. Przy wylocie od chłodnicy, który znajduje się nad wypełnieniem kolumny, dodałbym 50ml pojemnik z HDPE (nie reaguje z alko.), który można kupić w sklepie labolatoryjnym. Na dole pojemnika zrobiłbym wylot destylatu z zaworkiem do jego regulacji. W boku natomiast pojemniczka zamontowałbym rurkę, która była by podłączona do kolumny tuż pod termometrem. Tą drogą cofałby się destylat do kolumny.

Która wersja jest lepsza? Wydajniejsza?

Autor tematu
clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: clapus »

Juliuszu! Pomożesz w ciężkim wyborze? Będę bardzo wdzięczny. Twój poprzedni post bardzo mi pomógł.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: Juliusz »

Twój opis refluksu nie jest jasny więc nie mogę dać żadnego komentarza. Może naszkicuj coś na papierze zeskanuj... albo w jakimś łatwym programie - nie musi być piękny i profesjonalny ale taki aby widać było jaki masz pomysł.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

Autor tematu
clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: clapus »

machina.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: clapus »

W spirali płynie destylat, spirala otoczona jest zimna wodą. W tym pudełku z HDPE można zrobić odpowietrzenie. Tam na obrazku jest powrót destylatu do kolumny. Zastanawiam się czy musi tam być zawór? Bo przecież na początku jak jeszcze nie będzie żadnego destylatu w pojemniku HDPE to najszybszym ujściem par z kolumny będzie właśnie połączenie KOLUMNY Z HDPE i opary nie będą przechodzić przez chłodnice.

Czyli jest to poprawny model i da się na nim uzyskać dość czysty spirytus?
Widziałem także Twój model. I zastanawiam się co jest lepsze. Materiały do zrobienia takiego modelu jak jest na moim obrazku już mam.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: Juliusz »

Twoj szkic ciągle nie jest dla mnie jasny. Chodzi o tą spiralę, gdzie mówisz, że przez nią płyną opary i skraplają się... nie wiem jak one tam się dostają. Drugi zasadniczy problem to fakt, że opary są lżejsze (gorące) i mają tendejcję płynąc do góry...

Zobacz mój szkic wyjaśnię:
SWScan00005.jpg
Główna różnica czy zasada to umieszczenie sekcji chłodzącej wyżej od wlotu oparów i zostawienie w punkcie 'E' otworu do atmosfery. Tu nie ma dyskusji - jeżeli w punkcie 'E' masz wypływ oparów to znaczy,że chłodnica nie chłodzi jak powinna.
Chłodnica to powdójnie zwinięta rurka miedziana 6mm, 9mm, 10mm (6mm potrzeba około 3m). Jak zwijać zobacz: http://alkohole-domowe.com/forum/chlodn ... -t133.html

1. Gorące opary płyną przez upakowanie w kolumnie, do otworu w szczycie, przez kolanko i wpływają do głowicy refluksowej. Tam trafiają na zimną spiralę i skraplają się - muszą się skroplić WSZYSTKIE - żadnych oparów w punkcie 'E'. Ta spirala może tam tylko być wstawiona nie musi być lutowana dobrze jak dól spirali wisi trochę powyżej spodu głowicy.

2. Krople spadają na dno głowicy i wpływają do rurki z trójnikiem. Jeśłi zawór 'C' jest otwarty masz zwykły system kociołkowy, w zasadzie nic nie wraca do kolumny (brandy, whiskey, śliwowica). Jeśli zawór jest zamknięty skroplony destylat wraca do kolumny aby dstylować się jeszcze raz. Jeśli otwary częściowo część destylatu odbierasz. Operacja refluksu patrz tu: http://alkohole-domowe.com/forum/operow ... -t103.html - plus praktyka aby 'wyczuć' Swój system.

3. Aby upewnić się, że wszystko jest chłodzone spirala jest podwójna. Do dokładnej regulacji głowicy można, pomimo regulacji grzania kotła, regulować szybkość przepływu wody w chłodnicy.

4. O ile punkt 'A' jest lutowany to w punkcie 'B' dobrze jest mieć łączenie, ktore można rozłączyć do mycia - bo myć/czyścić trzeba co jakiś czas.

5. Gdzieś w miejscu między 'B' (nad rurką powrotną) a 'A' umieść dokładny termometr. Ma mierzyć temp. oparów w tym miejscu. Po praktykowaniu będziesz wiedział przy jakiej temp. leci czysty spirytus 95.5%.

6. Rurka powrotu refluksu nie musi być pochyła ale nie zaszkodzi.

7. Wyskość głowicy refluksowej około 250mm 300mm. Może być wyższa dla pweności,że wszystko się skropli. Może być grubsza jeśli nie masz rurki 9mm tylko 12mm. Chodzi o to aby tam była dość duża powierzchnia do skraplania a mało miejsca do wypływu par (ciasno).

Mam nadzieję, że wyjaśniam jeszcze więcej. System refluks MUSI być otwarty i wygodniej jest mieć otwarcie u góry, tam gdzie wszystko już powinno być skroplone. Jakoś wydaje mi się, że mój szkic jest dość prosty ale nie chodzi mi tu o forsowanie MOJEGO pomysłu (żaden już nie jest mój bo każdy jest zapożyczony). Chodzi aby jasno wiedzieć co się w refluksie dzieje.

Jeśli masz jakieś wątpliwości pytaj, pytaj, pytaj. Poto tu jesteśmy wszyscy aby wyjaśnić, dyskutować i w końcu mieć bezpieczny system a przez pytania samemu uczyć się jeszcze więcej.

Julek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: mima »

I za ten wyczerpujący wykład - clapus , jesteś winien naszemu panu profesorowi dużą flache, wygotowanej przez siebie wódzi. ;)

:ok: :klaszcze:
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: Juliusz »

@mima - nie jestem profesorem bo już przecież jestem geniuszem :lol: .

@clapus - nie słuchaj mimy ( podejrzewam od pewego czasu, że mima czatuje na moją trzeźwość). Nic mi nie jesteś winien informacja jest gratis a jeśli będzie jakoś użyteczna to opisz wyniki dla nas wszystkich.

Julek
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: mima »

@ Julek.
Julek nie gadaj!!!.. ;) dobra flacha nigdy nie za dużo.. i nie zaszkodzi, zwłaszcza od kumpla z portalu. Ja Ci radzę, jak bedzie dawał nie odmawiaj .
A profesorowie też bywają genialni :D
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: Juliusz »

@mima - Że też kto kolwiek może poedejrzewać, że odmówię... Czyżby 'mima' uznał mnie nagle za plastikowego bombrownika? No, jestem bardzo zawiedzony, bardzo i smutny. :cry:

Julek
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

Autor tematu
clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: clapus »

Kolega tutaj też dodał jeden szkic:
machinaa.jpg
I właśnie zastanawiam się czy taka aparatura będzie poprawnie działać? Czy można na niej wyciągnąć 95%? W spirali ma się skraplać destylat i wpadać do tego pojemniczka z HDPE. Zrobiłem po prostu chłodnicę z rurki miedzianej na wzór sprzedawanych chłodnic szklanych. Czyli nie włączam zimnej wody i nie płynie ona w spirali, tylko jest cyrkulacja dookoła niej, a destylat płynie (skrapla się) w spirali.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: Juliusz »

Patrzę na ostatni rysunek i myślę, że opanowało mnie jakieś ograniczenie... Nie widzę jak opary wpływają do tej spirali - rurka z kolumny jest zagięta łukiem u góry, wchodzi w głowicę, przechodzi przez głowicę w środku spirali i kończy na pojemniku... Jak podłączona jest spirala?

Być może dla Was jest to jasne ja chcę widzieć na rysunku bo domysły i zgadywania nie są dla nas zbyt wygodne.

Czy to tylko rysunek nie jest dokładny? Czy zagięta rurka z kolumny 'zamienia się' w chłodnicę otoczoną płaszczem wodnym i wpada do naczynia?

Julek.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: mima »

Nie bierz tego zbyt dosłownie, po prostu jest to poglądowy rysunek chłodnicy, gdzie pokazano wlot i wylot wody i destylatu. ;)
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

Autor tematu
clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: clapus »

Właśnie tak: "zagięta rurka z kolumny 'zamienia się' w chłodnicę (spiralę) otoczoną płaszczem wodnym i wpada do naczynia". Tak samo jak w szklanych chłodnicach dostępnych w sklepie. Jest to tylko rysunek poglądowy, trochę niedokładny.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: destylacja (keg 30l, kolumna 1m)

Post autor: Juliusz »

:twisted:

Dlaczego na nowych rysunkach strzałki niebieskie i czerwone są różnej długości? Dlaczego te strzałki wskazują raz w jedną stronę a raz w drugą?
Na termometrze jest wstawione 78.2C a przecież temperatura wrzenia czystego alkoholu jest trosze inna?

Dzięki Calyx za nowe rysunki - stawiam 5- (te strzałki)

Julek
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”