Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
misiek790
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 21 sty 2013, 19:46

Post autor: misiek790 »

Witam
To mój pierwszy post. Zdecydowałem się napisać ponieważ zakupiłem sterownik prd - 2z do kolumny i z instrukcji załączonej do niego niewiele się dowiedziałem. Czy ktoś życzliwy mógłby łopatologicznie napisać co, jak i w którym momencie należy zrobić z tym sterownikiem aby właściwie przeprowadzić proces rektyfikacji?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Post autor: kobuszki »

Nikt z posiadaczy regulatora mocy PRD 2 nie odzywa się. Czy mógł byś zeskanować i wrzucić instrukcję na forum?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Post autor: lesgo58 »

Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Post autor: kobuszki »

Regulator mocy służy do płynnej regulacji mocy grzałki lub grzałek zainstalowanych w kotle/kegu. Zalecane jest podłączenie jednej grzałki na wejściu do regulatora mocy i tą grzalką sterujemy przyciskami + lub - zwiększając lub zmniejszając moc. Regulator jest bardzo pomocny tak przy pot-stillach, jak i przy kolumnach rektyfikacyjnych. Szczególnie w zastosowaniu z kolumną jest bardzo przydatny,wrecz niezbędny. Umożliwia między innymi
pracę kolumny tuż pod progiem zalania dzieki płynnej regulacji mocy grzałki. Jedną grzałkę podłączamy bezpośrednio do prądu, a drugą poprzez regulator mocy. Nie podłączamy dwóch grzałek do regulatora. Jeżeli obie grzałki mają po 2000 Wat, podłączone razem dają 4000 W, to najmniejszy krok regulacji/jednokrotne wcisnięcie + lub - zmienia moc o 40 W. Dla jednej grzałki jest to odpowiednio 20 W. Zależy nam na tym, by te zmiany były jak najmniejsze, co jest równoznaczne z bardziej płynną regulacją.

siwucha
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 21:09
Re: Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Post autor: siwucha »

Mam PRD 3W+.Musisz co najmniej jedną czujkę podłączyć do kolumny i do regulatora.Jeśli
masz grzałki w sumie do mocy 5kw-to obie możesz podłączyć przez regulator.
Powinien być fabrycznie w miarę poprawnie ustawiony.
Do L podłączasz fazę ,że tak powiem do N przewód neutralny,analogicznie tak samo do wyjścia-
do grzałek.Do N wejście i wyjście.
Będzie on ten sterownik utrzymywał kolumnę poniżej progu zalania.
Są funkcje:ręczna i automatyczna PID.
Po osiągnięciu temp 60st-70st C włączam PID-sterownik ten fajnie wszystko do końca procesu
prowadzi.

Autor tematu
misiek790
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 21 sty 2013, 19:46
Re: Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Post autor: misiek790 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Są bardzo pomocne, ale też ogólnikowe tak jak instrukcja.
Kwestia podłączenia to wiadomo, podłączyć grzałkę, podłączyć zawór. Natomiast co dalej.
W sumie to nawet udało się przeprowadzić proces, ale wszystko było na czuja. W sumie to tylko regulowałem mocą grzania, a wiem, że w sterowniku są różne opcje.
Dodaje, że prd-2z ma pokrętło zamiast przycisków i steruje też zaworem precyzyjnym.
Jakoś nie mogę rozkminić tego PID-u, itp. W którym momencie mam cokolwiek wciskać.
I co znaczy prowadzenie procesu tuż pod progiem zalania. Jak mam to stwierdzić? Niby proste urządzenie a jednak powinno działać bardzo precyzyjnie.
Pozdrawiam wszystkich

Dodaję jeszcze instrukcję od tego prd-2z.
http://www.pamel.biz/instrukcje/prd2z.pdf
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Post autor: zielonka »

Mam to od niedawna ale postaram się pomóc. Masz dwa sposoby pracy, manual czyli sam nastawiasz temperaturę do jakiej zmierzasz i jaka mocą grzejesz, i PID czyli im bliżej zadanej temperatury tym mniejsza moc na grzałkach,a poziom spadku tej mocy to współczynnik jaki się tam ustawia, możesz podać też z jaką mocą ma pracować grzałka po osiągnięciu zadanej temperatury. Inna historia dotyczy zaworu tu ustawiasz przy jakiej temperaturze ma się załączyć lub wyłączyć zawór (do wyboru). Gdzie umieścić sondę, lub jeśli masz dwie to sprawa dyskusyjna ale przeważa pogląd że trochę przed głowicą lub w 3/4 wysokości kolumny, a jeśli jest druga to oczywiście w zbiorniku. Przejście do trybu ustawień po kikusekundowym trzymaniu przycisku, potem pokętłem kolejne nastawy. Wystarczy trochę pochodzić po tym menu aby nabrać wprawy. Natomiast jak toto naumić by samo robiło to jeszcze nie doszedłem(nie chce beze mnie prowadzić roboty) ale idzie mi coraz lepiej.
Zresztą dopiero ze trzy razy tego użyłem.Pytaj jeśli jeszcze coś trzeba bo pewnie nie wszystko Ci wyłożyłem.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Post autor: Drupi »

Planuje w przyszłości kupić jakiś regulator do Z/P. Obecnie mam tylko jedną grzałke 1500 wat a może kiedyś będe miał 2000 wat ale raczej tylko jedną grzałke bo mam czas na początkowe zagotowanie wsadu. Nigdy nie widziałem jak się tym operuje, jak temperatura na 10-tej półce podskoczy. Czy wtedy zmniejsza się moc, czy stabilizuje kolumne?
Doradźcie mi jaki typ wybrać? Pozdrawiam.
I like noble drinks.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Post autor: Zbynek80 »

Zmniejsza się odbiór
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Dokładna instrukcja użytkowania regulatora mocy prd - 2z

Post autor: HomoChemicus »

"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”