Najprostszy destylator pot still pytanie.

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
blazkovitz
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 12:23

Post autor: blazkovitz »

Witam,

Jestem całkowicie początkujący w temacie robienia bimbru. Na wstępie zaznaczę że zależy mi na złożeniu jak najprostszej aparatury, kompaktowej która zajmie mało miejsca. Mam zamiar destylować wino ew. Zaciery na ryżu itp. Kompaktowość podyktowana jest tym ze wynajmuje pokój i może będę musiał się przeprowadzić za jakiś czas wiec nie chce ciągnąć za sobą czegos dużego.

Mój projekt wygląda wiec następująco:

- still zrobiony z garnka 15,2 l. Stal nierdzewna -rurka będzie zamocowana mosiężną złączką z uszczelka poprawie nieszczelności pastą z mąki i wody. Przykrywka będzie trzymała na klipsy do papieru uszczelnienie będzie z uszczelki szybkowarowej lub pasty z maki.

- chłodnica została zrobiona z 5 litrowego plastikowego wiaderka z przykrywka. W środku jest zwinięte 3 metry rurki miedzianej 8 mm. Wyszło okolo 5 zwojów bo owijałem w okolo sporego przedmiotu. Woda będzie wymieniana ręcznie ew. Jak zmienię kuchnie zrobię stały przepływ wody.

Zostanie zastosowany jeszcze termometr.

W tej calej konfiguracji jedna rzecz mi nie daje spokoju. Zastanawiam się czy średnica rurki jest odpowiednia. To 8 mm z zewnątrz, środek tj rzeczywisty otwór ma 6 mm. Tą rurka chce tez połączyć kocioł z chłodnica. Czy ta konfiguracja jest bezpieczna? Używa ktoś. Podobnej rurki do takiej konfiguracji? Nie chcę zrobić bomby.
alembiki

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: aronia »

Trochę mała średnica, ale od biedy da radę - wolne grzanie i coś wykapie. Co do samej konstrukcji nic nie wspominasz o jakimkolwiek deflegmatorze itp, a bez tego efekt Twojej działalności może odbiegać od oczekiwań. Jeżeli dopiero kompletujesz sprzęt to zaglądnij np. do tego tematu: http://alkohole-domowe.com/forum/ramzol ... 12311.html
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: Lootzek »

Jak aronia pisze - pomyśl o kawałku rurki jako deflegmatorze, nawet taka która zmieści się do gara po rozłożeniu sprzętu zdziała naprawdę dużo. Poleciłbym ci w tej roli kawałek rurki miedzianej 28 mm, plus jako złącze do pokrywki - nypel mosiężny 3/4 cala dokręcany nakrętką mosiężną od spodu pokrywy. Do kupienia za nieduże pieniążki w najbliższym markecie budowlanym lub na alledrogo. Możesz też poszukać takiego dynksu który nazywa się złączka mosiężna 28 na 3/4 cala, sprawdzi się jeszcze lepiej. Acha, rurka 8/6 jako chłodnica w twoim zestawie spokojnie wydoli :)

Autor tematu
blazkovitz
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 12:23
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: blazkovitz »

Nie bardzo rozumiem z tym deflegmatorem.

Co do mojego pierwszego pytania czy to połączenie garnka z chłodnicą rurką o przekroju 8 mm średnicy zewnętrznej i 6 wewnątrz będzie bezpieczne? Nie chce żeby mi wytworzyło się zbyt duże ciśnienie bo to może być niebezpieczne.

Narazie zaczynam od podstaw jak złapie smak to na pewno będę rozwijał sprzęt.

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: exodus »

Jeśli nie bardzo rozumiesz co to deflegmator to posłuchaj dobrej rady i najpierw poczytaj podstawy - wiem, że brzmi banalnie i wszystkim tak mówimy, ale z Twoim obecnym poziomem wiedzy sam nic dobrego nie zbudujesz, a kolegom z forum ciężko będzie Ci pomóc bo nic nie będziesz rozumiał :)

Poczytaj, dowiedz się "co i po co", a później poszukaj jakiegoś projektu w odpowiednim dziale, bo są tutaj opisane i 'obfocone' konstrukcje, które mogą Ci podpowiedzieć dużo dobrych i praktycznych drobiazgów - wiem, bo też początkowo 'garowałem' :)

Co do drugiego pytania - 'bimbrofory' są ( a przynajmniej powinny być z założenia) sprzętami otwartymi atmosferycznie, więc różnice ciśnienia są niewielkie

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: aronia »

blazkovitz pisze:Nie bardzo rozumiem z tym deflegmatorem.
- a czy to tak ciężko wpisać to 1 słowo w wyszukiwarkę i przeczytać kilka postów? http://alkohole-domowe.com/destylat/pod ... ylera.html , https://www.google.com/search?q=deflegm ... 8&oe=utf-8
blazkovitz pisze:Co do mojego pierwszego pytania czy to połączenie garnka z chłodnicą rurką o przekroju 8 mm średnicy zewnętrznej i 6 wewnątrz będzie bezpieczne? Nie chce żeby mi wytworzyło się zbyt duże ciśnienie bo to może być niebezpieczne.
- oj czytanie ze zrozumieniem... To przełożę mój wcześniejszy post na prostszy język: jak będziesz grzał ten garnek na taborecie 7,5kW na pełnej mocy to oczywiście, że się wytworzy trochę większe ciśnienie i będziesz miał generator pary jak się patrzy(a jak się ta rurka zatka to już w ogóle), ale jak postawisz garnek na najmniejszym palniku kuchenki i będziesz grzał delikatnie to spokojnie sobie będzie kapać(no chyba, że się zatka - więc wlewałbym tylko sam płyn bez części stałych).
blazkovitz pisze:Narazie zaczynam od podstaw jak złapie smak to na pewno będę rozwijał sprzęt.
Bardzo przepraszam, ale aktualnie to z podstawami masz problemy, a jeśli wydaje Ci się, że na zestawie garnek + chłodnica uda Ci się złapać smak to życzę Ci powodzenia... Więc albo się bierzesz ostro za lekturę albo odpuść temat, bo nawet kupując sprzęt od kogoś(all, olx) możesz się nieźle przejechać. Ewentualnie pooglądaj jak wyglądają obecne sprzęty do destylacji w galerii.

Autor tematu
blazkovitz
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 12:23
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: blazkovitz »

Zapoznałem się z podstawami, nie mam problemów z czytaniem ze zrozumieniem. Wiem co to deflegmator tylko nie bardzo wiem jak zbudować prosty model, ale może faktycznie poczekam jeszcze trochę, dokształcę się i skręcę coś porządniejszego.
Dzięki za pomoc i sugestie.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: Lootzek »

No to tak dla ułatwienia: http://alkohole-domowe.com/forum/viewto ... 21#p123521
Ten kawał rury nad garnkiem to właśnie deflegmator, służy częściowemu skraplaniu par i zwracaniu ich do kotła a część puszcza na chłodnicę. Pomaga odseparować niechciane frakcje. Nie oczyszcza oczywiście w stu procentach par z syfu, ale zdecydowanie "robi im dobrze" a dodatkowo, właściwie wypełniony i użyty, podbije nieco moc urobku.

Autor tematu
blazkovitz
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 12:23
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: blazkovitz »

Znalazłem na forum projekt deflegmatora złożony z dwóch misek ze stali nierdzewnej. Wypełniony zmywakami, podłączyłbym to 15 mm zlaczka z boilerem. Czy to pomoże?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: radius »

A nie prościej kupić na złomie 40-50 cm nierdzewnej rurki fi 4-5 cm, wypełnić zmywakami i mieć deflegmator z prawdziwego zdarzenia :?: :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: klodek4 »

blazkovitz pisze:Znalazłem na forum projekt deflegmatora złożony z dwóch misek ze stali nierdzewnej. Wypełniony zmywakami, podłączyłbym to 15 mm zlaczka z boilerem. Czy to pomoże?
Najlepsze są proste metody, jak Ci doradza Radius, nie kombinuj, przeglądnij forumową galerię tam masz kupę rozwiązań :czytaj: :czytaj:

Autor tematu
blazkovitz
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 12:23
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: blazkovitz »

Ok a jak nazywa się fachowo to sitko które włożę w środek żeby zapobiec wpadaniu zmywaków do bojlera?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: radius »

Nie musisz wkładać żadnego sitka, zmywaki same utrzymają się w rurze.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
blazkovitz
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 12:23
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: blazkovitz »

Ok prawie wszystko rozumiem. Przeglądałem projekty z forum i one były w większości lutowane lub spawane. Nie mam takich narzędzi i nie jestem zbyt "techniczny".

Mam jeszcze jedno pytanko dotyczące tego deflegmatora. Jak zabudować górę i jak połączyć go z moja chłodnica 8 mm? Nie znalazłem tak dużych redukcji. Dolną część połączę nyplem jak ktoś pisał wcześniej tylko czy połączenie nypla z rurka będzie szczelne bez lutu?

Jeśli nie wymyślę jak to prosto zrobić to zastosuje opcję z miskami, do zrobienia bez narzędzi.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: aronia »

Jak połączyć... jak w kabarecie - (...)wężykiem Jasiu, wężykiem(...).
Nie jesteś techniczny to poproś kogoś kto jest i to wykona za/dla Ciebie.
Co do wyszukiwania to pozostawię bez komentarza - przeglądnij temat do którego link podesłałem na poprzedniej stronie i wszystko się wyjaśni - redukcje, nyple, mufy, końcówki na waż itp.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: Lootzek »

blazkovitz pisze:Mam jeszcze jedno pytanko dotyczące tego deflegmatora. Jak zabudować górę i jak połączyć go z moja chłodnica 8 mm? Nie znalazłem tak dużych redukcji.
Najprościej? Duży, biały korek do balonu, są w różnych średnicach. Dostępne w internetach i marketach budowlanych. Robisz na wcisk i nic nie musisz "technicznić" ;)
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: klodek4 »

No właśnie!!!
Tutaj masz fotkę!
http://alkohole-domowe.com/forum/attach ... er_id=9005
fota 58 i 59
Awatar użytkownika

Chlniencie
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 23:15
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: Chlniencie »

Lootzek pisze: Najprościej? Duży, biały korek do balonu, są w różnych średnicach. Dostępne w internetach i marketach budowlanych. Robisz na wcisk i nic nie musisz "technicznić" ;)
Czy wszystkie będą się do tego nadawać? A jeśli nie, to jak rozpoznać, które? Chodzi o niewydzielanie szkodliwych substancji pod wpływem temperatury bądź alkoholu.
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!

Autor tematu
blazkovitz
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 12:23
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: blazkovitz »

Zastosuje korek z drewna korkowego, będzie jak znalazł.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: eldier »

A skąd pomysł na korek z korka? Takie korki "oddychają", a wiec może zacząć przeciekać. Załóż silikonowy do balonu i nie kombinuj ;)

Autor tematu
blazkovitz
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 12:23
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: blazkovitz »

Wszystko już wiem, została tylko kwestia średnicy i wypełnienia. Czy 28 mm tak jak pisał Lootzek będzie ok? Co do wypełnienia to planuje włożyć 2 zmywaki. Długość rurki będzie około 50 cm.
Awatar użytkownika

Chlniencie
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 23:15
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: Chlniencie »

Ale czy taki korek nie będzie wydzielał nic do bimbru, co by pogorszyło smak lub szkodziło zdrowiu? Skoro z wężykami "silikonowymi" są czasem takie problemy, to jak będzie z korkiem przeznaczonym raczej do fermentatora?
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: Lootzek »

Zmywaków możesz zapakować ile wejdzie - aromatów nie stracisz a zyskasz na skuteczności deflegmatora. 28 mm będzie ok, chyba że masz dostęp do większej średnicy. Doradziłem taką li tylko ze względu na powszechność oraz ceny tej średnicy rurki i złączek do niej :)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: ramzol »

28 to bardzo nie wdzięczna średnica jeżeli chodzi o wypełnienie zmywakowe.
Niech Ci nie przyjdzie do głowy ubijanie całych zmywaków. Potnij zmywaki na małe kawałki tak by po, uformować kulki o podobnej średnicy (28) i delikatnie po ubijaj w deflegmatorze, dążąc do tego by wypełnienie było dobrze/regularnie zbite lecz nie tworzyło zatorów.
Jak cierpliwość pozwoli potnij na małe sprężynki ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
blazkovitz
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 1 wrz 2015, 12:23
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: blazkovitz »

Dzięki za całą pomoc. Jako deflegmator zastosowałem rurę 28 mm z wypełnieniem zmywakowym ze stali nierdzewnej.

Dziś zrobiłem test na wodzie, wszystko szczelne, woda ładnie kapie z chłodnicy ale jest jeden problem. Woda ma gorzki posmak i dziwny zapach.

Czytałem inne posty niektórzy piszą że to minie a niektórzy żeby wywalić zmywaki. W moim przypadku zmywaki są raczej w porządku a zapach wydobywał się miedzianej rurki od chłodnicy. Co mogę zrobić żeby pozbyć się tego aromatu i żeby destylat był dobry? Czy ktoś miał podobnie? Dodam że zastosowałem same nowe materiały. Wszelkie połączenia są albo na wcisk albo na teflon albo pastę z mąki.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: radius »

@ blazkovitz, woda będzie śmierdzieć, ale destylat już nie koniecznie ;) Zrób próbę, zmywaki się "wyczyszczą" i wszystko powinno być ok.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

andren123
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2015, 11:08
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: andren123 »

Witam serdecznie. Podpinam się pod temat mianowicie jestem dość świerzy w dziedzinie. Za namowa znajomego wszedłem w posiadanie przedstawionego sprzętu
destylator.jpg
Postanowiłem zatem go sprawdzić zapoznając się przedtem z załączona instrukcją
instrukcja.jpg
Mam w związku z tym pewne wątpliwości podczas całego procesu trzymałem się zasad zawartych w instrukcji czyli trzymałem kega na 86-96 stopni. kolumna trzymała się w granicach 80-85 stopni. Woda chłodziła chłodnice z której wydobywał sie procentowy. Oczywiście oddzieliłem organoleptycznie przedgony i gon (dość wyraźnie da sie wyczuć przechodzenie tych faz). Proszę jednak szanownych kolegów o ewentualne wskazówki i zweryfikowanie mojego procesu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: Wald »

Nie kumam takiego sposobu działania. Kupujcie tragiczne wynalazki, za całkiem niemałą kasę i oczekujecie pomocy żeby zrobić na tym coś dobrego. A może wypadałoby wrócić do normalności. Jest przecież gdzie przeczytać opinie o takich wieszakach: http://alkohole-domowe.com/forum/sprzety-z-allegro.html . Instrukcję pewnie stworzył ten sam, nie mający pojęcia o destylacji ignorant. Szczególnie rozwala punkt 8 i 11 tych wypocin. O odstojnikach było chyba najwięcej pisane http://alkohole-domowe.com/forum/czym-s ... 13387.html .
Jednym słowem, jeśli jeszcze możesz, oddaj to skąd wziąłeś.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

andren123
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2015, 11:08
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: andren123 »

Proszę zatem o poradę co kupić w mniej więcej tych pieniądzach mówimy o samej kolumnie. Wiele przychylności słyszałem o aabratku ale ofert jest tyle ze można dostac "nobla" do głowy.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: Wald »

Będziesz kolekcjonował aparatury skopane i te działające? W końcu kto bogatemu zabroni?
W podanym wcześniej linku do sprzętów z Allegro znajdziesz różne (nie tylko o wieszakach) opinie o konstrukcji, relacje z testów i pracy, oraz ceny poszczególnych aparatów. Skoro tam nie dasz rady się na cokolwiek zdecydować, ja za Ciebie decyzji nie podejmę.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Najprostszy destylator pot still pytanie.

Post autor: gr000by »

A ja polecam lekturę http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p108861, jest tam wszystko co trzeba...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”