Problem z rozwarstwiajacym sie likierem

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
Joanna3012
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 14 wrz 2015, 22:38

Post autor: Joanna3012 »

Witam serdecznie!
Mam problem z rozwarstwiajacym sie likierem, a raczej kremem. Zrobilismy dwa: z owocow lesnych i bazylii plus smietana lub mleko i oczywiscie alkohol. Smak wyborny, jednak po ok. 3-4 godzinach zaczynaja rozdzielac sie warstwy, jedna gesta "smietanowa" i druga przezroczysta. Po wstrzasnieciu butelka wszystko wraca do normy.
Czy istnieje jakis sposob na skuteczne wymieszanie skladnikow tak aby pozostaly jednolita ciecza?
Bedziemy bardzo wdzieczni za wszelkie wskazowki.
PS. Przepraszam za brak polskich liter.
Pozdrawiam,
J.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Problem z rozwarstwiajacym sie likierem

Post autor: Trener »

Nie wspomniałaś na jakim alkoholu robiłaś te likiery/kremy oraz jakich mlek/śmietan używałaś. Jak dla mnie, najlepsze likiery wychodzą na 96% spirytusie (bez zbędnego dodatku wody). Wódka oraz bimber niespecjalnie się do tego nadają (choć są i tacy co robią likiery na bimberku).
Może w tym temacie znajdziesz jakieś wskazówki http://alkohole-domowe.com/forum/likier ... -t748.html.
U mnie zaczęły powstawać rozwarstwienia gdy zmieniłem producenta mleka skondensowanego. Po powrocie do mleka w mniejszych opakowaniach innej firmy, rozwarstwienia zniknęły równie szybko jak się pojawiły.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Problem z rozwarstwiajacym sie likierem

Post autor: gr000by »

Dobrym emulgatorem łączącym rozdzielające się kremy jest miód. Klasyczny krem czekoladowy wolniej rozwarstwia się po dosłodzeniu miodem zamiast używania do tego celu cukru. Dodatkowo, warto ograniczyć do minimum dodatek wody, lepiej wprowadzić ją w rozcieńczonym alkoholu (np. wódce), niż dolewać czystą wodę do kremu/likieru, a potem dolewać spirytusu...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
Joanna3012
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 14 wrz 2015, 22:38
Re: Problem z rozwarstwiajacym sie likierem

Post autor: Joanna3012 »

Uzywamy spirytusu 96%, smietany 35% pol na pol z mlekiem 3,5%.
Czekoladowy rozdziela sie nam najmniej, najbardziej wlasnie bazylia i owoce lesne. Wody w przepisie nie ma wogole (w przypadku owocow lesnych tyle co same zawieraja).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”