Kolumna półkowa


woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: woxy »

radius pisze:@ woxy, kup sobie setkę spirytusu, sprawdź na nim swój miernik a potem wyrzuć go w cholerę, albo bierz poprawkę taką jąką ci pokaże ;)
Taki miałem plan wczoraj bo rozrabiałem trochę na 40% ale nie miałem nic pod ręką, zakupię i potestuję bo chyba masz rację, że do bani miernik. Wcześniej nie zastanawiałem się ile wody dodać do destylatu żeby wyszło 40%, dolewałem i co chwilę miernikiem badałem aż wyszło ile miało wyjść.
No i tu był mój błąd, bo jak dodałem tyle wody co wg. wyliczeń, z wzoru 95/40-1 tyle wody dolać do 1l 95 spirytusu, to zamiast 40% pokazywało mi w okolicach 70% :shock:
I tu drogi są dwie, albo spierdzielony miernik, albo spiryt nie miał założonych do wyliczeń 95% tylko więcej.
golec269 pisze:@woxy, pewnie miałeś trochę większą niż 20 st.C temperaturę destylatu i dlatego taki odczyt. ;)
Tak, było to dokładnie 21 st.C, badane długim browarniczym termometrem.
lesgo58 pisze:Im więcej półek tym lepiej. Powstaje pytanie - co oznacza lepiej?
Lepiej bo czyściej, czy lepiej bo smaczniej, czy też lepiej bo większy procent?
Ja dzielę rektyfikację na dwa rodzaje:
- po pierwsze, bo chcę uzyskać czysty spirytus, którego używam do nalewek ewentualnie do robienia wódek zaprawianych. I w tym przypadku "walczę" o jak najefektywniejsze wykorzystanie kolumnv uzyskując maksymalnie sterylny spirytus. Jednocześnie uzyskuję maksymalną moc,
- po drugie, bo chcę uzyskać wódkę czystą z "duszą". Z prostego powodu - bo nie trawię wódki powstałej tylko z rozcieńczenie jak najczystszego spirytusu. Duże znaczenie ma surowiec z którego robię nastaw.
...ciach....
Zresztą 95%+ jest spokojnie w zasięgu. A to już wystarczy.
Podsumowując - smak i jakość wódki nie zależą od procentów otrzymanego spirytusu, a od technologii jego otrzymania.
I ja jestem tego samego zdania. Dla mnie jak spirytus, to max co można wyciągnąć ze sprzętu i jak najczystszy się da, po to aby np. w nalewkach nie wtrącał mi się żaden niepożądany smak czy zapach. A te wyroby jak piszesz "z duszą", to chyba każdy będzie miał inne podejście do tego co mu odpowiada w smaku i zapachu a co nie, i według tego będzie komponował ostateczny wyrób kupażując ze sobą odbierany wcześniej do oddzielnych naczyń produkt.
Dla porównania wąchałem pusta butelkę po sklepowym spirytusie 95% (nie przeczytałem z czego był robiony), i jest różnica, mój ma taką jakby kwaskową nutkę (pewnie od Wujka Jessie). Musiałbym jakąś zbożówkę albo coś z ziemniaków puścić, żeby zapachy porównać.

A skoro jednak jakiś zapach wyczułem u siebie, to znaczy, że nie był to najczystszy destylat który uzyskałem. Może 20-30 półek by dało radę, tylko w sumie nie po to robiłem ich max 10 aby uzyskiwać idealny bez zapachu spirytus, ale bardziej właśnie pod tą "czystą z duszą".
A ten wątek o 98% to była tylko moja pierwsza próba, co można wydusić w kierunku % z odpadów rektyfikowanych na nowym sprzęcie, pozostawianych skrupulatnie po destylacjach na PS.
Woxy
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: herbata666 »

Kolumna półkowa to piękny sprzęt, z możliwością miliona modyfikacji :D. Do nastawów owocowych i zbożówek nie ma chyba nic fajniejszego :D. Wódki zrobione ze spirolu z owoców albo zboża po odpowiednim ułożeniu się są fajne. Ale jako sprzęt do spirolu neutralnego, półkowa mam po prostu za mało półek (chyba że ktoś zrobi ze 30 półeczek i tak będzie ciężko pobić w jakości najprostszego aabratka o wysokości wypełnienia 100cm). Ale nie o to w tym wszystkich chodzi, wysokie kolumny rektyfikacyjne dają nam najczystszy spiryt, kolumny pułkowe pozwalają uzyskać wyśmienite destylaty, wiadomo że na jednym i na drugim można robić i spiryt i destylaty ale nie uzyskamy takich samych jakości.


PS.
A koledze polecam alkoholomierze z Gomaru 30-70% i 70-100% za około 36zł za sztukę brutto, bardzo fajna Polska firma nie ma problemu z wysyłką.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

herbata666 pisze:A koledze polecam alkoholomierze z Gomaru 30-70% i 70-100% za około 36zł za sztukę brutto, bardzo fajna Polska firma nie ma problemu z wysyłką.
Czy to te:
http://www.gomar.waw.pl/pl/produkty/wskazniki
Zakresy pomiaru % Działka elementarna %
30÷70 0,5
70÷100

Czy coś z tych:
http://www.gomar.waw.pl/pl/produkty/alk ... holomierze


A jak się mają te z Destylandii, ma ktoś i używa?
http://allegro.pl/alkoholomierz-wskazni ... 57997.html
Woxy
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: herbata666 »

Dokładnie z tych :
http://www.gomar.waw.pl/pl/produkty/wskazniki
Działka elementarna co 0,5% 30-70%;70-100%

PS.
Ten alkoholomierz z destylandii to na pewno robiony przez żółtków, ja tam wolę wspierać polski mały biznesik, w dodatku areometry w firmie Gomar mają naprawdę bardzo dobre.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Zanim zakupię nowe areometry, postanowiłem za radą sprawdzić ten co mam.
Drogą kupna nabyłem 100ml spirytusu rektyfikowanego 95%.
Byłem prawie pewien, że mnie mój wskaźnik oszukuje z 10% skoro takie jaja pokazywał przy rozrabianiu do 40%.
Sprawdziłem temp. kupionego płynu wzorcowego, 20 st.C, więc gitara.
Napełniam menzurkę i :oops: zonk, wskaźnik utonął na okolicach 95-96% :o ki czort?

Sprawdzam na wodzie, no blisko zera, bardziej tak około +5%, no to myślę akurat jakby z 96% wskazania papierek podsunąć na 95% to i te 5% dolne by się anulowało.

No i teraz kto mi powie co jest grane bo wychodzi że wskaźnik w skrajnych położeniach wskazuje prawie prawidłowo. Czy może w okolicach środka źle wskazywać?
A może ja źle obliczyłem potrzebną wodę do rozrobienia do 40%?

Liczyłem to tak, zakładając że mam 95% destylat do rozrobienia (choć wskaźnik po wymieszaniu wszystkich słoiczków pokazywał 96%):
95/40 = 2,375l
minus 1l jako jednostkę daje 1,375l wody, którą trzeba dolać z 1l 95% aby mieć wynik 40%.

Ponieważ miałem 1l flaszki to dałem tak: 400ml 95% + 4*137,5ml wody czyli 550ml.
W pierwszej flaszce po takim wymieszaniu, mój powyżej opisany wskaźnik pokazywał jakieś 70 a nie 40%.
Odlałem więc jakieś 100ml z flaszki, dolałem wodę , no i jakieś 60%, w sumie ze 200ml odlałem i uzupełniłem wodą i wtedy wskaźnik pokazywał jakieś 45%.

Czy dla mniejszych ilości niż 1l, wzór z którego liczyłem jest prawidłowy?
Bo niby z tego co wynalazłem w necie, wszystko wychodzi tak jak obliczyłem.
Woxy
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Wzór jest ok. I sposób w jaki liczysz też. Natomiast zadam prozaiczne pytanie, chociaż podejrzewam odpowiedzi twierdzącej: czy wstrząsałeś roztwór po dodaniu wody przed pomiarem?
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Wstrząsałem roztwór i czekałem aż ujdą do góry bąbelki powietrzne, wtedy robiłem pomiar.
Źle robiłem ?
Woxy
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

To chyba coś jednak nie tak ze wskaźnikiem, może inni się wypowiedzą.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: herbata666 »

Alkoholomierz nadaję się do utylizacji, ja nigdy ze swoimi nie miałem najmniejszych problemów a kilka mam, ale tak jak pisałem wszystkie sprawdzone i jak bardzo chcesz to mogą Ci wystawić świadectwo z urzędu miar (dodatkowo płatne).
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Nie, no spoko, miar urzędów nie trzeba.
Zwyczajnie gdzie inni są pewni ja poddaję w wątpliwość.
Woxy

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: aronia »

A mierzyłeś temperaturę spirytusu i wódki po rozrobieniu? Czy tylko jednej z tych rzeczy - jeśli tak to której, bo może jakieś wyjaśnienie się pojawi.

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Temperaturę mierzyłem spirytusu i miał 20 st.C przed rozrobieniem, woda jakieś 21 st.C.
Po rozrobieniu nie zmierzyłem temperatury mieszaniny, może to i dobry trop?
Tak sobie teraz przypominam, że butelka po dolaniu wody i wymieszaniu zrobiła się jakby cieplejsza.

Znalazłem fotkę moich 98% :lol: Zakładając, że miernik oszukał o 1% to niby 97 być powinno :)

[img]http://woxy_ivanhoee.republika.pl/kolumna/98/IMGP1546_cr.jpg[/img] [img]http://woxy_ivanhoee.republika.pl/kolumna/98/IMGP1547_cr.jpg[/img]
Woxy

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Pożyczyłem inny alkoholomierz.
Okazało się że jest z Gomaru i ma zakres 40-100%.
Sprawdziłem go, 95% kupny i moje 98%.
Na obu wskazało jakieś 95%.
Na mieszanej 40% też pokazywało okolice 40% wzwyż,
Wychodzi na to, że tajemnica rozrabiania się wyjaśniła.
Egzotermiczna reakcja przy mieszaniu wody z spirytusem
była problemem moich błędnych wskazań 70% w oczekiwanych 40%.
Nigdy wcześniej nie mieszałem, a poradniki mieszania tylko uwzględniają
moc wsadu, a nie drogę otrzymania wyniku i po jakim czasie.
Woxy
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

woxy nie wiem jak u innych ale ja osobiście nigdy nie doświadczyłem aż tak wielkich różnic w pomiarach 40 a 70 uwzględniając reakcję egzotermiczną. Mam termo- alkoholomierz i tam podniesienie temp. roztworu o 10 stopni zawyża pomiar o max. 3%. No ale żeby już nie mieszać w głowie najważniejsze, że masz nowy alkoholomierz.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Naprawdę nie wiem co powiedzieć i jak to wytłumaczyć.
Drugi raz w życiu rozrabiałem towar, tym razem zastanawiając się nad dokładnością %.
Stąd wyszły problemy, bo zacząłem porównywać obliczenia ze wskazaniami, a one się sporo różniły.

Szukałem w sieci sposobów rozrabiania, ale w żadnym ze znalezionych nie było słowa o tym żeby nie mierzyć od razu po zmieszaniu. Mnie osobiście też wydaje się, że nawet 10 st.C. różnicy na +,
nie powinno z planowanych 40% zrobić 70%, ale dziwnym trafem tak wyszło.
Co było powodem, nie wiem, a im głębiej tym większa niewiedza.

Skoro wskaźnik w kupnym 95% pokazał jak trzeba może o 1% więcej,
a w wodzie też prawie prawidłowo, to:
1. Zakładany błąd pomiarowy areometru został obalony,
2. Może areometr oszukuje w środkowej skali, co raczej mało prawdopodobne, bo skale są drukowane i w całej partii takie same,
3. Albo coś w alkoholu było zawartego, co wpłynęło na chwilowy skok procentów (np. substancje oleiste, bo Wujek Jessie na kukurydze jedzie).

Ciężko przynajmniej dla mnie to ogarnąć. Zrobię jeszcze próbę rozrobienia z przeliczenia, dla kupnego 95%, jeśli tam nie będzie skoku na 70%, to wyjdzie że coś w destylacie siedziało.
Woxy

dedul
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 14 gru 2012, 20:24
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dedul »

Witam

Czy któryś z kolegów może mi tak na chłopski rozum wytłumaczyć jak na tej kolumnie uzyskać w trybie ciągłym te 70% :)
Mam 4 półki i to wystarcza na uzyskanie niecałe 91% tylko do spirytusu mam Aabratka, na odpał mam 260kg śliw i nie chcę tego spiepszyć.
Zastawiałem już zawór na defregmatorze i otwierałem na chłodnicy tylko tutaj leci od 90% w dół, a tak to chyba nie ma wyglądać.
Proszę o jakieś rady, podpowiedzi :)

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

@ Dedul.
Opisz kolumnę bo nic o niej nigdzie nie napisałeś więc nie wiadomo co to za sprzęt. Fotki mile widziane.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: W_TG »

woxy- mierzenie w tych oryginalnych probówkach jest trochę problematyczne.
Wg mnie są one zbyt ciasne (małe fi) i dochodzi do "przyklejania" się areometru do ścianek.
Najlepiej mierzy się w słoiku lub cylindrze lub innej probówce o średnicy co najmniej 2 cm szerszej od bańki areometru
Ale te 70% do 40 to już gdzieś indziej powstał błąd.
Podejrzewam ze się bachnąłeś i rozrobiłeś spirytus z wódką
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

dedul
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 14 gru 2012, 20:24
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dedul »

Cały projekt mam z tego forum http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... 3&start=45
http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... 3&start=90

Wszystkie dane zachowałem jak podaje autor ,, Swede ,,

Tylko połączenie wody mam jak kolega Darex w swoim projekcie

Tutaj mam zdjęcie nie do końca gotowej maszyny :)

http://img.fastshell.pl/?v=20150627162126chc.jpg
Ostatnio zmieniony środa, 23 wrz 2015, 19:32 przez dedul, łącznie zmieniany 1 raz.

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

W_TG pisze:woxy- mierzenie w tych oryginalnych probówkach jest trochę problematyczne.
Wg mnie są one zbyt ciasne (małe fi) i dochodzi do "przyklejania" się areometru do ścianek.
Najlepiej mierzy się w słoiku lub cylindrze lub innej probówce o średnicy co najmniej 2 cm szerszej od bańki areometru
Ale te 70% do 40 to już gdzieś indziej powstał błąd.
Podejrzewam ze się bachnąłeś i rozrobiłeś spirytus z wódką
W słoiku próbowałem i jakiś ciulowo wyważony ten areometr bo przy tej rozrabianej wódce co miała mieć 40% to mi się dziad kładł jak spławik na boki (pod kątem pływał) zamiast pięknie pływać na stojąco.
Teraz robię papugę z głównej rurki fi25 i ścianka 1mm. Zostanie 23mm na areometr, mam nadzieję że dość, choć tak na oko to mocno grubaśna ta fi25 rurka.

70% nie mogło być wynikiem wódki ze spirytem, bo rozrabiałem kilka butelek, i następnego dnia miały około 42%, no nic może przy następnej okazji testy poczynię :)
Woxy

dedul
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 14 gru 2012, 20:24
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dedul »

Cały projekt mam z tego forum http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... 3&start=45
http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... 3&start=90

Wszystkie dane zachowałem jak podaje autor ,, Swede ,,

Tylko połączenie wody mam jak kolega Darex w swoim projekcie

Tutaj mam zdjęcie nie do końca gotowej maszyny :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Gratulacje... :klaszcze: :respect:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

@ dedul.
Według czego będziesz prowadził proces? Na zdjęciu nie widzę termometru. Przy prowadzeniu pierwszych destylacji potraktuj kolumnę jako zwykły CM. Zastosuj n.p. sposób Gr000bego http://alkohole-domowe.com/forum/smakow ... ?uid=18081 i adoptuj go do swoich warunków.

dedul
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 14 gru 2012, 20:24
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dedul »

Bo go jeszcze nie było dlatego nie widać :), co do sposobu gr000by-ego to rozumiem tylko jak w tym ustrojstwie mam ustawić temp. 80-85 którym zaworem bardziej się zainteresować i jak grzać.
W Aabratku nie ma problemu ustawić refluksem temp. a tutaj dupa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: łmarko »

Moim zdaniem brakuje jeszcze termometru na deflegmatorze , przez którego regulujesz temperaturę na wyjściu. Aby utrzymać temp. 80-85, regulujesz temperaturą w kegu, poprzez regulator, oraz słodzeniem przepływem wody przez deflegmator.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

dedul pisze: W Aabratku nie ma problemu ustawić refluksem temp. a tutaj dupa.
Między innymi dlatego do kolumny półkowej po paru destylacjach z układem CM zastosowałem skraplacz z LM :D . A ostatnio nawet z modułem OLM.
Ja bym proces prowadził następująco:
1. Po ruszeniu par pełny przepływ wody przez skraplacz. Moc maksymalna możliwa, taka by nic nie kapało z odbioru. Zalewasz półki i utrzymujesz taki stan przez n.p. 15minut. Kumulujesz w ten sposób przedgony na najwyższej półce.
2. Zmniejszasz przepływ przez skraplacz i kropelkowo odbierasz przedgony na zapach.
3. Gdy leci już akceptowalny urobek zmniejszasz ponownie przepływ przez skraplacz tak by znacznie zwiększyć odbiór i zminimalizować lub całkowicie zatrzymać powrót do kotła. U mnie to 50-60ml/minutę. Odbierasz do mniejszych naczyń. Jak temperatura wzrośnie do zakładanej wielkości regulujesz sposobem Gr000bego.

Jeżeli nie masz stałego ciśnienia wody nie wybieraj skrajnych rozwiązań regulacyjnych bo możesz spodziewać się różnych dziwnych zachowań układu.

P.S.
Sprawdź ten termometr bo ten typ może być kiepski. Chyba, że jest z górnej półki.

dedul
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 14 gru 2012, 20:24
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dedul »

Dzięki za porady :) już więcej wiem

Mam parę innych nawiązujących do twoich wypowiedzi, masz gdzieś zdjęcia jak dodałeś skraplacz OLM.

1. Moc maksymalna o jakiej piszesz to przepływ ody czy grzanie ?
2. Tutaj wszystko rozumiem :)
3. Zmniejszam przepływ wody to OK a co z grzaniem, do dyspozycji mam 3x2 kw tylko zawsze używam tylko 2 grzałki i to wystarcza.

Kolego łmarko dodanie term. to nie problem mam od Darexa więc 3 można śmiało podpiąć :)

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: łmarko »

Tu nie chodzi , że możesz dodać jeszcze trzeci termometr, ale kontrola temperatury w deflegmatorze bezpośrednio nad półkami, gdzie średnio temperatura powinna być w okolicach 57 - 60c, a odbierasz poprzez temperaturę którą masz w kolanie.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Mam tak skonstruowaną kolumnę, że wszystko pasuje do wszystkiego. OLM dałem między najwyższą półkę i skraplacz. Zdjęć nie mam bo to mój najnowszy eksperyment.
Ad. 1. Maksymalna możliwa moc grzania przy której skraplacz wszystko skropli. Tylko nie wiem jaki masz kocioł więc bez przesady jeżeli to n.p. 30l i słaby wsad. Może wrzucić pogony do kolumny a chyba będziesz miał stosunkowo niskie poziomy cieczy na półkach i mogą pójść do odbioru. I jeżeli masz zmienne ciśnienie wody to też ostrożnie.
Ad. 3. Na tym etapie masz moc z p-tu 1 i przepływem wody przez chłodnicę ustawiasz duży odbiór pracując w trybie destylacji prostej. Gdy temperatura zaczyna rosnąć zmniejszasz moc. Wody nie ruszaj bo się pogubisz.

Przygotuj sobie cukrówkę i na niej potrenuj. Odbieraj wszystko do jednego naczynie i po skończonej destylacji wlewaj z powrotem do gorącej wody odwarowej w kotle. W ten sposób możesz zrobić kilka treningowych destylacji dziennie. Ja poznając swoją półkową z 10 razy katowałem jeden nastaw :D .

dedul
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 14 gru 2012, 20:24
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dedul »

Kolego łmarko dodam port termometra jak piszesz nad półkami, i nie chodziło mi że mogę dodać 3 termometr, tylko mam do dyspozycji i nie problem dodać :) pytam tylko gdzie i jakiej temp. szukać na nim.

1. Keg mam 50l problem tym że muszę jechać śliwki bo kończą pracę, do tego musi iść całość gęsty nastaw i chcę zrobić zbiornik do niego keg plus woda z solą, u dołu zamontować grzałkę.

Nie mam czasu na nastaw cukrówki na testy i to co piszesz trochę mnie przeraża, chyba w tym roku ciuchnę śliwy na Aabratku :( bo mogę to spartolić.

Chyba że na szybko zrobię jakieś jeziorko nad półkami, gdzie w tym wypadku masz termometr ?

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Ło jejku :cry2: zamiast zachęcić to zniechęciłem. Absolutnie nie to było moim zamiarem. Ja swoją tak ćwiczyłem bo mam dużo możliwości konfiguracyjnych i cały czas sprawdzam które dają najlepsze efekty dla danego trunku. Ty praktycznie chyba nic nie możesz zmienić w swojej konstrukcji więc w miarę szybko ją opanujesz. Aby mieć komfort psychiczny zacznij może od 60-70% mocy o której pisałem. AAbartka zostaw do spirytusu. Próbowałem różnych sposobów destylacji smakówek. Chyba tylko alembik mi pozostał. Na kolumnie półkowej pasuje mi najbardziej.
A termometr daję na parze przed chłodnicą końcową.

dedul
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 14 gru 2012, 20:24
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dedul »

A termometr daję na parze przed chłodnicą końcową.
I tutaj pilnujesz temp. 80-85, tak? :)

matek87
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 30 gru 2011, 02:51
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: matek87 »

Witam. Czy może ktoś posiadał by wymiary tych grzybków do półki rzeczywistej. Tutaj w tym temacie na 7 i 8 stronie są schematy ale chyba zwykłych grzybków. Mi chodzi o te z najnowszych Dragon Still procap36. Czy są to te same wymiary tylko inaczej jest skonstruowany grzybek? Dzięki i pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Szukaj tu:
https://www.stilldragon.org/discussion/ ... line-up/p2

Nie czytałem dokładnie ale wymiary są większe od zwykłych grzybków:
Cytat z StillDragon'a:
"Hole size in SD original plate is 16.2mm
Hole size in SD ProCap36 plate is 23.2mm
A 23.5mm hole saw works OK if designing your own plate."

Zasada działania:
Obrazek

Tutaj porównanie new vs old na płytce do 4":
Obrazek
Obrazek

A tu stare + nowe, także 4 cale:
Obrazek

Niestety na razie dokładnych wymiarów nie znalazłem, ale może się coś wyszuka.
Teraz to można próbować ocenić, po obrazkach. Skoro wiadome są wymiary pierwszych,
to nowe trzeba przeliczyć liniowo i już :)
Woxy
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Woxy,
Wrzuć zdjęcia swojej rakiety szklanej. U mnie coś utknął w miejscu projekt...:-/

woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: woxy »

Nie mam aktualnych z dodatkami, jak tylko zrobię to wrzucę :)
Woxy
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

W końcu dobrnąłem do końca. Przyszła pora aby pochwalić się nową kolumną Jest jeszcze nie wykończona. Brakuje polerki i kilku innych szczegółów. Ale jest. I spełnia moje wobec niej oczekiwania.
Dwie wersje. Będzie też 3 wersja z modułem OLM. Muszę tylko skrócić bufor nad jeziorkiem do 25-30cm.
Korzystałem z następujących rysunków technicznych:
Półka 1.JPG
Półka 2.jpg
Półka 3 szczegóły.jpg
Gotowe kolumny.
Wersja tradycyjna:
Wersja tradycyjna..jpg
Wersja z głowica puszkową:
Wersja z głowicą puszkową.jpg
A oto etapy budowy:
Zakup elementów miedzianych:
Materiały miedziane surowe.JPG
I Gotowe elementy półek:
B.JPG
C.JPG
D.JPG
A oto gotowe półki: widok strony wierzchniej
D1.JPG
I od strony spodniej:
E1.JPG
Gotowe moduły:
Poszczególne moduły.JPG
I widok od góry na deflegmator:
Deflegmator.jpg
Deflegmator ma wspawane 1 wejście i 2 wyjścia na wodę. W zależności od zapotrzebowania można skrócić lub wydłużyć czynną powierzchnie chłodniczą.
Budowa ciągnęła się prawie 3 lata. z różnych powodów. Ale warto było czekać.
Chciałbym podziękować kolegom: @Jarek12341 i @stoney za szkice, @Wawaldek11 za uszczelki, @dulcis_aurum za spawanie, @Szlumf za przydatne porady, a także wielu innym, a przede wszystkim wujkowi Google.
Jestem po kilku gotowaniach. I powiem Wam szczerze - nie dziwię się Amerykanom, że są w nich zakochani.
CDN.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Roger »

:klaszcze: No Leszku powiem Ci słyszałem o niej ... nie widziałem teraz widzę i też się zakochałem ;)
Przede wszystkim stała ilość półek niezależna od ciśnienia, temperatury, mocy grzania, podmuchów wiatru czy trzęsień ziemi na wschodzie i możliwość odbioru z konkretnej z nich to myślę właściwa droga do dobrej zbożówki czy Łychy ;)

PS
Że o eksperymentach wszelakich nie wspomnę. :klaszcze: :klaszcze:
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

Autor tematu
darex
30
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 15:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: darex »

@Lesgo58 :klaszcze:
Jeśli to nie tajemnica chciałbym spytać z jaką mocą grzałeś ,jaka była wydajność i czy nie zalewało Ci pierwszej półki od zbiornika? Mniemam, że kolumna z rury fi 114 ?
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Kula »

Rewelacja.
Tak trzymać.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”