Drożdzę Moskva Style - czy warto dodać węgla do nastawu?

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: 9kaczor6 »

Witam, przeglądając różne rodzaje drożdży do cukrówek natknąłem się również na takie z dodatkiem węgla aktywnego. Zostały mi dwie paczki drożdży moskva style (czarne turbo). Wiadomo zapach nastawu jest jaki jest, jak myślicie czy warto dodać węgla? Usunie on charakterystyczny zapach drożdży ?

Dodam tylko, że jestem na etapie kupna maszynki miedzianej bokakob z wypełnieniem pryzmatycznym, i właśnie w niej będę gotował ten zastaw.
Pozdrawiam.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Drożdzę Moskva Style - czy warto dodać węgla do nastawu?

Post autor: boxer1981228 »

Nie ma sensu dawać węgla do nastawu. Jak będziesz miał kolumnę to wszystko ładnie się oczyści. A jeżeli przeszkadza zapaszek podczas fermentacji to przeczytaj to : http://alkohole-domowe.com/forum/cukier ... ny#p110300
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Drożdzę Moskva Style - czy warto dodać węgla do nastawu?

Post autor: 9kaczor6 »

Dziękuję bardzo, nie trafiłem jeszcze na ten ciekawy temat. Jednakże przeniosę nastaw po prostu do piwnicy :P niech se tam smrodzi.
Pozdrawiam.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Drożdzę Moskva Style - czy warto dodać węgla do nastawu?

Post autor: golec269 »

Tak jak pisze kolega wyżej nie ma sensu. Ja nawet nie klaruję nastawu nieraz jak mi się śpieszy i nie widzę różnicy w urobku więc po co sobie komplikować życie. A taka kolumna co kupisz to zdziała to samo.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Drożdzę Moskva Style - czy warto dodać węgla do nastawu?

Post autor: Trener »

Tutaj możesz poczytać o węglu aktywnym dodawanym do nastawów http://alkohole-domowe.com/forum/dodani ... t9448.html (Ps. Admin mógłby poprawić tytuł tamtego tematu).
Węgiel aktywny był ciekawym rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć "aromaty" fermentacji, aż do czasu zastosowania kwasku cytrynowego i inwertowania cukru. Na tę chwilę każdy nastaw inwertuję, bo jest to tańsze i mniej brudzące rozwiązanie, a efekty wydają się być porównywalne. Choć chętnie poczytałbym o bezpośrednim porównaniu efektów obu metod - zarówno podczas fermentacji jak i po rektyfikacji.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”