Sterownik na arduino

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy

Post autor: piotricz »

Chciał bym zaprosić kolegów do wspólnego zbudowania sterownika na bazie arduino. Zacząwszy od sprzętu aż po programowanie.

Na początek
http://www.allegromat.pl/aukcja178064
promocja

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

https://www.youtube.com/watch?v=fa6LYTZcv2s
Dodam tylko że jestem umówiony z kolegą co jest obeznany w "c i c++"

70-MAREK
150
Posty: 162
Rejestracja: środa, 15 sie 2012, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: LUBLIN
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: 70-MAREK »

piotricz pisze:Chciał bym zaprosić kolegów do wspólnego zbudowania sterownika na bazie arduino. Zacząwszy od sprzętu aż po programowanie.

Na początek
http://www.allegromat.pl/aukcja178064
Piszę się, choć w sprawach elektroniki i programowania jestem zielony

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

A to dobrze bo to dla zielonych i to na serio. No jedyny nakład to czas.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Szlumf »

Jestem zainteresowany choć też totalnie zielony.

El Adam
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 31 gru 2014, 01:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: El Adam »

70-MAREK pisze:
piotricz pisze:Chciał bym zaprosić kolegów do wspólnego zbudowania sterownika na bazie arduino. Zacząwszy od sprzętu aż po programowanie.

Na początek
http://www.allegromat.pl/aukcja178064
Piszę się, choć w sprawach elektroniki i programowania jestem zielony
Też chętny i też zielony.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: boxer1981228 »

Budowa sterownika pod ardurino to nie jest taka prosta sprawa jak się nie ma dobrego programisty. A w dodatku to powinnien mieć pojęcie co z czym się je podczas procesu. Znam jednego Pana od ardurino, który zbudował taki sterownik i buduje kolejny. Postaram się z nim skontaktować może pomoże przy wspólnej budowie.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: eldier »

A co chcesz zawrzeć w tym sterowniku?
Co tam się ma "robić"?

A jak kolega chociaż trochę obeznany z c++ to spokojnie da radę ;)

Jakby co to walcie na pw, jak będę w stanie to pomogę. Od razu dodam, że nie siedzę w c++, tyle co tam na studiach trochę było .
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

Witam Kolegów,
boxer1981228 pisze:Budowa sterownika pod ardurino to nie jest taka prosta sprawa jak się nie ma dobrego programisty. A w dodatku to powinnien mieć pojęcie co z czym się je podczas procesu.
Najszczersza prawda. Ale nie jest niemożliwe, tylko bardzo czasochłonne jeżeli nie ma się doświadczenia w programowaniu. Do tego Arduino posługuje się nieco inną logiką i trzeba brać poprawkę na to, że napisany kod może zachowywać się inaczej niż tego oczekujemy.
boxer1981228 pisze:Znam jednego Pana od ardurino, który zbudował taki sterownik i buduje kolejny. Postaram się z nim skontaktować może pomoże przy wspólnej budowie.
Pomogę chętnie, przez temat przebrnąłem choć nie do końca. Sterownik, który zbudowałem był z założenia elementem wykonawczym i zbierającym dane z przebiegu procesu. Nie pracował samodzielnie, był sterowany z komputera a podłączony przez BT. Chciałem się troszkę nauczyć o przebiegu i dynamice procesu i zależnościach jakie mają miejsce podczas sterowania. Dlatego dane były zbierane w tabeli i wyświetlane w postaci wykresu do późniejszej analizy. Całość wyglądała tak:
Kontroler.jpg
Jest to wersja prototypowa i nie planowałem wersji komercyjnej. Nie posiadam schematów połączeń, bo w zasadzie nie było potrzeby ich tworzyć dla mnie samego. Nie jestem programistą i pisanie oprogramowania zajmuje mi znacznie więcej czasu niż powinno. Ale mogę podzielić się bibliotekami do obsługi SSR (grzanie), czujników temperatury DS18B20, czujnika ciśnienia i zdobytym doświadczeniem.

Pozdrawiam

Aquila
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: andrea »

Fajna inicjatywa. Tylko, czy znajdzie się ktoś o odpowiednich umiejętnościach?

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Właśnie wróciłem od kumpla co programowanie ma opanowanie. Twierdzi że napisze menu i cały program. Ale chce żebym dał mu cały projekt jak to ma działać i opis sprzętu. Słabo zna elektronikę więc najpierw mam mu złożyć sprzęt.
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

Witam,
piotricz pisze:Właśnie wróciłem od kumpla co programowanie ma opanowanie. Twierdzi że napisze menu i cały program. Ale chce żebym dał mu cały projekt jak to ma działać i opis sprzętu. Słabo zna elektronikę więc najpierw mam mu złożyć sprzęt.
A czy kumpel miał już do czynienia z Arduino albo z programowaniem mikroprocesorów? Było by mu łatwiej gdyby miał jakieś doświadczenie w automatyce i w zakresie sterowaniem procesem.
Samo menu nie jest aż tak istotne, mój sterownik spisuje się doskonale bez menu ;)

Nie wiem z jaką dokładnością chciałbyś mierzyć temperatury. Dokładny pomiar to kwestia odpowiedniej kalibracji i programowej korekty czujek DS18B20. Niestety maksymalna 12 bitowa precyzja jaką można uzyskać na DS-ach daje rozdzielczość pomiaru 0,0625*C. Przy takiej rozdzielczości producent deklaruje czas potrzebny na przygotowanie wyniku pomiaru przez czujkę jako 750ms co oznacza w praktyce, że odczyt możemy dostać 1 raz na sekundę. Wszystkie termometry oparte na DS-ach i pokazujące wskazania z rozdzielczością 0,01*C tak naprawdę nie pokazują temperatury rzeczywistej tylko uśrednioną i pomiar jest zwykle opóźniony o kilka sekund.

Z mojej praktyki wynika, że daje się dobrze prowadzić destylację na DS18B20, ale dobrze byłoby mieć pomiar rzeczywisty z precyzją do 0,01*C. Wtedy znacznie szybciej można zareagować na zmiany parametrów procesu. Szczególnie jeśli myślisz o zrobieniu automatyki.

Poszukuję sprawdzonego rozwiązania opartego na czujkach PT100/PT1000 dającego taką rozdzielczość. Gdyby ktoś z Kolegów już przebrnął przez ten temat i mógł podesłać jakiś link byłbym zobowiązany.

Pozdrawiam

Aquila
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Zygmunt »

Poszukuję sprawdzonego rozwiązania opartego na czujkach PT100/PT1000 dającego taką rozdzielczość.
http://destylatorymiedziane.pl/pl/akces ... ienia.html
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

]

Dziękuję za link, ale miałem na myśli coś co daje na wyjściu sygnał cyfrowy na przykład po magistrali I2C i nadaje się do podłączenia wprost pod Arduino. Raczej jakiś schemat ze stabilnym źródłem prądowym i przetwornikiem A/D niż gotowy produkt.

Pozdrawiam

Aquila

PS. Też myślałem o czterech kanałach pomiarowych :D
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Szlumf »

Aquila pisze: PS. Też myślałem o czterech kanałach pomiarowych :D
Optowałbym za 5 -6.
1. Kocioł.
2. Bufor.
3. 10-ta półka.
4. Pod OOB lub w 1/2 wypełnnienia, lub oba.
5. Głowica.
6. Chłodzenie (niekoniecznie).
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: herbata666 »

Właśnie chłodzenie, jest jedną z ważniejszych sond ponieważ na nim zakładamy zabezpieczenie na brak wody.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Kamal »

Ja kiedyś pisałem programy do sterowników PLC. Ale nie wiem na ile będę w stanie pomóc. :-)
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Emiel Regis »

Aquila pisze:Z mojej praktyki wynika, że daje się dobrze prowadzić destylację na DS18B20, ale dobrze byłoby mieć pomiar rzeczywisty z precyzją do 0,01*C. Wtedy znacznie szybciej można zareagować na zmiany parametrów procesu. Szczególnie jeśli myślisz o zrobieniu automatyki.
Nie popadałbym w paranoję z tą dokładnością temp. rzeczywistej, jeśli mamy czujkę prowadzącą na wys. 10 półki.
Napiszę więcej, pomiar z taką wrażliwością na czynniki nie mające wpływu na prawidłowy przebieg procesu może wprowadzać tylko zamieszanie w głowach osób, które będą za wszelką cenę dążyć do utrzymania stałej temp.
Nie piszę że precyzja 0,01ºC jest zła, ale dla większości okazjonalnych użytkowników kolumn, którzy nie zamierzają ze swojego hobby robić sztuki, wystarczy pomiar na DS-ach i odpowiednio umieszczone sondy.

Kibicuję, pomysł ciekawy.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: k.kolumb »

Akas gdzieś pisał że przy pracy z dobrze dopalonym buforem zmiana temperatury na 10 półce o jeden czy dwa stopnie nic nie psuje. Elektronika nie wiem jaka nie zastąpi dobrej konfiguracji kolumny. Ale kibicuję :ok:
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

Witam,
Szlumf pisze: Optowałbym za 5 -6.
1. Kocioł.
2. Bufor.
3. 10-ta półka.
4. Pod OOB lub w 1/2 wypełnnienia, lub oba.
5. Głowica.
6. Chłodzenie (niekoniecznie).
Myślałem o czterech kanałach z precyzją 0,01*C. Pozostałe mogą spokojnie chodzić na DS-ach. Na ten moment mam 8 czujek i jakby były jeszcze ze dwie to też znalazłoby się dla nich miejsce. Co do miejsc zainstalowania zgadzamy się w 100% :D. Spróbuję opisać w jakim celu zainstalowałem czujki w tych miejscach może się przyda przy projektowaniu sterowania.

1. Kocioł
Wszyscy rozumiemy potrzebę pomiaru temperatury wrzenia wsadu, można to przeliczyć w czasie rzeczywistym na zawartość %% w kotle, a wprowadzając do programu początkową objętość wsadu można wyświetlić ilość czystego alkoholu jaka pozostała w kotle. Bardzo przydatne gdy nie chcemy odbierać pogonów i czekać do końca aby nie zasmradzać sprzętu. Po kilku próbach wiemy dokładnie kiedy skończyć patrząc na odczyt. Precyzja niekonieczna acz mile widziana :D )

2. Bufor
Odczyt informuje w jakim punkcie procesu się znajdujemy. Rozpatrywać należy w porównaniu do temperatury Kotła. Wzrost temperatury w buforze przy niskiej temp. kotła (poniżej 96*C) sugeruje za szybki odbiór. Nie ograniczając wtedy odbioru można wygotować bufor w środku procesu :shock:. Duża różnica temperatur między kotłem a buforem świadczy o sporej zawartości alko w buforze. Pilnując jakości na odbiorze prowadzę proces dalej, nawet jeżeli temp w kotle zbliża się do 100*C. Zazwyczaj zmieniam wtedy szkło na odbiorze. Jak temp na buforze wtedy wzrasta i zbliża się do temp kotła to jest sygnał że trzeba kończyć proces i pogony już są w kolumnie. Z mojego punktu widzenia lepiej zatrzymać proces nieco wcześniej, jednak dokładne wyznaczenie punktu zakończenia zależy od wielu czynników, między innymi od wielkości bufora, rodzaju wsadu w kotle, szybkości odbioru, rodzaju wypełnienia a nawet stopnia ubicia dla zmywaków. Cenny punkt pomiarowy, precyzja niekonieczna.

3. 5-ta półka
Czujka w tym miejscu jakkolwiek niestabilna, jednak okazuje się bardzo przydatna. Wzrost temperatury w tym punkcie powiązany jest mocno z szybkością odbioru, wpływa na niego także wzrost temp. w kotle. Dla mnie jest to swego rodzaju kompensata małej rozdzielczości czujek DS18B20. Jak ustawię za duży odbiór to temp na tej czujce wzrośnie bardzo szybko, podczas gdy 10-ta półka ciągle jeszcze jest stabilna. Mam wtedy dość czasu na skorygowanie odbioru zanim zdestabilizuję kolumnę na większej długości. Nie ma to tak krytycznego znaczenia przy wypełnieniu sprężynkami, ale przy zmywakach każdy centymetr stabilnej kolumny się liczy :D. Dużo większe znaczenie ma w tym miejscu szybkość zmian niż sama wartość temperatury. Precyzja bardzo wskazana.

4. 10-ta półka
Dla mnie chyba mniej ważna niż 5-ta półka. Temperatura po ustabilizowaniu powinna stać w miejscu, i tak miałem podczas prób ze sprężynkami. Niestety na zmywakach zdarzają się niewielkie skoki powodowane zmianą szybkości odbioru. Jak długo temperatura daje się sprowadzić z powrotem do temperatury dnia to uznaję, że wszystko jest stabilne. Nieodwracalny wzrost temperatury to niechybny znak, że frakcje cięższe (pogony) są już na tej wysokości kolumny i pora zmieniać szkło na odbiorze nawet jeżeli nic jeszcze nie czuć. Precyzja bardzo wskazana.

5. Około 10 półek poniżej OVM (coś jak Twój nr 4)
Wzrost temperatury informuje, że pogony są już blisko odbioru. Ostatni gwizdek aby przejść na odbiór z LM o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej. Odbiór (i cała kolumna poniżej) jest już mniej lub bardziej zanieczyszczony pogonem. Można się bez tej czujki obejść, choć nie boli jak jest. Precyzja niekonieczna.

6. Głowica
Bardzo przydatny punkt podczas destylacji PS oraz doskonały wskaźnik zawartości frakcji lekkich w destylacie. Duży odstęp odczytu temperatury od poprzedniej czujki najprawdopodobniej oznacza znaczną ilość lekkich frakcji w przedgonie, choć niekoniecznie dużą ilość przedgonu. Wzrost temperatury na głowicy po odkręceniu zaworka wskazuje, że lekkie frakcje skroplone w postaci przedgonu opuszczają kolumnę. Brak wzrostu temp. podczas dalszego odbioru przedgonów to dla mnie znak, że tę najlżejszą część już odebrałem i pora zmniejszyć szybkość odbioru przedgonu. Jeżeli po radykalnym zmniejszeniu szybkości odbioru przedgonów temperatura nie spada (wynik kiepskiej precyzji DS18B20, koledzy posiadający PT1000 notują zawsze większy lub mniejszy spadek w czasie całego procesu) to sygnał, że przedgony w znakomitej większości zostały już odebrane. W większości lecz nie całkowicie. Szybkość spadku temperatury po zakręceniu zaworka odbioru daje wyobrażenie jak dużo jeszcze lekkich frakcji pozostało w zbiorniku. Tutaj brak precyzji DS-ów najbardziej boli, 0,01*C baardzo wskazane.

7. Chłodzenie
Ważna czujka, choć nie musi być precyzyjna. Próbowałem użyć jej jako zabezpieczenia ale ze względu na dużą inercję nie bardzo spisuje się w tej roli. Im mniejszy przepływ wody przez chłodnicę tym większa inercja. U mnie przy normalnym chłodzeniu sięga od 30s do ponad 1 minuty. Zanim temperatura na wylocie wzrośnie i wyłączy grzanie (co też nie zatrzyma natychmiast wrzenia i parowania), całe pomieszczenie wypełnione już będzie oparami alkoholu. Można się całkiem nieźle rozerwać :twisted:

8. Odpowietrzenie głowicy
U mnie głowica jest szczelnie zamknięta, a odpowietrzenie wyprowadzone wężykiem na zewnątrz pomieszczenia. Czujka zainstalowana w punkcie odpowietrzenia wydaje się być najważniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa procesu. Szybkość pomiaru bije na głowę wylot chłodzenia. Wzrost temperatury ponad ustalony poziom (u mnie 50*C) powoduje zmniejszenie grzania do 70%. Dalszy wzrost redukuje grzanie do 20% a jeżeli i to nie pomogło i temperatura dalej rośnie grzanie zostaje wyłączone zupełnie. Po spadku temperatury grzanie włącza się ponownie najpierw 20% potem 70% i cały taki cykl nierzadko zdąży się zakończyć zanim wzrośnie temperatura na wylocie chłodzenia. Przyjąłem takie rozwiązanie, bo zabezpieczenie dwustanowe załącz/wyłącz ustawione na niską temperaturę powodowało destabilizację kolumny a ustawione na wysoką nie zabezpieczało przed wypuszczaniem części par alkoholu do atmosfery. Teraz przy niewielkim odchyleniu od normy proces zwalnia ale się nie zatrzymuje. Jak sprawy zajdą za daleko, wtedy kwestie bezpieczeństwa mają priorytet i wszystko zostaje wyłączone. Tyle, że grzanie już wcześniej zostało ograniczone, więc proces zatrzymuje się niemalże natychmiast. Progi ograniczenia mocy grzania najlepiej dobrać doświadczalnie, w gestii użytkownika pozostaje także blokada powtórnego załączenia grzania po osiągnięciu punktu krytycznego. Wybrałem takie rozwiązanie ponieważ mam zdalny podgląd ma temperatury i sprzętu nie zostawiam bez opieki dłużej niż na parę chwil.

9. Wlot chłodzenia
Nie mam zainstalowanej, ale widzę sens umieszczenia tam punktu pomiaru. Przyda się podczas pracy w zamkniętym obiegu chłodzenia. Duża różnica temperatur sugeruje za mały przepływ wody chłodzącej. Za wysoka temperatura na wlocie wskazuje na niedostateczną wydajność chłodnicy. Przy zasilaniu z wodociągu też pozwala zorientować się w sytuacji. U mnie latem woda w kranie miewa do 20*C zimą nawet do 7*C. Różnica w zużyciu wody chłodzącej kosmiczna...


Sorki za przynudzanie, rozumiem że nie wszyscy czują potrzebę robienia choinki z kolumny. Wszystkim, którzy potrafią robić cud miód produkt przy maksymalnym uzysku alko z kilograma cukru z jednym lub dwoma termometrami kłaniam się nisko :poklon; :respect:. Może i ja kiedyś... ale póki co jest to dla mnie fajna zabawa a mając zainstalowanych parę czujek przy okazji widzę co w rurze piszczy ;)

Pozdrowienia

Aquila

PS. Mam nadzieję, że za bardzo nie rozminąłem się z prawdą. Wszelkie sugestie i konstruktywna krytyka mile widziane :D
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: radius »

@Aquilq, a propos punktów 3,4 i 5 w twoim ostatnim poście, podrzucam ci coś takiego :)
rozkład temperatur.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: lesgo58 »

Aquila pisze: PS. Mam nadzieję, że za bardzo nie rozminąłem się z prawdą. Wszelkie sugestie i konstruktywna krytyka mile widziane :D
Nic dodać - nic ująć. Zwłaszcza pkt. 3 :respect:
Zresztą w obecności bufora ta "5 półka" jest faktycznie "10'tą" . Ja mam 10cm od bufora i temperatura jest bardzo stabilna. Mimo iż tam jest włożone PT1000. Jest to bardzo cenny punkt.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Emiel Regis »

Jak dla mnie, to bez różnicy czy punktów pomiarowych będzie 10 czy 15.
Z każdego z nich jest frajda i pożytek na początku zabawy, a kiedy już poznamy dobrze swój sprzęt, wtedy połowa z nich okaże się zbędna.

Wiem o czym piszę, Pamel zrobił kiedyś specjalnie na moją prośbę (chyba już w ciągłej sprzedaży) termometr z możliwością wpięcia 8 sond. Zabawy trochę z tym było bo nie wszystko na początku chciało się zgrać, a ostatecznie w trakcie rektyfikacji wystarcza mi połowa jego możliwości... :bezradny:

Wg mnie;

1 kocioł
2 wypełnienie
3 głowica
4 odpowietrzenie
5 jedna wolna do zabawy i wpinania w zależności od upodobań :)

Trzeba coś ustalić tak, żeby nie wchodzić niepotrzebnie w koszty, które ostatecznie okażą się zbędne.
Cena to ważny element i jeśli będzie korzystna, więcej osób chętnie weźmie w tym udział.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

To ja zaczynam od początku. Najpierw sterowanie grzałkami optotriakem. To chyba najlepsze rozwiązanie. Szukam gotowych modułów ale nie mogę nic znaleźć.
Może wam coś wpadło w oko?
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

Witam,
Emiel Regis pisze:Jak dla mnie, to bez różnicy czy punktów pomiarowych będzie 10 czy 15.
Z każdego z nich jest frajda i pożytek na początku zabawy, a kiedy już poznamy dobrze swój sprzęt, wtedy połowa z nich okaże się zbędna.
... Zabawy trochę z tym było bo nie wszystko na początku chciało się zgrać, a ostatecznie w trakcie rektyfikacji wystarcza mi połowa jego możliwości... :bezradny:
Emielu jesteś jedną z tych osób, przed którymi kłaniałem się w poprzednim poście :D Rozumiem i szanuję Twój punkt widzenia i pewnie przyjdzie moment kiedyś tam, że i ja odpuszczę strojenie choinki i z dwoma albo trzema punktami pomiarowymi poprowadzę proces wzorcowo. Wyobrażam sobie, że i bez termometru można zrobić doskonały produkt ustawiając parametry grzania i odbioru na oko. Doświadczenie robi swoje, a im dalej w las i im lepiej rozumiem o co w tym chodzi, tym bardziej wydaje mi się to wykonalne. Ale póki co daleko mi do takiej wprawy i rutyny, ciągle jeszcze mam mnóstwo pytań na które chciałbym znaleźć odpowiedź i ciągle jeszcze bawi mnie znajdowanie tych odpowiedzi. Nadal jestem ciekawy tego co, kiedy i dlaczego dzieje się w kolumnie. Stąd pomysł na mierzenie i rejestrowanie pomiarów aby móc spojrzeć na nie krytycznym okiem na spokojnie po zakończeniu procesu. I nie tylko na wartości pomiarów ale na ich dynamiczne zależności.

Emiel Regis pisze:Trzeba coś ustalić tak, żeby nie wchodzić niepotrzebnie w koszty, które ostatecznie okażą się zbędne. Cena to ważny element i jeśli będzie korzystna, więcej osób chętnie weźmie w tym udział.
Arduino obsługuje czujki DS18B20 w sposób programowy i ich ilość nie ma wpływu na koszt samego kontrolera. Robiąc sterownik obsługujący nawet 24 czujki (albo jeszcze więcej) koszt będzie tylko niewiele większy albo taki sam jak sterownika z 4 czujkami. Osoba budująca sterownik sama zdecyduje z ilu punktów pomiarowych chce korzystać.

Myślę, że ważniejsze jest aby zaprojektować układ tak, żeby dało się wystartować i pracować w wersji minimum, ale przewidzieć możliwość rozbudowy w każdej chwili gdy osoba zdecyduje się podłączyć kilka dodatkowych termometrów, albo innych elementów (być może zaworów sterowanych silnikami krokowymi). Program można napisać tak, że sam rozpozna i obsłuży dodatkowe elementy. Przy takim podejściu kosztem zwiększenia ilości termometrów byłoby kilka dodatkowych gniazd, 1 opornik 4,7kOm i trzy kabelki. No i oczywiście zakup dodatkowych czujek DS18B20.

Pozdrawiam

Aquila
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

Witam,
piotricz pisze:To ja zaczynam od początku. Najpierw sterowanie grzałkami optotriakem. To chyba najlepsze rozwiązanie. Szukam gotowych modułów ale nie mogę nic znaleźć.
Może wam coś wpadło w oko?
A proszę bardzo: http://www.ebay.co.uk/itm/24V-380V-40A- ... SwgQ9V4BL7

Obciążalność teoretyczna 40A (nigdy nie sprawdziłem) ale na radiatorze powinien wyciągać ze 30A z przytupem. U mnie pracuje z grzałką 2850W i nie poci się wcale posadzony na radiatorku od procesora z małym wentylatorem. Wejście sterujące izolowane optycznie nadaje się do podłączenia pod Arduino wprost pod jeden z portów PWM (Pulse With Modulation - sterowanie impulsowe z modulacją)

Sprawdzone, działa, nie sprawia problemów w instalacji czy ewentualnej wymianie. U mnie musiałem wymienić jeden po zwarciu jakie zrobiło mi się na grzałce bo przetopiła się izolacja na kabelku, który miał być teoretycznie odporny na temperaturę. Po dokładnym zaizolowaniu kabli grzałki wężykiem silikonowym (naprawdę odpornym termicznie ;) ) wszystko działa bezproblemowo.

Pozdrowienia

Aquila
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

Witam,
radius pisze:@Aquilq, a propos punktów 3,4 i 5 w twoim ostatnim poście, podrzucam ci coś takiego :)
rozkład temperatur.jpg
Dzięki wielkie. Sam też próbowałem popełnić coś podobnego ale poległem. Z półkologią zwłaszcza teoretyczną, byłem i ciągle jestem na bakier :oops: Moje wyliczenia oparłem na formułach z homedestiler.org i wyszło mi coś takiego jak w załączonym arkuszu.

Przesuwając suwak można zobaczyć jak zmienia się rozkład temperatur w kolumnie. Niestety z powodu brak precyzji można to traktować wyłącznie poglądowo. Nie wiem też czy suwak będzie działał w nowszych wersjach Excela.

lesgo58 pisze:Zresztą w obecności bufora ta "5 półka" jest faktycznie "10'tą" . Ja mam 10cm od bufora i temperatura jest bardzo stabilna. Mimo iż tam jest włożone PT1000. Jest to bardzo cenny punkt.
Też bym chciał mieć tam PT1000 ;) Ale nawet na DS-ach podczas testu na sprężynkach stabilność była dużo lepsza. Zmywaki niestety nie dają takiego komfortu pracy ze względu na wyższą HETP. Wydają się być też bardziej podatne na zmiany szybkości przepływu par przez wypełnienie. Podczas pracy, szczególnie gdy zaczyna wygotowywać się bufor, dają się zaobserwować jakby "podmuchy" powodujące gwałtowne skoki temperatur w całej kolumnie. Spowodowane jest to zapewne brakiem jednorodności w ułożeniu wypełnienia. W zmywakach powstają przestrzenie o nierównomiernej gęstości, jakby kanały umożliwiające przyspieszone przemieszczanie się par. Te bardziej zagęszczone obszary są omijane przez pary przemieszczające się w górę kolumny.

Bardzo to widać na wykresie temperatury odpowietrzenia (czujka nr 8), który wygląda przy zmywakach jak panorama Himalajów podczas gdy na sprężynkach pryzmatycznych wykres jest niemalże linią prostą. Sprężynki są jednorodne i przepływ par jest dużo stabilniejszy i linearny. Przekłada się to bezpośrednio na jakość urobku, bo takie "podmuchy" w kolumnie powodują częściowe wymieszanie się frakcji rozdzielonych podczas rektyfikacji.

Pozdrowienia

Aquila
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 lis 2015, 23:59 przez Aquila, łącznie zmieniany 1 raz.
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: chprzemo »

piotricz pisze:To ja zaczynam od początku. Najpierw sterowanie grzałkami optotriakem. To chyba najlepsze rozwiązanie. Szukam gotowych modułów ale nie mogę nic znaleźć.
Może wam coś wpadło w oko?


Ja używam takich modułów :

http://allegro.pl/avt440-3-b-modul-wyko ... 79074.html

podłączonych bezpośrednio do atmegi, z tego co pamiętam to zmieniłem triaka na mocniejszego bo akurat taki plątał się po stole i dla bezpieczeństwa powiększyłem ścieżki 230V poprzez naniesienie odrobiny cyny na ich powierzchnię.... Próbowałem takie układy zmontować na jakiś płyteczkach uniwersalnych na piechotę i nie ma to najmniejszego sensu- szkoda, że tak późno to zrozumiałem.

Wiesz już jakie sterowanie- grupowe/fazowe?

pozdrawiam
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Ostatnio brakuje mi czasu na to Arduino :/
Czyli taki sprzęt mam zamiar zamówić:
1) Regulacja grzałek na SSR-40 DA
2) Termometry DS18B20 (w naszym fach w zupełności wystarcza)
3) Wyświetlacz LCD 4,3" dotyk. FT800
4) Moduł czasu rzeczywistego RTC DS1307
5) Klawiatura membranowa 4x4
6) Pomiar ciśnienia (jeszcze nie wiem jaki) ???
7) 8-kanałowy moduł przekaźnika 5V 10A
8) Zasilacz prądu stałego 12V ok 5A
9) Zasilacz prądu stałego 6V ok 2A
10) Płyta arduino ??? I tu mam dylemat

a) Arduino DUE SAM3X8E
b) Arduino MEGA2560
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

Witam,
piotricz pisze:6) Pomiar ciśnienia (jeszcze nie wiem jaki) ???
U mnie pomiar ciśnienia chodzi na BMP180. Spisuje się naprawdę bardzo dobrze. Jedyna wada - nie da się zapiąć więcej niż jednego czujnika na magistrali I2C bo nie mają ustawialnych adresów. Chciałem zrobić jednocześnie dwa pomiary i niestety nie wyszło. Programowa symulacja drugiej magistrali I2C mijała się z celem. Ale jak planujesz jeden punkt pomiaru to taki mankament nie miałby znaczenia. Koszt samego czujnika lekkopółśmieszny. Tutaj może znajdziesz jakiś pomysł jak zrobić czujnik ciśnienia: http://alkohole-domowe.com/forum/galeri ... la#p125204
piotricz pisze:10) Płyta arduino ??? I tu mam dylemat
a) Arduino DUE SAM3X8E
b) Arduino MEGA2560
Mój wybór padł na MEGA2560. DUE wydaje się być ciekawsze, bo wejścia analogowe ma 12 bitowe, więcej pamięci, szybszy procek. Ale to 3,3V mnie powstrzymało. Wszystkie moje peryferia (z wyjątkiem BT) chodzą na 5V. Dopasowywanie tylu wejść to byłoby nieporozumienie. Póki co MEGA wyrabia się szybkościowo i mam jeszcze spory zapas pamięci zarówno na zmienne jak i na program.

Przypuszczałem, że obsługa wyświetlacza graficznego pożarłaby więcej zasobów, dlatego nie chciałem w samym sterowniku robić projektów graficznych. Zainstalowałem ekran LCD 20x4 I2C i wystarcza. Wszystko co trzeba, daje się na nim wyświetlić, a dane z odczytów wysłałem do komputera i tam bawiłem się w grafiki. Po konfiguracji domyślam się, że raczej wolałbyś aby sterownik pracował autonomicznie. Wtedy może Arduino DUE byłoby jednak lepszym rozwiązaniem ze względu na mocniejszy procek i większą pamięć. Niestety nie miałem okazji zrobić prób z DUE, nie wiem czego można się po nim spodziewać. Wybór płyty Arduine jest bardzo ważny, bo będzie determinował wszystko inne od czujek do oprogramowania.

Zawsze jeszcze można zrobić krok dalej i zatrudnić Raspbery Pi. Posadzić na nim serwer WWW, podłączyć kamerkę i jak będziesz robił proces, to pół Polski będzie mogło oglądać przebieg online :lol: Albo sam uruchomisz proces u siebie w domu, ze smartfona, siedząc na imprezie u kumpla, gdy okaże się że skończyły się trunki :hahaha:

Zaciekawiła mnie ta płytka przekaźników. Mógłbyś zdradzić do czego planujesz wykorzystać 8 kanałów?

Pozdrowienia

Aquila
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Witam kolegę Aquila

8 kanałów:
1) Zawór wody
2) Zawór przedgonu
3) Zawór Gonu
4) Zasilanie cewek zaworów
5) Grzałka 1 ( 2kW ) opcja
6) Grzałka 2 ( 2kW ) opcja
Grzałka 3 przez ssr
7) Zasilanie dodatkowe układów 5V
8) Zapasowe.

Zamówiłem MEGA2560 i wyświetlacz FT800 5" dotykowy z własnym silnikiem. Tak że odciąży procka.
http://www.jarzebski.pl/arduino/kompone ... ft800.html

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: chprzemo »

Witam,


@piotricz- 90% kolegów którzy chętnie pomogą w budowie sterownika od razu deklaruje, że są "zieloni" w temacie- pomysł super, założenia też bardzo dobre ale czy to nie jest przypadkiem lekki przerost formy nad treścią ? Obawiam się, że niewielu programistów znajdzie czas na dopieszczenie tego projektu tym bardziej, że poprzeczkę stawiasz bardzo wysoko na starcie (choćby sensowna obsługa tego LCD) i pisanie aplikacji na płytkę której się nie ma na stole to droga przez mękę.

Nie zrozum mnie źle ale mam za sobą jeden sterownik na Atmedze który ma zwykły wyświetlacz 20x4 i napisanie softu który działa i tylko wyświetla temperatury z 4 kanałów zajęło mi ładnych parę nocek gdzie można powiedzieć, że mam jakieś doświadczenie w programowaniu....

Jak będziesz koniecznie chciał takie "bajery" to albo zostanie Ci kartonik z drogimi gratami elektronicznymi w szufladzie bo nie będzie komu tego napisać, albo będziesz zarywał duuuużo nocek żeby sam LCD ogarnąć nie wspominając o funkcjach urządzenia.
Proponuję Ci rozpoczęcie projektu od zwykłych wyświetlaczy i napisania szkieletu urządzenia, a później jak już podstawowe funkcje zadziałają (będzie można na tym przeprowadzić proces) rozbudowę o peryferia czy bajerki.

Ja ze swojej strony oferuję pomoc o ile czas i wiedza mi na to pozwolą:) No i trzymam kciuki:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Jak tylko przyjdzie sprzęt wszystko wyjdzie na jaw w jakim stopniu kumpel zna c i c++ Widziałem kilka jego programów napisanych w c i c++ tak że ja wierzę w niego. A co będzie zobaczymy, na bieżąco będę zdawał relacje.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: HomoChemicus »

A mówiłeś mu, że chodzi o arduino? Arduino to c++ z ich dziwnymi bibliotekami. Sprawia to, że osoby zajmujące się c++ robią wielkie oczy widząc pierwszy raz kody z arduino. Ja wolę c i atmegę niż arduino, bo dla mnie kod w c jest bardziej przejrzysty.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: chprzemo »

Oj tak, biblioteki są świetne... Pamiętam jak wiele czasu spędziłem zanim odkryłem, że nazwa zmiennej w bibliotece ma dużą literę, a wszystkie tutoriale mówiły o wywoływaniu zmiennej małymi literkami...

Początki z Arduino są ciężkie nawet dla programisty/niezłego programisty c/c++ na PC ;)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Aquila
50
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 paź 2014, 01:48
Podziękował: 106 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Aquila »

Witam,
piotricz pisze: 8 kanałów:
1) Zawór wody
2) Zawór przedgonu
3) Zawór Gonu
4) Zasilanie cewek zaworów
5) Grzałka 1 ( 2kW ) opcja
6) Grzałka 2 ( 2kW ) opcja
Grzałka 3 przez ssr
7) Zasilanie dodatkowe układów 5V
8) Zapasowe.
1,2,3 zgoda, po co zatem 4? Wyłączony przekaźnik 1, 2 lub 3 nie poda zasilania na cewkę zaworu, po co jeszcze jeden kontakt po drodze (czytaj źródło potencjalnych problemów w przyszłości)?

Co do grzałek mam inne rozwiązanie:

5) Grzałka 2kW
6) Grzałka 2kW
Dla grzałki 3 nie bardzo widzę potrzebę stosowania.

Połączenia można wykonać tak, aby grzałki 2kW mogły być włączane:
- pojedynczo przez SSR moc 0-2kW, do normalnej pracy,
- jedna grzałka wprost druga przez SSR, moc 2-4kW (O ile tylko instalacja to wytrzyma. Można zrobić programowe ograniczenie np zakres 0-50% dla drugiej grzałki, do pracy z podwyższoną mocą np. zalewania kolumny)
- równolegle wprost do sieci do rozgrzewania moc 4kW,
- szeregowo przez SSR. Opcja grzania 0-1kW przy przy o połowę mniejszej gęstości mocy na grzałce, szybko to rozwiązanie docenisz gotując gęste.


W jakim celu ma być odłączanie zasilanie 5V przekaźnikiem nr 7?
piotricz pisze:Zamówiłem MEGA2560 i wyświetlacz FT800 5" dotykowy z własnym silnikiem. Tak że odciąży procka.
Uważam że MEGA to był bardzo rozważny wybór. Ta płytka ma duże wsparcie, dostępnych są setki gotowych bibliotek. Niestety nie można tego powiedzieć o DUE. Bez doświadczenia w programowaniu mógłby być zonk przy próbie zainstalowania prostych peryferiów.

Natomiast FT800 5" to dla mnie kompletne nieporozumienie. Chyba, że jak nie będziesz używał do sterowania kolumną to będziesz na nim oglądał filmy ;) Popieram kolegę @chprzemo co do wyzwań programistycznych. Też walczyłem z LCD 20x4 i jeszcze mam sporo do zrobienia, a to tylko 80 znaków...
chprzemo pisze:Jak będziesz koniecznie chciał takie "bajery" to albo zostanie Ci kartonik z drogimi gratami elektronicznymi w szufladzie bo nie będzie komu tego napisać, albo będziesz zarywał duuuużo nocek żeby sam LCD ogarnąć nie wspominając o funkcjach urządzenia.
Proponuję Ci rozpoczęcie projektu od zwykłych wyświetlaczy i napisania szkieletu urządzenia, a później jak już podstawowe funkcje zadziałają (będzie można na tym przeprowadzić proces) rozbudowę o peryferia czy bajerki.
Podpisuję się pod tym obiema rękami. Wydaje się być rozsądnym aby zacząć od prostej i funkcjonalnej konfiguracji, napisania i przetestowania softu. Jak wszystko zadziała wtedy więcej kolegów będzie mogło sobie pozwolić na zbudowanie takiego sterownika korzystając z gotowego i przetestowanego schematu. Bajery i wodotryski można oczywiście przewidzieć jako opcjonalne dodatki i zostawić na czas kiedy już wszystkie najważniejsze funkcje będą działały.

Ja sugeruję, żeby po godzinie 2:30 system proponował zaparzenie mocnej kawy, a jeżeli użytkownik nie odpowie w ciągu 15 sekund automatycznie uruchomiony zostanie ekspres do kawy i budzik włączy się jak kawa już będzie gotowa :hahaha: a jeżeli i wtedy nie będzie reakcji użytkownika proces powinien zostać bezwzględnie zatrzymany :stop:

Pozdrowienia

Aquila
Mówią, że życie zaczyna się po 40-stce. Ale to nieprawda. Zaczyna się po 50-tce. A najlepiej po dwóch...
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: HomoChemicus »

Tak ogólnie, to aby zmniejszyć zakłócenia w sieci przydałoby się zsynchronizować z napięciem sieci. Aby zastosować wykrycie przejścia sinusoidy przez zero będzie trzeba zorganizować programowo sterowanie SSR przez tranzystor.

Gdybym miał więcej czasu, to sam porobiłbym płytki PCB dla was, ale co poradzę.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: chprzemo »

Lepiej do projektu sterownika użyć modułu z triakiem który będzie miał optotriaka z detekcją przejścia przez zero i problem zakłóceń będzie rozwiązany.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Ludzie trochę wiary! Sprzęt dotarł. Byłem dziś u kumpla, podłączyliśmy Arduino-TF800-DS18B20 i póki co wyświetla nam się na ekranie tylko temperatura z czujników. Wiadomo że to nie litrówka w dwójkę nie zrobimy tego w jedno popołudnie.
Teraz nie mam za wiele czasu ale stopniowo będę opisywał moje kroki.

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: andrea »

Ja tam w Ciebie wierzę :-) .
Może ktoś by naszkicował, opisał cały proces , co i jak po kolei.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”