Niedofermentowany nastaw

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy

Post autor: Zbynek80 »

Mam taki problem bo coś mi nastaw nie chce dofermentować, powody ogólnie są mi znane( za mało drożdży/pożywki), tylko czy da się coś z tym jeszcze zrobić?
Ogólnie robię nastawy na drożdżach Moskwa Style, z przepisu wychodzi tam do 8kg cukru na 25L nastaw. Czyli 2,6L/kg to ok 27 blg, według tej proporcji paczka 140g/8kg to ok 18g drożdży na 1kg cukru. Ja robię w beczkach 65L. Ale daję 18kg cukru, dopełniam wodą do pełna ok 3L/kg i dwie paczki drożdży czyli 280g co daje ok 16g/kg zamiast przepisowych 18g/kg i zawsze nastaw ładnie mi przefermentował prawie na -5.
Tym razem miałem troszkę mniej drożdży a sporo cukru więc postanowiłem troszkę je podzielić i dać jeszcze mniej.
Więc z przepisowych 18g/kg dałem tylko 12g/kg, proporcje z wodą jak wcześniej.
Także na nastaw 65L/18kg cukru dawałem 217g drożdży,zamiast przepisowych 325g lub chociaż 280 które dawałem wcześniej. I wynikiem tego jeden nastaw który ma 10 dni przefermentował ledwo na -1, kolejny który ma ok 8 dni jeszcze jest na +2. Jeden który stał 14 dni w ciepłej łazience i zasuwał jak szalony przefermentował na ledwo -4 czyli praktycznie mógłby być. Nastawy zaczęły się klarować więc jeszcze je zamieszałem wyniosłem do cieplejszego pokoju dolałem po ok 2l ciepłej wody. Może jeszcze troszkę dojdą.
Czy jest coś co mogę jeszcze zrobić aby jakoś to dofermentować, dodać jakiejś pożywki, koncentratu i czekać ? Czy te drożdże już padły i kaplica ?
promocja

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: golec269 »

Witaj Zbynek80. Kawał czasu Cię nie widziałem! Czas tylko zrobi swoje ale pożywka, napowietrzenie na pewno nie zaszkodzi. Jak masz wolny fermentator to jeszcze możesz odlać część nastawu i dolać wody żeby grzybkom zrobić trochę więcej miejsca na mnożenie. Ja też ostatnio robię nastawy na Moskwiczach 50kg cukru,3 Moskwy i beka 220l do pełna.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: Kamal »

Może być ciężko, żeby drożdże ruszyły. Masz zawsze alternatywę nastawienia na dundrze. I pozostały cukier się nie zmarnuje. :D
K.
Obrazek

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: Zbynek80 »

Cześć, na forum to zaglądam prawie co dziennie. No właśnie ale nie wiem czy kupować jakąś typową pożywkę czy dać troszkę koncentratu pomidorowego. Dziś nastawiłem kolejne nastawy ale dałem ok 15,5gkg cukru czyli teoretycznie tak jak dawałem wcześniej więc powinno przerobić, ale może dodam troszkę jakiegoś przecieru. Czyli dajesz tylko 8.5g/kg to bardzo mało i przerabia Ci Dajesz jakiejś pożywki ? Z tym że masz mniejsze blg bo dajesz mniej więcej 3,8L/kg i może lepiej im się przerabia w mniejszym %
Nie za bardzo mam wolne miejsce ale coś bym może wymyślił. Święta, sylwester się zbliżają wielkimi krokami i trzeba coś nagotować bo nie gotowałem od czerwca.

Nastawiał na dundrze to nie będę bo nie będę pewnie prędko robił kolejnej partii i nie chcę też tego magazynować, mam teraz ok 400L nastawu w mieszkaniu w bloku. Więc po gotowaniu pompka pcha prosto w kanalizę.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: golec269 »

Zauważyłem, że większe nastawy TRZEBA ROBIĆ NA NIŻSZYM BLG, ja robię na około 20 bez żadnych pożywek i ładnie nastaw schodzi do -4BLG. Śmiało możesz dać koncentrat albo zmielone jabłka bez środków. Widzę,że masz na czy pracować więc na razie nie odlewaj aż nie zwolnisz naczynia. Ruszą na pewno ale może im zejść z tydzień. Mi kiedyś zatrzymało na 0BLG i po 2 tygodniach dopiero doszło do -4.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: Dave »

Możesz spróbować natlenić nastaw, jeśli nie ma oczywistych oznak fermentacji burzliwej moze w nastawie odbywa sie jeszcze fermentacja cicha

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: Zbynek80 »

Poodlewałem troszkę po ok 10L pouzupełniałem ciepłą wodą, dodałem po dwie łychy koncentratu po łyżeczce kwasku i po ok 2l dobrze pracującego nastawu z wczoraj. Zobaczymy co będzie mam nadzieję,że ładnie dociągnie, nastaw który miał wczoraj +2 dziś już miał tylko +1 jestem dobrej myśli ale się okaże.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: golec269 »

Na pewno dojdzie do -4BLG za kilka dni skoro przez dzień zszedł o 1. Zawsze końcówka zwalnia-widzę,że będzie dobrze. Zbyszek to niezły masz zapach w domu?

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: Zbynek80 »

A bo ja wiem nic nie czuję już. Ale jak by się weszło to pewnie coś by było czuć. Jak nastawy pracują to mają podłączone zamiast rurek wężyki które łączą się i jedna jest podciągnięta i wsadzona do szybu wentylacyjnego. Więc CO2 odprowadzam
Z +1 do -4 a najlepiej -5 jeszcze daleko. ale zobaczymy
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: Kamal »

A Blg mierzyłeś przed dodaniem dodatków? Czy po dodaniu? :-)
K.
Obrazek

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Niedofermentowany nastaw

Post autor: Zbynek80 »

W jednej beczce sprawdziłem 1 blg, w innych sugeruję się tym wczorajszym, ale może jeszcze sprawdzę zaraz jak jest teraz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”