Pojemnik fermenatcyjny

Piwniczka, schowek, barek czy lodówka? Butelki, beczka czy gąsior? Wszystko o tym gdzie i jak przechowywać destylaty.

Autor tematu
tankij
10
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2011, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Suwałki
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: tankij »

Witam, czy można przechowywać psotkę 50% (zupę) w pojemnikach fermentacyjnych typu:

http://allegro.pl/kompletny-pojemnik-fe ... 49371.html

Kogokolwiek nie spotykam u siebie ze starszyzny, mówi że jak najbardziej, w internecie oczywiście tylko szkło, ale jak mam ok. 30 litrów zupy, podchodzę z buteleczką do kranika nalewam jak jest potrzeba, a weź i przechowuj min 30 butelek.
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: pojemnik fermenatcyjny

Post autor: Zygmunt »

Ok pół roku przechowywałem w tym kilkanaście litrów nalewki, wpływu na smak nie stwierdzono. Ten plastik jest dopuszczony do kontaktu z alkoholem.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Neutralizatory
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 25 lip 2012, 08:41
Re: Pojemnik fermenatcyjny

Post autor: Neutralizatory »

Myślę, ze nie ma przeciwskazań, nie zmieni na pewno to smaku alkoholu :) Pozdrawiam! :)
www.neutralizatoryzapachu.pl - Neutralizacja zapachów - usuwanie zapachu.
Awatar użytkownika

JerzyP
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 16 maja 2012, 21:15
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pojemnik fermenatcyjny

Post autor: JerzyP »

Też trzymam w pojemniku fermentacyjnym, jest ok.

gregor_wlo
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 11:38
Re: Pojemnik fermenatcyjny

Post autor: gregor_wlo »

Ja osobiście wolę szkło, a najlepiej 5 litrowe antałki.

Łatwo to przenieś i rozlać w razie potrzeby.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Pojemnik fermenatcyjny

Post autor: Drupi »

Kupiłem niebieską beczke 60l. jako pojemnik fermentacyjny. Zapomniałem sprawdzić czy posiada atest do kontaktu z żywnością. :( Nie ma na tej beczce żadnego symbolu, ani numeru,jest tylko symbol na spodniej stronie wieczka PP N i nic więcej. Jak myślicie, oddać to z powrotem ? Jakie beczki są najlepsze, jakie Wy macie symbole na beczkach? Chodzi mi o to że jak wleje gorący syrop cukrowy to mogą wydzielać się szkodliwe związki np. Djoksyny. :(
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Pojemnik fermenatcyjny

Post autor: arbaletnik »

PP zdaje się oznaczać polipropylen. Ale to N? U mnie są na spodnie stronie skróty HD PE lub PE HD czyli polietylen o dużej gęstości. To są ok.Tu masz więcej http://www.odzywianie.info.pl/kuchnia/a ... rowie.html
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Pojemnik fermenatcyjny

Post autor: Dave »

Ja również posiadam beczki o odznaczeniach HDPE
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Pojemnik fermenatcyjny

Post autor: Zygmunt »

Jak nie ma atestu (symbol widelca i noża), to może go nie mieć z dwóch powodów:
1. Producent po prostu wyrobu nie atestował, bo nikt tego nie wymagał. To kosztuje niemało, a odbiorca opakowania mógł w tym chcieć transportować coś, co atestu nie wymaga- sam produkt natomiast atest by dostał. Wtedy OK, można używać. Producenci często mają dwa typy takich samych pojemników, atestowane są kilkanaście- kilkadziesiąt procent droższe.

2. Do produkcji użyto plastyfikatorów lub barwników które nie są obojętne dla żywności. Najczęściej kolorowe pojemniki lub pojemniki wzmacniane do transportu materiałów sypkich/ciężkich. Tych nie powinno się używać. Niektóre z tych substancji bardzo dobrze rozpuszczają sie już w niskich stężeniach etanolu i mogą przechodzić dalej. Jeżeli to sam nastaw, to po destylacji raczej nie przejdą, ale trzymanie w tym gotowych, mocno stężonych trunków jest co najmniej lekkomyślne.

Samo atestowanie wygląda podobnie jak opisywałem to tu: http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p119533
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Pojemnik fermenatcyjny

Post autor: Drupi »

Przed chwilą rozmawiałem telefonicznie z szefem firmy która produkuje różne beczki z plastiku. Jego beczki są na Allegro i to z atestem spożywczym. Wytłumaczył mi że atest nic nie zmienia w produkcji
tych niebieskich beczek bo to jest produkowane z tego samego materjału co te niebieskie z atestem. Powiedział że atest to jest rzecz umowna która podnosi tylko koszty ale NIC NIE ZMIENIA, i spokojnie moge lać nawet gorący płyn i nic z tego materjału się nie wydzieli do nastawu. Wcale nie namawiał mnie do zakupu swoich produktów z symbolem HDPE, PP, -2- i - 5- bo jeśli to jest niebieska, to produkowana jest tylko z jednego materjału w całej Polsce. Natomiast beczki innego koloru to w zależności od typu np. te szarego koloru mogą wydzielać szkodliwe substancje szczegulnie w kontakcie z gorącym płynem bo mają specjalne szkodliwe domieszki, które służą wzmocnieniu tegoż plastiku, i na te radził uważać, jeśli mają być do produktów spożywczych. Zaś te niebieskie są bardzo bezpieczne dla zdrowia i żywności i moge być spokojny, bo on to produkuje i doskonale się na tym zna.
I like noble drinks.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie destylatu”